چرا فقط 21 میلیون بیت کوین وجود خواهد داشت؟

یکی از مسائلی که اغلب توسط طرفداران بیت کوین می شنوید این است که چه میزان مهم است که تنها 21 میلیون بیت کوین وجود داشته باشد. حال چرا این عدد ثابت اینقدر مهم است و چه فرآیندی باعث ایجاد بیت کوین جدید به سمت حداکثر عرضه می شود؟

بیت کوین به عنوان نوع جدیدی از پول اینترنتی عمل می کند و بهبودهایی را در سیستم پولی موجود ما ارائه می دهد. یکی از این پیشرفت‌ ها یک عرضه ثابت 21 میلیون بیت کوین و یک منطق رمزگذاری شده است که نمی‌ توان آن را دستکاری نمود.

بنابراین دو عنصر از عرضه ثابت وجود دارد که باید آن را باز کنیم یعنی چرا یک عرضه ثابت کیفیت ارجح برای پول است و سیستم بیت کوین برای دستیابی به آن چیست؟

توجه داشته باشید که این مقاله زمانی که در مورد بیت کوین، کل سیستم پولی صحبت می کنیم بین B بزرگ و زمانی که به ارز بیت کوین اشاره می کنیم B کوچک است.

کمیاب و ارزشمند

اشکال پول به‌ طور مستقل در فرهنگ‌ های مختلف پدیدار شد زیرا پیش روی مهمی برای معاملات بود. قبل از اینکه طلا و نقره به عنوان مؤثرترین آنها شناخته شوند انواع چیزهای مختلفی به عنوان پول مثل نارگیل، گاو، جو، نمک، مهره، صدف و... امتحان شدند.

دلیل اینکه فلزات گرانبها تبدیل به پول شدند این بود که برای اینکه پول به عنوان یک وسیله معامله که برای تجارت ضروری اسا موثر باشد باید شش ویژگی کلیدی را دارا باشد:

  • قابل حمل: حمل و نقل آن آسان است.
  • بادوام: از بین نمی رود و یا فرسایش نمی یابد.
  • قابل تقسیم: می توان آن را به واحدهای مساوی کوچک تقسیم نمود.
  • قابل تعویض: هر واحد با هر واحد دیگری قابل تعویض است.
  • قابل تشخیص: معلوم است که چیست.
  • کمیاب: به دست آوردن آن زیاد یا آسان نیست.

از میان این شش ویژگی جادویی که پول را برای معامله مفید می‌ سازد آخرین مورد بسیار مهم‌ تر است. تصور کنید اگر نمک به عنوان شکل غالب پول باقی بماند با چه مشکلاتی مواجه خواهیم شد.

طلا گزینه کمبود و بیشتر پنج مورد دیگر را تیک می زند اگرچه ضعف آن دشواری حمل و نقل آن است.

بنابراین هنگامی که ساتوشی ناکاموتو تصمیم گرفت شکل جدیدی از پول اینترنتی ایجاد کند او نیاز داشت تا راهی برای ایجاد نوعی طلای دیجیتال اما با کمبود قابل برنامه ریزی پیدا نماید که بسیار سخت تر از آن چیزی است که به نظر می رسد.

کمیاب و قابل برنامه ریزی

اگر به آشناترین دارایی‌های دیجیتال فکر می‌ کنید مثل jpegs، google docs، mp3s همه آنها می‌ توانند به راحتی کپی شوند اما بیت کوین نمی تواند و قابل کپی شدن نیست زیرا فایلی نیست که روی موبایل و یا لپ تاپ شما قرار بگیرد بلکه به شکل یک رکورد قابل خرج معروف به UTXO یعنی یک تراکنش خرج نشده وجود دارد که با یک آدرس مرتبط است یعنی مکانی در بلاکچین بیت کوین که می توانید مانند یک شماره حساب بانکی آن را در نظر بگیرید.

