از اتریوم چه می دانید؟ تعریف جامع اتریوم برای مبتدیان.

برای درک کامل اتریوم اینکه چه کاری انجام می دهد و اینکه چگونه می تواند به طور بالقوه بر جامعه ما تأثیر بگذارد مهم است که بدانیم خصوصیات اصلی آن چیست و تفاوت آنها با رویکردهای استاندارد چه می باشد.

اول از همه اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است. به این معنی که توسط هیچ نهاد حاکمیتی کنترل نمی شود. اکثریت مطلق خدمات آنلاین، مشاغل و شرکت ها بر اساس یک سیستم متمرکز حکمرانی ساخته شده اند. این روش صدها سال مورد استفاده قرار گرفته است و گرچه تاریخ بارها و بارها ثابت کرد که دارای نقص است اما وقتی طرفین به یکدیگر اعتماد ندارند، اجرای آن هنوز ضروری است.

یک رویکرد متمرکز به معنی کنترل یک موجودیت واحد است اما همچنین به معنای یک نقطه اشکال است که باعث می شود برنامه ها و سرورهای آنلاین با استفاده از این سیستم در برابر حملات هکرها و حتی قطعی برق بسیار آسیب پذیر شوند. علاوه بر این، بیشتر شبکه های اجتماعی و سایر سرورهای آنلاین از کاربران می خواهند حداقل درجاتی از اطلاعات شخصی را ارائه دهند و سپس در سرورهای آنها ذخیره می شود. از آنجا خود شرکت، کارگران سرکش یا هکرهای آن به راحتی می توانند آن را به سرقت ببرند.

undefined

اتریوم به عنوان یک سیستم غیرمتمرکز کاملاً خودمختار است و توسط هیچ کس کنترل نمی شود. هیچ نقطه مرکزی برای خرابی نیست زیرا از طریق هزاران کامپیوتر داوطلب در سراسر جهان در حال اجرا است به این معنی که هرگز نمی تواند آفلاین شود. علاوه بر این اطلاعات شخصی کاربران بر روی کامپیوترهای شخصی آنها باقی می ماند در حالی که محتوا مانند برنامه ها، فیلم ها و غیره کنترل کامل سازندگان خود را حفظ می کنند بدون اینکه از قوانین تحمیل شده توسط سرویس های میزبانی مانند App Store و YouTube پیروی کنند.

ثانیا مهم است که درک کنیم حتی اگر دائماً با یکدیگر مقایسه شوند اتریوم و بیت کوین دو پروژه کاملا متفاوت با اهداف کاملا متفاوت هستند. بیت کوین اولین ارز دیجیتال و یک سیستم انتقال پول است که بر اساس یک تکنولوژی توزیع شده دفتر کل به نام بلاکچین ساخته و پشتیبانی می شود.

undefined

اتریوم این تکنولوژي را پشت سر بیت کوین قرار داد و به طور قابل ملاحظه ای قابلیت های آن را گسترش داد. این یک شبکه کامل است با مرورگر اینترنت، زبان برنامه نویسی و سیستم پرداخت خاص خود. از همه مهمتر کاربران را قادر می سازد تا برنامه های غیرمتمرکز را در بلاکچین اتریوم ایجاد کنند.

این برنامه ها می توانند ایده های کاملاً جدید یا بازسازی غیر متمرکز مفاهیم موجود باشند. این برنامه ها اساساً واسطه و کلیه هزینه های مربوط به ارتباط با شخص ثالث را قطع می کنند. به عنوان مثال: تنها سود حاصل از "پسندیدن" کاربران و "اشتراک گذاری" پست های موسیقی دان مورد علاقه خود در فیس بوک از طریق تبلیغات در صفحه آنها حاصل می شود و مستقیماً به فیس بوک می رسد. در نسخه اتریوم از چنین شبکه اجتماعی، هم هنرمندان و هم مخاطبان جایزه هایی برای ارتباط مثبت و پشتیبانی دریافت می کنند. به همین ترتیب در نسخه غیرمتمرکز Kickstarter، فقط مقداری مصنوعات برای سهم خود در شرکت دریافت نخواهید کرد بلکه بخشی از سودهای آینده شرکت را دریافت خواهید کرد. سرانجام برنامه های مبتنی بر اتریوم انواع پرداخت ها را به اشخاص ثالث برای جذاب کردن هر نوع خدمات حذف می کنند.

