آشنایی با کلیدهای ارز دیجیتال و آدرس ها

اگر تنها تعامل شما با ار زدیجیتال خرید از طریق صرافی است درک مفاهیمی مانند کلیدهای خصوصی و آدرس‌های عمومی ممکن است سخت باشد زیرا در معرض محدودی قرار خواهید گرفت. اما با توجه به اینکه کنترل کامل رمزارز تمرین خوبی است مهم است که بدانید کلیدهای خصوصی و آدرس‌ های عمومی چیست و چگونه کار می‌ کنند.

یکی از رایج ترین راهبردهایی که افراد برای یادگیری از آن استفاده می کنند تداعی است. مقایسه یک موضوع یا ایده جدید با چیزی که قبلاً با آن آشنا هستید آن را قابل ربط تر می کند و چارچوبی برای درک منطق آن فراهم می نماید.

شما می‌ توانید از این رویکرد برای توضیح مفاهیم کلیدهای ارز دیجیتال و آدرس‌ ها برای افرادی که تازه با این موضوع آشنا هستند با مرتبط کردن آنها با کلیدها و آدرس‌ هایی که در رابطه با خانه فیزیکی آنها با آن‌ ها آشنا هستند استفاده کنید.

کلیدها و آدرس ها/ امنیت و مکان

یک مکان خوب برای شروع فکر کردن به کلیدها و آدرس‌ ها در ارز دیجیتال فکر کردن به عملکرد آنها در ارتباط با محل زندگی شما است.

کلید فیزیکی یک ویژگی امنیتی است که به هر کسی که آن را در اختیار دارد این امکان را می‌دهد تا وارد یک ملک مانند یک خانه و یا یک آپارتمان شود و به هر چیزی در آن دسترسی داشته باشد.

به همین دلیل از یک کلید محافظت می شود و شما با دقت در مورد به اشتراک گذاشتن آن با هر کسی فکر می کنید به خصوص اگر خانه شما دارای اقلام با ارزش باشد.

اگرچه شما با دقت از کلید خانه خود محافظت می کنید اما لازم است مکان آن را به اشتراک بگذارید همانطور که شما آدرس منزل خود را به دلایل مختلف به اشتراک می گذارید. پست، مهمانان، تاسیسات و ارتباطات همه باید بدانند که کجا شما را پیدا کنند.

اگرچه تفاوت جزئی از کشوری به کشور دیگر وجود دارد آدرس‌ های دارایی از قالب مشابهی پیروی می‌ کنند در غیر این صورت مدیریت استفاده از آنها تقریباً غیرممکن می‌ شود یعنی نام و شماره خانه، شماره خیابان، شهر و کد پستی.

برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند آدرس خود را به اشتراک نگذارند زیرا حفظ حریم خصوصی و امنیت یک نگرانی خاص است مانند افراد مشهور و یا هر کسی که در موقعیت قدرت قرار دارد. در واقع می توانید انتخاب کنید که یک نام مستعار مانند صندوق پستی به عنوان راهی برای افزایش حریم خصوصی ایجاد کنید.

آدرس‌ ها به عنوان بخشی از یک سیستم ثبت متمرکز مانند ثبت اسناد به یک ملک اختصاص داده می‌ شوند که می‌ توان برای یافتن جزئیات هر آدرسی در پرونده به آن مراجعه نمود.

با در نظر گرفتن این مفاهیم آشنای کلیدها و آدرس‌ ها و مضامین مرتبط با آنها یعنی امنیت و مکان می‌ توانیم سعی کنیم آنها را با عملکردهایی که کلیدها و آدرس‌ ها در ارز دیجیتال ارائه می‌ کنند مرتبط کنیم.

کلیدهای ارز دیجیتال چیستند؟

همانطور که یک کلید فیزیکی محتویات یک دارایی و یا یک انبار را ایمن می کند یک کلید در زمینه ارز دیجیتال نیز از وجوه مجازی یعنی ارز دیجیتال واقع در یک آدرس مجازی در یک بلاکچین محافظت می کند.

درست مانند یک کلید فیزیکی، یک کلید خصوصی به هر کسی که آن را در اختیار دارد به پولی که قفل آن را باز می کند دسترسی می دهد بنابراین حدس زدن آن بسیار سخت طراحی شده است.

یک کلید خصوصی بیت کوین معمولاً با رشته ای متشکل از 64 کاراکتر از حروف AF و اعداد 0-9 نشان داده می شود که در غیر این صورت به عنوان هگزادسیمال شناخته می شود اما می تواند به روش های مختلفی مانند رشته ای از 256 صفر و یک نمایش داده شود.

با توجه به طول آنها و روش تصادفی تولید کلیدها احتمال یکسان بودن دو کلید خصوصی از همه دانه های شن روی زمین بیشتر است یعنی امکان پذیر نیست.

