بلاکچین و همه چیز درباره دفترچه توزیع شده

دفتر کل، پایه و بنیاد حسابداری است و به اندازه نوشتن و پول، پیشینه باستانی و دیرینه دارد.

در گذشته محیط آنها خشت، چوب های چوبی (که خطر آتش سوزی داشتند)، سنگ، پاپیروس و کاغذ بوده است. پس از همه گیر شدن کامپیوترها در دهه های 1980 و 90، سوابق کاغذی دیجیتالی می شدند که اغلب با ورود دستی اطلاعات انجام می شد.

undefined

این دفترهای اولیه دیجیتال از فهرست نویسی و حسابداری دنیای مبتنی بر کاغذ تقلید می کنند و می توان گفت که دیجیتال سازی بیشتربرای تدارکات اسناد کاغذی اعمال شده است. موسسات مبتنی بر کاغذ، ستون فقرات و پشتوانه جامعه ما هستند: پول، مهر، امضاهای کتبی، قبض ها، گواهینامه ها و استفاده دوبرابر از دفترداری.

قدرت محاسبه و موفقیت در رمزنگاری، همراه با کشف و استفاده از برخی الگوریتم های جدید و جالب، امکان ایجاد دفترهای توزیع شده را فراهم کرده است.

در ساده ترین شکل، دفتر توزیع شده پایگاه داده ای است که به طور مستقل توسط هر شرکت کننده (یا گره) در یک شبکه بزرگ نگهداری و به روز می شود. در توزیع منجصر به فرد باید بگوئیم که سوابق توسط یک مرجع مرکزی به گره های مختلف مرتبط نمی شوند، اما درعوض توسط هر گره به طور مستقل ساخته و نگهداری می شوند. یعنی، هر گره از شبکه هر عملیات را پردازش می کند و به نتیجه گیری خود می رسد و سپس بر روی آن نتیجه گیری رأی می دهد تا مطمئن شود اکثریت با نتیجه گیری موافق هستند.

هنگامی که این موافقت عمومی صورت گرفت، دفترکل توزیع شده به روز می شود و همه گره ها کپی خود را که منطبق با دفترکل است، ثبت و حفظ می کنند. این معماری به عنوان یک سیستم ثبت، فراتر از اینکه یک پایگاه داده ساده باشد، مهارت جدیدی را فراهم می کند.

دفترهای توزیع شده یک شکلی پویا از رسانه ها هستند و دارای ویژگی ها و قابلیت هایی هستند که فراتر از دفترهای مبتنی بر کاغذ می باشند. در حال حاضر، نسخه کوتاه بلاکچین به ما این امکان را می دهد تا روابط جدیدی را در دنیای دیجیتال رسمی و ایمن کنیم.

اصل این نوع روابط جدید این است که هزینه های اعتماد (که قبلاً توسط دفاتر اسناد رسمی، وکلا، بانک ها، افسران پیروی از مقررات، دولت ها و غیره ارائه می شد) با معماری و کیفیت دفترهای توزیع شده اجتناب می شود.

اختراع دفترهای توزیع شده انقلابی در نحوه جمع آوری و انتقال اطلاعات است. هم به داده های (رجیستری) و هم برای داده های پویا (تراکنش ها) اعمال می شود. دفترهای توزیع شده به کاربران این امکان را می دهند تا فراتر از سرپرستی ساده یک پایگاه داده حرکت کنند و انرژی را به سمت نحوه استفاده، دستکاری و استخراج ارزش از پایگاه داده سوق دهند یعنی کمتر در مورد نگهداری پایگاه داده و بیشتر در مورد مدیریت سیستم ثبت انرژی مصرف کنند.