بازی برای کسب درآمد یا Play to Earn چیست؟

بازی های بلاکچین P2E که به کاربران امکان کسب درآمد می دهد.

بیش از یک سوم جمعیت جهان بازی ‌های ویدیویی انجام می ‌دهند و Statista تخمین می ‌زند که صنعت بازی ‌های ویدیویی در سال 2023 بیش از 220 میلیارد دلار ارزش داشته باشد.

صنعت پر رونق بیش از یک دهه است که صعودی بوده است با بسیاری از مناطق جدید که جهش های جدیدی از رشد را تجربه می کنند از جمله بازی های مبتنی بر فناوری بلاکچین.

بازی‌ های مبتنی بر بلاکچین یا بازی ‌های کریپتو در حال حاضر مفهومی آشنا حداقل از سال 2016 بود. اما تا سال 2021 بود که بازی ‌های بلاکچین با بازی ‌های به اصطلاح Play to Earn گاهی به اختصار P2E که بازی‌ های ویدیویی آنلاین را معرفی می‌ کردند شتاب بیشتری پیدا کرد. توکن های غیرمثلی NFT و ارزهای دیجیتال.

همراه با مدلی که از اقتصادهای متعلق به بازیکن با دارایی‌ های درون بازی که توسط NFTها و توکن ‌ها نشان داده می ‌شد استفاده می‌ کرد. گیمرها برای تعامل خود با پول دیجیتال یا مجموعه ‌ای که بعداً می ‌توانند برای کسب سود بفروشند پاداش می‌گیرند.

ارتباط گیمرها با اقتصاد دنیای واقعی

این مدلی که تا به حال دیده نشده بود دنیای بازی را برعکس کرد.

یکی از مشکلات بازی ‌های نقش‌آفرینی آنلاین چندنفره عظیم MMORPG که در حال حاضر بر صنعت تسلط دارند این است که آنها بازار معاملات غیرمجاز بزرگی را برای اقلامی که در بازی به دست می‌آورند تشکیل می ‌دهند.

در حالی که بسیاری از MMORPGها اغلب یک اقتصاد درون بازی داشتند که در آن بازیکنان کالاها را با ارز واقعی معامله می کردند بازیکنان خارج از بازی برای انجام معاملات همتا به همتا ارتباط برقرار می کردند و معاملات و معاملاتی را تسهیل می کردند که معمولاً نیاز به تأیید سازنده بازی دارند.

این امر منجر به مجازات و تحریم بسیاری از گیمرها می شود که با این وجود هنوز تقاضا برای معاملات زیرزمینی را تقویت می کنند.

با بازی های مبتنی بر بلاکچین توسعه دهندگان بازار همتا به همتا را انتخاب می کنند. آنها ممکن است میزبان بازارها باشند اما همچنین بازیکنان را تشویق به تجارت در بازارهای خارجی می کنند. در اینجا بلاکچین فعال کننده است. اقلام را ذخیره می کند و همچنین معاملات را تسهیل می کند درست همانطور که شما هر توکن یا ارز دیجیتال دیگری را ارسال و دریافت می کنید.

اساسا دیگر بازارهای زیرزمینی در بازی‌ های بازی برای کسب درآمد وجود نخواهد داشت و گیمرهای P2E به طور رسمی به اقتصاد دنیای واقعی متصل شدند.

بازی Play-to-Earn چه کاری انجام می دهد؟

بازی کنید، درآمد کسب کنید

در حالی که مالکیت گیمر و رابط کاربری با اقتصاد دنیای واقعی اصول موفقیت آمیز بودند، موفقیت واقعی بازی‌ های بازی برای کسب درآمد به سادگی این است: کسی را وادار کنید تا یک بازی را انجام دهد و او پول می ‌گیرد.

در ابتدایی ‌ترین شکل آن یک بازی برای کسب درآمد صرفاً یک بازی آنلاین است که از نوعی فناوری بلاکچین استفاده می‌ کند که به بازیکنانش اجازه می ‌دهد برای زمان بازی خود درآمد کسب کنند. بازیکنان معمولاً با ارزهای دیجیتال با ارزش واقعی یا سایر توکن ‌هایی که می‌ توانند با پول واقعی معامله یا فروخته شوند پاداش می‌ گیرند.

بنابراین به سختی غیرمعمول است که اکثر کاربران در یک بازی بازی برای کسب درآمد در وهله اول معمولاً گیمر نیستند بلکه سرمایه ‌گذاران ارزهای دیجیتال و سفته ‌بازانی هستند که صرفاً برای کسب درآمد در آنجا حضور دارند.