به طور خلاصه اتریوم یک پلت فرم نرم افزاری توزیع شده عمومی، منبع باز و مبتنی بر بلاکچین است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز را ایجاد و استقرار دهند.

همانطور که قبلا ذکر شد اتریوم یک سیستم غیرمتمرکز است. به این معنی که از یک روش همتا به همتا استفاده می کند. هر تعامل بین کاربران اتفاق می افتد و فقط توسط کاربران شرکت کننده پشتیبانی می شود بدون اینکه هیچ مرجعی در کار باشد.

کل سیستم اتریوم توسط یک سیستم جهانی به اصطلاح "گره" پشتیبانی می شود. گره ها داوطلبانی هستند که کل بلاکچین اتریوم را در کامپیوترهای خود بارگیری می کنند و تمام قوانین اجماع سیستم را به طور کامل اجرا می کنند، شبکه را صادق نگه می دارند و در ازای آن پاداش می گیرند. .

این قوانین اجماع و همچنین بسیاری از جنبه های دیگر شبکه توسط "قراردادهای هوشمند" اجرا می شوند. این قوانین برای انجام خودکار معاملات و سایر اقدامات خاص در شبکه با طرف هایی طراحی شده اند که لزوماً به آنها اعتماد ندارید. شرایط تحقق هر دو طرف در قرارداد از قبل برنامه ریزی شده است. پس از تکمیل این شرایط یک معامله یا هر اقدام خاص دیگری آغاز می شود. بسیاری از مردم بر این باورند كه قراردادهای هوشمند امری برای آینده است و سرانجام جایگزین سایر توافق نامه های قراردادی خواهد شد زیرا اجرای قراردادهای هوشمند امنیتی را فراهم می كند كه از قانون قراردادهای سنتی برتر است. کارمزدهای معاملات مرتبط با قرارداد را كاهش می دهد و اعتماد را بین دو طرف ایجاد می كند.

علاوه بر این، این سیستم همچنین ماشین مجازی اتریوم (EVM) را در اختیار کاربران خود قرار می دهد که اساساً به عنوان یک زمان اجرا برای قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم عمل می کند. این برنامه ضمن اطمینان از عدم تداخل برنامه ها با یکدیگر، برای اجرای کد غیرقابل اعتماد به کاربران امنیت می دهد. EVM کاملاً از شبکه اصلی اتریوم جدا شده است که آن را به ابزاری مناسب برای آزمایش و بهبود قراردادهای هوشمند تبدیل کرده است.

این سیستم عامل همچنین توکنی به نام "اتر" را ارائه می دهد.

چه کسی اتریوم را ایجاد کرد؟

در اواخر سال 2013 ویتالیک بوترین ایده خود را در یک کاغذ سفید (white paper) توصیف کرد که برای چند نفر از دوستانش ارسال کرد و آنها نیز آن را برای افراد بیشتر ارسال کردند. در نتیجه حدود 30 نفر برای گفتگو در مورد این مفهوم با ویتالیک تماس گرفتند. او منتظر بررسی های انتقادی افرادی بود که به اشتباهات اساسی در این مفهوم اشاره می کردند، اما هرگز این اتفاق نیفتاد.

