تکنولوژی بلاکچین چیست؟ تعریف بلاکچین و اعتماد دیجیتال
"نتیجه عملی برای اولین بار، روشی بود که یک کاربر اینترنت بتواند یک قطعه منحصر به فرد از اموال دیجیتال را به کاربر اینترنتی دیگر انتقال دهد، به گونه ای که این انتقال امن و مطمئن باشد. همه می دانند که انتقال انجام شده است، و هیچ کس نمی تواند مشروعیت این انتقال را به چالش بکشد. عواقب این دستیابی به سختی قابل اغراق و اغماض است."

همانند یک سفر دریایی عمیق، یک بلاکچین ممکن است متفاوت از سایر سیستم های دیجیتالی غیرمتمرکز باشد، مانند: ویکی پدیا.

با استفاده از بلاکچین، بسیاری از افراد می توانند ورودی هایی را در تاریخچه اطلاعات بنویسند و جامعه کاربران می توانند کنترل کنند که اصلاح و به روزرسانی تاریخچه اطلاعات به چه نحوی انجام می گیرد. همچنان که ورودی های ویکی پدیا محصول یک ناشر نیستند وهیچ کس اطلاعات را کنترل نمی کند.

با این وجود هرچه به عمق این دریا می رویم، تفاوتهایی که باعث منحصر به فرد شدن فناوری بلاکچین می شود، برایمان آشکارتر می گردد. در حالی که هر دو در شبکه های توزیع شده (اینترنت) کار می کنند اما ویکی پدیا با استفاده از مدل شبکه سرور مشتری در شبکه جهانی وب ساخته شده است.

یک کاربر و یا همان مشتری با مجوزهای مرتبط، قادر است با حساب خود، ورودی های ویکی پدیای ذخیره شده در یک سرور متمرکز را تغییر دهد.

هر زمان که کاربر به صفحه ویکی پدیا دسترسی پیدا کند، نسخه به روز شده "نسخه اصلی" از ورودی ویکی پدیا را دریافت می کند و کنترل پایگاه داده به دست مدیران ویکی پدیا است که اجازه می دهند دسترسی و مجوزها توسط یک مرجع مرکزی حفظ شود.

undefined

پشتیبانی دیجیتالی ویکی پدیا مانند پایگاه داده های کاملاً محافظت شده و متمرکز است که دولت ها، بانک ها یا شرکت های بیمه امروزه از آنها نگهداری می کنند. کنترل پایگاه های داده متمرکز، برعهده دارندگان آنها از جمله مدیریت بروزرسانی ها و دسترسی و همچنین محافظت در برابر تهدیدات سایبری است.

پایگاه داده توزیع شده به وجود آمده توسط فناوری بلاکچین دارای استحکامات اساسی متفاوت است. در حالی که "نسخه اصلی" ویکی پدیا بر روی سرور ویرایش می شود و همه کاربران نسخه جدید را مشاهده می کنند، در مورد بلاکچین، هر گره در شبکه به همان نتیجه می رسد، هر کدام اطلاعات را با محبوب ترین اطلاعات به جای وجود نسخه اصلی ثبت رسمی و به طور مستقل به روز می کنند.

undefined

همین تفاوت است که فناوری بلاکچین را بسیار مفید می کند و این نوآوری در ثبت و توزیع اطلاعات است که نیاز به یک طرف مورد اعتماد برای راحت تر شدن روابط دیجیتال را از بین می برد.

با این وجود تکنولوژی بلاکچین، با وجود تمام شایستگی هایش، یک تکنولوژی نوین و نوآورانه نیست.

بلکه ترکیبی ازتکنولوژِی های اثبات شده است که به روشی نوین و جدید به کار گرفته شده اند. این ارکستراسیون ویژه سه تکنولوژی (اینترنت، رمزنگاری کلید خصوصی و پروتکل حاکم بر انگیزه) بود که ایده خالق بیت کوین Satoshi Nakamoto (ساتوشی ناکاموتو) را بسیار کارآمد کرد.

undefined

نتیجه، سیستمی برای تعاملات دیجیتالی است که به شخص ثالث معتبری یعنی فرد سوم مورد اعمادی نیاز ندارد. کار تأمین روابط دیجیتالی مجازی است و تکنولوژی بلاکچین توسط معماری شبکه زیبا، ساده و در عین حال قوی ارائه می شود.

تعریف اعتماد دیجیتال

اعتماد یک عقیده درباره ریسک بین طرفین مختلف است و در دنیای دیجیتال، تعیین اعتماد اغلب به احراز هویت و مجوز منجر می شود. به بیان ساده تر، ما می خواهیم بدانیم "آیا شما همان هستید که می گویید هستید؟" و "آیا شما قادر به انجام کاری هستید که می خواهید انجام دهید؟"

در مورد تکنولوژی بلاکچین، رمزنگاری کلید خصوصی ابزاری قدرتمند برای مالکیت فراهم می کند که شرایط احرازهویت را برآورده می کند. داشتن کلید خصوصی مالکیت است. همچنین این امر باعث می شود تا فرد مجبورنباشد که برای مبادله اطلاعات شخصی خود را بیش از حد لازم برای تأیید هویت خود به اشتراک بگذارد و آنها را در معرض هکرها قرار دهد.

احراز هویت کافی نیست. مجوز (داشتن پول کافی، پخش نوع معامله صحیح و...) به یک شبکه توزیع شده نظیر به نظیر به عنوان نقطه شروع نیاز دارد. یک شبکه توزیع شده خطر فساد یا خرابی متمرکز را کاهش می دهد.همچنین این شبکه توزیع شده باید به ثبت و امنیت شبکه معاملات متعهد باشد. تأیید مجوز معاملات نتیجه کل شبکه است که از قوانینی که بر اساس آن طراحی شده است یعنی پروتکل بلاکچین استفاده می کند به این ترتیب احراز هویت و مجوز ارائه شده از این طریق امکان تعاملات در دنیای دیجیتال را بدون اعتماد هزینه بر فراهم می کند.

این ایده را می توان برای تمامی نیازها به یک سیستم قابل اعتماد ثبت کرد.

فناوری Blockchain (بلاکچین) اغلب به عنوان پشتیبانی برای یک لایه معامله اینترنتی، پایه و اساس ارزش اینترنت توصیف می شود.کارآفرینان صنایع در سراسر جهان از پیامدهای توسعه تکنولوژی بلاکچین و روابط دیجیتالی جدید و قدرتمندی که امکان پذیر می کند، آگاه شده اند.این ایده که در آن کلیدهای رمزنگاری و دفترهای اشتراکی می توانند باعث ایجاد انگیزه در کاربران برای برقراری امنیت و رسمیت بخشیدن به روابط دیجیتالی شوند، انگیزه ای برای دولت ها، شرکت های فناوری اطلاعات، بانک ها و دیگران برای جستجوی راه های جدید و ابتکاری ایجاد این لایه معاملاتی اینترنتی فراهم کرده است.