ییلد فارمینگ Yield Farming چیست و چگونه عمل می کند؟

ییلد فارمینگ یک استراتژی سرمایه‌ گذاری است که شامل سرمایه‌ گذاری و یا وام دادن دارایی‌ های ارز دیجیتال برای ایجاد بازده می باشد.

ییلد فارمینگ وسیله ای برای کسب سود در ارز دیجیتال مشابه نحوه کسب سود از هر پولی در حساب پس انداز شما است و مشابه سپرده‌ گذاری پول در بانک ییلد فارمینگ شامل قفل کردن ارز دیجیتال شما به نام «استیکینگ» برای مدتی در ازای بهره و یا پاداش‌ های دیگر مانند ارز دیجیتال بیشتر است.

Daniel R. Hill رئیس استراتژی ثروت هیل توضیح می‌دهد: «وقتی وام‌ های سنتی از طریق بانک‌ ها داده می‌ شود مبلغ وام داده شده با بهره بازپرداخت می گردد. "در ییلد فارمینگ مفهوم یکسان است یعنی ارز دیجیتالی که معمولاً فقط در یک حساب وجود دارد در عوض به منظور ایجاد بازده به امانت داده می شود."

از زمانی که ییلد فارمینگ در سال 2020 آغاز شد ییلد فارمینگ ها در قالب درصد بازده سالانه (APY) کسب کردند که می تواند به میزان سه رقمی برسد. اما این بازده بالقوه با ریسک بالایی همراه است زیرا پروتکل‌ ها و کوین هایی که به دست می‌ آیند در معرض نوسانات شدید و کشش فراوان هستند که در آن توسعه‌ دهندگان یک پروژه را رها می‌ کنند و با سرمایه سرمایه‌ گذاران کنار می‌ روند.

درک نحوه عملکرد ییلد فارمینگ

نقدینگی

ییلد فارمینگ به این صورت کار می‌ کند که ابتدا به سرمایه‌ گذار اجازه می‌ دهد تا کوین های خود را از طریق یک برنامه غیرمتمرکز یا dApp در پروتکل وام‌ دهی قرار دهد سپس سایر سرمایه گذاران می توانند کوین ها را از طریق dApp قرض بگیرند تا از آن به عنوان سفته استفاده کنند یعنی جایی که سعی می کنند از نوسانات شدیدی که در قیمت بازار کوین پیش بینی می کنند سود ببرند.

Jay Kurahashi Sofue معاون بازاریابی در Ava Labs تیمی که از توسعه بلاکچین عمومی آوالانچ پشتیبانی می‌ کند و با چندین برنامه کاربردی که ییلد فارمینگ را ارائه می‌ دهند کار می‌ کند می‌ گوید که ییلد فارمینگ صرفاً یک برنامه پاداش برای افرادی است که زودتر از آن استفاده می‌ کنند.

اپلیکیشن‌ های مبتنی بر بلاکچین انگیزه‌ هایی را برای کاربران فراهم می‌ کنند تا با قفل کردن کوین های خود در فرآیندی به نام استیکینگ نقدینگی ارائه دهند. هیل می‌گوید: سهم‌ گذاری زمانی اتفاق می‌ افتد که پلتفرم‌ های رمزارز متمرکز سپرده‌ های مشتریان را می‌ گیرند و آن‌ ها را به کسانی که به دنبال اعتبار هستند قرض می‌ دهند. طلبکاران سود می پردازند و سپرده گذاران نسبت معینی از آن را دریافت می کنند و سپس بانک بقیه را می گیرد.

برایان دچسار بانکدار سابق سرمایه‌ گذاری و مدیر عامل پلتفرم شغلی مالی Breaking Into Wall Street می‌ گوید: این وام‌ دهی معمولاً از طریق قراردادهای هوشمند تسهیل می‌ شود که اساساً فقط یک قطعه کد است که روی یک بلاکچین اجرا می گردد و به عنوان یک استخر نقدینگی عمل می نماید. کاربرانی که در زمینه ییلد فارمینگ فعالیت می‌ کنند همچنین به عنوان تأمین‌ کننده نقدینگی شناخته می‌ شوند و وجوه خود را با افزودن آن به یک قرارداد هوشمند قرض می‌ دهند.

