10 ارز دیجیتال مهم به غیر از بیت کوین را بشناسید

نکات کلیدی

  • ارز دیجیتال ارزی است که به شکل توکن یا "سکه" در می آید و در یک دفتر توزیع شده و غیرمتمرکز وجود دارد.
  • فراتر از آن، حوزه ارزهای دیجیتال بیش از یک دهه پیش یعنی زمانی که بیت کوین راه اندازی شد به طرز چشمگیری گسترش یافته و توکن دیجیتال عالی بعدی ممکن است فردا منتشر شود.
  • بیت کوین همچنان از نظر سرمایه بازار، پایگاه کاربری و محبوبیت، هدایت ارزهای دیجیتال را به عهده دارد.
  • ارزهای دیجیتال دیگری مانند اتریوم در حال ایجاد سیستم های مالی غیرمتمرکز برای افرادی است که به محصولات مالی سنتی دسترسی ندارند.
  • برخی از آلت کوین ها مورد تأیید قرار می گیرند زیرا دارای ویژگی های جدیدتری نسبت به بیت کوین هستند. مانند توانایی انجام معاملات بیشتر در هر ثانیه یا استفاده از الگوریتم های اجماع مختلف مانند گواهی اثبات سهام کهیک شیوه استخراج می باشد که در آن فرآیند کامپیوتری ثبت و تایید اطلاعات بر روی بلاکچین صورت می ­گیرد.

ارزهای دیجیتال چیستند؟

قبل از اینکه نگاه دقیقی به برخی از این جایگزین های بیت کوین بیندازیم، بگذارید به عقب برویم و منظور خود از اصطلاحاتی مانند ارز دیجیتال و آلتکوین را به طور خلاصه بررسی کنیم. ارز دیجیتال در تعریف گسترده پول مجازی یا دیجیتالی است که به شکل توکن یا "سکه" در می آید. در حالی که برخی از ارزهای دیجیتال با کارت های اعتباری یا پروژه های دیگر وارد دنیای فیزیکی شده اند، اکثریت عمده کاملاً نامشهود باقی مانده اند.

"رمزنگاری" در ارزهای دیجیتال به رمزنگاری پیچیده ای اشاره دارد که امکان ایجاد و پردازش ارزهای دیجیتال و معاملات آنها در سیستم های غیرمتمرکز را فراهم می کند. در کنار این ویژگی مهم "رمزنگاری" این ارزها، تعهد مشترک به عدم تمرکز است. ارزهای دیجیتال معمولاً به عنوان کد توسط تیم هایی که سازوکارهای صدور را ایجاد می کنند ساخته می شوند.

ارزهای دیجیتال تقریباً همیشه به گونه ای طراحی می شوند که از دستکاری و کنترل دولت عاری باشند. اگرچه با محبوبیت هرچه بیشتر آن، این جنبه مورد انتقاد قرار گرفته است. ارزهای ساخته شده از بیت کوین در مجموع آلت کوین ها و در برخی موارد "شیت کوین ها" نامیده می شوند و اغلب سعی کرده اند خود را به عنوان نسخه های اصلاح شده یا بهبود یافته بیت کوین معرفی کنند. در حالی که برخی از این ارزها ممکن است از ویژگی های چشمگیری برخوردار باشند که بیت کوین از آن برخوردار نیست اما تطبیق سطح امنیتی شبکه های بیت کوین تا حد زیادی هنوز توسط آلت کوین ها دیده نشده است.

در زیر مهمترین ارزهای دیجیتال غیر از بیت کوین را بررسی خواهیم کرد. اول اینکه به این نکته مهم توجه کنید که غیرممکن است لیستی از این دست کاملاً جامع و کامل باشد. یکی از دلایل این واقعیت این است که از ژانویه 2021 بیش از 4000 ارز دیجیتال وجود دارد. در حالی که بسیاری از این رمزنگاری ها از حجم کمی پیروی می کنند یا از نظر معاملات، معامله ای در آن ها انجام نمی شود اما برخی از آنها محبوبیت زیادی در بین انجمن های اختصاصی حامیان و سرمایه گذاران دارند.

