بررسی تفاوت های بین لایت کوین و بیت کوین

چه تفاوتی بین لایت کوین و بیت کوین وجود دارد؟

در سال 2009 ساتوشی ناکاموتو بیت کوین را به عنوان اولین ارز دیجیتال در جهان راه اندازی کرد. کد منبع باز است. به این معنی که توسط هر کسی قابل اصلاح است و به صورت آزادانه برای پروژه های دیگر استفاده می شود. بسیاری از ارزهای دیجیتال با نسخه های اصلاح شده این کد با موفقیت در سطح مختلف راه اندازی شده اند.

undefined

لایت کوین در سال 2011 با هدف "نقره" بودن "طلا" بیت کوین اعلام شد. این مقاله راهنمایی است تا تفاوت اساسی بین بیت کوین و لایت کوین را به شما نشان دهد.

تفاوت در استخراج

درست مثل بیت کوین، لایت کوین یک ارز دیجیتال است که با استخراج تولید می شود. لایت کوین در اکتبر 2011 توسط مهندس سابق گوگل چارلز لی ایجاد شد. انگیزه ایجاد آن بهبود بیت کوین بود. تفاوت اصلی برای کاربران نهایی 2.5 ثانیه زمان ایجاد بلوک در مقایسه با 10 دقیقه بیت کوین است. چارلز لی قبلاً در کوین بیس، یکی از محبوب ترین کیف پول های آنلاین بیت کوین کار می کرد. او اکنون وقت خود را به بنیاد لایت کوین اختصاص داده است.

undefined

اگرچه برای ماینرها و علاقه مندان، لایت کوین تفاوت بسیار مهم تری با بیت کوین دارد و این اثبات متفاوت الگوریتم کار است. بیت کوین از الگوریتم هش SHA-256 استفاده می کند که شامل محاسباتی است که می تواند در پردازش موازی بسیار تسریع شود. این ویژگی است که باعث ایجاد رقابت شدید در فناوری ASIC شده و باعث افزایش تصاعدی سطح دشواری بیت کوین شده است.

با این حال لایت کوین از الگوریتم رمزنگاری استفاده می کند که در اصل به عنوان s-crypt نامگذاری شده است. اما به عنوان 'script' تلفظ می شود. این الگوریتم الگوریتم SHA-256 را در خود جای داده است اما محاسبات آن بسیار سریالی تر از SHA-256 در بیت کوین است. Scrypt به جای قدرت پردازش خام به تنهایی، مقادیر زیادی RAM سریع را ترجیح می دهد. در نتیجه اسکریپت به عنوان یک مشکل سخت حافظه شناخته می شود.

عواقب استفاده از اسکریپت به این معنی است که در لایت کوین (و سایر ارزهای دیجیتال) به اندازه "مسابقه تسلیحاتی" وجود نداشته است. زیرا تاکنون هیچ فناوری ASIC برای این الگوریتم در دسترس نیست. با این وجود به لطف شرکت هایی مانند Alpha Technologies این مسئله به زودی تغییر خواهد کرد.

undefined

برای برجسته کردن تفاوت در قدرت هش کردن، در زمان نوشتن این مقاله نرخ هش کل شبکه بیت کوین بیش از 20000 تراهش در ثانیه است. در حالی که لایت کوین فقط 95642 مگاهش در ثانیه است.

در حال حاضر ماینرهای لایت کوین به صورت کامپیوترهای شخصی سفارشی مجهز به چندین کارت گرافیک (به عنوان مثال GPU) ارائه می شوند. این دستگاه ها می توانند محاسبات مورد نیاز برای اسکریپت را کنترل کنند و به حافظه سریع در صفحه مدار خود دسترسی دارند.

زمانی بود که مردم می توانستند از GPU ماینینگ برای بیت کوین استفاده کنند. اما ASIC ها در این روش ارزش تلاش را ندارند.

تفاوت در معاملات

تفاوت اصلی این است که لایت کوین می تواند خیلی سریع تر از بیت کوین معاملات را تأیید کند. مفاهیم آن به شرح زیر است:

لایت کوین به لطف تولید بلوک سریعتر، می تواند حجم بالاتری از معاملات را مدیریت کند. اگر بیت کوین بخواهد با این مورد مطابقت داشته باشد، به کدی که هم اکنون در شبکه بیت کوین در حال اجرا هستند و به روزرسانی قابل توجهی نیاز دارد.

عیب این حجم بلوک بالاتر این است که بلاکچین لایت کوین به از لحاظ بزرگتری از بیت کوین بزرگتر خواهد بود و تعداد بیشتری بلوک یتیم دارد.

زمان بلوک سریعتر لایت کوین خطر حملات مضاعف را کاهش می دهد. این امر در مورد هر دو شبکه دارای قدرت هش یکسان است.

یک تاجر که حداقل برای دو تأیید صبر کرده فقط باید 5 دقیقه صبر کند. در حالی که آنها فقط برای یک تایید با بیت کوین باید 10 دقیقه صبر کنند.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۳۶۹۰۳,۷۱۵,۴۳۸ تومان
لایت کوینلایت کوین
لایت کوین$۶۸.۶۸۲,۱۰۸,۵۴۷ تومان