نهنگ های بیت کوین

چیز زیادی در مورد نهنگ های بیت کوین نمی دانیم. البته می دانیم که آن ها دارندگان مقادیر زیاد بیت کوین هستند. اما غیر از چند نام، بیشتر نمی دانیم آن ها که هستند و چه کاری با اکوسیستم BTC انجام می دهند.

همان طور که در ماه اردیبهشت گزارش شد، اطلاعات جدیدی به دست آمده که توجه دنیای رمزارز را جلب کرده است. اینکه نهنگ بیت کوین به نام "مایه دار (loaded)" ثروت رمزارزی 40,000 BTC را (که معادل 211.9 میلیون دلاردر حال حاضر است) در یک تراکنش جابه جا کرد.

در کنار اینکه نهنگ ها قهرمانان عمومی بیت کوین هستند و نیز سرمایه گذار در چندین شرکت مرتبط با رمزارز می باشند، گزارش ماه مهر 97 از شرکت تحلیل بلاک چین چاینالیست (chainalyst) نشان می دهد که با وجود مشاهده¬ی نوسان و دستکاری ها در بالا و پایین بردن قیمت، کارکرد مهم نهنگ ها در بازار بالابردن قیمت بیت کوین است.

یک نهنگ بیت کوین چیست؟

دیدگاه ها در مورد اینکه چه چیزی یک فرد را واجد شرایط نهنگ بیت کوین بودن می کند متفاوت است. به نظر می رسد بهترین حالت این است که 100 کیف پول بالا (یعنی با بالاترین موجودی) را نهنگ در نظر بگیریم. این تعریف شامل هر کیف پولی، نه فقط کیف پول های صرافی ها است. کیف هایی که داراییشان از 10,000 BTC تا 100,000 BTC است.

علت این طبقه بندی را داده های BitInfoCharts می تواند مشخص کند. مثلا در فاصله ی بین دو ماه از 25 آذر تا 7 اسفند سال 97، 100 کیف پول بالا از جمله آن هایی که متعلق به صرافی ها بودند، مشاهده کردند که موجودی BTC آن ها به 165,000 افزایش یافت.

در مقابل، 100 تا 1000 کیف پول بالا طی این مدت شاهد کاهش موجودی خود تا 132,000 بودند. چنانکه در زیر به تفصیل خواهیم گفت، چیزی که این اطلاعات بیان می کند آن است که تمایل نهنگ ها به جمع آوری بیت کوین در بازار نزولی است، این در حالی است که سرمایه گذاران خرد در بازار نزولی تمایل به فروش دارند (و برعکس).

اما نهنگ های بیت کوین چه کسانی هستند؟

با صرف نظر از کیف پول هایی که متعلق به صرافی ها است، فهمیدن اینکه 100 کیف پول بزرگ BTC متعلق به چه کسانی است، دشوار است، مخصوصا با وجود نام مستعار در بیت کوین.

با این حال، به لطف گزارش رسانه ها و اعتراف اشخاص، می توان نام بسیاری از افرادی که به این لیست تعلق دارند را بیان کرد. البته ممکن نیست آدرس های مشخصی را شناسایی کنیم. بنابراین یک لیست نزولی از اشخاص و یا سازمان هایی که احتمال می رود برخی از 100 آدرس بزرگ را کنترل کنند ارائه می کنیم:

