چگونه می توان دستگاه های ماینینگ ایسیک و GPU را خنک تر نگهداری نمود؟

فرقی نمی کند که ریگ ماینینگ مبتنی بر ایسیک دارید و یا مبتنی بر GPU در هر صورت نیاز به نگهداری دارد. در غیر این صورت اگر بعد از یک سال مجبور شوید اجزای ریگ خود را تغییر دهید همه چیز بیهوده خواهد بود.

ترجیحاً شما می خواهید قطعات حداقل 3 سال عمر کنند. داشتن قطعاتی که حداقل سه سال عمر می کنند سود خوبی را برای شما تضمین می کند. بنابراین می بینید که حفظ ریگ شما یک الزام مطلق است.

چگونه ریگماینینگ خود را خنک تر نگهداری نماییم؟

ماینینگ فرآیند تایید تراکنش ها و ایجاد توکن های جدید با افزودن تراکنش ها به بلاکچین است. برای تأیید و پردازش تراکنش ها ماینرها باید پازل های محاسباتی را حل نمایند.

این پازل های رمزنگاری بسیار شدید هستند. بنابراین ماینینگ به نوبه خود باعث گرم شدن بسیار سریع قطعات می شود. بنابراین بهتر است هنگام کار با ماینر کنترل دما و اتلاف حرارت مناسب را داشته باشید.

در غیر این صورت ریگ شما از کار می افتد و به اجزایی مانند هسته GPU آسیب می رساند. یک ریگ ماینینگ خوب باید دمای ثابتی در محدوده 60-70 درجه سانتیگراد داشته باشد. برای خنک کردن کارآمد ماینرها مراحل ذکر شده در زیر را دنبال کنید.

الف. تکنیک سطحی

1. یک قفسه نصب کنید

ساده ترین راه برای خنک کردن یک دستگاه ماینینگ GPU نصب آن بر روی یک قفسه است. شما می توانید یک قفسه خریداری نمایید. این قفسه‌ ها بسیار ارزان هستند اما می‌ توانند افزوده‌ ای عالی برای سیستم شما باشند و یا می توانید به راحتی در خانه یک قفسه بسازید.

2. انتخاب منطقه مناسب

عاقلانه ترین انتخاب برای علاقه مندان قرار دادن ریگ ماینینگ در یک منطقه باز مانند گاراژ و یا زیر سایه دربالکن منزل شما است. به این ترتیب می توانید به طبیعت برای خنک کردن ریگ به درستی تکیه کنید.

3. از فن ها و یا تهویه خوب استفاده کنید

اما اگر مجبورید آن را در فضای بسته قرار دهید باید به خوبی تهویه شود. به خصوص باید پنجره های بزرگ در اطراف آن وجود داشته باشد. به این ترتیب هوای سرد وارد اتاق شده و جایگزین هوای گرم می شود و این امر باعث می شود که فن های خنک کننده به درستی کار کنند. در صورت تمایل می توانید دو عدد فن با قطر متوسط روی پنجره ها قرار دهید.

4. مکان قرار دادن ریگ ماینینگ

هوای گرم سبک تر از هوای سرد است بنابراین تمایل به بالا رفتن دارد. به طور همزمان هوای سرد به سمت پایین جریان می یابد تا خلاء ایجاد شده توسط هوای گرم خروجی را پر کند. می توانید با قرار دادن ریگ خود در نزدیکی زمین از این پدیده به نفع خود استفاده نمایید.

ب. تکنیک فنی

اگر از تکنیک سطحی استفاده می‌ کنید اما نمی‌ توانید ریگ ماینینگ خود را خنک نگه دارید وقت آن است که برای خنک کردن ریگ وارد بخش فنی شویم و عملیات ظریف تری انجام دهیم.

برای انجام این تنظیمات دقیق به یک داشبورد کنترل گرافیکی بر روی سیستم خود نیاز دارید. من پیشنهاد می کنم از ابزار MSI Afterburner و یا Sapphire Trixx استفاده کنید. اگر کارت های AMD Radeon مانند RX Vega دارید می توانید از ابزار AMD نیز استفاده کنید.

5. اجرای اورکلاک

اکنون که ابزارهای مورد نیاز را نصب کرده اید نوبت به تنظیم دقیق تنظیمات رسیده است. اول از همه اگر مایل به اورکلاک کردن ریگ خود هستید باید یک فرکانس هدف تعیین کنید. مقدار فرکانس را وارد کرده و تنظیمات را اعمال کنید و سپس سیستم خود را تست استرس کنید.

اگر درایور گرافیک شما از کار افتاد و یا مصنوعات عجیب و غریب روی صفحه مشاهده کردید سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید. اگر این عمل مشکل را حل نکرد باید فرکانس را کاهش دهید تا به فرکانس پایدارتری برسید.

