بررسی نحوه کسب درآمد از ارز دیجیتال به وسیله استخراج

ماینینگ فرآیندی است که طی آن ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین تراکنش های جدید را تایید می کنند و آنها را از طریق بلاک های جدید به بلاکچین اضافه می نمایند. این فرآیند انرژی بر است بنابراین ماینرها در ازای کاری که انجام می دهند با ارز دیجیتال تازه منتشر شده پاداش دریافت می کنند.

استخراج بیت کوین چگونه عمل می کند؟

استخراج بیت کوین فرآیندی است که بیت کوین جدید ایجاد می کند و آن ها را به کل عرضه اضافه می نماید که محدودیت ثابت 21 میلیونی دارد که انتظار می رود در سال 2140 به آن برسد.

اولین بلاک که جنسیس بلاک نام دارد در 3 ژانویه 2009 استخراج شد و از آن زمان در فواصل تقریباً 10 دقیقه ای یک بلاک جدید به شبکه اضافه شد.

ماینری که یک بلاک را در شبکه منتشر می‌ کند پاداشی دریافت می نماید که در حال حاضر 6.25 بیت کوین است. با توجه به ارزش بالای بیت کوین تعجبی ندارد که رقابت برای تبدیل شدن به ماینری که بلاک بعدی را کشف کند و پاداش را دریافت نماید بسیار شدید باشد.

برای به دست آوردن حق پخش بلاک بعدی به شبکه و تأیید تراکنش های موجود در آن ماینرها باید از قدرت محاسباتی خود جهت حل یک مسئله پیچیده ریاضی استفاده کنند.

به همین دلیل است که بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال اثبات کار PoW شناخته می شود زیرا ماینرها باید ثابت نمایند که برای محاسبه راه حل صحیح کار درست را انجام داده اند.

در حالی که محاسبه به خودی خود بی معنی است کار مورد نیاز برای رسیدن به آنجا وجود ندارد پس این امر ثابت می کند که ماینر تقلب نکرده است و تضمین می کند که هیچ نهاد واحدی نمی تواند همه بلاک ها را کشف کند و تمام پاداش های بیت کوین را برای خود نگه دارد.

به آن مانند یک قرعه کشی فکر کنید که در آن افزایش قدرت کامپیوتر شبیه به خرید بلیط بیشتر است. شانس شما برای یافتن راه حل صحیح و برنده شدن افزایش می یابد اما هزینه شما از نظر برق نیز بالا می رود. برای اینکه یک ماینر سودآور باشید پاداش به دست آمده از بلاک های استخراج شده با موفقیت باید بیشتر از هزینه انرژی مصرف شده در این فرآیند باشد.

ماینرها همچنین کارمزد تراکنش‌ های مرتبط با بلاک‌ هایی را که می‌ خواهند به بلاکچین اضافه کنند را دریافت می نمایند اما این هزینه‌ ها در مقایسه با پاداش 6.5 بیت کوین ارزش ناچیزی دارند.

بیت کوینی که به استخراج کننده هر بلاک جدید اعطا می شود به عنوان "پاداش کوین بیس" نیز شناخته می شود اصطلاحی که بعداً توسط صرافی ارزهای دیجیتال به همین نام بیان شد.

در روزهای اولیه بیت کوین می توانست با استفاده از GPU در یک کامپیوتر خانگی معمولی استخراج شود اما امروزه ماینرها باید از سخت افزارهای تخصصی به نام ASIC استفاده کنند. ASICها پردازنده های کامپیوتری هستند که برای حل مشکل ریاضی که در قلب استخراج بیت کوین قرار دارد بهینه شده اند.

چگونه می توان بیت کوین را استخراج نمود؟

استخراج انفرادی: یعنی تلاش برای یافتن بلاک های جدید بیت کوین با استفاده از GPU یا ASIC هایی که شما کنترل می کنید اما دیگر سودی ندارد و حتی با چندین ASIC متصل به هم می توانید هفته ها، ماه ها و یا بیشتر زحمت بکشید و نتوانید یک بلاک جدید را کشف کنید. در این میان از آنجایی که این دستگاه ها تشنه انرژی هستند قبض برق گران قیمتی خواهید داشت.

برای حل این مشکل و دسترسی هر چه بیشتر ماینینگ برای افراد زیادی بیت کوینرها استخرهای ماینینگ ایجاد کرده اند که مستلزم آن است که گروهی از ماینرها قدرت هش خود یعنی قدرت پردازش جمعی کامپیوتر خود را برای جستجوی یک بلاک جدید ترکیب کنند.

اگر هر ماینری در استخر در این امر موفق شود پاداش کوین بیس به تناسب قدرت هش آنها با همه اعضای استخر تقسیم می شود.

به عنوان مثال اگر شما 5 درصد از قدرت هش را به استخر ارائه دهید و استخر یک بلاک جدید را کشف کند 5 درصد از پاداش را دریافت خواهید کرد (به استثنای هزینه های استخر) که 0.3125 BTC خواهد بود.

به نظر می رسد آسان است اما اگر به همین راحتی بود همه آن را انجام می دادند! حقیقت این است که سود بردن از استخراج ارز دیجیتال بسیار سخت است.

هنگامی که هزینه‌ های سخت‌افزار و برق خود را در نظر بگیرید هر پاداشی که ممکن است از استخر کسب کنید می‌ تواند توسط مخارج کلی مصرف شود. به همین دلیل است که اکثر مراکز استخراج بیت کوین در جهان در نزدیکی منابع انرژی تجدیدپذیر در مناطقی قرار دارند که برق ارزان و فراوان است.