اگر یک آدرس بیت کوین را کنترل می کنید می توانید بیت کوین UTXO مرتبط با آن را خرج کنید. بنابراین بیت کوین به عنوان یک سیستم پولی مجموع تمام بیت کوین های قابل مصرف معروف به مجموعه UTXO و یا به عبارت دیگر کل عرضه بیت کوین است.

بنابراین سوال منطقی بعدی این است که این رکوردهای قابل مصرف چگونه ایجاد می شوند؟ مطمئناً هر کسی که آن را کنترل کند می تواند هر چقدر که می خواهد بیت کوین ایجاد کند؟ درست است اگر توسط یک فرد کنترل می شد او وسوسه می شد در واقع پول موجود با نام فیات مانی اینگونه عمل می کند.

بیت کوین چگونه ایجاد می شود؟

یکی از جادویی ترین بخش های سیستم پولی بیت کوین نحوه ایجاد بیت کوین جدید از طریق فرآیندی به نام استخراج است. این یک موضوع کاملاً پیچیده است و ما در این مقاله می خواهیم به صورت کاملا ساده آن را بیان نماییم.

بیت کوین (B بزرگ) به عنوان یک سیستم بر اساس مجموعه ای از قوانین به نام پروتکل بیت کوین کار می کند. این مجموعه قوانین می‌ گوید که حداکثر ۲۱ میلیون بیت‌ کوین وجود خواهد داشت با تعداد ثابتی بیت‌ کوین که هر ۱۰ دقیقه به عنوان پاداشی برای ماینرهایی که تراکنش‌ های جدید را در یک بلاک داده پردازش می‌ کنند ایجاد می‌ شود. بلاک‌ های داده با کریپتوگرافیک چین ها به صورت ناگسستنی به یکدیگر زنجیر می‌ شوند از این رو اصطلاح بلاکچین به آن گفته می‌ شود.

اولین بلاک در ژانویه 2009 استخراج شد که در آن زمان پاداش 50 بیت کوین بود. بنابراین هر 10 دقیقه 50 بیت کوین جدید به عرضه اضافه می شد. پروتکل بیت کوین بیان می کند که به محض ایجاد 210000 بلاک پاداش به نصف کاهش می یابد که تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد و معمولاً به عنوان هالوینگ و یا نصف شدن شناخته می شود.

undefined

بیت کوین سه بار نصف شده است:

  • 28 نوامبر 2012 پاداش نصف شد و به 25 بیت کوین رسید.
  • 9 جولای 2016 پاداش نصف شد و به 12.5 بیت کوین رسید.
  • 11 مه 2020 پاداش به 6.25 بیت کوین نصف شد.

این روند تا رسیدن به عدد جادویی 21 میلیون بیت کوین ادامه خواهد داشت که تخمین زده می شود حدود 2140 باشد. بنابراین پروتکل بیت کوین ایجاد بیت کوین را با نرخ ثابت تا حداکثر مقدار مشخص بدون استثناء برنامه ریزی می کند.

undefined

بیت‌ کوین به‌ جای تورم‌ زا بودن با افزایش ارزش عرضه‌ ای که دائماً در حال رشد است کاهش‌ دهنده تورم می باشد زیرا با حاشیه کاهش‌ یافته رشد می‌ کند که در نهایت با رسیدن به حد معجزه‌ آمیز ۲۱ بیت‌ کوین به صفر می‌ رسد.

توانایی تامین کمبود قابل برنامه ریزی و ذخیره موثر انرژی به دلیل اینکه فرآیند پیچیده استخراج نیاز به مقادیر متناسبی از الکتریسیته دارد آن را به یک ذخیره ارزشمند برتر نسبت به طلا تبدیل می کند به همین دلیل است که هاردکپ برای جذابیت بیت کوین و رقم 21 میلیون کوین بسیار مهم و قابل توجه است.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۹۱۶۹۱۹,۶۱۷,۹۶۳ تومان