رمز ارز چیا Chia و توکن آن XCH چیست؟

به طور خلاصه:

  • چیا یک ارزدیجیتال است که از مکانیزم اجماع جدید "اثبات فضا و زمان" استفاده می کند.
  • به جای اینکه با استفاده از قدرت پردازش استخراج شود با استفاده از فضای ذخیره سازی روی هارد درایورها "فارم" می شود.
  • استخراج ارزهای دیجیتال خبرساز شده است ولی نه از جنبه خوب بلکه از جنبه بد خبرساز شده است. توجه زیادی بر تأثیرات زیست محیطی استخراج ارز دیجیتال به ویژه استخراج با انرژی "اثبات کار" PoW استخدام شده توسط بیت کوین و در حال حاضر توسط اتریوم قرار گرفته است.

هدف چیا تغییر همه این موارد است. با مکانیسم اجماع جدید "اثبات مکان و زمان" که برای ایمن سازی شبکه از ذخیره سازی به جای پردازش قدرت استفاده می کند. سازندگان آن ادعا می کنند که امنیت، توزیع و ضعف آن در مقایسه با اثبات ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین بیشتر است. در اینجا نحوه کارکرد آن و نحوه شروع کار به عنوان یک پرورش دهنده چیا آورده شده است.

چیا چیست؟

چیا یک بلاکچین، ارز دیجیتال و پلتفرم تراکنش های هوشمند است که هدف آن تسهیل پرداخت های مرزی، خدمات سپرده گذاری حفاظت سازمانی است.

چیا توسط خالق بیت تورنت یعنی برام کوهن توسعه یافت و اولین بار در آگوست 2017 تصور و در ماه مه 2021 راه اندازی شد.

طرفداران مشهور آن شامل Andreessen Horowitz و Galaxy Digital هستند و برنامه های بلند پروازانه ای برای ایجاد "یک بانک تجاری بین المللی قابل تنظیم سریعتر از بیت کوین" را دارد.

جایی که چیا با ارزهای دیجیتال دیگر تفاوت دارد مکانیزم اجماع "اثبات فضا و زمان" منحصر به فرد آن است روشی که بلاکچین توسط آن امن می شود.

چیا چگونه کار می کند و اثبات فضا و زمان چیست؟

چیا از سازوکار اجماع منحصر به فرد سیستمی که یکپارچگی بلاکچین را تضمین می کند استفاده می کند. در جایی که بیت کوین از اثبات مدل کار مبنی بر قدرت پردازش استفاده کرده و بلاکچین هایی مانند Flow و کازماس از اثبات سهام استفاده می کند، چیا از چیزی به نام "اثبات مکان و زمان" استفاده می کند.

به جای اینکه کامپیوترهای قدرتمند برای حل مشکلات ریاضیاتی با یکدیگر رقابت کنند، چیا از فضای موجود روی هارد درایورهای HDD و درایوهای حالت جامد SSD، همراه با قرعه کشی استفاده می کند. پرورش دهنده های چیا "قطعات" 100 گیگابایتی را بر روی هارد درایورهای خود می نویسند. سپس هر طرح با هش پر می شود. وقتی بلاک جدیدی به بلاکچین چیا اضافه می شود هش آن با هش محرک پرورش دهنده مقایسه می شود. کاربری که نزدیکترین مسابقه را دارد بلاک را می برد و پاداش بلاک را دریافت می کند.

این عنصر "اثبات فضا" است. با این حال از آنجا که پر کردن هارد درایورها با داده ها به قدرت محاسباتی زیادی نیاز ندارد از نظر تئوری این زنجیره در مقابل حمله "سنگین" آسیب پذیر خواهد بود جایی که یک مهاجم چندین فرصت را برای حمله به بهترین مورد آزمایش می کند.

برای محافظت در برابر این امر شبکه همچنین نیاز دارد که زمان مشخصی بین بلاک ها سپری شده باشد. این بدان معنی است که کاربران نمی توانند به طور نامحدود طرح ها را دوباره بنویسند تا دشواری را حل کنند.

چه چیز خاصی در مورد چیا وجود دارد؟

چیا ادعا می کند که مزیت اصلی مدل اثبات فضا و زمان توسط چیا این است که برخلاف مکانیزم اثبات کار رمز ارزهایی مانند بیت کوین، سازگار با محیط زیست می باشد.

از آنجا که بیت کوین به ماینرها نیاز دارد تا از توان پردازشی (و به طور گسترده ای از طریق برق) سرمایه گذاری کنند باعث ایجاد یک رقابت تحریک پذیر در بین ماینرها شده است. کل مصرف برق شبکه بیت کوین اکنون از برخی کشورها بیشتر است. طغیان یک معدن ذغال سنگ چین در آوریل 2021، و تأثیر آن بر صنعت استخراج بیت کوین همچنین نشان دهنده تداوم وابستگی ارز دیجیتال به سوخت های فسیلی است.