یک جزء اصلی متاورس

Play-to-Earn به یکی از اجزای اصلی بسیاری از دنیای مجازی آنلاین تبدیل شده است و حداقل یکی از جنبه ‌های متاورس های ساخته شده بر روی بلاکچین است. به این ترتیب تقریباً هر نوع متاورس کریپتو آنلاین شکل خاص خود را از ارز دیجیتال و حالت‌ های مختلف بازی دارد که اساساً به کاربران برای زمان و تلاشی که در این پلتفرم صرف می ‌کنند پاداش می‌ دهد.

در واقع از سال 2021 اکثر برنامه ‌های غیرمتمرکز یا Dappهایی که بیشترین فعالیت را از نظر تراکنش‌ های روی بلاکچین داشته ‌اند در دسته بازی برای کسب درآمد قرار دارند. بازار گاوی کریپتو در آن دوره با هجوم عظیم کاربرانی که بازی ‌ها را برای کسب درآمد واقعی انجام می ‌دادند مشخص شد که یا با تولید مستقیم ارزهای دیجیتال بیشتر با گیم ‌پلی و یا با ایجاد NFT‌های بازی کمیاب خاص که می ‌توان آن را برای سود در بازارهای دیجیتال فروخت.

به این ترتیب بازی‌ های بازی برای کسب درآمد نوع جدیدی از اکوسیستم بازی را باز کردند که در آن کاربران مالکیت داخلی ارز و آیتم‌ های بازی را داشتند. شبکه های بلاکچین نه تنها میزبان بازی بودند بلکه ارتباط مستقیمی با اقتصاد دیجیتال بزرگتر و پراکنده ایجاد کردند که ارزش دنیای واقعی را منعکس می کرد.

بازی بازی برای کسب درآمد چگونه به نظر می رسد؟

از آنجایی که این بازی‌ های P2E در واقع بازی‌ هایی با قابلیت کریپتوگرافی هستند برای شروع بازی به کیف پول Web3 نیاز دارید. این اغلب به ‌عنوان مکانیزم ورود به سیستم به جای حساب ‌های نام کاربری و رمز عبور معمولی کار می‌ کند اگرچه بسیاری از بازی‌ ها هر دو نوع ورود را مجاز می ‌کنند.

دلیل ایجاد کیف پول Web3 صرفاً پیگیری تعاملات بازیکنان با اکثر اقدامات ثبت شده به عنوان تراکنش های کریپتو در بلاکچین است. بیشتر این اتفاقات در پشت صحنه رخ می دهد بنابراین به عنوان یک بازی ظاهر یا احساس متفاوتی با بازی های ویدیویی معمولی ندارند.

عمق

تفاوت عمده با بازی های ویدئویی P2E در مقایسه با بازی های دیجیتال معمولی این است که در ظاهر بسیار ساده تر هستند. در حالی که یک عنوان بزرگ بازی ویدیویی ممکن است تلاش زیادی را صرف طرح و خط داستانی کند، بازی‌ های P2E در این زمینه‌ ها کم عمق‌ تر هستند.

به طور کلی کوتاه ترین خط داستانی و توطئه ها به همراه عناوین P2E وجود دارد و بازیکنان باید انتظار داشته باشند که پس از انجام یک آموزش بتوانند مستقیماً در بازی شیرجه بزنند.

وقتی عناوین محبوب شدند توسعه ‌دهندگان بازی زمانی را صرف ساختن یک جهان یا متاورس پیرامون گیم‌ پلی می‌ کنند.

زمان بر است

از آنجایی که هدف اصلی بازی ‌های P2E تشویق بازیکنان به صرف زمان بیشتر به امید کسب درآمد بیشتر است آنها نیز تمایل دارند کارهای ساده و تکراری را انجام دهند. هیولاها و ماموریت ‌ها سختر می ‌شوند اما راه‌ حل معمولاً صرف زمان بیشتر است. به عبارت دیگر گیمرهای P2E باید عادت کنند که برای غلبه بر موانع سختر ساعت‌ ها و ساعت ‌های بیشتری بازی کنند.

یکی از اشکالات این پدیده رایج در بازی‌ های سنتی است که دارای جلسات تکراری سطح بالا نیز هستند جایی که بازیکنان از اسکریپت‌ های خودکار یا ربات ‌ها برای بازی بی ‌پایان بازی استفاده می‌ کنند. بنابراین به جای ملاقات با بازیکنان دیگر همانطور که بازی ها طراحی شده اند ممکن است با استفاده از اسکریپت های خودکار با بازیکنان زیادی ملاقات کنید. اینها معمولاً به عنوان ربات شناخته می شوند.

