توانایی بلاکچین در تغییر امور مالی

این سوال توسط هر آزمایشگاه آینده پژوهی و در بسیاری از بزرگترین بانکها، بانکهای مرکزی، موسسات مالی، اتاقهای فکر، شرکتهای مشاوره و کمیته های دولتی در سراسر جهان مطرح شده است.

R3CEV، یک کنسرسیومی ایست که توسط برخی از بزرگترین بانکهای جهان تأمین می شود و مشغول تلاش برای پاسخ به این سوال است. گلدمن ساکس، مشاور مک کینزی و تحقیقات مصرف کنندگان، همه گزارش های بسیار خوبی در مورد این سوال نوشته اند. دولت انگلیس، سنای ایالات متحده، کانادا، استرالیا و اتحادیه اروپا همه در این راستا تحقیق کرده اند.

بسیاری از شرکت های نوپا نیز در زمینه نوآوری خاص خود یا استفاده از تکنولوژِی بلاکچین مقاله هایی تهیه می کنند که اغلب این سوال بزرگتر اجتماعی را شامل می شوند: "بلاکچین چگونه شرایط را تغییر می دهد؟"

بیشتر این تحقیقات چهار زمینه اصلی تغییر را مشخص می کند:

زیرساخت برای معاملات در محدوده فرامرزی

همانطور که همه ما می دانیم انقلاب دیجیتال کاملا رسانه را متحول کرده است. این مسئله در صنعت مالی نیز تاثیراتی داشته است. البته موسسات مالی از کامپیوتر استفاده می کنند. آنها در دهه 1970 و 1980 از کامپیوترها برای پایگاه داده استفاده کردند و در دهه 1990 صفحات وب ایجاد کردند و در هزاره جدید به برنامه های تلفن همراه مهاجرت کردند.

اما انقلاب دیجیتال هنوز انقلابی در معاملات فرامرزی ایجاد نکرده است. وسترن یونیون همچنان نامی بزرگ است و تقریباً همان تجارت قبلی را دارد و بانک ها همچنان از زیرساخت های پیچیده ای برای معاملات ساده مانند ارسال پول به خارج از کشور استفاده می کنند.

تصویر اینفوگرافی زیر که توسط Richard Gendal Brown تهیه شده است، زیرساخت ها و واسطه ها در بانکداری مرزی را نشان می دهد که از دهه 70 وجود داشته است.

این معماری نتیجه صنعت مالی با استفاده از پایگاه داده های خصوصی بسیار امن است. منظور از دیجیتال سازی این است که ما صرفاً اطلاعات را با سرعت بیشتری به پایگاه داده های خصوصی تقسیم می کنیم.

تکنولوژی بلاکچین به موسسات مالی این امکان را می دهد تا با جلوگیری از بانکداری مکاتبه ای، ارتباط مستقیم بین یکدیگر برقرار کنند. محصول اصلی R3 تا به امروز، Corda، بانکداری مکاتبه ای است. Corda یک بازی با کلمات است که شامل "توافق" و "بند" است.

در مورد Corda، این حلقه از بانک هایی تشکیل شده است که برای معاملات، قراردادها و اسناد مهم از یک دفتر مشترک استفاده می کنند.