فراتر از آن، حوزه ارزهای دیجیتال همیشه در حال گسترش است و توکن دیجیتال عالی بعدی ممکن است فردا منتشر شود. در حالی که بیت کوین به عنوان یک پیشگام در دنیای ارزهای دیجیتال دیده می شود، تحلیلگران رویکردهای بسیاری برای ارزیابی توکن ها به غیر از بیت کوین را در پیش می گیرند. به عنوان مثال معمول است که تحلیلگران اهمیت زیادی را به رتبه بندی سکه ها از نظر محدودیت بازار نسبت می دهند. ما این مسئله را مورد توجه قرار داده ایم، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است یک توکن دیجیتال در لیست قرار داشته باشد.

1. اتریوم (ETH)

اولین جایگزین بیت کوین در لیست ما اتریوم است. یک پلت فرم نرم افزاری غیرمتمرکز که امکان ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را بدون هیچ گونه خرابی، تقلب، کنترل یا تداخل شخص ثالث فراهم می کند. هدف اتریوم ایجاد مجموعه ای غیرمتمرکز از محصولات مالی است که هر کسی در دنیا صرف نظر از ملیت، قومیت و مذهب می تواند به آن دسترسی آزاد داشته باشد. این جنبه باعث می شود که پیامدها برای افراد در برخی کشورها جذاب تر باشد زیرا افرادی که فاقد زیرساخت های دولتی و شناسه های دولتی هستند می توانند به حساب های بانکی، وام ها، بیمه یا انواع محصولات مالی دیگر دسترسی پیدا کنند.

برنامه های کاربردی در اتریوم بر روی توکن دیجیتال خاص آن برای پلت فرم اجرا می شوند یعنی اتر. اتر مانند وسیله نقلیه ای برای حرکت در سیستم عامل اتریوم است و بیشتر توسط توسعه دهندگانی که به دنبال توسعه و اجرای برنامه های داخلی اتریوم هستند، یا اکنون توسط سرمایه گذاران که به دنبال خرید سایر ارزهای دیجیتال با استفاده از اتر هستند دنبال می شود. اتر که در سال 2015 راه اندازی شد در حال حاضر بعد از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ در بازار است. اگرچه با اختلاف قابل توجهی از ارز دیجیتال غالب یعنی بیت کوین عقب است. از ژانویه 2021، حد مجاز بازار اتر تقریباً 19 درصد از اندازه بیت کوین است.

اتریوم در سال 2014 پیش فروش اتر را آغاز کرد که پاسخ طاقت فرسایی دریافت کرد. این امر کمک کرد تا عصر عرضه اولیه سکه یعنی (ICO) آغاز شود. طبق اتریوم، می توان از آن برای "کدگذاری، تمرکززدایی، امنیت و تجارت و تقریباً در همه موارد" استفاده کرد. به دنبال حمله به DAO در سال 2016، اتریوم به دو دسته Ethereum (ETH) و Ethereum Classic (ETC) تبدیل شد. از ژانویه 2021، اتریوم (ETH) دارای ارزش بازار 138.3 میلیارد دلار و ارزش توکن 1218.59 دلار بود.

در سال 2021 اتریوم قصد دارد الگوریتم اجماع خود را از اثبات کار به اثبات سهام تغییر دهد. این حرکت به شبکه اتریوم اجازه می دهد تا با انرژی بسیار کمتری و همچنین سرعت بیشتری معامله خود را بهتر اجرا کند. گواه کاری این امکان را برای شرکت کنندگان در شبکه فراهم می کند تا اتر خود را در شبکه با یکدیگر شرط بندی کنند. به کسانی که این کار را می کنند پاداش می گیرد. این یک جایگزین برای مکانیزم گواه اثبات سهام بیت کوین است که در آن ماینرها برای پردازش معاملات از بیت کوین پاداش بیشتری می گیرند.

2. لایت کوین(LTC)

لایت کوین که در سال 2011 راه اندازی شد از جمله اولین ارزهای دیجیتالی بود که ردپای بیت کوین را دنبال کرد و اغلب از آن با عنوان " نسخه نقره ای بیت کوین طلایی" یاد می کنند. این ارز دیجیتال توسط چارلی لی فارغ التحصیل MIT و مهندس سابق گوگل ایجاد شده است. لایت کوین مبتنی بر یک شبکه پرداخت جهانی منبع باز است که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود و از "scrypt" به عنوان گواه اثبات سهام استفاده می کند که با کمک CPU ها رمزگشایی می شود. اگرچه لایت کوین از بسیاری جهات مانند بیت کوین است اما سرعت تولید بلوک آن نیز سریعتر است و از این رو از لحاظ زمان، تأیید تراکنش سریع تری را ارائه می دهد. به غیر از توسعه دهندگان، تعداد بیشتری بازرگان که لایت کوین را قبول می کنند وجود دارد. از ژانویه 2021 سقف بازار لایت کوین 10.1 میلیارد دلار و ارزش توکن آن 153.88 دلار بود و این ارز دیجیتال ششمین ارز دیجیتال در جهان است.