چیا با تمرکز بر فضای ذخیره سازی و نه پردازش نیرو برای تأمین امنیت شبکه، مقادیر بیشتری انرژی مصرف می کند. با این حال همانطور که برخی از منتقدان اشاره کرده اند این بدان معنا نیست که هیچ تأثیری بر محیط زیست ندارد. از آنجا که نیاز به هارد درایورها فقط برای تولید چیا است، می توان تأثیرات زیست محیطی تولید این هاردها را به چیا نسبت داد. اجرای اثبات نود فضایی همچنین مستلزم مصرف مقداری برق است که اگرچه به طور قابل توجهی کمتر از اثبات نود کار می باشد اما باز هم بیش از صفر است. درصورتی که در صورت عدم وجود چیا مقدار آن مصرف شود.

همچنین ادعاهایی مبنی بر آسیب رساندن به پرورش چیا، به ویژه SSD های کوچکتر که برای "نقشه کشی" توسط پرورش دهنده استفاده می شود وجود دارد. گرچه برام کوهن بنیانگذار چیا این ایده را که "چیا" هارد درایو را "می سوزاند" تا زمانی که پرورش دهنده به HDD یا SSD های کلاس سازمانی بچسبند مخالف است اما ارائه دهنده خدمات ابری آلمان، استخراج ارز بر روی سرورهای خود را به دلیل نگرانی هایی که ممکن است پرورش دهنده چیا منجر شود به خرابی زودرس درایوهای ذخیره سازی آن ممنوع کرده است.

اگر با یک HD ساده قدیمی یا SSD کلاس سازمانی نقشه می کشید درایو شما بدون مشکل باقی خواهد ماند. نقشه کشی بر روی هارد درایورها از جمله مواردی است که احتمالاً طرح خود را روی آن می گذارید و خوب به تظر می رسد. کمی کندتر است و به فضای بیشتری نیاز دارد اما خوب کار می کند.

توکن XCH چیست؟

XCH توکن بومی شبکه چیا است. این توکن برای تراکنش و ارائه پاداش به عنوان مشوق برای کاربران استفاده می شود.

از کجا و چگونه می توان توکن XCH را خریداری کرد؟

توکن XCH چیا به عنوان یک تازه وارد نسبی در فضای ارزهای دیجیتال در بسیاری از صرافی های برجسته مانند کوین بیس و بایننس در دسترس نیست اما در صرافی هایی از جمله OKEx ،Gate.io و MXC قابل خریداری است. در اینجا یک راهنمای گام به گام برای خرید XCH در OKEx آورده شده است. ابتدا با خرید تتر، یک ارز پایدار و معامله آن با XCH شروع می کنیم.کوین و مبادله آن با XCH.

مرحله 1: حساب OKEx خود را ایجاد کنید و یا در صورتی حساب دارید وارد آن شوید. پس از ورود به اکانت خود بر روی "Buy/Sell" کلیک کرده و USDT را از فهرست انتخاب کنید. روش و مقدار پرداخت ترجیحی خود را انتخاب کرده و روی "خرید USDT" کلیک کنید.

undefined

مرحله 2: هنگامی که کیف پول خود را با USDT آپلود کردید به صفحه بازارها بروید و به پایین اسکرول کنید تا ارز دیجیتال Chia's XCH را پیدا کنید. بر روی آن کلیک کرده سپس بر روی زبانه با علامت "Convert" کلیک کنید. مبلغی را انتخاب کمید که در اینجا ما 20 USDT را تبدیل می کنیم و روی دکمه "Convert now" کلیک کنید. اکنون باید XCH را در کیف پول خود داشته باشید.

undefined

آینده

چیا راه اندازی قابل توجهی داشته است. حتی پیش از شروع به کار آن نیز باعث کمبود هارد درایو در سراسر جنوب شرقی آسیا شده بود. در آن زمان اندازه شبکه چیا حدود 600 پتابایت بود. تا مه 2021 به 10 مورد بزرگ رسیده بود. همانند ماینرهای اتریوم برای به دست آوردن پردازنده های گرافیکی پرورش دهنده های چیا نیز برای دستیابی به هارد درایوها تلاش کرده اند و رئیس شبکه چیا ژن هافمن نیز اذعان کرد که: ما به نوعی زنجیره تأمین کوتاه مدت را نابود کرده ایم.

گروهی که شکایتی ندارند تولیدکنندگان هارددرایورها هستند که با افزایش ناگهانی تقاضا برای محصول خود شاهد افزایش غیرمنتظره قیمت سهام خود بودند.

شبکه چیا پس از جمع آوری 61 میلیون دلار از سرمایه گذاران از جمله Andreessen Horowitz ،Richmond Global Ventures و Breyer Capital ارزش خود را بیش از دو برابر افزایش داده و به 500 میلیون دلار رسانده است

ChiaChia
Chia$۳۸.۶۱,۱۸۶,۵۶۴ تومان
:decrypt.co