- بری سیبلرت (Barry Silbert): بنیانگذار/مدیرعامل گروه پول دیجیتال (Digital currency group). دارایی رمزارز او تا 500 میلیون دلار در ژانویه 2018 گزارش شده است. - تیم درپر (Tim Draper): بنیانگذار مجمع درپر (Draper Association)، 29.625 بیت کوین در 2014 خرید. دارایی او سال گذشته 350 تا 500 میلیون دلار می ارزید. - مایکل نووگراتز (Michael Novogratz): موسس و مدیر عامل گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) مقدار زیادی از ثروت خود را در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است و دارایی هایی به ارزش 1 میلیارد دلار (تا بهمن 96) دارد. - تایلر و کمرون وینکلووس (Tyler and Cameron Winklevoss): بنیانگذاران صرافی گمینی (Gemini). در 2013، گزارش شد که دوقلوهای وینکلووس، 11 میلیون دلار در بیت کوین خرج کردند، در زمانی که یک بیت کوین تقریبا 120 دلار می ارزید. - بلاکچین کپیتال (Blockchain capital): یک شرکت و صندوق سرمایه گذاری، این شرکت در بیت کوین و چندین استارت آپ مرتبط با رمزارز و سایر رمزارزها سرمایه گذاری کرده است. غول بیت کوین، اسپنسر بوگارت یکی از سه شریک در آن شرکت است. دو تای دیگر دبلیو بردفورد استفان و پی بارت استفان هستند. - بروک پیرس (Brok Pierce): موسس بلاک چین کپیتال و Block.one. با اینکه پیرس دیگر با هیچ کدام از دو شرکت یاد شده کار نمی کند، به ارزش 1 میلیارد دلار رمزارز جمع آوری کرده است. با اینکه احتمالا این میزان تماما به بیت کوین نیست، او اخیرا به مبلغ 3 مییلون دلار بیت کوین را به عنوان وثیقه برای خریدن خانه در آمستردام استفاده کرد. - متیو روزاک (Matthew Roszak) موسس صندوق سرمایه گذاری Tally capital، روزاک دارایی رمزارزی به ارزش بین 900 میلیون تا 1 میلیارد دلار دارد (تا بهمن 96). - چنگپنگ زائو (Changpeng Zhao): مدیرعامل و موسس باینانس (Binance)، بر اساس آمار فوربس (forbs) زائو دارایی ای بین 900 میلیون تا 1 میلیارد دلار دارد (تا بهمن 96) و با این که بیشتر آن به شکل باینانس کوین است، احتمال دارد مقدار زیادی از آن به بیت کوین باشد. - راجر ور (Roger Ver): که او را "مسیح بیت کوین" هم می نامند. ور اکنون بیشتر با بیت کوین کش در ارتباط است. با این حال، گزارش شده است که ور تقریبا 400,000 بیت کوین در سال 2014 داشت. در حالی که او احتمالا بیشتر آن را فروخته باشد، در یک ویدئو اخیرا فاش کرد هنوز مقداری را نگه داری می کند. - برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong): او مدیرعامل و موسس کوین بیس (Coinbase) است. تا بهمن 96، آرمسترانگ دارایی رمز ارزی به ارزش 1 میلیارد دلار داشت.

دیگر نهنگ های احتمالی بیت کوین: والری واویلوف (موسس Bitfury)، آنتونی گالیپی و استفان پیر (موسسان Bitpay)؛ گوین اندرسون (توسعه دهنده ی مطرح بیت کوین در گذشته)؛ دن مورهد (موسس و مدیرعامل Pantera Capital)؛ آنتونی دی لوریو (سرمایه گذار قدیمی بیت کوین)؛ جی ال ون در ولده و گیانکارلو دواسینی (مدیر عامل و مدیر مالی Bitfinix/Tether)؛ پیتر تیل (شریک در Founders Fund)، بیل شیهارا (مدیرعامل Bitrex)، سونگ چی هیونگ (مدیر عامل Upbit).

تاثیر مثبت

لیست بالا مسلما کامل نیست. اما این امکان وجود دارد که هویت سایر نهنگ های بیت کوین را تنها با مشاهده کردن این که چه کسی سرمایه گذار یا معدن کاو قدیمی BTC بوده است، مشخص کرد. همچنین این کار را می توان با بررسی اینکه چه کسی یک صرافی یا کسب و کار رمزارز موفق را تاسیس کرده است انجام داد. به عبارت دیگر، نهنگ های بیت کوین بیشتر کارآفرینانی هستند که خیلی سریع متوجه شدند که بیت کوین فرصت قابل توجهی برای به دست آوردن پولی زیاد به آن ها می دهد.

اما با این که این رفتار سودطلبانه ممکن است حاکی از آن باشد که نهنگ های بیت کوین مسئول بیشتر نوسانات تجربه شده در بازار هستند، تحقیقات نشان می دهد که تاثیر آن ها بر روی بازار بیشتر مثبت است تا منفی.

مثلا گزارشی از چاینالیسیس فاش کرد 32 تا از بزرگترین کیف پول ها "در صف جلوی همه، خرید و فروش می کنند و هنگام افت قیمت خرید می کنند". در واقع یک مقاله پژوهشی 2017 بیان داشت که حتی در سال 2011، بزرگترین خرید و فروش کنندگان، عمدتا مسئول حرکت های رو به بالا در قیمت بیت کوین بوده اند تا کاهش قیمت.

همه این ها حاکی از آن است که حتی اگر نهنگ های بیت کوین قدرت خیلی زیادی بر روی بازار داشته باشند، مدت زمان زیادی است که دارند این بازار را به سمت موفقیت سوق می دهند.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۱۶۸۹۴,۸۶۴,۹۳۱ تومان