ارز دیجیتال زیلیکا Zilliqa (ZIL) چیست؟

یک بلاکچین عمومی و بدون مجوز است که برای ارائه توان عملیاتی بالا با توانایی انجام هزاران تراکنش در ثانیه طراحی شده است و به دنبال حل مسئله مقیاس پذیری و سرعت بلاکچین با استفاده از شاردینگ به عنوان راه حل مقیاس بندی لایه دوم می باشد. این پلتفرم میزبان بسیاری از برنامه‌ های غیرمتمرکز است و از اکتبر 2020 امکان بهره‌ برداری و فارمینگ را نیز فراهم نموده است.

کار توسعه به طور رسمی روی زیلیکا در ژوئن 2017 آغاز شد و شبکه آزمایشی آن در مارس 2018 فعال گشت. کمی بیش از یک سال بعد در ژوئن 2019 این پلتفرم شبکه اصلی خود را راه اندازی نمود.

توکن ابزار اصلی زیلیکا ZIL برای پردازش تراکنش‌ های شبکه و اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌ شود.

چه چیزی زیلیکا را منحصر به فرد می کند؟

زیلیکا ادعا می کند که اولین بلاکچین عمومی در جهان است که کاملاً به یک شبکه خرد شده متکی است که به آن اجازه می دهد تا به توان عملیاتی بالا و نرخ بالای تراکنش در ثانیه دست یابد که می گوید مشکل مقیاس پذیری را حل می کند. از آنجا که هر خرده تراکنش ها را به صورت جداگانه پردازش می کند با رشد شبکه و افزایش تعداد خرده ها تعداد تراکنش های قابل پردازش در هر ثانیه نیز افزایش می یابد. همچنین سوابق بلافاصله پس از پردازش به بلاک چین زیلیکا اضافه می‌ شوند به این معنی که زمان بیشتری برای تأیید لازم نیست.

زیلیکا به دنبال تبدیل شدن به بلاکچین منتخب برای استفاده در مقیاس بزرگ از جمله در میان صنایع تبلیغاتی، بازی، سرگرمی و خدمات مالی و پرداخت است. تیم آن در مقاله موقعیت 2018 خود بیان می کند که این پلتفرم هدف دارد با روش های پرداخت متمرکز سنتی مانند VISA و MasterCard رقابت کند.

از سال 2021 شبکه زیلیکا یک شبکه فعال است که هر ماه میلیون ها تراکنش را انجام می دهد. بلاکچین نیز دائماً در حال گسترش بوده است و از میانگین تولید بیش از 900 بلاک در روز که شبکه اصلی آن راه اندازی شد به تولید بیش از 2500 بلاک در روز رسید.

چند کوین زیلیکا در گردش است؟

زیلیکا دارای حداکثر عرضه ثابت 21 میلیارد توکن است. ZIL ابتدا به عنوان یک توکن ERC-20 به عنوان بخشی از رویداد تولید توکن که در ژانویه 2018 به پایان رسید برای فروش در دسترس قرار گرفت. این توکن ها متعاقباً در یک رویداد معامله توکن که در فوریه 2020 به پایان رسید به شبکه اصلی زیلیکا منتقل شدند.

قبل از راه‌ اندازی زیلیکا 60 درصد از کل توکن‌ ها یعنی 12.6 میلیارد ZIL را برای توزیع در رویداد تولید توکن تولید کرد و 40 درصد باقی‌مانده یعنی 8.4 میلیارد ZIL از طریق فرآیند استخراج ایجاد خواهد شد.

زیلیکا به گونه‌ ای طراحی شده است که تمام توکن‌ ها ظرف 10 سال استخراج می‌ شوند و پاداش استخراج بلاک به آرامی کاهش می‌ یابد. بر اساس مقاله سفید آن این پروژه قصد دارد 80 درصد از توکن ها یعنی 16.8 میلیارد ZIL در چهار سال اول و 20 درصد معادل 4.2 میلیارد ZIL در شش سال باقی مانده استخراج شود.

شبکه Zilliqa چگونه ایمن است؟

شبکه Zilliqa از طریق پروتکل اجماع بیزانسی Fault Tolerance یا pBFT ایمن می شود، به این معنی که حداقل دو سوم از گره ها باید با صحت یک رکورد موافقت کنند تا بتوان آن را به زنجیره بلوکی اضافه کرد. هر خرده بلاک چین Zilliqa به گروهی از گره‌ها برای تأیید زیربخشی از تمام تراکنش‌ها متکی است، و هنگامی که هر خرده به یک اجماع رسید، گروه دوم از گره‌ها نتایج جمعی خرده‌ها را تأیید می‌کنند و یک بلوک جدید به بلاک چین اضافه می‌کنند.

این شبکه از رمزنگاری منحنی بیضوی برای ایمن سازی پروتکل اجماع خود استفاده می کند و امکان امضای چندگانه را فراهم می کند. علاوه بر پروتکل اجماع pBFT که سوابق تراکنش های خود را ایمن می کند، Zilliqa همچنین از یک الگوریتم اثبات کار برای تخصیص هویت گره ها و تولید خرده ها استفاده می کند.

Zilliqa یک زبان جدید به نام Scilla را برای قراردادهای هوشمند خود توسعه داد. Scilla که مخفف عبارت Smart Contract Intermediate Level Language است، یک زبان مبتنی بر ایمنی است که هدف آن شناسایی و حذف خودکار آسیب‌پذیری‌های امنیتی در سطح زبان است و تأیید رسمی ایمنی قراردادهای هوشمند را از طریق اثبات‌های ریاضی آسان‌تر می‌کند.

از کجا می توان Zilliqa (ZIL) خرید؟

توکن اصلی Zilliqa، ZIL، در چندین صرافی اصلی ارزهای دیجیتال - از جمله Binance، Huobi، Bitfinex و Bithumb - فهرست شده است، جایی که برای معامله در برابر ارزهای فیات، استیبل کوین ها و سایر ارزهای دیجیتال در دسترس است.

آیا به خرید ZIL یا سایر ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین (BTC) علاقه دارید؟ CoinMarketCap یک راهنمای ساده و گام به گام دارد تا همه چیز را در مورد رمزنگاری و نحوه خرید اولین سکه های خود به شما آموزش دهد.

زیلیکازیلیکا
زیلیکا$۰.۰۵۴۱۶۸۱,۶۶۸.۶ تومان