اگر نمی‌خواهید سیستم خود را اورکلاک کنید و با ساعت‌های استوک مشکلی ندارید این مرحله را به طور کامل رد کنید.

6. کاهش ولتاژ هسته GPU

اکنون سعی می کنیم GPU را تحت ولتاژ قرار دهیم. این قسمتی است که می تواند بسیار مشکل باشد و نیاز به تنظیمات دقیق دارد. ماینرها مدتی است که این ترفند را انجام می دهند. معمولاً فقط با کاهش ولتاژ می توان دما را حداقل تا 10 درصد کاهش داد.

مطمئن شوید تنظیمات ولتاژ در ابزاری که استفاده می‌ کنید باز است. ابتدا سعی کنید مقدار ولتاژ را 5 میلی ولت کمتر از ولتاژ اصلی قرار دهید. اگر سیستم شما همچنان خوب کار می کند و هنگام تست استرس خراب نمی شود می توانید ولتاژ را حتی بیشتر کاهش دهید.

ولتاژ را به میزان 5 کاهش دهید تا زمانی که سیستم شما ناپایدار شود. در این مرحله شما ایده خوبی در مورد مقدار ولتاژی که باید انتخاب کنید خواهید داشت. بلافاصله خواهید دید که هسته GPU شما بسیار خنک تر از قبل کار می کند.

نکته: به هیچ وجه بیش از حد ولتاژ نکنید زیرا این کار می تواند هسته GPU را در عرض چند ثانیه سرخ کند.

چگونه ریگ ماینینگ ایسیک را خنک نگه دارید؟

اگر شما یک ماینر ارز دیجیتال قوی به خصوص ماینر بیت کوین هستید به احتمال زیاد حداقل یک ماینر ایسیک دارید. ماینرهای ایسیک که مدارهای تخصصی ماینینگ هستند حتی با فن های قدرتمند خود می توانند بسیار داغ کار کنند. به همین دلیل است که باید تمهیدات خاصی را برای خنک کردن این نوع سیستم اندیشید. برخی از بهترین نکات به شرح زیر است:

1. ایسیک را در اتاقی با تهویه مناسب نگهداری نمایید

بهتر است دستگاه های ایسیک خود را همیشه در یک اتاق با تهویه مناسب قرار دهید. با توجه به اینکه اتاق دارای مقداری سیستم تهویه مطبوع است باید دارای دریچه های خروجی نیز باشد. این دریچه های خروجی هوای گرم را به بیرون می راند. بنابراین آنها از نظر استراتژیک بهتر است بر روی سقف قرار گیرند.

2. اتاق کوچکتر

داشتن یک اتاق کوچکتر کمک می کند اما نباید خیلی تنگ باشد.

3. خنک کننده مایع

اگر می‌خواهید یک قدم جلوتر بروید می‌ توانید چند محفظه خنک‌ کننده غوطه‌ وری بخرید. این محفظه ها به شما این امکان را می دهند که ریگ های خود را در یک مایع مخصوص غوطه ور کنید.

این مایع ویژه دارای نقطه جوش کمتری است. بنابراین وقتی ریگ شما گرم می شود گرما توسط مایع غوطه وری جذب می شود. به نوبه خود مایع شروع به جوشیدن می کند و گرما به شکل بخار خارج می گردد.

معمولاً محفظه های خنک کننده غوطه وری دارای یک سیستم کندانسور بر روی درب هستند که بخار را خنک می کند و مایع دوباره به محفظه می ریزد. موثرترین سیال در زمینه خنک کننده غوطه وری سیال مهندسی شده Novec 3M است.

چگونه ریگ ماینینگ خود را تمیز نماییم؟

تمیز نمودن ریگ ماینینگ شما ممکن است گاهی اوقات بسیار کثیف باشد اما لازم است. شما باید بتوانید ریگ های ماینینگ خود را حداقل هر دوماه یکبار تمیز کنید.

در حین تمیز نمودن مطمئن شوید که همه کابل ها را از برق جدا کرده اید و هر بار یک جزء را تمیز کنید. همچنین برای ایمنی بیشتر باید از دستبندهای آنتی استاتیک استفاده کنید. بهترین روش ها در مورد تمیز کردن ریگ ماینینگ شما در زیر مورد بحث قرار گرفته است.

1. از بلوئر هوا استفاده کنید

اول از همه برای تمیز نمودن ریگ خود نباید از جاروبرقی استفاده کنید بیشتر اوقات بی فایده هستند و نمی توانند به طور کامل تمیز نمایند.

