نگاهی اجمالی به تعریف کوین (سکه) و توکن و تفاوت بین آن ها

"توکن" و "کوین" اصطلاحات رایجی هستند که شما در فضای ارز دیجیتال می شنوید. بسیاری از افراد نمی دانند که بین این دو تفاوتی وجود دارد و اشتبها" از این اصطلاحات به جای یکدیگر استفاده می کنند. با این حال، "توکن" و "کوین یا سکه" هر کدام به یک دسته جداگانه از ارزهای دیجیتال اشاره دارند و درک تمایز و تفاوت قائل شدن بین این دو مهم است.

تفاوت اساسی آن ها نسبتاً ساده است. "توکن ها" و "کوین ها" هر دو برای تعریف یک واحدی از ارزش بلاکچین استفاده می شوند. با این حال، توکن ها در بلاک چین های موجود ساخته و میزبانی می شوند، در حالی که کوین ها ارزهای دیجیتال بی نظیری هستند که مبتنی بر بلاک چین های مستقل خود می باشند.

بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم تا این تمایزات ارز دیجیتال را درک و نحوه عملکرد دارایی های دیجیتال را بررسی کنیم.

کوین ها (coins)

سکه دیجیتال سرمایه ای است که بلاکچین خاص خود را دارد. اتر (ETC)، بیت کوین (BTC)، آنتولوژی (ONT)، لایت کوین (LTC) برخی از نمونه های سکه هستند. شما می توانید این کوین ها را در بازارهای HBUS معامله کنید.

مردم از کوین هایی مانند بیت کوین برای پرداخت کالاها و خدمات، تجارت با ارزهای دیگر استفاده و یا به عنوان سرمایه ذخیره می کنند.

در حال حاضر کوین ها عمدتا برای معاملات پولی استفاده می شوند. با این حال، آن ها موارد استفاده دیگری دارند. به عنوان مثال: کوین "اتر" برای تأمین معاملات در شبکه اتریوم استفاده می شود. می توان روی اتریوم توکن ایجاد کرد، اما باز هم برای ارسال توکن اتر لازم است. اتر هزینه استخراج یعنی بودجه کامپیوترهایی که تراکنش های شبکه اتریوم را تأیید می کنند را تأمین می کند.

DASH (دش) کوین دیگری است که دارای قابلیت های اضافی است. اگر کاربران مقدار مشخصی از دش را در اختیار داشته باشند، می توانند در مورد تصمیمات مهم در شبکه دش رای دهند. به عنوان مثال، اگر ایده ای برای به روزرسانی شبکه دش پیشنهاد شود، کسانی که دش کافی دارند می توانند برای تصمیم گیری در مورد بروزرسانی رأی بدهند. دادن این حق رأی به دارندگان دش این امکان را می دهد تا آن ها در مورد چگونگی پیشرفت پروژه حرفی برای گفتن داشته باشند.

اگرچه ممکن است کوین ها قابلیت های اضافه شده ای داشته باشند، اما به طور کلی می توانیم کوین را به عنوان وسیله ای برای پرداخت در نظر بگیریم. اما توکن ها عملکرد گسترده تری دارند.

توکن ها (Tokens)

توکن ها، برخلاف کوین ها، در بالای بلاک چین های موجود ایجاد می شوند. تا کنون رایج ترین سیستم عامل برای توکن ها، پلتفرم اتریوم است. از دیگر پلتفرم های توکن می توان به Stellar، NEO، Omni و EOS اشاره کرد. به توکن هایی که در اتریوم ساخته شده اند، توکن های ERC-20 گفته می شود، در حالی که به توکن های ساخته شده روی NEO، توکن های NEP-5 گفته می شود. برخی از نمونه های توکن شامل (0x (ZRX، و توجه اساسی به (BAT) و (Golem (GNT است. این توکن ها در بلاکچین اتریوم وجود دارند.

بیشتر توکن ها برای استفاده با DApps (برنامه های غیرمتمرکز) هستند. پس از ایجاد، از آن ها برای فعال سازی ویژگی های برنامه ای که برای آن طراحی شده اند استفاده می شود. از آنجا که توکن ها برای استفاده در DApp ایجاد شده اند، هدف آنها به خود برنامه بستگی دارد. محتوای موسیقی Dapps به کاربران امکان دستیابی به ویژگی هایی مانند تماشای ویدیو موسیقی یا پخش مستقیم آهنگ را می دهد. DApp ها و توکن ها به یک بلاک چین مشترک پیوسته اند که برنامه های دیگر ممکن است از قبل روی آن اجرا شوند. در حالی که یک رمز جدید ایجاد می کنند، توسعه دهندگان تصمیم می گیرند که پس از ایجاد توکن ها، چند واحد ایجاد کنند و به محض ایجاد ارسال شوند.

ایجاد توکن به مراتب آسان تر از کوین است. ایجاد توکن مستلزم پیروی از یک الگوی استاندارد در بلاکچین مانند پلتفرم اتریوم یا NEO است که به شما امکان ایجاد رمز خودتان را می دهد. برای ایجاد آن نیازی به ایجاد بلاکچین جدید نیست که همین امر باعث صرفه جویی در وقت و منابع می شود. امنیت یک بلاکچین بومی مانند اتریوم یک مزیت اضافی است یعنی این سیستم عامل های توکن موجود، شبکه عظیمی از ماینرها را برای بررسی معاملات در دسترس دارند.

هر دو هم توکن و هم کوین در کیف پول های دیجیتال ذخیره می شوند. دو نوع کیف پول اصلی وجود دارد: گرم و سرد. کیف پول های گرم از طریق اینترنت متصل می شوند و در همه جا قابل دسترسی هستند. کیف پول باید با پلتفورم کوین یا توکن سازگار باشد. بسیاری از کیف پول هایی که توکن های ساخته شدهرا بر روی پلت فرم اتریوم ذخیره می کنند، با ERC-20 سازگار هستند. اگرچه بین تعریف "توکن ها" و "کوین ها" چند مسئله مبهم وجود دارد اما جامعه رمزنگاری به طور کلی موافق است که کوین ها به عنوان روش پرداخت عمل می کنند. توکن ها در بالای یک بلاکچین کار می کنند و به DApp دسترسی پیدا می کنند و عملکردهای آن پروژه را قادر می سازند.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۸۲۳۹۱۸,۶۶۸,۱۵۸ تومان
لایت کوینلایت کوین
لایت کوین$۷۱.۷۱۲,۲۰۸,۹۵۶ تومان
استلاراستلار
استلار$۰.۱۳۸۳۳۶۴,۲۶۱.۳ تومان
نئونئو
نئو$۱۰.۷۷۳۳۱,۷۵۹ تومان
دشدش
دش$۵۹.۴۱۱,۸۳۰,۰۶۷ تومان
OmniOmni
Omni$۲.۴۷۷۶,۰۸۶ تومان
:medium.com