همه آن چیزی که باید درباره Namecoin و چگونگی کارکرد آن بدانید

Namecoin چیست؟

Namecoin یک ارز دیجیتال از شاخه بیت کوین است که برای عدم تمرکز نام دامنه ها توسعه داده شد تا اینترنت زیرساخت متمرکز نداشته باشد.

نکات کلیدی

  • Namecoin یکی از شاخه های اصلی از بیت کوین است.
  • این برنامه برای تمرکز زدایی از زیرساخت های اینترنت و افزایش حریم خصوصی و امنیت ایجاد شده است.
  • Namecoin از نظر ارزش و سرمایه بازار از سایر ارزهای دیجیتال عقب مانده است.
  • از اواخر سال 2020، Namecoin در حدود 0.40 دلار معامله می شود و قیمت بالای آن در تمام مدت تاریخ 9.88 دلار است.

سازندگان Namecoin آن را به عنوان یک فناوری منبع باز تجربی توصیف می کنند که عدم تمرکز، امنیت، مقاومت در برابر سانسور، حریم خصوصی و سرعت برخی از مولفه های زیرساخت اینترنت مانند DNS و هویت را بهبود می بخشد.

DNS سیستم نامگذاری دامنه، مکانیزمی است که بوسیله آن هویت دامنه با آدرسهای عددی IP در سراسر جهان مرتبط می شود. از این لحاظ، Namecoin یک ارز دیجیتال مبتنی بر پروتکل بیت کوین است که هدف آن افزایش امنیت و حریم خصوصی مرتبط با اینترنت نیز می باشد.

درک Namecoin

توسعه دهندگان Namecoin تعدادی از کاربردهای بالقوه این ارز دیجیتال تجربی را بیان کرده اند. اولین مورد ذکر شده، ظرفیت آن در "محافظت از حقوق بیان آزاد آنلاین با مقاومت بیشتر وب در برابر سانسور" است.

روش های بی شماری وجود دارد که Namecoin سعی در انجام این کار دارد. می تواند برای ضمیمه کردن اطلاعات شناسایی مانند آدرس های ایمیل، آدرس بیت کوین یا کلیدهای مشخص شده برای هویت های مختلف که توسط کاربر تعیین شده است استفاده شود. همچنین می تواند به عنوان ابزاری برای تأیید اعتبار گواهینامه غیرمتمرکز TLS (HTTPS) استفاده شود.

در آینده ارز دیجیتال و فناوری زیربنایی آن می تواند برای امضای پرونده، تأمین روش رأی دادن، خدمات دفاتر اسناد رسمی و حتی برای اثبات وجود افراد و اشخاص مورد استفاده قرار گیرد.

Namecoin چگونه کار می کند؟

ارز دیجیتال "یک سیستم ثبت و انتقال جفت ارز مبتنی بر فناوری بیت کوین است." این بدان معناست که می توان از Namecoin برای ضبط و انتقال نامها یا کلیدهای دلخواه به صورت ایمن استفاده کرد. همچنین می تواند داده ها را به این نام ها پیوند کند.

به دلیل پیوندهایشان با شبکه Namecoin، سانسور یا توقیف این نام ها دشوار است به این معنی که در برابر نفوذ خارجی مقاوم هستند. علاوه بر این سازندگان Namecoin تصریح کرده اند که "جستجوها باعث ایجاد ترافیک شبکه نمی شوند." نتیجه این امر این است که Namecoin قابلیت های حفظ حریم خصوصی بهتری را ارائه می دهد.

Namecoin به عنوان شاخه ی بیت کوین توسعه یافت. توسعه دهندگان از آن به عنوان اولین شاخه ی محبوب ترین ارز دیجیتال در جهان نام می برند و آن را "یکی از ابتکاری ترین" آلت کوین ها "تا به امروز می نامند.

Namecoin راه را برای پروتکل ها و ویژگی های مختلف ارز دیجیتال از جمله استخراج و DNS غیرمتمرکز هموار کرد. این ارز همچنین اولین راه حل برای "مثلث زوکو، مسئله دیرینه تولید سیستم نامگذاری همزمان، ایمن، غیرمتمرکز و دارای مفهوم انسانی" بود.

شباهت ها و تفاوت های Namecoin با بیت کوین

به عنوان یک شاخه ی بیت کوین، ارز دیجیتال Namecoin دارای چندین شباهت با برترین ارز دیجیتال بر اساس سقف بازار دارد. از همان الگوریتم اثبات کار استفاده می کند که مدتهاست روی روشهای استخراج بیت کوین تسلط دارد. همچنین در مجموع به 21 میلیون سکه محدود می شود.

با این حال آن را از راه های اساسی با بیت کوین متفاوت می دانند. اول اینکه Namecoin قادر است داده ها را در پایگاه داده معاملات بلاکچین ذخیره کند. با دامنه سطح بالا bit. مرتبط است. دامنه ای مستقل از ICANN، نهاد نظارتی اصلی که اکثر نام دامنه ها را اداره می کند.

Namecoin را می توان با دلار آمریکا و ارزهای دیجیتال دیگری در صرافی های مختلف ارز دیجیتال آنلاین معامله کرد. معاملات در Namecoin در حال حاضر قابل برگشت نیستند. سوابق موجود در شبکه به آدرس هایی ساخته می شوند که هش های رمزگذاری شده از کلیدهای عمومی کاربران Namecoin هستند. یک رکورد هم از یک کلید و هم از مقدار داده تشکیل شده است.

نمونه واقعی فناوری Namecoin

Namecoin در اولین روزهای بیت کوین توسعه یافت و توسط توسعه دهنده ای به نام "Vinced" در 18 آوریل 2011 معرفی شد. ویژگی ادغام استخراج، اجازه استخراج همزمان بیت کوین و Namecoin را می دهد. بخشی از دلیل این ویژگی انگیزه دادن به ماینرها برای ادامه استخراج هر دو ارز دیجیتال به یک باره بود به جای اینکه به جلو و عقب بروند تا هر کدام سودآورتر شود.

NameID سرویسی است که اطلاعات پروفایل را با مشخصات موجود در بلاکچین Namecoin پیوند می دهد و در ژوئن سال 2013 دنبال می شود. متعاقباً با پلاگین های متعددی برای Firefox و سایر مرورگرهای وب دنبال می شود که به منظور افزایش شبکه Namecoin و دامنه خدمات طراحی شده است.

Namecoin بسیاری از طرفداران پرشور خود را حفظ می کند که معتقدند یک سیستم غیرمتمرکز DNS می تواند برای حفظ حریم خصوصی اینترنت و کاهش سانسور در دراز مدت بسیار مهم باشد. اگرچه به احتمال زیاد اکثر افراد نیازی به وب سایت bit. یا سرویس مربوطه نخواهند داشت اما Namecoin می تواند برخی از ابزارهای اتصال به اینترنت بدون سانسور و کنترل مرکزی را فراهم کند.

NamecoinNamecoin
Namecoin$۱.۳۳۹,۹۶۲ تومان