مقاله سفید (White Paper) چیست و چگونه باید آن را نوشت؟

مقاله سفید چیست

هر یک از ارائه های اولیه سکه (ICO) در بازار برای تبدیل شدن به یک کمپین موفق به یک مقاله سفید نیاز دارد.

کاغذ سفید سندی است که شامل طرح کلی از مشکلی است که پروژه به دنبال حل آن است. که شامل راه حل این مشکل و همچنین شرح مفصلی از محصول آنها، معماری آن و تعامل آن با کاربران می باشد.

محتوای هر مقاله سفید باید شامل نکات گفتاری زیر باشد (بدون ترتیب خاصی)، اما نباید به آنها محدود شود:

  • معرفی
  • سلب مسئولیت
  • فهرست مطالب
  • شرح بازار و مشکل
  • توضیحات محصول و نحوه حل این مشکل
  • توکن ها: چند، چرا، چگونه، چه زمانی و غیره
  • نحوه استفاده از وجوه جمع آوری شده
  • تیم
  • نقشه راه

چگونه یک مقاله سفید بنویسیم

ابتدای یک مقاله سفید نیز می تواند بخش خوبی برای قرار دادن اخطار قانونی یا سلب مسئولیت باشد که باید حاوی هرگونه محدودیت یا اعلان مهم باشد. ممکن است در مورد معافیت ساکنان برخی از کشورها از خرید توکن های پروژه به دلیل قوانین محلی باشد یا اینکه به راحتی به سرمایه گذاران آینده اطلاع دهید که سرمایه گذاری تضمین کننده سود نیست.

شاید یکی از مهمترین مراحل نوشتن تقریباً هر مقاله ای نوشتن یک مقدمه جذاب باشد. یک اقدام خوب ارائه مقدمه در قالب نامه ای از یک مدیر عامل شرکت است که خطاب به دارندگان توکن آینده می باشد.

این بخش جایی است که شما باید مشکلی که پروژه شما قصد حل آن را دارد ارائه داده و توضیحی در مورد مهم بودن این مشکل ارائه دهید و حتی امکان دارد به عواقب عدم حل آن اشاره کنید.

اینجا جایی است که شما باید توجه خواننده را به خود جلب کنید. مزایای خواندن مقاله را توضیح داده و یک نمای کلی از آنچه آنها از آن انتظار دارند ارائه دهید. برای انجام این کار از هر ابزاری که در دسترس است استفاده کنید: نمودارها، گرافیک ها و غیره.

undefined

کاغذ سفید بیشتر یک سند فنی است و به طور متوسط می تواند حدود 25 صفحه باشد. بنابراین بسیار مهم است که کاغذ سفید خود را در دسترس و برای پیمایش مناسب کنید. یک جدول مطالب آموزنده و خوش ساخت قطعاً در اینجا کمک زیادی خواهد کرد.

اگر مقاله سفید شما حاوی اصطلاحاتی است که احساس می کنید باید تعریف شوند ، می توانید در همان بخش واژه نامه درست کنید.

درباره پروژه صحبت کنید

برای صحبت عمیق در مورد پروژه خود به همان اندازه فضای لازم اختصاص دهید و برای سرمایه گذاران بالقوه توضیح دهید که دقیقاً در کجای بازار فعلی مناسب است. از همه مهمتر اطمینان حاصل کنید که پروژه چیست و از چه قسمتهایی تشکیل شده است.

هیچ کس در واقع به هیچ یک از اعدادی که ممکن است بخواهید در مقاله سفید وارد کنید احتیاج ندارد مگر اینکه با تحقیق حقایق یا تجزیه و تحلیل پشتیبان تهیه شود.

وضعیت پروژه این بخش همچنین باید حاوی شرح مفصلی از وضعیت فعلی پروژه باشد: داده های نمونه اولیه، در صورت وجود کاربران اول، استراتژی توسعه و اهداف کلی.

اکثر سرمایه گذاران جدی فقط از پروژه هایی پشتیبانی می کنند که چیزی برای نشان دادن در گذشته دارند، زیرا داشتن یک اکوسیستم و یک پایگاه کاربری شانس بقای توکن پروژه را در بازار افزایش می دهد. اگر هرکدام از این عناصر را دارید حتماً خوانندگان را در این باره آگاه کنید.

امور مالی. اطمینان حاصل کنید که بخش بزرگی از مقاله سفید خود را به امور مالی پروژه اختصاص داده اید. شما باید بتوانید به روشنی توضیح دهید که چرا پروژه شما به توکن های خاص خود نیاز دارد؟ نحوه و زمان دقیق توزیع آنها؟ آیا مسئله توکن برای ICO محدود می شود؟ چه زمانی فروش در بازار شروع می شود؟ و غیره.

undefined

برنامه استفاده از وجوه. سرمایه گذاران باید بدانند که پولشان دقیقاً به کجا می رود و پروژه برای انجام بعضی از کارهای مهم به چه مقدار پول نیاز دارد.

مهمتر از همه، در مقاله سفید نباید مواردی مانند "رویداد شبکه"، "توسعه صنعت"، "متفرقه" و غیره ذکر شود. در مقاله سفید شما باید به وضوح ذکر شود که تمام پول جمع آوری شده صرف توسعه می شود و نه چیز دیگری.

