ارز دیجیتال Uniswap چیست؟ راهنمایی کامل برای مبتدیان

Uniswap یک تبادل رمزنگاری غیرمتمرکز پیشرو است که بر روی بلاکچین اتریوم اجرا می شود.

اکثر قریب به اتفاق معاملات رمزنگاری در صرافی های متمرکز مانند کوین بیس و بایننس انجام می شود. این سیستم عامل ها توسط یک مرجع واحد (شرکتی که معامله را اداره می کند) اداره می شوند. کاربران را ملزم می کنند وجوه را تحت کنترل خود قرار داده و برای تسهیل تجارت از سیستم سنتی کتاب سفارشات استفاده کنند.

تجارت مبتنی بر کتاب سفارشات جایی است که سفارشات خرید و فروش در یک لیست همراه با مقدار کل قرار داده شده در هر سفارش ارائه می شود. مقدار سفارشات خرید و فروش آزاد یک دارایی به عنوان "عمق بازار" شناخته می شود. برای انجام یک تجارت موفق با استفاده از این سیستم باید یک سفارش خرید با یک سفارش فروش در طرف مقابل دفتر سفارش به همان مقدار و قیمت یک دارایی و بالعکس مطابقت داشته باشد.

به عنوان مثال اگر می خواهید یک بیت کوین (BTC) را با قیمت 33000 دلار در صرافی متمرکز بفروشید باید منتظر بمانید تا خریدار در طرف دیگر کتاب سفارش ظاهر شود که به دنبال خرید بیت کوین با آن قیمت یا بالاتر است.

مشکل اصلی این نوع سیستم نقدینگی است که در این زمینه به عمق و تعداد سفارشاتی که در هر زمان داده شده و روی دفترچه سفارش موچود است اشاره دارد. اگر نقدینگی کمی وجود داشته باشد به این معنی است که معامله گران قادر به پر کردن سفارشات خرید یا فروش خود نیستند.

روش دیگر برای فکر کردن در مورد نقدینگی: تصور کنید که در یک بازار خیابانی دکه مواد غذایی دارید. اگر بازار خیابانی مشغول فروش غرفه های کالا و افرادی که محصولات می خرند باشد این یک "بازار مایع" محسوب می شود. اگر بازار ساکن باشد و خرید و فروش کمی انجام شود این یک "بازار محدود" محسوب می شود.

Uniswap چیست؟

پلتفرم Uniswap در سال 2018 در بالای بلاکچین اتریوم، دومین پروژه بزرگ ارز دیجیتال جهان با سرمایه بازار ساخته شده است که آن را با تمام توکن ها و زیرساخت های ERC-20 مانند خدمات کیف پول همچون MetaMask و MyEtherWallet سازگار می کند.

همچنین Uniswap کاملاً منبع باز است به این معنی که هر کسی می تواند برای ایجاد معاملات غیرمتمرکز خود کد را کپی کند. حتی به کاربران این امکان را می دهد تا توکن های صرافی را به صورت رایگان لیست کنند. صرافی های متمرکز عادی سود محور هستند و برای لیست سکه های جدید هزینه های بسیار بالایی می گیرند بنابراین این تفاوت چشمگیر است. از آنجا که Uniswap یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است به این معنی که کاربران همیشه کنترل وجوه خود را در مقابل صرافی متمرکز حفظ می کنند و از معامله گران می خواهد کنترل کلیدهای خصوصی خود را کنار بگذارند تا سفارشات در یک پایگاه داده داخلی وارد شوند. با حفظ کنترل کلیدهای خصوصی خطر هدر رفتن دارایی در صورت هک شدن صرافی را از بین می برد.

Uniswap چگونه کار می کند؟

Uniswap با دو قرارداد هوشمند اجرا می شود. یک قرارداد "صرافی" و یک قرارداد "کارحانه". اینها برنامه های کامپیوتری خودکار هستند که برای انجام عملکردهای خاص در صورت تحقق شرایط خاص طراحی شده اند. در این نمونه، از قرارداد هوشمند کارخانه برای افزودن توکن های جدید به سیستم عامل استفاده می شود و قرارداد معامله همه معامله های توکن یا "معاملات" را تسهیل می کند. هر توکن مبتنی بر ERC20 را می توان با دیگری در سیستم عامل Uniswap v.2 به روز کرد.

پروتکل نقدینگی خودکار

روش Uniswap برای حل مشکل نقدینگی معاملات متمرکز از طریق یک پروتکل نقدینگی خودکار است. این کار با انگیزه دادن به افراد معامله گر در صرافی برای تبدیل شدن به تأمین کنندگان نقدینگی (LP) کار می کند. هر توکن ذکر شده استخر خاص خود را دارد که کاربران می توانند در آن مشارکت داشته باشند و قیمت های هر توکن با استفاده از الگوریتم ریاضی که توسط کامپیوتر اجرا می شود کار می کنند. با استفاده از این سیستم، خریدار یا فروشنده نیازی به انتظار برای حضور طرف مقابل جهت انجام معامله ندارد. در عوض آنها می توانند هر معامله را فوراً و با قیمت معلوم به شرط وجود نقدینگی کافی در استخر خاص برای تسهیل آن انجام دهند. در ازای تأمین وجوه خود، هر LP توکن دریافت می کند که نشان دهنده سهم سهام در این مجموعه است. به عنوان مثال اگر 10 هزار دلار به صندوق نقدینگی که در مجموع 100000 دلار در آن بود کمک می کردید، برای 10٪ از آن مبلغ توکن دریافت می کنید. این توکن برای سهمی از کارمزدهای معاملاتی قابل استفاده است. Uniswap به ازای هر معامله ای که در سیستم عامل انجام می شود یک هزینه ثابت 0.30٪ از کاربران می گیرد و آن را به طور خودکار به ذخیره نقدینگی می فرستد. هر زمان که یک تأمین کننده نقدینگی تصمیم می گیرد که از آن خارج شود بخشی از کل کارمزد را از ذخیره نسبت به مقدار سهام خود در آن دریافت می کند. توکني که آنها دريافت کردند و در آن سوابقي از اينکه سهام آنها بدهکار است از بين مي رود و ثبت مي شود.