اگرچه این امر باعث می‌ شود حدس زدن آنها غیرممکن باشد اما اگر افشا شوند به طور خودکار سرمایه‌ هایی را که محافظت می‌ کنند را افشا می نمایند. این ویژگی حاصل جمع صفر به این معنی است که کلیدهای خصوصی باید مخفی نگه داشته شوند و از نزدیک محافظت شوند. به یاد داشته باشید که هیچ خط تلفن پشتیبانی مشتری برای ارز دیجیتال وجود ندارد و نکته اصلی این است که کنترل داشته باشید که به معنای مسئولیت کامل است.

مدیریت کلیدهای خصوصی 64 شخصیتی به وضوح یک کابوس است. جدا از تهدید آنلاین بازیگران بد همیشه خطر از دست دادن و یا از بین بردن آنها به اشتباه وجود دارد.

خوشبختانه کیف پول‌ های ارز دیجیتال می‌ توانند تمام کلیدهای خصوصی را از یک قطعه اطلاعات به نام سید استخراج کنند که مجموعه‌ ای از کلمات به یاد ماندنی است که به عنوان یادگاری شناخته می‌ شوند. یک سید را مانند یک رشته رمزعبور بسیار طولانی در نظر بگیرید که به عنوان یک امن نهایی برای بازیابی کلیدهای خصوصی عمل می کند. بنابراین حفاظت از آن بسیار مهم است.

اصطلاحی که برای توصیف کیف پول‌ هایی استفاده می‌ شود که می‌ توانند تمام کلیدهای خصوصی را از یک سید استخراج کنند قطعی سلسله مراتبی و یا به اختصار HD نامیده می‌شود. تقریباً تمام کیف‌ پول‌ های ارز دیجیتال غیرقانونی مدرن این قابلیت را دارند.

آدرس ارز دیجیتال چیست؟

در بلاکچین بیت کوین مکان وجوه مجازی ایمن شده توسط یک کلید خصوصی با یک آدرس عمومی نشان داده می شود که از فرمت مشابهی با ترکیب حروف و اعداد پیروی می کند اما بسته به قالب از 26 تا 35 کاراکتر کوتاه تر است.

مشابه آدرس پستی شما یک آدرس عمومی بیت کوین که گاهی اوقات به عنوان آدرس فاکتور شناخته می شود می تواند به اشتراک گذاشته شود زیرا به وجوه دسترسی ندارد. از آنجایی که بلاکچین بیت کوین کاملاً باز است یک آدرس به هر کسی که به اینترنت متصل است می‌ تواند با استفاده از چیزی به نام جستجوگر بلاک موجودی آن را ببیند.

یک جستجوگر بلاک را مانند یک مرورگر برای بلاکچین در نظر بگیرید جایی که شما به جای کلمات کلیدی شبیه به جستجو در پایگاه داده آدرس دارایی، آدرس ها و یا شناسه های تراکنش را جستجو می کنید.

اگرچه آدرس‌ های عمومی حاوی اطلاعات شخصی نیستند اما ناشناس نمی باشند بلکه مستعار هستند به این معنی که شخصی که به اندازه کافی مصمم است می‌تواند شما را از طریق ارتباط شناسایی کند.

به عنوان مثال اگر یک آدرس بیت کوین را به بیو توییتر خود اضافه کنید و سپس چیزی را توییت کنید که شما را شناسایی کند می توان استنباط کرد که شما صاحب آن آدرس و ارزش نگهداری شده می باشید.

با توجه به نگرانی‌ های حفظ حریم خصوصی و امنیتی استفاده مجدد از آدرس‌ های عمومی آنها فقط برای یک بار استفاده در نظر گرفته شده‌ اند.

هر بار که می خواهید وجوه دریافت کنید اکثر کیف پول های ارز دیجیتال به طور خودکار یک آدرس عمومی جدید ایجاد می کنند به این معنی که تنها جزئیات سهم شما به صورت عمومی مربوط به تراکنش ارسال شده به آن آدرس است.

ممکن است فکر کنید که ایجاد مداوم آدرس‌ های عمومی مدیریت آن‌ ها را در کیف پولتان به یک کابوس تبدیل می‌کند؟

در واقع اینطور نیست زیرا شکل توسعه یافته دیگری از آدرس عمومی وجود دارد که در پس زمینه کار می کند که ایجاد آدرس و مدیریت وجوه را در کیف پول ارز دیجیتال شما ساده می نماید.

در مورد بیت کوین به آن Extended Public Key و یا به اختصار کلید xpub می گویند که فرمت بسیار طولانی تر از آدرس عمومی استاندارد است.

همه آدرس‌های عمومی قابل اشتراک‌ گذاری از یک کلید xpub مشتق شده‌ اند به این ترتیب کیف پول شما می‌ داند وجوه دریافتی را به یک حساب بیت‌ کوین در کیف پول شما اختصاص می‌ دهد.

اگرچه کلید xpub شما به کسی اجازه دسترسی به وجوه شما را نمی‌ دهد با اشتراک‌ گذاری آن به کسی اجازه می‌ دهید از موجودی کامل بیت‌ کوین آن حساب بیت‌ کوین مطلع شود.

