شناسایی مشتری و یا (KYC) چیست و چگونه عمل می کند؟

KYC استانداردی در صنعت سرمایه گذاری است که اطمینان می دهد مشاوران سرمایه گذاری اطلاعات دقیقی در مورد تحمل ریسک، دانش سرمایه گذاری و موقعیت مالی مشتریان خود می دانند. KYC از مشتریان و مشاوران سرمایه گذاری محافظت می کند. مشتریان از طریق مشاور سرمایه گذاری خود می دانند که چه سرمایه گذاری هایی مناسب شرایط شخصی آنها است. مشاوران سرمایه گذاری با دانستن اینکه چه چیزی را می توانند و چه چیزی را نمی توانند در مجموعه مشتریان خود قرار دهند محافظت می شوند. رعایت KYC معمولاً شامل الزامات و سیاست هایی مانند مدیریت ریسک، سیاست های پذیرش مشتری و نظارت بر معاملات است.

نکات کلیدی

  • مشتری خود را بشناسید یا (KYC) مجموعه ای از استانداردها است که در صنعت خدمات سرمایه گذاری و مالی برای تأیید مشتریان، مشخصات ریسک آنها و مشخصات مالی مورد استفاده قرار می گیرد.
  • در صنعت سرمایه گذاری KYC تصریح می کند که هر فروشنده و کارگزار باید در مورد حساب های مشتری از تلاش منطقی استفاده کند.
  • شبکه اجرای جنایات مالی (FinCEN) حداقل الزامات KYC از جمله تأیید مالکان سودمند و تعیین استانداردهای برخورد با اشخاص ثالث را تعیین کرد.
  • SEC از مشتری جدید می خواهد که قبل از افتتاح حساب اطلاعات مالی مفصلی ارائه دهد.
  • بازار ارزهای دیجیتال نیازی به استفاده از استانداردهای KYC ندارد اگرچه برخی از آنها چنین کرده اند.

درک (KYC)

قانون Know Your Client (KYC) یک الزام اخلاقی برای کسانی است که در صنعت اوراق بهادار با مشتریان در حین افتتاح و نگهداری حساب ها برخورد می کنند. دو قانون وجود دارد که در جولای 2012 اجرا شد و این موضوعات را با هم پوشش می دهد: اداره تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) قانون 2090 (KYC) و قانون FINRA 2111 (مناسب بودن). این قوانین برای محافظت از دلال و فروشنده و مشتری در نظر گرفته شده است و به این ترتیب کارگزاران و شرکت ها منصفانه با مشتریان برخورد می کنند.

قانون 2090 KYC اساساً بیان می کند که هر کارگزار یا فروشنده باید هنگام باز کردن و نگهداری حساب های مشتری از تلاش منطقی استفاده کند. دانستن و ثبت سوابق حقایق اساسی هر مشتری و همچنین شناسایی هر فردی که دارای اختیار عمل به نمایندگی از مشتری است الزامی است.

قانون KYC در ابتدای رابطه بین کارگزار و مشتری مهم است تا قبل از ارائه هرگونه توصیه حقایق اساسی هر مشتری را مشخص کند. حقایق اساسی مواردی هستند که برای خدمات دهی موثر به حساب مشتری و آگاهی از هرگونه دستورالعمل خاص برای رسیدگی به حساب مورد نیاز است. همچنین واسطه کارگزار باید با هر شخصی که دارای اختیار عمل به نمایندگی از مشتری است و از همه قوانین، مقررات و قوانین صنعت اوراق بهادار که باید تبعیت کند آشنا باشد.

قانون مناسب بودن

همانطور که در قوانین عملکرد عادلانه FINRA آمده است قانون 2111 همزمان با قانون KYC عمل می کند و موضوع ارائه توصیه ها را پوشش می دهد. قانون تناسب 2111 خاطرنشان می کند که یک کارگزار و یا فروشنده باید هنگام ارائه توصیه ای مناسب مشتری بر اساس وضعیت مالی و نیازهای مشتری دلایل منطقی داشته باشد. این مسئولیت بدین معناست که دلال و یا فروشنده قبل از هرگونه خرید، فروش و یا مبادله اوراق بهادار اطلاعات کامل و مشخصات فعلی مشتری از جمله سایر اوراق بهادار مشتری را بررسی کرده است.

الزامات رعایت KYC

شبکه اجرای جنایات مالی ایالات متحده (FinCEN) الزامات اولیه را برای KYC همراه با الزامات اصلی برنامه بررسی دقیق تعیین کرده است. برای جلوگیری از پولشویی، موسسات مالی ملزم به ارزیابی عمیق تر از ریسک مشتریان خود هستند.