نقشه راه. سرانجام مقاله سفید باید نه تنها شرح فنی دقیق پروژه، بلکه نقشه راه توسعه را نیز شامل شود. در حالت ایده آل یک برنامه کاری عمیق برای 12-24 ماه آینده باید ارائه شود و حداقل شامل یک بتا راه اندازی باشد.

اگر برخی از وظایف مشخص شده در نقشه راه قبلاً به اتمام رسیده است اطمینان حاصل کنید که آن را به طور واضح در مقاله سفید بیان کرده اید، زیرا سرمایه گذاران آن را یک مزیت بزرگ می دانند.

undefined

در مورد تیم صحبت کنید

تیم بخشی جدایی ناپذیر و مهم از پروژه هستند و به همین دلیل باید ارائه شوند. به استثنای موارد نادر، یک ICO با توسعه دهندگان ناشناس موفق نخواهد بود.

در حالی که بقیه مقاله سفید باید یک توصیف فنی باشد، عکس ها و بیوگرافی های کوتاه تیم توسعه یک مزیت بزرگ در نظر سرمایه گذاران خواهد بود.

undefined

اطمینان حاصل کنید که نه تنها اینکه افرادی که پشت پروژه شما هستند چه کسانی هستند را ذکر کرده اید، بلکه توضیح دهید که چرا آنها برای این پروژه خاص بسیار مهم هستند و چرا این افراد باعث اجرای آن می شوند.

اطمینان حاصل کنید که تجربه قبلی آنها به چه روشی برای این پروژه مفید خواهد بود. اگر هر یک از اعضای تیم، تجربه پروژه های مرتبط با بلاکچین یا ارزهای دیجیتال را داشته اند، این موضوع را به روشنی بیان کنید.

سبک، زبان و چیدمان

هنگام تهیه یک مقاله سفید حتماً از نوشتن رسمی و تقریباً به سبک آکادمیک استفاده کنید. سند باید بسیار توصیفی و از نظر لحنی حرفه ای باشد. بهتر است یک موضوع را انتخاب کرده و بر روی آن تمرکز کنید.

اغلب اوقات نویسندگان مقاله های سفید تمایل دارند به جای تمرکز روی وظیفه ای که در دست دارند بر روی موارد استفاده بالقوه و پیاده سازی های احتمالی فن آوری خود تمرکز کنند.

مقاله سفید همیشه باید واقعی باشد. از استفاده از فرضیات، حدس ها و ادعاهای تأیید نشده خودداری کنید.

ناگفته نماند، کاغذ سفید خود را برای عدم وجود اشتباهات دستوری و املایی بررسی کرده و همچنین دیگر موارد را مورد بررسی قرار دهید. متن کل سند باید به درستی قالب بندی شود تا غیرحرفه ای به نظر نرسد.

علاوه بر این اگر می خواهید مقاله سفید خود را به چندین زبان ارائه دهید بهتر است از یک مترجم حرفه ای استفاده کنید.

کاغذ سفید را کجا پست کنید؟

چند سال پیش مواردی از کمپین های موفقیت آمیز ICO در انجمن های مختلف مرتبط با بیت کوین ارسال شده است که اولین پیام از این مقاله، مقاله سفید است. با این حال این روزها به نظر می رسد که اشتیاق ICO در اوج باشد. بیشتر پروژه ها مقاله سفید خود را در وب سایت خود می گذارند.

گزینه های دیگر مانند گیت هاب، تالارهای گفتگو و موارد دیگر نیز هنوز هم قابل استفاده هستند اما شما باید اطمینان حاصل کنید که یک نقطه مرکزی دسترسی به مقاله سفید شما وجود دارد. از کپی و جایگذاری آن در چندین سیستم عامل مختلف خودداری کنید. در عوض می توانید هنگام تبلیغ پروژه خود در تالارها و وب سایت های مختلف لینکی به آن ارسال کنید.

الگو های کاغذ سفید ICO

همانند سایر اسناد نیمه پیچیده تجاری، تعداد زیادی الگوی مقاله سفید به صورت آنلاین موجود است. عموماً استفاده از چنین الگوهایی توسط جامعه ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاران ناخوشایند است. اگر محصولی با کیفیت و منحصر به فرد تهیه می کنید باید وقت خود را صرف یک مقاله سفید بی نظیر کنید.

با محبوبیت روزافزون ICO، تعداد فریلنسرهایی که یک مقاله سفید برای استارت آپ های آینده ارائه می دهند به طور تصاعدی افزایش یافته است و ظاهراً هزینه آن به 100 دلار هم نمی رسد. با این حال، این راه حتی نباید توسط هیچ پروژه کم و بیش جدی به عنوان یک گزینه در نظر گرفته شود.

در آخر یک مقاله سفید نقطه اصلی فروش شما است. این دیدگاه منحصر به فرد تیم شما در مورد محصول است و باید با آن جدی برخورد شود. استخدام یک فریلنسر برای انجام این کار برای شما فقط می تواند منجر به نتیجه ای فرعی شود و در نتیجه عدم موفقیت در جمع آوری بودجه مورد نیاز شما باشد.

undefined

نمونه هایی از مقالات سفید موفق

برخی از نمونه های مقاله های خوب نوشته شده و ICO های موفق عبارتند از:

اتریوم: با 15.5 میلیون دلار جمع آوری شده

Quoine: با 105 میلیون دلار جمع آوری شده است

DigixDAO: با 5.5 میلیون دلار جمع آوری شده است

اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۴۳.۱۶۲,۸۰۴,۲۸۸ تومان