تکنولوژی بلاکچین چگونه کار می کند؟ توضیحاتی درباره پروتکل بلاکچین

سه تکنولوژی اصلی وجود دارد که برای ایجاد بلاکچین با هم ترکیب می شوند و هیچ کدام جدید نیستند. بلکه ارکستراسیون و کاربرد آنها جدید است.

این فناوری ها عبارتند از: 1) رمزنگاری کلید خصوصی 2) شبکه توزیع شده با یک دفتر مشترک 3) انگیزه ای برای سرویس دهی به معاملات، نگهداری سوابق و امنیت شبکه.

در زیر توضیحاتی در مورد چگونگی همکاری این تکنولوژی ها با یکدیگر برای تأمین روابط دیجیتالی ارائه شده است.

کلیدهای رمزنگاری

دو نفر می خواهند از طریق اینترنت با یکدیگرمعامله کنند.

undefined

هر یک از آنها یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی دارند.

undefined

هدف اصلی این ترکیب تکنولوژی بلاکچین ایجاد مرجع هویت دیجیتال امن است. هویتی که مبتنی بر داشتن ترکیبی از کلیدهای رمزنگاری خصوصی و عمومی است.

ترکیبی از این کلیدها می تواند به عنوان یک فرم سریع برای توافق و ایجاد یک امضای دیجیتالی بسیار مفید تلقی شود.

این امضای دیجیتال به نوبه خود کنترل قوی مالکیت را فراهم می کند.

undefined

اما کنترل قوی مالکیت برای تأمین روابط دیجیتالی کافی نیست. در حالی که احراز هویت حل می شود، باید با ابزاری برای تائید تراکنش ها و مجوزها ترکیب شود.

برای بلاکچین ها، این کار با یک شبکه توزیع شده آغاز می شود.

یک شبکه ارتباطی توزیع شده

با تفکر در مورد آزمایش "اگر درختی در جنگل سقوط کند" می توان فایده و نیاز به یک شبکه توزیع شده را درک کرد.

اگر درختی در یک جنگل بیفتد، با دوربین هایی که سقوط آن را ثبت کرده اند، می توان اطمینان داشت که درخت سقوط کرده است. در اینجا ما شواهد تصویری داریم، حتی اگر جزئیات آن یعنی چرا یا چگونه افتادن درخت نامشخص باشد.

بیشترین ارزش بلاکچین بیت کوین این است که این یک شبکه بزرگ است و اعتبار سنج ها، مانند دوربین های مشابه آزمایش قبلی، به اتفاق نظر می رسند که همزمان شاهد یک اتفاق مشابه هستند. آنها به جای دوربین، از تأیید ریاضی استفاده می کنند.

به طور خلاصه، اندازه شبکه برای امنیت شبکه مهم است.

این یکی از جذاب ترین ویژگی های بلاکچین بیت کوین است. هم بسیار بزرگ است و هم از قدرت محاسباتی زیادی برخوردار است.

سیستم ثبت

undefined

هنگامی که کلیدهای رمزنگاری با این شبکه ترکیب می شوند، یک شکل فوق العاده مفید از تعاملات دیجیتالی ظاهر می گردد. این روند با گرفتن کلید خصوصی آنها توسط (فرد الف) آغاز می شود، و به نوعی اعلام می کند که در مورد معامله بیت کوین، زمانی که شما مبلغ ارز رمزنگاری شده را ارسال می کنید و آن را به کلید عمومی (فرد B) ضمیمه می کنید صدق می کند.

پروتکل

undefined

یک بلوک حاوی یک امضای دیجیتال، مهر زمان و اطلاعات مربوطه برای همه گره های شبکه پخش می شود.

undefined

اگر واقع گرایانه به آزمایش سقوط درخت در جنگل نگاه کنیم، ممکن است این تفکر با پرسش زیر به چالش کشیده شود: چرا یک میلیون کامپیوتر با دوربین در انتظار سقوط یک درخت هستند؟ به عبارت دیگر، چگونه توان محاسباتی را برای سرویس دهی به یک شبکه جهت ایمن سازی آن جذب می کنید؟

برای بلاکچین های باز و عمومی، این کار استخراج است. استخراج از رویکردی منحصر به فرد برای یک مسئله قدیمی و باستانی اقتصادی یعنی تراژدی عوام ساخته شده است.

با استفاده از بلاکچین، با ارائه قدرت پردازش کامپیوتری برای سرویس دهی به شبکه، پاداش دیگری برای یکی از کامپیوترها در نظر گرفته شده است و از منافع شخصی فرد برای کمک به تأمین نیازهای عمومی استفاده می شود.

هدف این پروتکل این است که با استفاده از بیت کوین، امکان اینکه که بیت کوین مشابه در معاملات جداگانه به طور همزمان استفاده شود حذف شود. به طوری که تشخیص این مشکل ممکن باشد.

اینگونه که بیت کوین می خواهد به عنوان دارایی مانند طلا عمل کند. بیت کوین و واحدهای پایه آنها یعنی ساتوشی، باید منحصر به فرد و دارای ارزش باشند تا افراد صاحب آن شوند. برای رسیدن به این هدف، گره های سرویس دهنده شبکه با تلاش برای حل مشکلات ریاضی اثبات کار، سابقه تراکنش برای هر بیت کوین را ایجاد و حفظ می کنند.

آنها اساساً با قدرت پردازنده خود رأی می دهند، توافق خود را در مورد بلوک های جدید بیان می کنند یا بلوک های نامعتبر را رد می کنند. وقتی اکثر استخراج کنندگان به همان راه حل می رسند، آنها یک بلوک جدید به زنجیره اضافه می کنند. این بلوک دارای مهر زمان است و همچنین می تواند حاوی داده یا پیام باشد.

در اینجا یک زنجیره بلوک وجود دارد:

undefined

نوع، مقدار و تأیید برای هر بلاکچین متفاوت است. این مسئله به پروتکل بلاکچین و یا قوانینی برای مشخص شدن اینکه تراکنش معتبر هست یا خیر و یا معتبر بودن یا نبودن ایجاد یک بلوک جدید وجود دارد، مربوط می شود. روند تأیید را می توان برای هر بلاکچین تنظیم کرد. وقتی گره های کافی در مورد چگونگی تأیید معاملات به توافق برسند، می توان هر قانون و توافق مورد نیاز را ایجاد کرد.

این وضعیت یک انتخاب امتحانی است و مردم فقط شروع به آزمایش می کنند.

ما در حال حاضر در دوره توسعه بلاکچین هستیم که چنین آزمایشات زیادی در حال انجام است. تنها نتیجه گیری که تا کنون صورت گرفته این است که ما هنوز مهارت کامل پروتکل های بلاکچین را درک نکرده ایم.

undefined