سرمایه گذار فرشته چیست؟

سرمایه گذار فرشته به فرد یا گروهی گفته می شود که سرمایه ای را در اختیار استارت آپ ها و کسب و کارهای کوچک قرار می دهد.

سرمایه گذار معمولاً این کمک را در ازای سهام در شرکت گسترش می دهد به این معنی که آنها مالکان جزئی هستند و در موفقیت آن منافع دارند.

سرمایه‌گذاران فرشته معمولاً شبکه‌ های وسیعی دارند و در زمینه ‌های مربوطه با تجربه هستند و از چنین تخصص ‌هایی برای کمک به کارآفرینان برای راه‌ اندازی سرمایه‌ گذاری ‌های پررونق استفاده می ‌کنند.

این سرمایه گذاران همچنین ممکن است به بنیانگذاران در مورد تصمیمات تجاری خود مشاوره یا راهنمایی کنند.

آنها اغلب شکاف های تامین مالی در مراحل اولیه را هنگامی که منابع مالی دیگر مانند وام های بانکی یا سرمایه گذاران خطرپذیر در دسترس نیستند پر می کنند.

سرمایه گذاران فرشته همچنین به عنوان سرمایه گذاران غیررسمی، فرشتگان تجاری، سرمایه گذاران خصوصی، سرمایه گذاران فرشته و یا سرمایه گذاران اولیه شناخته می شوند.

سرمایه گذاری فرشته چگونه عمل می کند

سرمایه گذاری فرشته با وام سنتی متفاوت است که در آن وام گیرنده بدهی خود را با بهره بازپرداخت می کند. یک سرمایه گذار فرشته ریسک بیشتری را نسبت به یک موسسه وام می پذیرد با این فرض که استارت آپ ممکن است در صورت شکست نتواند آنها را باز پرداخت کند.

هنگامی که شرکت ها برای دسترسی به تامین مالی سرمایه گذاری خطرپذیر یا وام های بزرگ بسیار کوچک هستند فرشتگان سرمایه اولیه را فراهم می کنند.

فرشتگان کارکشته معمولاً حداکثر 25 درصد حقوق صاحبان سهام را درخواست می کنند و بالاترین سهم را به بنیانگذاران واگذار می کنند تا آنها را تشویق کنند تا استارتاپ های خود را به موفقیت برسانند.

سرمایه گذاران فرشته اغلب دوستان، خانواده یا ارتباطات بنیانگذار از طریق سمینارهای صنعتی، انجمن ها، ارجاعات تجاری و تبلیغات شفاهی هستند.

اگر منافع متقابل وجود داشته باشد فرشتگان بررسی لازم را انجام می دهند و اسناد سرمایه گذاری، صنعت و بنیانگذاران استارتاپ را ارزیابی می کنند.

پس از توافق شفاهی بین طرفین قراردادی تنظیم می‌ شود که شامل جزئیات سهام، پرداخت ‌ها، شرایط سرمایه‌ گذاری، حقوق و مسئولیت‌ ها، حاکمیت و استراتژی خروج است.

پس از امضای قرارداد قانونی وجوه اولیه آزاد می شود. مقدار سرمایه گذاری فرشته متفاوت است اما معمولاً در مقایسه با وام های سنتی یا سرمایه خطرپذیر نسبتاً کوچک است.

مزایای استفاده از سرمایه گذاران فرشته

گذشته از سود مالی آشکار مزایای زیر را در کار با یک سرمایه گذار فرشته در نظر بگیرید:

کاغذبازی کمتر

سرمایه گذاری فرشته شامل حلقه های کمتری برای پرش است. از آنجایی که فرآیند غیررسمی ‌تر است می‌ تواند سریعتر و دقیق ‌تر از سایر منابع مالی باشد.

مذاکره و امضای قرارداد قانونی در چنین معامله ای سریعتر از وام بانکی است.

بدون بدهی

سرمایه‌ گذاران فرشته پول خود را سرمایه ‌گذاری می‌ کنند و معمولاً بر خلاف وام دهندگان نیازی به بازپرداخت ندارند به این معنی که شرکت زیر بار بدهی نمی ‌رود.

این امر به موسس اجازه می دهد تا مالکیت اکثریت شرکت را حفظ کند و عملیات و فرآیند تصمیم گیری آن را کنترل کند.

مربیگری

سرمایه گذاران فرشته اغلب دارای تجربه و منابعی هستند که برای موفقیت یک استارتاپ بسیار ارزشمند است.

آنها می توانند در مورد ایجاد تیم، جذب مشتری، افزایش درآمد و انتخاب استراتژی های بازاریابی مشاوره دهند.

معایب استفاده از سرمایه گذاران فرشته

بنیانگذاران باید از فرو رفتن در یک توافق آگاه باشند و احتمالات یا تضادهای احتمالی مانند موارد زیر را در نظر بگیرند:

کنترل و مالکیت مشترک

در برخی موارد سرمایه گذاران فرشته در ازای وجوه اعطایی خود را در تصمیم گیری ها و عملیات کسب و کار مشارکت می دهند.