چند نفره

بر خلاف بازی‌ های ویدیویی سنتی که آن ‌قدر دنبال‌ کنندگان محبوب هستند که تبدیل به فرنچایزهای سودآوری می‌ شوند همه بازی ‌های P2E در حال حاضر چند نفره هستند. در حالی که برخی از عناوین در حال کار روی بازی ‌های داستانی مبتنی بر طرح و ماموریت طولانی‌ تر هستند حتی این ‌ها جنبه‌ های چند نفره را با تمرکز زیاد روی حالت‌ های بازیکن در مقابل بازیکن PvP دارند.

در واقع بیشتر بازی ‌های P2E سرمایه‌ گذاری زیادی روی ویژگی‌ های PvP می ‌کنند تا بازیکنان را تشویق کنند تا با جمع ‌آوری آیتم ‌ها و تجهیزات قدرتمندتر یا با خلق شخصیت‌ های کمیاب ‌تر با ویژگی ‌های منحصربه ‌فرد از یکدیگر پیشی بگیرند تا نسبت به هم‌ بازی ‌های خود برتری پیدا کنند.

اجتماعی

بازی های P2E برای موفقیت به گیمرهای زیادی نیاز دارند. به هر حال اگر کسی برای شکست دادن وجود ندارد پس بازی کردن چه فایده ای دارد؟ و اگر بازیکنی وجود نداشته باشد پس هیچ تقاضایی برای ارزها، توکن ها، آیتم ها یا شخصیت های درون بازی وجود ندارد. اگر کسی حاضر به پرداخت قیمت سودآور نباشد چه چیزی برای کسب درآمد وجود دارد؟

به این ترتیب بسیاری از انجمن‌ های P2E به صورت آنلاین گرد هم می‌ آیند معمولاً در پلتفرم‌ های کریپتوگرافی ‌پسند مانند Discord، تلگرام و توئیتر. در واقع یافتن جوامع کریپتو در جوامع P2E غیرمعمول نیست علاقه احتمالی به درآمد های P2E یک محرک اصلی است.

درست مانند بازی‌ های معمولی انجمن‌ های P2E زیادی نیز وجود دارند که دقیقاً برای جمع‌ آوری جوامع گیمرها برای کسب درآمد جمعی ایجاد شده ‌اند. می ‌توانید آیتم ‌های قدرتمندی را برای شروع کمپین خود قرض دهید آیتم‌ های خود را در ازای پول اجاره کنید حتی برای برنده شدن در مسابقات به مسابقاتی با بازیکنان قدرتمند دیگر بپیوندید.

برای بازی پرداخت کنید

یکی از شکایات اصلی بسیاری از کاربران جدید در مورد بازی های بازی برای کسب درآمد این است که بسیاری از آنها هزینه زیادی برای ورود دارند.

این به این دلیل است که حتی برای بازی کردن آنها کاربران باید NFTها را به عنوان شخصیت های شروع خریداری کنند معمولاً به این دلیل که این شخصیت ها برای مبارزه یا پرورش شخصیت های جدید در بازی مورد نیاز هستند.

برای بازی‌ های محبوب بسته ‌های شروع NFT می ‌توانند بسیار گران باشند با برخی از عناوین مانند اکسی اینفینیتی حداقل ۳۰۰ دلار در برخی مواقع در اوج قیمت ‌های کریپتو هزینه دارند.

این باعث شد که عناوین بازی های بازی برای کسب درآمد توسط برخی به عنوان پرداخت برای بازی برچسب گذاری شوند.

خلاصه مفهوم P2E

همانطور که می بینید پتانسیل کسب درآمد واقعی از یک فعالیت معمولی مانند بازی P2E را به یک چشم انداز بسیار جذاب تبدیل می کند. با این حال تمام این ویژگی های بازی P2E باعث شده است که بسیاری از جامعه بازی ها مقایسه های نامطلوبی را با بازی های موبایل یعنی بازی هایی که فقط برای موبایل ساخته می شوند انجام دهند.

مانند بسیاری از بازی های موبایل:

  • در گیم پلی و داستان اصلی ضعیف هستند
  • آنها بر روی جنبه های چند نفره با توجه کمی به تجربیات تک نفره متمرکز هستند

آنها حاوی عناصر اجتماعی زیادی هستند

  • آنها طرفدار بازیکنانی هستند که مایل به پرداخت هستند
  • نکته دیگر در مورد بازی های P2E این است که آنها باید با بلاکچین های خود تعامل داشته باشند بنابراین شما باید همیشه به اینترنت متصل باشید تا بازی کار کند.