FinCEN از موسسات مالی می خواهد تا هویت مشتریان خود و صاحبان ذی نفع آنها و یا صاحبان حداقل 25 درصد مالکیت آنها را مورد تأیید قرار دهند. آستانه مالکیت کاهش می یابد.

FinCEN موسسات مالی را ملزم می کند که هنگام ایجاد مشخصات مخاطره، نوع و هدف ارتباط با مشتری را درک کنند. این مشخصات خطر هنگام ایجاد ارتباط با مشتری ایجاد می شود و به عنوان مبنایی برای تشخیص فعالیت های مشکوک مورد استفاده قرار می گیرد.

هنگام استفاده از اشخاص ثالث برای جمع آوری و تأیید مشخصات مشتریان، موسسات مالی باید تأیید کنند که شخص ثالث از کنترل های خطر خاصی استفاده می کند و دارای ساختار حکومتی مناسب است. برای حفظ تطابق، آنها باید هر سال گواهینامه های AML و برنامه شناسایی مشتری (CIP) را از شخص ثالث دریافت کنند.

در نهایت موسسات مالی باید اطلاعات فعلی و دقیق مشتریان را حفظ کرده و همچنین حساب های خود را برای فعالیت های مشکوک و غیرقانونی کنترل کنند.

ایجاد پروفایل مشتری

مشاوران و شرکت های سرمایه گذاری مسئول بررسی وضعیت مالی هر مشتری با بررسی و جمع آوری سن مشتری، سایر سرمایه گذاری ها، وضعیت مالیاتی، نیازهای مالی، تجربه سرمایه گذاری، افق زمانی سرمایه گذاری، نیازهای نقدینگی و تحمل ریسک هستند. SEC از مشتری جدید می خواهد که قبل از افتتاح حساب اطلاعات مالی مفصلی شامل نام، تاریخ تولد، آدرس، وضعیت اشتغال، درآمد سالانه، دارایی خالص، اهداف سرمایه گذاری و شماره های شناسایی ارائه دهد.

KYC و ارز دیجیتال

ارز دیجیتال به دلیل غیر متمرکز بودن و وسیله معامله ای که محرمانه بودن را ارتقا می دهد بسیار مورد ستایش قرار می گیرد. با این حال این مزایا همچنین چالش هایی در جلوگیری از پولشویی دارد. مجرمان ارزهای دیجیتال را وسیله ای برای پیش بردن فعالیت های غیرقانونی خود و پولشویی می دانند. در نتیجه نهادهای حکومتی به دنبال راه هایی برای تحمیل KYC در بازارهای ارزهای دیجیتال هستند و از سیستم عامل های ارز دیجیتال می خواهند تا مشتریان خود را مانند موسسات مالی تأیید کنند. اگرچه هنوز مورد نیاز نیست بسیاری از سیستم عامل ها شیوه های KYC را اجرا کرده اند.

صرافی های فیات به رمزنگاری معاملات مربوط به ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال را تسهیل می کند. از آنجا که ارز فیات ارز رسمی یک کشور است اکثر این معاملات از مقداری KYC استفاده می کنند. خوشبختانه موسسات مالی باید قبلاً بر اساس الزامات KYC مشتریان خود را بررسی کرده باشند.

تأیید KYC چیست؟

تأیید صحت مشتری خود و یا (KYC) مجموعه ای از استانداردها و الزامات مورد استفاده در صنایع خدمات سرمایه گذاری و مالی است تا اطمینان حاصل شود که آنها اطلاعات کافی در مورد مشتریان خود، مشخصات ریسک آنها و موقعیت مالی آن ها را دارند.

KYC در بخش بانکداری چیست؟

KYC در بخش بانکی شامل بانکداران و مشاوران است که مشتریان خود، صاحبان سودمند مشاغل و ماهیت و هدف روابط با مشتریان را شناسایی کرده و همچنین حساب های مشتریان را برای فعالیت های مشکوک و غیرقانونی بررسی می کند. بانک ها همچنین باید صحت حساب های مشتریان را حفظ کرده و از آنها اطمینان حاصل کنند.

اسناد KYC چیست؟

الزامات در حوزه های قضایی مختلف متفاوت است. با این حال صاحبان حساب ها به طور کلی باید یک شناسنامه صادر شده توسط دولت به عنوان مدرک هویت ارائه دهند. برخی از موسسات به دو شکل شناسنامه مانند گواهینامه رانندگی، شناسنامه، کارت تأمین اجتماعی یا گذرنامه نیاز دارند. علاوه بر تأیید هویت، آدرس نیز باید تأیید شود. این را می توان با اثبات شناسه یا با سند همراه با تأیید آدرس پرونده انجام داد.