این پروژه با حضور تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین، میهای آلیسی، آنتونی دی یوریو، چارلز هوسکینسون، جو لوبین و گاوین وود در ژانویه 2014 به صورت عمومی اعلام شد. بوترین همچنین اتریوم را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی ارائه داد و فقط چند ماه بعد تیم تصمیم گرفت که برای تأمین بودجه توسعه، تعداد زیادی از اتر، توکن اصلی شبکه را برگزار کند.

undefined

آیا اتریوم ارز دیجیتال است؟

با این تعریف که اتریوم یک بستر نرم افزاری است و هدف آن این است که به عنوان یک اینترنت غیرمتمرکز و همچنین یک فروشگاه برنامه غیرمتمرکز عمل کند. سیستمی مانند این برای پرداخت هزینه منابع محاسباتی مورد نیاز برای اجرای یک برنامه به ارز نیاز دارد. اینجاست که «اتر» عمل می کند.

اتر دارایی حامل دیجیتال است و برای پردازش پرداخت به شخص ثالثی احتیاج ندارد. با این حال، این نه تنها به عنوان یک ارز دیجیتال عمل می کند بلکه برای برنامه های غیرمتمرکز درون شبکه به عنوان "سوخت" عمل می کند. اگر کاربری بخواهد در یکی از برنامه های اتریوم چیزی را تغییر دهد باید هزینه معامله را پرداخت کند تا شبکه بتواند تغییر را پردازش کند.

هزینه معاملات به طور خودکار بر اساس مقدار "گاز" مورد نیاز یک عمل محاسبه می شود. مقدار سوخت مورد نیاز بر اساس میزان قدرت محاسبه و مدت زمان کار محاسبه می شود.

آیا اتریوم مانند بیت کوین است؟

اتریوم و بیت کوین ممکن است از جنبه ارز دیجیتال شبیه به یکدیگر باشند اما واقعیت این است که آنها دو پروژه کاملاً متفاوت با اهداف کاملاً متفاوت هستند. در حالی که بیت کوین خود را به عنوان ثبات نسبتاً پایدار و موفق ترین ارز دیجیتال تاکنون تثبیت کرده است، اتریوم یک پلتفرم چند منظوره است که ارز دیجیتال اتر تنها بخشی از برنامه های قرارداد هوشمند آن است.

undefined

به نظر می رسد حتی هنگام مقایسه جنبه ارز دیجیتال، این دو پروژه بسیار متفاوت هستند. به عنوان مثال بیت کوین دارای 21 میلیون بیت کوین سخت است که می تواند ایجاد شود. در حالی که یک منبع احتمالی اتر عملاً بی پایان است. علاوه بر این میانگین زمان استخراج بلوک بیت کوین 10 دقیقه است در حالی که هدف اتریوم بیش از 12 ثانیه نیست که به معنی تأیید سریعتر است.

تفاوت عمده دیگر این است که این روزها استخراج موفقیت آمیز بیت کوین به مقدار زیادی قدرت محاسباتی و برق نیاز دارد و تنها در صورت استفاده از مزارع استخراج در مقیاس صنعتی امکان پذیر است. از طرف دیگر الگوریتم اثبات کار اتریوم استخراج غیرمتمرکز توسط افراد را تشویق می کند.

شاید مهمترین تفاوت بین این دو پروژه این باشد که کد داخلی اتریوم کاملا Touring است به این معنی که به معنای واقعی کلمه همه چیز را می توان محاسبه کرد تا زمانی که قدرت محاسبه و زمان کافی برای انجام این کار وجود دارد. بیت کوین این قابلیت را ندارد. در حالی که یک کد کامل Touring امکاناتی تقریباً بی حد و مرز برای کاربران اتریوم فراهم می کند اما پیچیدگی آن به معنای مشکلات امنیتی اساسی است.

نحوه کار اتریوم چگونه است؟

همانطور که قبلا ذکر شد اتریوم بر اساس پروتکل بیت کوین و طرح بلاکچین آن ساخته شده است اما به گونه ای تغییر یافته است که بتوان از برنامه های فراتر از سیستم های پول پشتیبانی کرد. تنها شباهت این دو بلاکچین این است که آنها کل تاریخ معاملات شبکه های مربوطه خود را ذخیره می کنند اما بلاکچین اتریوم کارهای بیشتری را انجام می دهد. علاوه بر تاریخچه تراکنش ها، هر گره در شبکه اتریوم همچنین باید جدیدترین حالت یا اطلاعات فعلی مربوط به هر قرارداد هوشمند درون شبکه، موجودی هر کاربر و همه کد قرارداد هوشمند و محل ذخیره آن را بارگیری کند.