قیمت توکن چگونه تعیین می شود؟

یکی دیگر از عناصر مهم این سیستم نحوه تعیین قیمت هر توکن است. Uniswap به جای سیستم کتاب سفارش که قیمت هر دارایی توسط بالاترین خریدار و کمترین فروشنده تعیین می شود از سیستم خودکار بازار ساز استفاده می کند. این روش جایگزینی برای تنظیم قیمت یک دارایی بر اساس عرضه و تقاضای آن از یک معادله ریاضی طولانی مدت استفاده می کند. بسته به نسبت تعداد سکه های موجود در استخر مربوطه، با افزایش و کاهش قیمت سکه کار می کند. توجه به این نکته مهم است که هر زمان کسی توکن جدید ERC-20 را به Uniswap اضافه کند آن شخص باید مقدار مشخصی از توکن انتخاب شده ERC-20 و مقدار مساوی یک توکن ERC-20 دیگر را برای شروع ذخیره نقدینگی اضافه کند. معادله برای تعیین قیمت هر توکن x * y = k است. جایی که مقدار توکن A x و مقدار توکن B y است. K یک مقدار ثابت است یا یک عدد که تغییر نمی کند. به عنوان مثال باب می خواهد با استفاده از استخر Uniswap LINK /ETH تجارت زنجیره لینک (LINK) را برای اتر انجام دهد. باب تعداد زیادی LINK به استخر اضافه می کند که باعث افزایش نسبت LINK استخر به اتر می شود. از آنجا که مقدار K باید ثابت بماند به این معنی است که هزینه اتر افزایش می یابد در حالی که هزینه LINK در استخر کاهش می یابد. بنابراین هرچه باب LINK بیشتر وارد کند در عوض اتر کمتر می شود زیرا قیمت آن افزایش می یابد. اندازه استخر نقدینگی همچنین تعیین می کند که در طول معاملات قیمت توکن ها چه مقدار تغییر می کند. هرچه مقدار پول یا همان نقدینگی در یک استخر وجود داشته باشد، انجام معاملات بزرگتر بدون ایجاد افت قیمت به همان اندازه آسان تر است.

undefined

داوری (آربیتراژ)

معامله گران آربیتراژ از مولفه های اصلی اکوسیستم Uniswap هستند. اینها بازرگانانی هستند که در یافتن اختلاف قیمت در چندین صرافی تخصص دارند و از آنها برای کسب سود استفاده می کنند. به عنوان مثال اگر بیت کوین در Kraken با قیمت 35500 دلار و در بایننس با قیمت 35450 دلار معامله می شد می توانید بیت کوین را در بایننس بخرید و آن را در Kraken بفروشید تا سود آسانی بدست آورید. با اگر حجم زیاد انجام شود می توانید سود قابل توجهی با ریسک نسبتاً کم دریافت کنید.

آنچه معامله گران آربیتراژ در Uniswap انجام می دهند یافتن توکن هایی است که بالاتر یا کمتر از میانگین قیمت بازار خود معامله می کنند. در نتیجه معاملات بزرگ باعث ایجاد عدم تعادل در استخر و کاهش یا افزایش قیمت می شود و متناسب با آن آنها را خرید یا فروش می کنند. آنها این کار را انجام می دهند تا زمانی که قیمت مجدداً با قیمت سایر صرافی ها توازن کند و دیگر سودی حاصل نشود. این رابطه هماهنگ بین سیستم سازنده خودکار بازار و معامله گران آربیتراژ همان چیزی است که قیمت توکن Uniswap را با سایر بازار هماهنگ می کند.

نحوه استفاده از Uniswap

شروع کار با Uniswap نسبتاً ساده است با این حال باید اطمینان حاصل کنید که از قبل کیف پول پشتیبانی شده ERC-20 مانند MetaMask ،WalletConnec ، کیف پول Coinbase ،Portis یا Fortmatic را دارید.

هنگامی که یکی از آن کیف پول ها را دارید برای تجارت در Uniswap و پرداخت کارمزد گاز باید به آن اتر اضافه کنید. این همان چیزی است که کارمزدهای معامله اتریوم نامیده می شود. پرداخت کارمزدهای گاز بسته به تعداد افرادی که از شبکه استفاده می کنند متفاوت است. اکثر سرویس های کیف پول سازگار با ERC-20 هنگام پرداخت از طریق بلاکچین اتریوم به شما سه گزینه را می دهد: آهسته، متوسط یا سریع. Slow ارزان ترین گزینه و fast گران ترین می باشد. این امر تعیین می کند که معامله شما به سرعت توسط ماینرهای شبکه اتریوم پردازش می شود.

یونی سواپیونی سواپ
یونی سواپ$۵.۴۳۱۶۶,۲۴۰ تومان