موارد جادویی: ارز درون بازی و دارایی های درون بازی

درست است حالا بیایید به جنبه درآمد بازی برای کسب درآمد یا P2E برگردیم.

بازی برای کسب درآمد مفهوم پیچیده ای نیست اما جنبه درآمد ممکن است فوراً آشکار نشود.

از آنجایی که تمام گیم پلی حول محور کسب درآمد است نکته در بسیاری از این بازی ها این است که بازیکن به دارایی های بالقوه کمیاب و بنابراین ارزشمند در بازی دست پیدا کند. این دارایی ‌ها می ‌توانند از پوسته‌ ها آنها را به عنوان لباس‌ های ویژه برای شخصیت بازی یا آواتار خود در نظر بگیرید، کارت‌ها که نشان ‌دهنده ویژگی‌ ها یا آمار خاصی است که شخصیت شما را قوی‌ تر یا قدرتمندتر می ‌کند یا حتی انواع خاصی از امتیازها یا ارزهای بازی را شامل می‌ شود.

آنچه مهم است توجه داشته باشید این است که این بازی ‌ها فقط این پاداش‌ ها را در مقادیر نسبتاً ناچیز برای مشارکت در تمام انواع کارها به دست می ‌آورند. ایده این است که وظایف را بارها تکرار کنید تا مقدار قابل توجهی به دست آورید.

هر دارایی معمولاً به طور تصادفی توسط نوعی تعامل بازیکن ایجاد می شود. مثلا:

شما می توانید با شکست دادن هیولاهای بازی یا سایر بازیکنان امتیاز کسب کنید. هر چه بیشتر برنده شوید امتیاز بیشتری خواهید داشت. از این امتیازها می توان برای خرید تجهیزات بهتر یا معامله با ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

می ‌توانید شخصیت ‌های جدیدی را از شخصیت ‌های موجود پرورش دهید و سعی کنید ویژگی‌ های کمیاب را در فرزندان تکرار کنید. شما معمولا به امتیازات بیشتر یا شخصیت های جدید برای پرورش نیاز دارید. هر چه بیشتر زاد و ولد کنید احتمال ایجاد یک شخصیت کمیاب بیشتر است.

شما می ‌توانید زمین مجازی بخرید که یا به صورت غیرفعال امتیاز ایجاد می ‌کند یا خودش در مکان در دنیای مجازی مطلوب است. وقتی زمین مجازی را ورق بزنید یا آن را اجاره کنید درآمد کسب می کنید. این مفهوم در بسیاری از بازی های اولیه مبتنی بر بلاکچین است که خود را به عنوان بازی های متاورس معرفی می کنند.

بخش های کسب درآمد در نقاط مختلفی در طول بازی وارد می شوند. اکثر کارها را می توان همیشه انجام داد اما معمولاً رویدادها یا مسابقات خاصی با زمان محدود وجود دارد که به بازیکنان اجازه می دهد برای یک دوره زمانی خاص پاداش های افزایش یافته کسب کنند.

برخی از روش ها مستقیم تر هستند مانند معامله امتیازات کسب شده با ارز دیجیتال. سایر بازیکنان روی ایجاد یا جمع ‌آوری آیتم ‌های درون بازی که به‌ عنوان NFT تولید می ‌شوند تمرکز می ‌کنند و سپس آنها را در بازارهای شخص ثالث برای ارزهای دیجیتال واقعی می ‌فروشند. یک بازار NFT می تواند در خود بازی یا خارج از آن وجود داشته باشد مانند OpenSea. در اینجا افرادی را خواهید یافت که تجهیزات بهتر پوسته‌ های منحصربه فرد و شخصیت ‌های کمیاب را فهرست می ‌کنند به این امید که سایر گیمرها آنها را بخرند زیرا خرید راهی سریع‌ تر از صرف زمان برای ایجاد این موارد تصادفی است.

رویکردهای مختلف کسب درآمد

در حالی که دانستن این موضوع برای بازیکن واقعاً مهم نیست ممکن است درک این دو رویکرد متفاوت از دیدگاه توسعه ‌دهندگان بازی برای کسب درآمد مفید باشد.