3. کاردانو (ADA)

کاردانو یک ارز دیجیتال است که با رویکرد تحقیق محور توسط مهندسان، ریاضیدانان و کارشناسان ارز دیجیتال ایجاد شده است. این پروژه توسط چارلز هوسكینسون، یكی از پنج عضو بنیانگذار اولیه اتریوم بنیان گذاشته شد. پس از اختلاف نظر در جهت اتریوم، او رفت و بعداً به ایجاد کاردانو کمک کرد. تیم پشتیبان کاردانو بلاکچین خود را با آزمایشات گسترده و تحقیقات بررسی شده ایجاد کرد. محققان این پروژه بیش از 90 مقاله در مورد فناوری بلاکچین در طیف وسیعی از موضوعات نوشته اند. این تحقیق ستون فقرات کاردانو است. با توجه به این روند دقیق، به نظر می رسد کاردانو در میان همتایان گواه اثبات سهام خود و همچنین سایر ارزهای دیجیتال بزرگ بسیار برجسته است.

کاردانو همچنین "قاتل اتریوم" لقب گرفته است زیرا گفته می شود بلاکچین آن توانایی بیشتری دارد. اما با همه این تفاصیر، کاردانو هنوز در مراحل اولیه است.

کاردانو با ایجاد محصولات مالی غیرمتمرکز مشابه اتریوم و همچنین ارائه راه حل هایی برای همکاری زنجیره ای در تقلب در رأی دهی و ردیابی قراردادها به صورت قانونی از جمله موارد دیگر در سیستم کار مالی جهان است. از ژانویه 2021، سرمایه کاردانو 9.8 میلیارد دلار است و یک ADA با قیمت 0.31 دلار معامله می شود.

4. پولکادات(DOT)

پولکادات یک ارز دیچیتال منحصر به فرد برای گواهی اثبات کار است که هدف آن ایجاد همکاری بین سایر بلاکچین ها است. پروتکل آن برای اتصال بلاکچین های مجاز و غیرمجاز و همچنین سخنرانی ها طراحی شده است تا به این سیستم ها اجازه دهد کنار یکدیگر و زیر یک سقف کار کنند.

جزء اصلی پولکادات زنجیره تقویتی آن است که امکان همکاری شبکه های مختلف را فراهم می کند. همچنین این امکان را برای "پاراچین ها" یا بلاکچین های موازی با توکن های بومی خود برای موارد استفاده خاص فراهم می کند.

تفاوت این سیستم با اتریوم این است که توسعه دهندگان می توانند بجای ایجاد برنامه های کاربردی غیرمتمرکز در پولکادات، بلاکچین خود را ایجاد کنند و در عین حال از امنیتی که بلاکچین پولکادات دارد نیز استفاده کنند. با اتریوم، توسعه دهندگان می توانند بلاکچین های جدید ایجاد کنند اما آنها باید اقدامات امنیتی خود را ایجاد کنند تا بتوانند پروژه های جدید و کوچکتر را برای حمله باز بگذارند، زیرا هرچه بلاکچین بزرگتر باشد به امنیت بیشتری نیز دارد. این مفهوم در پولکادات به عنوان امنیت مشترک شناخته می شود.

پولکادات توسط Gavin Wood، یکی دیگر از بنیانگذاران اصلی پروژه اتریوم که نظرات مختلفی در مورد آینده پروژه داشت ایجاد شد. از ژانویه 2021 سرمایه بازار پولکادات 11.2 میلیارد دلار است و یک پولکادات (DOT) با 12.54 دلار معامله می شود.

5. بیت کوین کش (BCH)

بیت کوین کش (BCH) جایگاه مهمی در تاریخ آلت کوین ها دارد زیرا یکی از قدیمی ترین و موفق ترین هارد فورک های بیت کوین اصلی است. در دنیای ارزهای دیجیتال، یک فورک در نتیجه بحث و مجادله بین توسعه دهندگان و ماینرها اتفاق می افتد. با توجه به غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال به دلیل اجماع عمومی باید تغییرات عمده در کد موجود در توکن یا سکه موجود انجام شود. مکانیسم این فرآیند با توجه به ارز دیجیتال خاص متفاوت است.