اگر توصیه های آنها با شما متفاوت باشد مدیریت این امر می تواند چالش برانگیز باشد. همچنین ممکن است مذاکره در مورد سهام منصفانه دشوار باشد.

حقوق صاحبان سهام کمتر

یکی دیگر از معایب سرمایه گذاران فرشته این است که آنها معمولاً نسبت به سرمایه گذاران خطرپذیر سهام کمتری در شرکت شما می گیرند.

اگر شرکتی نتواند سرمایه ‌گذاران بیشتری را جذب کند می ‌تواند منجر به مشکلاتی مانند کمبود بودجه برای پرداخت صورت‌ حساب، استخدام کارمندان و یا گسترش تجارت شود.

تحت فشار بودن

استارت‌ آپ ‌هایی که بودجه فرشته دریافت می‌ کنند ممکن است برای موفقیت سریع احساس فشار کنند زیرا سرمایه‌ گذاران در موفقیت شرکت هستند.

فرشتگان ممکن است بنیانگذاران را مجبور به انجام اقداماتی کنند که از آنها ناراحت هستند. خطر خروج پیش از موعد سرمایه‌ گذاران از سرمایه‌ گذاری وجود دارد.

سرمایه گذاران بالقوه فرشته چه کسانی هستند؟

سرمایه گذاران فرشته معمولاً افرادی با ارزش خالص هستند که منابع مالی لازم برای سرمایه گذاری در کسب و کارهای اولیه را دارند.

اینها ممکن است شامل کارآفرینان موفق، اعضای خانواده، دوستان، مدیران شرکت ‌ها، سرمایه ‌داران یا شرکت ‌های سرمایه‌ گذاری خصوصی باشد که در سرمایه ‌گذاری فرشته تخصص دارند.

انگیزه سرمایه‌ گذاران فرشته بیشتر از پول است آنها ممکن است به سادگی به بنیانگذاران یا ایده استارت ‌آپ اعتقاد داشته باشند.

در برخی موارد فرشتگان شبکه های فرشته را تشکیل می دهند که منابع مالی خود را با هم ترکیب می کنند تا میزان سرمایه موجود برای سرمایه گذاری را افزایش دهند.

Crowdsourcing اخیراً به روشی محبوب برای یافتن سرمایه‌ گذاران فرشته تبدیل شده است و به استارت ‌آپ‌ ها اجازه می‌ دهد تا از هزاران نفر وجوه دریافت کنند.

وب ‌سایت ‌هایی مانند GoFundMe و StartEngine به افراد و استارت ‌آپ‌ ها اجازه می ‌دهند تا کمپین ‌هایی ایجاد کنند و از مردم پول جمع ‌آوری کنند.

از کجا یک سرمایه گذار فرشته پیدا کنیم؟

یافتن یک سرمایه گذار فرشته می تواند برای یک کارآفرین استارت آپی دلهره آور باشد. با این حال منابع و پلتفرم‌ های زیادی برای کمک به کارآفرینان در یافتن سرمایه‌ گذاران در دسترس هستند.

بسیاری از سرمایه گذاران فرشته تمایل دارند به شبکه های سرمایه گذاران فرشته دیگر تعلق داشته باشند.

این شبکه ها به فرشتگان باتجربه این امکان را می دهند تا توصیه ها و دانش خود را با سایر اعضای کم تجربه به اشتراک بگذارند. موارد زیر را در نظر بگیرید:

انجمن سرمایه فرشته ACA

ACA بزرگترین شبکه سرمایه گذاران فرشته آمریکای شمالی است. آنها بیش از 15000 عضو جداگانه دارند که نماینده بیش از 250 گروه فرشته و صندوق هستند که در شرکت های مرحله اولیه سرمایه گذاری می کنند.

ACA به طور مستقیم برای استارت آپ ها بودجه تامین نمی کند اما سرمایه گذاران را با کارآفرینان مرتبط می کند. دایرکتوری ACA یک پایگاه داده با اطلاعات کامل و پیوندهایی به وب سایت اعضا و شرکت های وابسته است.

ACA همچنین منابع و آموزش هایی را برای فرشتگان و کارآفرینان جدید و با تجربه فراهم می کند.

شبکه سرمایه گذاری فرشته (AIN)

AIN یک پلتفرم آنلاین جهانی است که استارت آپ ها و کارآفرینان را با سرمایه گذاران در سراسر جهان مرتبط می کند. فهرستی از بیش از 300000 سرمایه ‌گذار معتبر دارد که به دنبال سرمایه ‌گذاری در استارت ‌آپ‌ های امیدوارکننده هستند.

همچنین یک دوره آنلاین برای کارآفرینان وجود دارد که اصول جمع آوری سرمایه از سرمایه گذاران را توضیح می دهد.

