سکه پایدار (Stablecoin) چیست؟

سکه پایدار یک طبقه جدید از ارزهای دیجیتال است که تلاش می کند ثبات قیمت را ارائه دهد و توسط دارایی ذخیره پشتیبانی شود.

سکه های پایدار با تلاش برای ارائه بهترین پردازش فوری و امنیت یا حفظ حریم خصوصی پرداخت ارزهای دیجیتال و ارزیابی های پایدار بدون نوسان ارزهای فیات در هر دو جهان مورد توجه قرار گرفته است.

نکات کلیدی

  • سکه های پایدار ارزهای دیجیتالی هستند که سعی می کنند ارزش بازار خود را به برخی از مراجع خارجی مرتبط کنند.
  • سکه های پایدار ممکن است به ارزی مانند دلار آمریکا یا قیمت کالایی مانند طلا وابسته باشند.
  • سکه های پایدار ثبات قیمت خود را از طریق وثیقه گذاری (پشتیبان گیری) یا از طریق مکانیسم های الگوریتمی خرید و فروش دارایی مرجع یا مشتقات آن به دست می آورند.

درک سکه های پایدار

در حالی که بیت کوین همچنان محبوب ترین ارز دیجیتال است اما تمایل دارد از نوسانات بالا در ارزیابی های خود رنج ببرد.

این نوسانات کوتاه مدت باعث می شود بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال محبوب برای استفاده روزمره توسط مردم نامناسب باشد. اساساً یک ارز باید به عنوان یک وسیله مبادله پولی و یک روش ذخیره ارزش پولی عمل کند و ارزش آن باید در افق های طولانی مدت نسبتاً ثابت و پایدار بماند. اگر از قدرت خرید آن در آینده اطمینان نداشته باشند، کاربران از تصویب آن خودداری خواهند کرد.

در حالت ایده آل یک سکه ارز دیجیتال باید قدرت خرید خود را حفظ کند و باید کمترین تورم ممکن را داشته باشد و به اندازه کافی برای صرفه جویی در توکن ها تشویق شود. سکه های پایدار یک راه حل برای دستیابی به این رفتار ایده آل ارائه می دهند.

دلایل ثبات قیمت

دو دلیل اصلی ثبات قیمت ارزهای فیات، ذخایر پشتیبان آنها و اقدامات به موقع بازار توسط مقامات کنترل کننده مانند بانک های مرکزی است. از آنجا که ارزهای فیات به یک دارایی اساسی مانند ذخایر طلا یا فارکس وابسته هستند که به عنوان وثیقه عمل می کنند، ارزیابی آنها بدون نوسانات وحشتناک باقی می ماند.

حتی در موارد خاص شدید که ارزیابی های ارز فیات ممکن است به شدت حرکت کند، مقامات کنترل کننده برای حفظ ثبات قیمت وارد بازار می شوند و تقاضا و عرضه ارز را مدیریت می کنند. بخش عمده ای از ارزهای دیجیتال فاقد هر دو ویژگی اصلی است و آنها هیچ ارزشی برای ذخیره خود ندارند و همچنین در صورت لزوم اختیار مرکزی برای کنترل قیمت ندارند.

سکه های پایدار سعی دارند این شکاف بین ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال را برطرف کنند. سه دسته ارز پایدار وجود دارد که همه براساس مکانیسم کار آنها است.

سکه های پایدار با پشتیبانی فیات

سکه های پایدار با وثیقه فیات ذخیره ارزی فیات را مانند دلار آمریکا به عنوان وثیقه برای صدور تعداد مناسب سکه های ارز دیجیتال حفظ می کنند. اشکال دیگر وثیقه می تواند شامل فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره و همچنین کالاهایی مانند نفت باشد اما بیشتر سکه های پایدار با پشتیبانی فیات امروزی از ذخایر دلار استفاده می کنند.

این ذخایر توسط متولیان مستقل نگهداری می شوند و به طور منظم از نظر پیروی از رعایت موارد لازم کنترل می شوند. تتر (USDT) و TrueUSD سکه های ارز دیجیتال مشهوری هستند که ارزشی معادل یک دلار آمریکا دارند و سپرده های دلاری آنها را پشتیبانی می کند.

سکه های پایدار با پشتیبانی رمزنگاری شده

ارزهای دیجیتال دیگر با پشتیبانی وثیقه های رمزپایه پشتیبانی می شوند. از آنجا که ارز دیجیتال ذخیره نیز ممکن است مستعد نوسانات زیادی باشد، چنین سکه های پایدار "بیش از حد پشتیبان" دارند. یعنی تعداد بیشتری از ارزهای دیجیتال به عنوان ذخیره برای انتشار تعداد کمتری از سکه های ثابت حفظ می شود.

به عنوان مثال اتر به ارزش 2000 دلار می تواند به عنوان ذخیره صدور 1000 دلار ارز ثابت با پشتیبانی از رمزنگاری که حداکثر 50٪ نوسانات ارزی ذخیره (اتر) را در خود جای می دهد، ذخیره شود. ممیزی و نظارت مکرر به ثبات قیمت می افزاید. با پشتیبانی اتریوم، MakerDAO’s DAI در برابر دلار آمریکا متصل است و اجازه استفاده از یک سبد دارایی ارز دیجیتال را به عنوان ذخیره می دهد.

سکه های پایدار بدون پشتیبان (الگوریتمی)

سکه های پایدار بدون پشتیبان از هیچ ذخیره ای استفاده نمی کنند اما شامل مکانیسم کار مانند بانک مرکزی برای حفظ قیمت ثابت است. به عنوان مثال، بازاریابی وابسته به دلار از مکانیسم اجماع برای افزایش یا کاهش عرضه توکن بر اساس نیاز استفاده می کند.

این اقدامات شبیه چاپ اسکناس توسط بانک مرکزی برای حفظ ارزش پول فیات است. این امر می تواند با اجرای یک قرارداد هوشمند در یک سیستم عامل غیرمتمرکز که می تواند به صورت خودمختار اجرا شود، حاصل شود.

تترتتر
تتر$۰.۹۹۸۴۴۷۳۰,۵۹۶ تومان
ترو یو اس دیترو یو اس دی
ترو یو اس دی$۰.۹۹۸۸۲۷۳۰,۶۰۸ تومان