وقتی جناح های مختلف نتوانند به توافق برسند گاهی اوقات ارز دیجیتال تقسیم می شود، زنجیره اصلی به کد اصلی خود وفادار می ماند و زنجیره جدید به عنوان نسخه جدید سکه قبلی با تغییر در کد آن شروع به کار می کند.

بیت کوین کش در ماه اوت سال 2017 زندگی خود را در نتیجه یکی از این شکاف ها آغاز کرد. بحثی که به ایجاد بیت کوین کش منجر شد مربوط به مسئله مقیاس پذیری بود. شبکه بیت کوین محدودیت یک مگابایتی در اندازه بلوک ها دارد. بیت کوین کش اندازه بلوک را از یک مگابایت به هشت مگابایت افزایش می دهد. با این ایده که بلوک های بزرگتر می توانند تراکنش های بیشتری را درون خود داشته باشند و بنابراین سرعت تراکنش افزایش می یابد. از ژانویه 2021 بیت کوین کش 8.9 میلیارد دلار و هر توکن 513.45 دلار ارزش داشت.

6. استلار(XLM)

استلار یک شبکه بلاکچین باز است که برای ارائه راه حل های سازمانی با اتصال به موسسات مالی به منظور انجام معاملات بزرگ طراحی شده است. معاملات عظیم بین بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری که به طور معمول چندین روز به طول می انجامد و تعدادی از واسطه ها و هزینه های زیادی را در بر می گیرند را اکنون می توان تقریباً بلافاصله و بدون هیچ واسطه ای انجام داد و برای کسانی که معامله می کنند هزینه زیادی ندارد.

در حالی که استلار خود را به عنوان یک بلاکچین سازمانی برای معاملات سازمانی معرفی کرده است اما هنوز هم یک بلاکچین باز است که توسط هر کسی قابل استفاده است. این سیستم امکان معاملات بین هر ارز را فراهم می کند. واحد پول بومی استلار لومن است. کاربران برای استفاده از این شبکه به لومن نیاز دارند تا بتوانند در شبکه معاملات خود را انجام دهند.

استلار توسط Jed McCaleb از اعضای موسس آزمایشگاه های ریپل و توسعه دهنده پروتکل ریپل تاسیس شد. وی سرانجام از ریپل جدا شد و به همکاری بنیاد توسعه استلار ادامه داد. سرمایه استلار لومن6.1 میلیارد دلار است و از ژانویه 2021 0.27 دلار ارزیابی می شود.

7. چین لینک (Chainlink)

چین لینک یک شبکه غیرمتمرکز است که فاصله بین قراردادهای هوشمند مانند قراردادهای اتریوم و داده های خارج از آن را از بین می برد. خود بلاکچین ها توانایی اتصال به برنامه های خارجی را به روشی مطمئن ندارند. چین لینک به قراردادهای هوشمند امکان برقراری ارتباط با داده های خارجی را می دهد تا قراردادها بر اساس داده هایی که خود اتریوم نمی تواند به آنها متصل شود، اجرا گردد.

وبلاگ چین لینک جزئیات موارد استفاده برای سیستم خود را شرح می دهد. یکی از مواردی که توضیح داده می شود نظارت بر منابع آلودگی آب یا سیفون غیرقانونی در برخی از شهرها است. می توان سنسورهایی را برای نظارت بر مصرف شرکت ها، جداول آب و سطح آب محلی تنظیم کرد. یک اراکل چین لینک می تواند این داده ها را ردیابی کرده و مستقیماً با یک قرارداد هوشمند تغذیه کند. این قرارداد هوشمند می تواند برای اجرای جریمه ها، انتشار هشدارهای ناشی از سیل به شهرها یا فاکتور شرکت ها با استفاده از مقدار زیادی از آب یک شهر با داده های دریافت شده از تاریخ عملی تنظیم شود.

چین لینک توسط Sergey Nazarov به همراه Steve Ellis ساخته شد. از ژانویه 2021، سرمایه بازار آن 8.6 میلیارد دلار و ارزش یک LINK 21.53 دلار می باشد.