اساساً بلاکچین اتریوم می تواند به عنوان یک ماشین دولتی مبتنی بر معامله توصیف شود. وقتی نوبت به علوم کامپیوتر می رسد یک ماشین به عنوان چیزی تعریف می شود که قادر به خواندن یک سری ورودی ها و انتقال به حالت جدید بر اساس آن ورودی ها باشد. وقتی تراکنش ها اجرا می شوند دستگاه به حالت دیگری منتقل می شود.

هر بخش اتریوم از میلیون ها معامله تشکیل شده است. این تراکنش ها برای تشکیل "بلوک ها" دسته بندی می شوند که هر بلوک با بلوک های قبلی خود زنجیر می شود. اما قبل از اضافه شدن معامله به دفتر باید اعتبار سنجی شود که فرایندی به نام استخراج را طی می کند.

استخراج فرآیندی است که گروهی از گره ها قدرت محاسبه خود را برای تکمیل یک چالش «اثبات کار» اعمال می کنند که اساساً یک معمای ریاضی است. هرچه کامپیوتر آنها قدرتمندتر باشد سریعتر می تواند معما را حل کند. پاسخ به این معما فی نفسه اثبات کار است و اعتبار یک بلوک را تضمین می کند.

بسیاری از ماینرها در سراسر جهان در تلاش برای ایجاد و اعتبار سنجی با یکدیگر رقابت می کنند زیرا هر زمان که ماینر اثبات می کند یک بلاک توکن های جدید اتر تولید می شود و به ماینر گفته شده اعطا می شود. ماینرها ستون فقرات شبکه اتریوم هستند زیرا آنها نه تنها تراکنش ها و سایر عملیات درون شبکه را تأیید می کنند بلکه توکن های جدیدی از ارز شبکه را نیز تولید می کنند.

برای چه کاری می توان از اتریوم استفاده کرد؟

اول و مهمترین امر، اتریوم به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا برنامه های غیرمتمرکز را ایجاد و استقرار دهند. علاوه بر این هر سرویس متمرکز می تواند با استفاده از سیستم عامل اتریوم غیر متمرکز شود. پتانسیل پلتفرم اتریوم برای ساخت برنامه ها به غیر از خلاقیت سازندگان محدود نمی شود.

undefined

برنامه های غیرمتمرکز این امکان را دارند که رابطه بین شرکتها و مخاطبان آنها را بطور کامل تغییر دهند. این روزها خدمات زیادی وجود دارد که صرفاً ارائه خدمات سپرده گذاری و بستری برای خرید و فروش کالا و خدمات توسط کاربران، هزینه های کمیسیون را دریافت می کنند. از طرف دیگر بلاکچین اتریوم می تواند مشتریان را قادر به یافتن ریشه کالایی که خریداری می کنند کند. در حالی که اجرای قراردادهای هوشمند می تواند تجارت مطمئن و سریع را برای هر دو طرف بدون هیچ واسطه ای تضمین کند.

فناوری بلاکچین به خودی خود توانایی ایجاد انقلابی در سرویس های تحت وب و همچنین صنایعی را دارد که از مدت ها قبل دارای قرارداد بوده اند. به عنوان مثال یک صنعت بیمه در ایالات متحده بیش از 7 میلیارد دلار تمایل به بیمه عمر دارد که می تواند با استفاده از بلاکچین توزیع مجدد منصفانه و شفاف شود. علاوه بر این با اجرای قراردادهای هوشمند، مشتریان می توانند با توجه به اینکه ادعای آنها از تمام معیارهای مورد نیاز برخوردار بوده اند به سادگی مطالبات بیمه خود را بصورت آنلاین ارسال کرده و پرداخت خودکار فوری دریافت کنند.