از کجا می توانم کلیدهای بیت کوین خود را پیدا کنم؟

اگر نمی‌دانید کلیدهای عمومی خصوصی و گسترده‌ ای که توضیح دادیم کجا می‌ توانند پیدا شوند این امر به نوع کیف پول ارز دیجیتال مورد استفاده شما بستگی دارد.

برخی از کیف پول‌ ها نگهبانی و یا کنترل کلیدها را در دست هر کسی که خدمات ارائه می‌ کند می‌ گذارد. واضح‌ ترین مثال صرافی‌ های ارزهای دیجیتال مانند کوین بیس و یا کراکن هستند.

کیف پول صرافی شما به شما امکان می دهد تا آدرسی برای دریافت وجوه و یا ارسال وجه ایجاد کنید اما به کلیدهای خصوصی یا کلیدهای عمومی توسعه یافته دسترسی ندارید. برخی از کاربران ارز دیجیتال ترجیح می دهند به جای اینکه خودشان این مسئولیت را بر عهده بگیرند یک صرافی مراقب کلیدها باشد.

از طرف دیگر اگر صرافی هک شود و یا ناگهان تعطیل شود ممکن است کلیدهای خصوصی همراه با وجوه شما به خطر بیفتد و هیچ قانونی وجود ندارد که به طور خاص دارایی های ارز دیجیتال را که نگه داشته شده است بیمه کند. به همین دلیل است که یکی از رایج ترین مانتراها در ارز دیجیتال این است که "نه کلیدهای شما، نه کوین های شما".

نقطه مقابل یک کیف پول نگهبانی یعنی جایی که به شخص ثالث اجازه می دهید کلیدهای خصوصی را کنترل کند. یک کیف پول غیر حافظ است که در آن شما آنها را کنترل می کنید.

کلیدهای خصوصی شما در نرم افزار (اگر یک برنامه) و یا سخت افزار (اگر یک دستگاه فیزیکی است) رمزگذاری شده و در سید معرفی شده در بالا جمع می شوند.

هنگامی که کیف پول را تنظیم می کنید سید شما ایجاد می شود و از شما می خواهد کپی کنید. با توجه به اهمیت آن روش ذخیره سازی سید بسیار مهم است. شما باید از ذخیره آنلاین آن خودداری کنید زیرا ممکن است در معرض هکرها قرار گیرد و باید از روش آفلاینی استفاده کنید که با دوام و امن باشد.

رایج‌ ترین روش برای ذخیره‌سازی سید نوشتن عبارات بر روی یک تکه کاغذ است که اکثر کیف پول‌ های سخت‌ افزاری با برگه بازیابی سید ارسال می‌شوند. کاغذ ممکن است ارزان و راحت باشد اما انعطاف‌ پذیرترین ماده نیست بنابراین کسانی که امنیت ارز دیجیتال خود را جدی می‌گیرند سید خود را در یک ورق فولادی ضد زنگ می‌کوبند.

بنابراین برای خلاصه نمودن اصول کلیدها و آدرس‌ ها:

یک کلید خصوصی: یک رشته داده تولید شده به صورت تصادفی که ارز دیجیتال ذخیره شده در یک مکان مجازی در یک بلاکچین عمومی را باز می کند. همیشه باید مخفی نگه داشته شود وگرنه وجوه به سرقت می رود.

یک کلید عمومی گسترده (xPub): یک رشته داده تولید شده به صورت تصادفی که نشان می دهد تمام یک ارز دیجیتال خاص که در یک کیف پول نگهداری می شود در یک بلاکچین عمومی کجا قرار دارد. برای محافظت از حریم خصوصی باید مخفی نگه داشته شود.

یک آدرس عمومی: یک رشته داده تولید شده به طور تصادفی که از یک کلید xPub مشتق شده است که مکان یک بلاکچین عمومی از یک مقدار واحد ارز دیجیتال که در یک کیف پول نگهداری می شود را نشان می دهد.

کیف پول HD: کیف پول ارز دیجیتال قطعی سلسله مراتبی کیفی است که می تواند تمام کلیدهای خصوصی را از یک قطعه اطلاعات به نام Recovery Seed استخراج کند. Recovery Seed: مجموعه ای از عبارات منحصر به فرد به نام mnemonics است. معمولاً 12-24 که به عنوان یک رمزعبور اصلی برای بازیابی تمام وجوهی که در یک کیف پول HD وجود دارد عمل می کند. سیدها در اولین راه اندازی کیف پول تولید می شوند.

اکثر کاربران جدید ارز دیجیتال تا حد زیادی از کلیدها، سیدها و آدرس‌ ها غافل هستند زیرا تعامل آن‌ها فقط محدود به خرید و فروش در یک صرافی است که بیشتر آن اطلاعات را در اختیار دارد. با این حال اگر می‌ خواهید دانش خود را گسترش دهید و واقعاً از قدرت ارز دیجیتال استفاده کنید باید کنترل کامل را در دست بگیرید که به معنای درک نقش کلیدها و آدرس‌ های ارز دیجیتال است.