مقایسه ریپل و بیت کوین و بررسی تفاوت های کلیدی آن ها

ارزهای دیجیتال و بلاکچین جزئی جدایی ناپذیر از زندگی مدرن ما هستند و مردم اغلب در انواع ارزهای دیجیتالی که در بازار موجود است گم می شوند. معروف ترین ارزدیجیتال هنوز بیت کوین است. با این حال، ریپل به طور فزاینده ای محبوبیت خود را در میان طرفداران ارزهای دیجیتال و سرمایه گذاران در سراسر جهان به دست می آورد. بنابراین، تفاوت اصلی بین ریپل و بیت کوین چیست و چه مزایا و معایبی دارند؟ بیایید با جزئیات بیشتری به هر یک از آنها نگاهی بیندازیم.

هدف از توسعه و گسترش

بیت کوین با هدف پرداخت هزینه خدمات و کالاها به عنوان یک ارز دیجیتال توسعه یافت. ریپل نیز به نوبه خود برای بانک ها و شبکه های پرداخت به عنوان تسویه حساب، سیستم انتقال پول و معامله ارز ایجاد شده است. ایده اصلی ریپل ایجاد سیستمی از انتقال مستقیم دارایی در زمان واقعی بود که ارزان تر، شفاف تر و مطمئن تر از روش های پرداخت موجود مانند پرداخت های SWIFT باشد.

توسعه دهندگان چه کسانی هستند؟

بیت کوین توسط گروهی از توسعه دهندگان مشتاق نگهداری می شود. این یک سیستم غیرمتمرکز است و توسط هیچ بانک، دولت یا شخص ثالث اداره نمی شود. توسط شخصی مرموز یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو ساخته شده است.

undefined

ریپل توسط یک شرکت رسمی با اهداف تعیین شده و سرمایه گذاران به نام شرکت ریپل، در سال 2012 تاسیس شده است. در سال های 2015 تا 2016 شرکت ریپل دفاتر خود را در استرالیا، لوکزامبورگ و انگلیس داشت.

undefined

تکنولوژی ها

بیت کوین یک ارز مبتنی بر بلاکچین است که با استفاده از استخراج (اثبات کار) انجام می شود، و ریپل از یک دفتر اجماع تکراری و شبکه سرورهای معتبر به همراه توکن های رمز ارز XRP استفاده می کند.

شبکه ریپل توسط طیف وسیعی از سرورهای مستقل مدیریت می شود که سوابق معاملات آنها را به طور مداوم مقایسه می کند. هر ثانیه یک دفتر جدید از ریپل ایجاد می شود.

پاداش ماینرها

ریپل به هیچ وجه برای استخراج طراحی نشده است. به همین دلیل این دو ارز تفاوت زیادی با یکدیگر دارند. ماینرهای بیت کوین معمولاً پاداشی به صورت بیت کوین جدید دریافت می کنند.

undefined

توکن های ریپل (XRP) با مبلغ 100 میلیارد در ابتدا استخراج شده است و فقط 38 میلیارد در بازار موجود است. بقیه در آزمایشگاه های ریپل هستند و می توانند به صورت دوره ای منتشر شوند.

بیت کوین به هیچ وجه از قبل استخراج نشده است و حداکثر میزان عرضه آن فقط 21 میلیون است.

انتشار سکه ها

بیت کوین ها در سراسر کره زمین پخش شده اند. 60 درصد از توکن های XRP متعلق به ریپل است. قیمت ریپل در مقایسه با قیمت بیت کوین بسیار کم می باشد.

undefined

گردش و توزیع توکن های XRP را می توان در وب سایت Ripple Charts پیگیری کرد.

سرعت معامله

تأیید معاملات بیت کوین به طور متوسط 10 دقیقه طول به طول می انجامد در حالی که تأیید معاملات ریپل 5 ثانیه طول می کشد.

undefined

تفاوت در استفاده

بیت کوین در ظرفیت پول استفاده می شود. هدف ریپل استفاده از آن برای ارزهای دیگر یا انتقال کالا مانند نفت یا طلا از طریق شبکه است.

شبکه ریپل یک ارز کاملا غیرمتمرکز است. در حالی که بیت کوین شامل موارد متمرکز می باشد. این بدان معنی است که کاربران قصد دارند ریپل را با دلار معامله کنند. انجام این کار در شبکه ریپل بدون هیچ واسطه یا شخص ثالثی امکان پذیر است.

بنابراین اگر کسی بخواهد ریپل خود را به دلار آمریکا بفروشد می تواند بدون نیاز به شخص ثالث این کار را در داخل شبکه انجام دهد.

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۳۶۹۰۲,۰۳۷,۲۱۴ تومان
ریپلریپل
ریپل$۰.۴۰۹۴۲۷۱۲,۵۴۶ تومان