مگر اینکه شما صاحب سد برق آبی خود باشید و یا بانکی از پنل های خورشیدی داشته باشید برای استخراج بیت کوین به طور سودآور تلاش خواهید کرد. این بدان معنا نیست که نمی توان این کار را با مصرف برق از شبکه ملی انجام داد اما مطمئناً باید تنظیمات خود را بهینه کنید تا مطمئن شوید ASICهای شما تا حد امکان کارآمد هستند.

ماینرهای حرفه ای ماشین های خود را اورکلاک می کنند تا آنها را در سطوح عملکردی بالاتر از تنظیمات توصیه شده سازنده اجرا کنند. این کار فقط باید توسط ماینرهای با تجربه انجام شود زیرا باید مراقب بود که ماینرها در این فرآیند بیش از حد گرم نشوند چرا که حل یک مشکل مشکل دیگری را ایجاد می کند این یعنی نیاز به خنک کردن عملیات ماینینگ برابر با مصرف انرژی بیشتر است.

اگر مصمم به استخراج ارز دیجیتال هستید باید مکان مناسبی را برای راه‌ اندازی یک دکل سرد، دارای تهویه مناسب و عایق یا ایزوله شده برای جلوگیری از شکایت‌ های سر و صدا پیدا کنید و ASIC مناسب را برای نیازهای خود انتخاب نمایید. با انجام این کار و تجهیزات ماینینگ زمان آن فرا رسیده است تا انتخاب کنید که به کدام استخر ماینینگ ملحق شوید.

انتخاب یک استخر استخراج بیت کوین: انتخاب یک استخر ماینینگ به یک منطق ساده بستگی دارد یعنی هر چه اندازه استخر از نظر قدرت هش بزرگتر باشد به طور منظم بلاک ها را پیدا می کنند. این امر جریان یکنواخت درآمد را تضمین می نماید.

با این حال به دلیل بخش کوچکی از قدرت هش شما به استخر سهم شما از جوایز کوین بیس ناچیز خواهد بود. پیوستن به یک استخر کوچکتر سهم بیشتری از جوایز را به شما می دهد اما پرداخت ها کمتر خواهد بود زیرا استخر بلاک های کمتری را کشف می کند.

همچنین برخی ملاحظات فنی دیگر وجود دارد که در تصمیم گیری شما را راهنمایی می کند. اگر از روش DIY استفاده می کنید به اتصال اینترنت سریع با تأخیر کم در پینگ کردن استخر برای اشتراک گذاری داده ها نیاز خواهید داشت.

هر گونه تاخیر در دریافت داده ها می تواند زمان گرانبهایی را در جستجوی راه حلی برای بلاک بعدی تلف کند. شما در حالت ایده آل می خواهید یک پینگ کمتر از 200 میلی ثانیه و تا حد امکان نزدیک به صفر داشته باشید.

استخرهای مختلف هزینه های متفاوتی را دریافت می کنند بنابراین این مورد نیز باید در نظر گرفته شود. همچنین باید فرکانس پرداخت را بررسی کنید. برخی از استخرها فقط در تاریخ های برنامه ریزی شده پرداخت می کنند و یا زمانی که حداقل مقدار بیت کوین در کیف پول شما جمع شده باشد.

استخرهایی که جوایز ماینرها را تا زمان توزیع نگه می‌ دارند نیز دارای خطر هستند زیرا شما برای هک نشدن و یا نگه داشتن وجوه به آنها متکی هستید. ممکن است ترجیح دهید استخری را انتخاب کنید که مستقیماً در کیف پول شما پرداخت شود.

آخرین مورد شما باید هزینه فرصت سرمایه گذاری در استخر استخراج باشد. آیا می‌ توانید نرخ بازدهی مشابه یا بهتری را برای سرمایه‌ گذاری خود در جای دیگری زمانی که برای ریسک موجود تنظیم شود دریافت کنید؟

استفاده از خدمات میزبانی ماینر

یک رویکرد بهتر ممکن است استفاده از سرویسی باشد که یک ریگ ماینینگ را برای شما میزبانی می کند. شما هزینه ماشین و برق را می پردازید اما همه چیز مراقبت می شود. شما می توانید ROI خود را از طریق داشبورد ببینید و حتی یک نقطه سربه سر را تعیین کنید.

انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای استخراج

اگرچه تا کنون در این مقاله بر روی بیت کوین تمرکز کرده‌ ایم اما در واقع صدها ارز دیجیتال وجود دارد که از مکانیزم اجماع اثبات کار استفاده می‌ کنند و بنابراین قابل استخراج هستند.

بیت کوین با ارزش ترین ارز دیجیتال و در نتیجه مطلوب ترین می باشد به همین دلیل است که نرخ هش آن چندین برابر بیشتر از هر ارز دیجیتال PoW دیگری است. ممکن است از استخراج یک ارز دیجیتال جایگزین مانند مونرو، بیت‌ کوین کش و یا اتریوم کلاسیک بلاک‌های بیشتری کشف کنید و در نتیجه پاداش‌های بیشتری کسب نمایید.

از آنجایی که سودآوری هر کوین PoW می تواند تغییر کند شما ملزم به استخراج یک ارز دیجیتال نیستید و با کسب تجربه می توانید یاد بگیرید که از یک کوین به کوین دیگری تغییر دهید تا درآمد خود را به حداکثر برسانید.

مانند هر سرمایه گذاری دیگری که به دنبال آن هستید اگر ارز دیجیتالی کمتر از ارزش گذاری شده باشد و یا به تازگی تاسیس شده است می توانید پاداش استخراج دارایی را دریافت کنید که ممکن است بسیار ارزشمند باشد. بنابراین اولین قدم شما انجام تحلیل بنیادی است.