در اصل بلاکچین اتریوم قادر است اصول اساسی خود یعنی اعتماد، شفافیت، امنیت و کارایی را در هر سرویس، تجارت و یا صنعت وارد کند.

همچنین می توان از اتریوم برای ایجاد سازمان های خودمختار غیرمتمرکز (DAO) استفاده کرد که کاملاً شفاف و مستقل از هرگونه مداخله و بدون یک رهبر واحد فعالیت می کنند. DAO ها توسط کد برنامه نویسی و مجموعه ای از قراردادهای هوشمند نوشته شده در بلاکچین اجرا می شوند. برای از بین بردن نیاز فرد یا گروهی از افراد به کنترل کامل و متمرکز یک سازمان طراحی شده است.

DAO متعلق به افرادی است که توکن خریداری کرده اند. با این حال مقدار توکن های خریداری شده، سهام عدالت و مالکیت را برابر نمی کند. در عوض توکن ها به مردم حق رأی می دهند.

مزایای اتریوم

پلتفرم اتریوم از تمام ویژگی های فناوری بلاکچین که در آن اجرا می شود بهره می برد. این کاملاً در برابر هرگونه مداخله شخص ثالث مصون است. این بدان معناست که همه برنامه های غیرمتمرکز و DAO مستقر در شبکه به هیچ وجه توسط هیچ کس قابل کنترل نیستند.

هر شبکه بلاکچین حول یک اصل اجماع تشکیل شده است. به این معنی که همه گره های سیستم باید درباره هر تغییری که در آن ایجاد می شود توافق کنند. این امر امکان تقلب و فساد را از بین می برد و باعث می شود شبکه دست نخورده باشد.

کل سیستم عامل غیرمتمرکز است. این بدان معناست که هیچ نقطه احتمالی خرابی وجود ندارد. از این رو همه برنامه ها همیشه آنلاین می مانند و هرگز خاموش نمی شوند. علاوه بر این طبیعت غیرمتمرکز و امنیت رمزنگاری باعث می شود که شبکه اتریوم به خوبی در برابر حملات احتمالی هک و فعالیت های جعلی محافظت شود.

معایب اتریوم

علیرغم این واقعیت که قراردادهای هوشمند برای جلوگیری از خطا بودن شبکه ساخته شده اند اما این قراردادها می توانند به همان خوبی افرادی باشند که برای آنها کد می نویسند. خطاهای انسانی همیشه وجود دارد و هر اشتباهی در کد ممکن است مورد سو استفاده قرار بگیرد. در صورت بروز چنین اتفاقی، هیچ راه مستقیمی برای جلوگیری از حمله هکرها یا بهره برداری از اشتباه گفته شده وجود ندارد. تنها راه ممکن برای انجام این کار رسیدن به توافق و بازنویسی یک کد اساسی است. با این حال این امر کاملاً خلاف اصل بلاکچین است زیرا قرار است یک دفتر کل تغییرناپذیر باشد.

"DAO" که نام DAO خاصی است که در 30 آوریل 2016 راه اندازی شد مورد حمله قرار گرفت و بیش از 3.6 میلیون علامت اتر از آن به سرقت رفت. مهاجم از یک "اشکال تماس برگشتی" در کد سوء استفاده کرد ، در واقع فقط بودجه را از DAO به "DAO کودک" که دارای ساختار مشابه DAO بود تخلیه می کند. از دست دادن بخش عمده ای از بودجه DAO تنها پیامد این حمله نبود زیرا اساساً اعتماد کاربران را به کل شبکه اتریوم تضعیف می کند.

چه برنامه هایی در اتریوم توسعه داده شده اند؟

اتریوم حتی برای افرادی که هیچ سابقه فنی ندارند می تواند دنیای برنامه های غیرمتمرکز را باز کند. اگر این اتفاق بیفتد می تواند جهشی انقلابی برای فناوری بلاکچین باشد که آن را به تصویب انبوه نزدیک می کند. در حال حاضر از طریق مرورگر بومی خود به راحتی می توان به شبکه دسترسی پیدا کرد که یک رابط کاربر پسند و همچنین یک کیف پول دیجیتال برای ذخیره و تجارت اتر فراهم می کند. از همه مهمتر کاربران می توانند قراردادهای هوشمند بنویسند، مدیریت و استقرار دهند. متناوباً از طریق پسوند متامسک برای گوگل کروم و فایرفاکس می توان به شبکه اتریوم دسترسی داشت.