8. بایننس کوین(BNB)

بایننس کوین یک ارز دیجیتال سودمند است که به عنوان روش پرداخت هزینه های مرتبط با تجارت در صرافی بایننس عمل می کند. کسانی که از توکن به عنوان وسیله پرداخت صرافی استفاده می کنند می توانند با تخفیف معامله کنند. بلاکچین بایننس کوین همچنین بستری است که صرافی غیرمتمرکز بایننس روی آن کار می کند. صرافی بایننس توسط Changpeng Zhao تأسیس شد و این صرافی یکی از پرکاربردترین صرافی ها در جهان بر اساس حجم معاملات است.

بایننس کوین در ابتدا یک توکن ERC-20 بود که با استفاده از بلاکچین اتریوم کار می کرد. سرانجام شبکه اصلی خود را راه اندازی کرد. این شبکه از یک مدل جامع گواهی اثبات سهام استفاده می کند. از ژانویه 2021، بایننس دارای سرمایه 6.8 میلیارد دلاری در بازار است و ارزش یک BNB معادل 44.46دلار است.

9. تتر (USDT)

تتر یکی از اولین و محبوب ترین ها در میان کوین های پایدار یعنی ارزهای دیجیتالی که قصد دارند ارزش بازار خود را به منظور کاهش نوسانات به یک ارز یا نقطه مرجع خارجی متصل کنند، می باشد. از آنجا که بیشتر ارزهای دیجیتال حتی ارزهای اصلی مانند بیت کوین، دوره های متناوب بی ثباتی را تجربه کرده اند تتر و سایر کوین های پایدار سعی در نوسان قیمت ها دارند تا کاربرانی را که ممکن است محتاط باشند را جذب کنند. قیمت تتر مستقیماً به قیمت دلار آمریکا گره خورده است. این سیستم به کاربران این امکان را می دهد که انتقال ارز از ارزهای دیجیتال دیگر به دلار آمریکا را به موقع تر از تبدیل واقعی به ارز معمولی انجام دهند.

تتر در سال 2014 راه اندازی شد و خود را "یک پلتفرم با قابلیت بلاکچین طراحی شده برای استفاده آسان از ارزهای فیات به صورت دیجیتال" معرفی می کند. این ارز دیجیتال به افراد امکان می دهد تا با استفاده از یک شبکه بلاکچین و فن آوری های مربوطه در ارزهای سنتی معامله کنند در حالی که نوسانات و پیچیدگی های اغلب مرتبط با ارزهای دیجیتال را به حداقل می رسانند. در ژانویه 2021 تتر با سقف ارزش 24.4 میلیارد دلار و ارزش هر توکن 1.00 دلار سومین ارزدیجیتال بزرگ در بازار بود.

10. مونرو (XMR)

مونرو یک ارز امن، خصوصی و غیرقابل ردیابی است. این ارز دیجیتال در آوریل 2014 راه اندازی شد و به سرعت علاقه جمع زیادی از طرفداران ارز دیجیتال را به خود جلب کرد. توسعه این ارز دیجیتال کاملاً مبتنی دونیت (اهدا کردن) و جامعه محور است. مونرو با هدف تمرکز زیادی و مقیاس پذیری راه اندازی شده است و با استفاده از تکنیک ویژه ای به نام "ring signatures" حریم خصوصی کامل را امکان پذیر می کند. از ژانویه 2021، Monero دارای سقف 2.8 میلیارد دلار و ارزش توکن آن 158.37 دلار بود.

اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۲۹.۴۶۲,۰۱۷,۳۲۱ تومان
تترتتر
تتر۳۰,۶۲۰ تومان
بایننس کوینبایننس کوین
بایننس کوین$۳۰۷.۸۷۹,۴۰۸,۱۹۵ تومان
کاردانوکاردانو
کاردانو$۰.۵۴۱۳۰۳۱۶,۵۴۲ تومان
پولکاداتپولکادات
پولکادات$۱۰.۲۳۳۱۲,۶۱۸ تومان
لایت کوینلایت کوین
لایت کوین$۷۲.۳۳۲,۲۱۰,۳۳۱ تومان
بیت کوین کشبیت کوین کش
بیت کوین کش$۱۹۶.۸۹۶,۰۱۶,۷۵۹ تومان
چین لینکچین لینک
چین لینک$۷.۲۱۲۲۰,۳۳۰ تومان
استلاراستلار
استلار$۰.۱۳۲۸۸۵۴,۰۶۰.۸ تومان
مونرومونرو
مونرو$۱۶۹.۶۵۵,۱۸۴,۳۳۲ تومان