سرمایه‌ گذارانی که کوین های خود را روی پروتکل ییلد فارمینگ قفل می نمایند می‌ توانند سود و اغلب کوین های ارزهای دیجیتال بیشتری کسب کنند که این امتیاز واقعی برای معامله است. اگر قیمت آن کوین های اضافی افزایش یابد بازده سرمایه گذار نیز افزایش می یابد.

کوراهاشی سوفو می‌گوید: این فرآیند نقدینگی لازم را برای برنامه‌ های بلاکچین تازه راه‌ اندازی شده جهت حفظ رشد بلند مدت فراهم می‌ کند. Kurahashi Sofue می‌گوید: این برنامه‌ها می‌ توانند مشارکت جامعه را افزایش داده و این نقدینگی را با پاداش دادن به کاربران با مشوق‌ هایی مانند توکن‌ های حاکمیتی خودشان، کارمزد تراکنش‌ های اپلیکیشن و سایر وجوه تضمین کنند.

دانیل جی اسمیت استاد اقتصاد در موسسه تحقیقات اقتصاد سیاسی در ایالت تنسی میانه می گوید که انگیزه دیگر برای سرمایه گذاری جمع آوری سهام کافی از ارز دیجیتال جهت ایجاد یک تغییر زیرساختی بزرگ در طراحی این ارز دیجیتال است.

اسمیت می گوید: هارد فورک ها دارندگان ار زدیجیتال را قادر می سازند تا تغییراتی را اعمال کنند که حداقل به عقیده اکثر دارندگان، ارز دیجیتال را در آینده بهبود بخشد. به نوعی هارد فورکینگ به سرمایه گذاران ارز دیجیتال قدرتی مشابه رای دادن به سهام برای سهام داران می می دهد. همانطور که سهام داران می توانند در مورد موضوعات کلیدی که بر مدیریت و یا جهت گیری شرکت هایی که در آنها سرمایه گذاری می کنند رای دهند دارندگان ارزهای دیجیتال نیز می توانند از هارد فورک ها برای هدایت نمودن پروتکل ارز دیجیتال در جهت خاصی استفاده کنند.

اسمیت اضافه می‌ کند که قرار دادن کوین ها حهت ایجاد هارد فورک به ارز دیجیتال اجازه می‌ دهد تا این ویژگی مهم سرمایه‌ گذاری‌ های سهام را بگیرد و ارز دیجیتال را از یک سرمایه‌ گذاری نقدی در یک سبد به سرمایه‌ گذاری شبه سهام منتقل می‌ کند.

آیا ییلد فارمینگ ایمن است؟

ییلد فارمینگ مملو از خطر است که برخی از این خطرات عبارتند از:

نوسان: نوسان درجه ای است که قیمت یک سرمایه گذاری در نوسان می باشد. سرمایه گذاری نوسان سرمایه ای است که در مدت زمان کوتاهی تغییرات قیمت زیادی را تجربه می کند. قیمت توکن های شما ممکن است در حالی که قفل هستند سقوط کند و یا افزایش یابد.

تقلب: ییلد فارمینگ ها ممکن است ناخواسته کوین های خود را در پروژه‌ ها و یا طرح‌ های تقلبی قرار دهند که با تمام کوین های فارمینگ منطبق است. طبق گزارش CipherTrace در واقع کلاهبرداری و اختلاس عامل اصلی 1.9 میلیارد دلار جرایم ارز دیجیتال در سال 2020 است.

