تله خرسی یا (Bear Trap) چیست و چگونه عمل می کند؟

تله خرسی چیست؟

سرمایه گذاری کاری دشوار است و ترفندها و تله های زیادی وجود دارد که افراد ناآگاه می توانند در آن گرفتار شوند که تله خرسی یکی از آنهاست. تله خرسی یک الگوی فنی است و زمانی اتفاق می افتد که عملکرد سهام، شاخص یا سایر ابزارهای مالی به طور نادرست نشان دهنده برگشت روند صعودی قیمت باشد.

بنابراین تله یک تغییر حهت غلط از روند کاهشی قیمت است. تله های خرس می توانند سرمایه گذاران را وسوسه کنند تا موقعیت های طولانی را بر اساس پیش بینی حرکات قیمتی که رخ نمی دهد بگیرند.

نکات کلیدی

  • تله خرسی نشانه فنی نادرستی از تغییر جهت از یک بازار نزولی به یک بازار صعودی است که می تواند سرمایه گذاران نا آگاه را فریب دهد.
  • این موارد می توانند در انواع بازارهای دارایی از جمله سهام، آتی، اوراق قرضه و ارز وجود داشته باشند.
  • یک تله خرسی غالباً با افتی ایجاد می شود که فعالان بازار را وادار به فروش کوتاه می کند سپس هنگامی که شرکت کنندگان باید کوتاهی را بپوشانند ارزش معکوس خود را از دست می دهند.

تله خرسی چگونه عمل می کند؟

undefined

در برخی از بازارها ممکن است سرمایه گذاران زیادی به دنبال خرید سهام باشند اما تعداد کمی از فروشندگان حاضر به قبول پیشنهادات هستند. در این حالت خریداران ممکن است پیشنهاد خود را افزایش دهند یعنی قیمتی که مایلند برای سهام بپردازند را بالاتر ببرند. این امر احتمالاً فروشندگان بیشتری را به بازار جذب می کند و به دلیل عدم تعادل بین فشار خرید و فروش بازار بالاتر می رود.

با این حال وقتی سهام خریداری می شود به طور خودکار به فشار فروش بر روی آن سهام تبدیل می شوند زیرا سرمایه گذاران فقط هنگام فروش سود کسب می کنند. بنابراین اگر افراد زیادی سهام را خریداری کنند از فشار خرید می کاهد و فشار بالقوه فروش را افزایش می دهد.

برای افزایش تقاضا و افزایش قیمت سهام، موسسات ممکن است قیمت ها را پایین بیاورند تا بازارها نزولی به نظر برسند. این امر باعث می شود سرمایه گذاران تازه کار سهام را بفروشند. با افت سهام، سرمایه گذاران دوباره به بازار پرش می کنند و قیمت سهام با افزایش تقاضا افزایش می یابد.

تله خرسی چگونه بر سرمایه گذار تأثیر می گذارد؟

undefined

یک تله خرسی می تواند یک شرکت کننده در بازار را وادار کند که انتظار کاهش ارزش یک ابزار مالی را داشته باشد و این باعث اجرای یک موقعیت کوتاه در دارایی می شود. با این حال ارزش دارایی در این سناریو ثابت باقی می ماند یا تجمع می کند و شرکت کننده مجبور به متحمل شدن ضرر می شود.

یک معامله گر صعودی ممکن است برای حفظ سود خود دارایی رو به کاهش را بفروشد در حالی که یک معامله گر نزولی ممکن است سعی کند آن دارایی را با قصد خرید مجدد آن پس از سقوط قیمت به یک سطح مشخص کوتاه کند. اگر این روند نزولی بعد از مدت کوتاهی هرگز رخ ندهد یا معکوس شود، معکوس شدن قیمت به عنوان یک تله خرسی شناخته می شود.

فعالان بازار اغلب برای تحلیل روند بازار و ارزیابی استراتژی های سرمایه گذاری به الگوهای فنی اعتماد می کنند. بازرگانان فنی با استفاده از ابزارهای تحلیلی متنوعی که شامل بازگرداندن فیبوناچی، اسیلاتورهای استحکام نسبی و شاخص های حجم هستند تلاش می کنند تله های خرسی را شناسایی کرده و از آنها جلوگیری کنند. این ابزارها می توانند به معامله گران کمک کنند تا درک و پیش بینی کنند که آیا روند قیمت فعلی یک اوراق بهادار قانونی و پایدار است یا خیر.

تله های خرسی و فروش کوتاه

undefined

خرس یک سرمایه گذار یا معامله گر در بازارهای مالی است که معتقد است قیمت یک اوراق بهادار در آستانه کاهش می باشد. خرس ها همچنین ممکن است معتقد باشند که جهت کلی بازار مالی ممکن است رو به زوال باشد. یک استراتژی سرمایه گذاری نزولی تلاش می کند تا از کاهش قیمت یک دارایی سود ببرد و یک موقعیت کوتاه برای اجرای این استراتژی اغلب اجرا می شود.

موقعیت کوتاه تکنیک معاملاتی است که سهام یا قراردادهای دارایی را از طریق حساب حاشیه از کارگزار وام می گیرد. سرمایه گذار این ابزارهای قرض گرفته شده را به قصد خرید مجدد آنها هنگام کاهش قیمت می فروشد و از این کاهش سود می گیرد. هنگامی که یک سرمایه گذار نزولی کاهش قیمت را به اشتباه تشخیص می دهد خطر گرفتار شدن در یک تله خرسی افزایش می یابد.

فروشندگان کوتاه مدت مجبور هستند با افزایش قیمت ها موقعیت ها را بپوشانند تا ضررها را به حداقل برسانند. افزایش بعدی در فعالیت خرید می تواند روند صعودی دیگری را ایجاد کند که می تواند به حرکت قیمت ادامه دهد. پس از اینکه فروشندگان کوتاه ابزارهای لازم برای پوشش موقعیت های کوتاه خود را خریداری می کنند حرکت صعودی دارایی کاهش می یابد.

هنگامی که ارزش یک اوراق بهادار، شاخص یا سایر ابزارهای مالی ادامه می یابد یک فروشنده کوتاه خطر به حداکثر رساندن ضرر یا ایجاد تماس حاشیه ای را دارد. یک سرمایه گذار می تواند هنگام قرار دادن سفارشات در بازار با قرار دادن ضررهای متوقف کننده، خسارات ناشی از تله ها را به حداقل برساند.