AIN همچنین یک طرح اشتراک رایگان برای استارتاپ ها و کارآفرینان دارد که به آنها امکان می دهد پروفایل های خود را ایجاد کنند و با سرمایه گذاران ارتباط برقرار کنند.

فرشتگان می ‌توانند نمایه‌ های راه ‌اندازی را بررسی کنند بررسی‌های لازم را انجام دهند و مستقیماً در پلتفرم AIN پیشنهاداتی ارائه دهند.

انجمن فرشتگان TAF

TAF یک گروه سرمایه گذاری خصوصی و فقط دعوت کننده است که بر رسانه های دیجیتال و سرمایه گذاری های فناوری تمرکز دارد. بیش از 80 عضو فعال از ایالات متحده، کانادا و اروپا و همچنین از کشورهای دیگر دارد.

انجمن منابعی را به اعضای خود ارائه می دهد از جمله انجمن های آموزشی، رویدادهای شبکه، فرصت های مربیگری و دسترسی به جریان معامله.

از آنجایی که TAF انحصاری است بهترین راه برای تماس از طریق ارتباط متقابل با سرمایه گذاران فعلی است.

با این حال با ارسال ایمیل به SC Moatti به آدرس [email protected] نیز می‌توانید به TAF دسترسی پیدا کنید.

سرمایه گذاران فرشته در مقابل سرمایه گذاران خطرپذیر

سرمایه گذاران فرشته و سرمایه گذاران مخاطره آمیز به استارت آپ ها و کسب و کارها کمک مالی می کنند. با این حال منابع مالی، مقدار، زمان سرمایه گذاری و منافع متفاوت است.

سرمایه گذاران فرشته معمولا افراد یا گروه هایی هستند که از پول خود برای سرمایه گذاری در استارتاپ ها استفاده می کنند.

سرمایه گذاران خطرپذیر سرمایه گذاران نهادی هستند که از منابع خارجی مانند صندوق های بازنشستگی و بانک ها استفاده می کنند.

به این ترتیب فرشتگان معمولاً مبالغ کمتری نسبت به سرمایه گذاران خطرپذیر سرمایه گذاری می کنند. سرمایه‌ گذاران اولیه نیز تمایل دارند زودتر وارد فرآیند استارت‌ آپ شوند و احتمال بیشتری دارد که ایده یک کارآفرین را قبل از اینکه سودآور باشد تامین مالی کنند.

در همین حال سرمایه‌ گذاران خطرپذیر در مراحل بعدی سرمایه‌ گذاری می‌ کنند زمانی که در حال حاضر موفقیت ‌هایی با سابقه و مدل درآمدی اثبات شده وجود داشته باشد .

سرمایه گذاران فرشته به طور کلی به بنیانگذاران یا پتانسیل محصول یا خدمات یک استارتاپ به جای ارزش مالی فوری آن اعتقاد دارند.

به همین دلیل است که فرشتگان راهنمایی ارائه می دهند و معمولاً به سهام سهام بیشتر از بازده سرمایه گذاری نیاز دارند.

سرمایه ‌گذاران خطرپذیر بیشتر بر جنبه‌ های مالی یک معامله متمرکز هستند و به دنبال بالا هستند.

بازده سرمایه گذاری های خود را دارند و ممکن است نیاز به کنترل بیشتری بر تصمیم گیری داشته باشند.

سخن نهایی

یک سرمایه گذار فرشته سرمایه ای را برای راه اندازی کسب و کار فراهم می کند معمولاً در ازای حقوق صاحبان سهام.

این سرمایه گذاران هزینه های راه اندازی یک محصول یا خدمات جدید، استراتژی های بازاریابی، استخدام کارکنان و سایر هزینه های اولیه کسب و کار را پوشش می دهند.

سرمایه گذاران فرشته فراتر از بودجه صرف می کنند آنها همچنین تخصص و تجربه صنعت خود را به ارمغان می آورند.

صاحبان مشاغلی که به دنبال سرمایه گذاران فرشته هستند باید به دنبال کسانی باشند که در زمینه کاری خود تجربه دارند و دیدگاه های مشابهی برای آینده استارتاپ خود دارند.

سرمایه گذاران می توانند خانواده، دوستان، کارآفرینان موفق یا مدیران شرکت باشند.

به یاد داشته باشید که در حالی که سرمایه‌ گذاران فرشته و سرمایه‌ گذاران مخاطره ‌آمیز بودجه کسب‌ و کار را تأمین می ‌کنند اما در منابع معمولی و مقدار، منافع و زمان ‌بندی سرمایه‌گذاری متفاوت هستند.

استارت‌ آپ‌ ها و بنیان ‌گذاران ممکن است برای اطلاعات بیشتر در مورد سرمایه ‌گذاران فرشته و راهنمایی در مورد سایر منابع مالی با یک مشاور مالی مشورت کنند.