بستر اتریوم این امکان را دارد که صدها صنایعی را که در حال حاضر به کنترل متمرکز مانند بیمه، دارایی، املاک و مستغلات و غیره بستگی دارند به طور جدی مختل کند. در حال حاضر این پلتفرم برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز برای طیف گسترده ای از خدمات و صنایع در حال استفاده است.

چگونه اتر را به دست بیاوریم؟

دو روش اصلی برای بدست آوردن اتر وجود دارد: خرید آن و استخراج آن.

رایج ترین و شاید راحت ترین راه خرید اتر خرید آن در صرافی ها است. تمام کاری که شما باید انجام دهید این است که صرافی معامله اتر که در حوزه قضایی شما فعالیت کند را پیدا کرده و یک حساب راه اندازی کنید و یا از حساب بانکی خود انتقال وجه یا در برخی موارد حتی از کارت بانکی خود برای خرید توکن های اتر استفاده کنید. سپس این موارد باید در کیف پول ذخیره شوند که می تواند توسط خود یک صرافی، مرورگر بومی اتریوم میست یا سرویس های تخصصی دیگر ارائه شود.

متناوباً می توانید اتر را از طریق معاملات همتا بدست آورید و هزینه آن را با هر ارز توافق شده از جمله بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال پرداخت کنید. این کار هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری قابل انجام است. معاملات همتا به همتا در بین کاربران بیت کوین بسیار محبوب است. با این حال به دلیل عرضه تقریباً نامحدود توکن های اتر و پلتفرم اتریوم، عدم شناسایی کامل کاربر در خط مقدم سیستم، اتر معمولاً از طریق معاملات بدست می آید.

روش دیگر برای به دست آوردن توکن های اتر استخراج آنها است. استخراج اتریوم از اثبات کار استفاده می کند. این بدان معناست که ماینرها با استفاده از قدرت محاسباتی خود یک مسئله پیچیده ریاضی را حل می کنند تا بتوانند "مهر و موم" کرده و مجموعه ای از اقدامات را در شبکه تأیید کنند. ماینرهایی که موفق به انجام موفقیت آمیز این کار می شوند به ازای هر بلوک استخراج شده پاداش دریافت می کنند.

آینده اتریوم چیست؟

علی رغم این واقعیت که اتریوم دقیقاً مانند بیت کوین چندین سال است که وجود دارد، فقط شروع به جلب توجه رسانه های اصلی و عموم مردم کرده است. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که این یک تکنولوژِی مخل است که قرار است نه تنها روش اینترنت را کاملاً تغییر دهد بلکه خدمات و صنایعی را که از صدها سال پیش وجود داشته است را متحول کند.

undefined

ویتالیک بوترین (خالق اتریوم)، با پیش بینی های خود بسیار دقیق و متواضع است. در مصاحبه اخیر وی اظهار داشت که قصد دارد اتریوم را با توجه به مسائل فنی و بهبود امنیت در آینده نزدیک به عنوان پلتفرم برجسته مرتبط با بلاکچین حفظ کند.

به طور کلی نظرات در مورد آینده اتریوم در میان کارشناسان ارزهای دیجیتال به طور کلی مثبت است. با این وجود بسیاری از کارشناسان امور مالی قدیمی وجود دارند که علی رغم موفقیت خارق العاده و ثبات نسبی بیت کوین و اتر و همچنین اهمیت انکار ناپذیر تکنولوژی های موجود در پروژه ها، هنوز سقوط قریب الوقوع خود را پیش بینی می کنند.

اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۴۳.۱۶۲,۸۰۴,۲۸۸ تومان