کلاهبرداری راگ پول: راگ پول نوعی کلاهبرداری خروج است که در آن یک توسعه‌ دهنده ارز دیجیتال وجوه سرمایه‌ گذار را برای یک پروژه جمع‌ آوری می‌ کند و سپس پروژه را بدون بازگرداندن وجوه سرمایه‌ گذاران رها می نماید. گزارش CipherTrace که قبلا ذکر شد اشاره کرد که تقریباً 99 درصد از تقلب‌ های عمده رخ داده در نیمه دوم سال به دلیل راگ پول و سایر کلاهبرداری‌ های خروج از کشور بوده است که ییلد فارمینگ ها به ویژه در معرض آن هستند.

ریسک قرارداد هوشمند: قراردادهای هوشمند مورد استفاده در کشاورزی محصول می‌ تواند دارای اشکال و یا مستعد هک باشد و ارز دیجیتال شما را در معرض خطر قرار دهد. کوراهاشی سوفو می‌گوید: بیشتر خطرات ییلد فارمینگ مربوط به قراردادهای هوشمند اساسی است. بررسی کد بهتر و ممیزی شخص ثالث امنیت این قراردادها را بهبود می بخشد.

ضرر دائمی: ارزش ارز دیجیتال شما ممکن است افزایش و یا کاهش یابد در حالی که در معرض خطر است و به طور موقت سود و یا زیان تحقق نیافته ایجاد می نماید. این سود یا زیان زمانی که کوین های خود را برداشت می‌ کنید دائمی می‌ شوند و ممکن است منجر به این شود که اگر کوین های خود را برای معامله در دسترس نگه می‌ داشتید، اگر ضرر بیشتر از سودی باشد که به دست آورده‌ اید وضعیت بهتری داشته باشید.

ریسک نظارتی: هنوز سوالات نظارتی زیادی در مورد ارز دیجیتال وجود دارد. SEC اعلام کرده است که برخی از دارایی های دیجیتال اوراق بهادار هستند و بنابراین تحت صلاحیت آن قرار می گیرند و به آن اجازه می دهد آنها را تنظیم کند. رگولاتورهای ایالتی قبلاً دستورات توقف علیه یکی از بزرگترین سایت‌های وام‌دهنده از دیحیتال BlockFi را صادر کرده‌ اند.

Kurahashi Sofue می‌ گوید: استفاده از برنامه‌ های غیرمتمرکز همیشه خطر دارد. همه چیز در مورد به حداقل رساندن خطر است تا بتوانید بر اساس تحقیقات خود از آنها استفاده کنید. کاربران باید همیشه تیم پشت برنامه و شفافیت و دقت آن را با ممیزی های امنیتی بررسی کنند.

آیا ییلد فارمینگ سودآور می باشد؟

در حالی که ییلد فارمینگ بدون شک خطرناک است، اما می تواند سودآور نیز باشد. CoinMarketCap رتبه‌ بندی عملکرد فارمبنگ را با APY سالانه و روزانه استخرهای نقدینگی مختلف ارائه می‌ کند.

اما بسیاری از این موارد دارای ریسک بالای زیان دائمی نیز هستند که باید سرمایه‌ گذاران را زیر سوال ببرد که آیا پاداش بالقوه ارزش ریسک را دارد یا خیر. اسمیت می‌گوید: سودآوری ییلد فارمینگ درست مانند سرمایه‌ گذاری در ارز دیحیتال به طور کلی هنوز بسیار نامشخص و و درحد حدس و گمان است. او معتقد است که بازدهی بالقوه در مقایسه با خطری که در قفل کردن کوین های شما در حین ییلد فارمینگ وجود دارد کمرنگ می شود.

سود کلی شما همچنین به این بستگی دارد که چه مقدار از ارز دیجیتال را می توانید به اشتراک بگذارید. دچسار می‌ گوید برای سودآوری ییلد فارمینگ به هزاران دلار سرمایه و استراتژی‌های بسیار پیچیده نیاز دارد.