به علاوه جاروبرقی ها می توانند ریگ شما را سرخ کنند. نوک پلاستیکی اکثر جاروبرقی ها یک شارژ ساکن ایجاد می کند که می تواند برای ریگ شما کشنده باشد. جاروبرقی های مخصوصی نمودن کامپیوتر شخصی شما وجود دارند اما پرهزینه هستند.

بهترین راه برای تمیز کردن ریگ خود با بلوئر است. اگر به استخراج بسیار علاقه دارید و نمی خواهید این سرگرمی را خیلی زود کنار بگذارید یک بلوئر خریداری نمایید.

بلوئرهای دستی ارزان قیمت بوش به خوبی کار می کنند. اما اگر هزینه اضافی برایتان مهم نیست یک کمپرسور بزرگ تهیه کنید. در حین تمیز کردن با بلوئر همیشه از burst کوتاه استفاده کنید در غیر این صورت با مشکلات تراکم مواجه خواهید شد و ممکن است به طور تصادفی به ریگ خود آسیب برسانید.

undefined

اگر نمی‌خواهید برای بلوئر هزینه کنید یکی از آن گردگیرهای air dusters را تهیه کنید. با این کار باید هوا را به صورت فورانی کوتاه نیز اسپری کنید.

undefined

اگر با یک تکه گرد و غبار مواجه هستید که تکان نمی خورد می توانید از rubbing alcohol استفاده کنید. rubbing alcohol می تواند به راحتی گرد و غبار و لکه های کثیفی را پاک کند.

undefined

می توانید بدون هیچ مشکلی خود قفسه را با استفاده از پارچه تمیز کنید. اما قبل از انجام این کار حتما اجزای آن را خارج کنید.

چگونه ریگ ماینینگ خود را حفظ کنیم؟

نگهداری از ریگ ماینینگ یک فرآیند خسته کننده است. نگهداری از ریگ ماینینگ فقط تمیز کردن ریگ و خنک نگه داشتن آن نیست. اما این امر همچنین در مورد حفظ موثر اتاق ماینینگ و نرم افزار نیز می باشد.

ریگ ماینینگ خود را حداقل دو بار در ماه تمیز کنید تا آن را مرتب نگه دارید. این امر نه تنها به بخش زیبایی شناسی کمک می کند بلکه می تواند ریگ شما را به میزان قابل توجهی خنک تر نماید. ذرات گرد و غبار در داخل سخت افزار قرار می گیرند و تا حدودی مانند عایق ها عمل می کنند. به همین دلیل است که می تواند ریگ شما را بسیار داغ کند.

می توانید فیلترهای گرد و غبار را در سیستم تهویه نصب کنید تا ذرات را به دام بیندازند. به این ترتیب می توانید نیازهای تمیز کردن را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.

همیشه مراقب اتاق ماینر باشید و از تمیز بودن آن هم مطمئن شوید.

اگر مدتی است که از ریگ خود استفاده می کنید باید خمیر حرارتی و یا گریس را نیز عوض کنید. امروزه جدا کردن پردازنده‌های گرافیکی و اعمال ترکیب حرارتی جدید کار ساده‌ ای است. برای تمیز کردن باقی مانده از خمیر حرارتی خشک شده باید از rubbing alcohol استفاده کنید.

بهتر است از سیستم و نرم افزار نیز مراقبت کنید. همیشه مطمئن شوید که درایورها، برنامه های بدافزار و نرم افزار ماینینگ را به روز کنید. شما همچنین باید هر نوع مشکلی را که سیستم نشان می دهد پیگیری نمایید.

هرگز فن های GPU خود را با حداکثر RPM اجرا نکنید. این امر طول عمر آن را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. در بیشتر موارد فن های GPU اولین اجزایی هستند که از کار می افتند. سعی کنید دور در دقیقه را زیر 65 تا 70 درصد نگه دارید در حالی که دما را تحت کنترل دارید. همچنین توصیه می کنم از ویژگی RPM خودکار استفاده نکنید.

چگونه می توان طول عمر ریگ ها را به میزان قابل توجهی افزایش داد؟

اگر قصد دارید یک ریگ ماینینگ داشته باشید که حداقل 3 سال برای شما دوام بیاورد باید بسیار مراقب باشید. نکات موجود در بخش خنک نگه داشتن ریگ خود را همراه با دو مورد دیگر برای بهترین نتیجه دنبال کنید.

اگر مراحل را به دقت دنبال کنید یک سیستم تمیز، محیطی عاری از گرد و غبار و ریگی با دمای 65 درجه سانتی گراد خواهید داشت. این امر می تواند به شدت سایش و پارگی قطعات را کاهش دهد و به نوبه خود به شما یک سیستم قابل اعتماد می دهد که برای سال ها کار می کند. اما پیش بینی دستگاه‌ های الکترونیکی دشوار است و ممکن است در هر زمانی از کار بیفتند.