ارز دیجیتال بومی

اولین رویکرد این است که توسعه دهندگان رمزارز یا توکن بومی بازی را ایجاد کنند. سپس به توسعه دهندگان پروژه بلاکچین نیاز دارد طراحی خود را بسازند و قراردادهای هوشمند خود را ایجاد کنند. آنها همچنین باید بازارهای معاملاتی را معمولاً در صرافی های غیرمتمرکز برای این توکن ها ایجاد کنند.

به این ترتیب بازیکنان بازی یک ارز دیجیتال منحصربه‌ فرد به دست می ‌آورند که دقیقاً مانند هر نوع پول درون بازی عمل می ‌کند با این استثنا که می ‌توان آن ‌ها را در خارج از صرافی ‌ها معامله کرد و بنابراین ارزش واقعی دارند.

یکی از اولین بازی ‌های بازی برای کسب درآمد که به شهرت رسید اکسی اینفینیتیAxie Infinity است که از این رویکرد برای ایجاد نه یک بلکه دو ارز دیجیتال بومی استفاده می ‌کند: توکن‌ های Smooth Love Potion (SLP) و Axie Infinity Shards (AXS) که هر دوی این توکن ها در بلاکچین اتریوم وجود دارند.

یکی از مزیت ‌های ارزهای دیجیتال بومی در قابلیت شناسایی است. هر کسی می ‌داند SLP و AXS از بازی Axie Infinity آمده‌اند. از سوی دیگر از آنجایی که اینها اساساً ارزهای دیجیتال جایگزین هستند و هیچ ارزش ذاتی دیگری به جز کاربرد درون بازی آنها ندارند ارزش آنها که در قیمت منعکس می شود به شدت به میزان تقاضا برای خود بازی بستگی دارد.

مانند بسیاری از بازی‌ ها از جمله اکسی اینفینیتی زمانی که فعالیت گیمرها یا تعداد کاربران شروع به کاهش در بازی کند قیمت به شدت کاهش می ‌یابد. سقوط قیمت باعث می شود تا گیمرهای بیشتری پلتفرم را ترک کنند زیرا سودآوری کاهش می یابد و منجر به یک چرخه معیوب می شود.

رمزارزهای موجود

رویکرد دوم و کمتر محبوب صرفاً این است که توسعه ‌دهنده بازی از یک ارز دیجیتال موجود استفاده کند. این به معنای انتخاب پاداش دادن به بازیکنان خود با رمزارزهای شناخته شده مانند بیت کوین و اتریوم است.

مزیت آشکار انتخاب این رویکرد این است که بازی نیازی به صرف تلاش برای بازاریابی کریپتوی خود و یا ایجاد پروژه های بلاکچین در اطراف آنها یا ایجاد و حفظ بازارهای معاملاتی برای آنها ندارد.

برای کسانی که قبلاً با رمزارز آشنا هستند و قبلاً در این ارزهای رمزپایه معتبر نگهداری می ‌کنند این واقعیت که آنها می ‌توانند این رمزارزها را مستقیماً به جای نیاز به معامله توکن ‌های بومی در بازار آزاد به دست آورند می ‌تواند امتیاز مثبتی نیز باشد.

در روزهای اولیه بازی های بلاکچین این مسیر معمولی درآمد برای بسیاری از پروژه های بلاکچین بود. کریپتوپانکس CryptoPunks و کریپتوکیتیز CryptoKitties در حالی که خود مدت ‌ها قبل از ابداع عبارت بازی برای کسب درآمد ظاهر شده ‌اند از اولین کسانی بودند که از کلکسیون‌ های NFT در بازی‌ های بلاکچین استفاده کردند. هر دو استفاده از اتریوم را به عنوان ارز معامله ای خود انتخاب نمودند البته به طور رسمی آنها فقط NFTها را می فروختند.

چگونه می توانم بازی های بازی برای کسب درآمد را شروع کنم؟

همانطور که قبلا ذکر شد اولین گام این است که یک کیف پول کریپتو دریافت کنید که بتواند شما را به یک بازی بلاکچین متصل کند.

با این حال آگاه باشید که هیچ مسیر سریعی برای ثروتمند شدن از بازی کردن وجود ندارد. در حالی که این مقاله به نحوه عملکرد این بازی ها می پردازد در مورد پتانسیل درآمد واقعی آن ها چیزهای زیادی می توان گفت.

اساساً کسب درآمد از این بازی ‌ها ممکن است ساده باشد اما سودآوری آن تضمین نشده است به خصوص که شما باید زمان و تلاش قابل توجهی را برای بازی ‌هایی که ممکن است فاقد لذت و کیفیت بازی‌ های معمولی باشند صرف کنید.