آیا شیبا اینو و دوج کوین در سال 2022 عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین خواهند داشت؟

پس از ارزش بازار اخیر سرمایه گذاران این سوال را مطرح می کنند که آیا شیبا اینو و دوج کوین می توانند در آینده از بیت کوین پیشی بگیرند؟

رشد غافلگیرکننده شیبا اینو از ماه اکتبر سرمایه گذاران را برانگیخته است. تنها در سال گذشته قیمت شیبا اینو تا 60.000.000% افزایش یافته و رکوردهای بسیاری را ثبت نموده است. اما قابل توجه ترین اتفاق زمانیرخ داد که ماه گذشته شیبا اینو برای اولین بار وارد لیست 10 رمزارز برتر شد. در نهایت این ارز دیجیتال موفق شد میم کوین دوج کوین را به عقب براند و برای مدت کوتاهی جایگاه هشتم خود را به دست آورد. اگرچه مدت زیادی طول نکشید اما این دوره کوتاه دیدگاه افراد را نسبت به شیب تغییر داد و هیجان زیادی را به رقیب وارد نمود. از سوی دیگر دوج کوین تسلیم شیبا اینو نشد زیرا برای پس گرفتن موقعیت خود می جنگید. بله سرمایه گذاران وفادار دوج کوین بازی خود را آماده کردند و ارزش بیشتری به میم کوین اضافه نمودند که به دوج کمک کرد تا ارزش خود را حفظ کند. در حالی که میم کوین ها در حال بازی بودند بیت کوین ارزش متوسطی را حفظ می کرد اگرچه مدتی قبل به بالاترین حد خود رسیده بود. این امر سرمایه‌ گذاران را به نقطه‌ ای سوق داد که به این فکر کردند که آیا شیبا اینو و دوج کوین پتانسیل عملکرد بهتر از بیت کوین را در سال 2020 و یا شاید پس از آن را دارند یا خیر.

بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر بی ثبات و ناپایدار است. میم کوین ها به عنوان خطرناک ترین و گیج کننده ترین سرمایه گذاری ظاهر می شوند. به طور کلی هر ارز دیجیتالی که برای اولین بار در اکوسیستم مجازی ظاهر می شود انگیزه خاص خود را دارد. به عنوان مثال بیت کوین به عنوان بهترین فرم پرداخت و مدل سرمایه گذاری ارزش گذاری می شود در حالی که اتریوم برای تراکنش های روزمره مورد استفاده قرار می گیرد. اما سناریو برای میم کوین ها کاملا متفاوت است. شیبا اینو و دوج کوین میم کوین های جمعی هستند که هدفی ندارند.

در چند سال گذشته دارایی‌ های مبتنی بر میم از جمله سهام میم، NFT و سایر کلکسیون‌ ها مورد توجه قرار گرفته‌ اند. همراه با آنها میم کوین ها به شکل محبوب سرمایه گذاری تبدیل شده اند. اگرچه ما چندان مطمئن نیستیم که شیبا اینو و دوج کوین ممکن است سرمایه‌ گذاران خود را به کجا ببرند اما این پتانسیل را دارند که در کوتاه‌ مدت عملکرد خوبی در بازار داشته باشند. بنابراین ما احتمالات شیبا اینو و دوج کوین را بررسی می کنیم تا متوجه شویم آیا می توانند جایگاه بیت کوین را در سال 2022 و یا پس از آن تصاحب کنند یا خیر.

تکامل دوج کوین و موضع اخیر آن

دوج کوین از میم‌ های آنلاین و میم های سگ شیبا اینو که در سال 2013 در فضای مجازی منتشر گشت پدیدار شد. این کار به عنوان یک شوخی در مورد جنون فکری پیرامون بیت کوین شروع شد. پس از حفظ مشخصات پایین برای مدت طولانی دوج تنها در سال 2020 زمانی که سرمایه گذاران یک جنبش Sub-Reddit را شروع کردند به شهرت رسید. در نهایت منجر به پذیرش دوج کوین در GameStop و AMC Entertainment شد. به دنبال آن دوج وارد لیست رایج ارزهای دیجیتال و به یک مدل سرمایه گذاری جدی تبدیل شد. این میم کوین دارای گروه وسیعی از سرمایه گذاران است که مایل به انجام هر کاری برای این توکن دیجیتال می باشند. آنها بازی خود را زمانی که شیبا اینو ماه گذشته به طور خلاصه دوج کوین را تصاحب کرد عملی کردند. در حالی که شیب هنوز در مراحل اولیه تکامل خود است دوج کوین راه درازی را طی نمود تا به جایگاه امروزی خود برسد.

آیا دوج کوین به زودی بیت کوین را تصاحب خواهد کرد؟

به گفته کارشناسان دوج کوین هیچ راهی برای پیشی گرفتن از بیت کوین با سرمایه و ارزش فعلی بازار ندارد. دوج نه سرمایه گذار نهادی دارد و نه تورمی که قیمت آن را تحریک کند. در حال حاضر ارزش بازار بیت کوین 1.08 تریلیون دلار در مقایسه با دوج کوین است که حدود 28 میلیارد دلار می باشد. کارشناسان پیش بینی می‌ کنند که ارزش بازار دوج کوین هرگز به 1 تریلیون دلار نمی‌ رسد زیرا قیمت آن بسیار کمتر از یک دلار است. مواردی که باعث می شود دوج کوین هرگز از بیت کوین بهتر نباشد به شرح زیر است:

  • سقف عرضه برای هر ارز دیجیتال بسیار مهم است. در حال حاضر بیش از 130 میلیارد دوج در گردش است در حالی که بیت کوین دارای سقف عرضه است که در مقابل این توکن دیجیتال تا فراتر از 21 میلیون مقاومت می کند.
  • به دلیل مدل تورمی که دوج کوین با آن ساخته شده است به عنوان ذخیره ارزش در نظر گرفته نمی شود. در حالی که مردم بیت کوین را برای کاهش تورم آن می خرند.

رشد ناگهانی شیبا اینو

شیبا اینو توسط شخص یا افرادی ناشناس به نام ریوشی در سال 2020 پس از ورود دوج کوین به جریان اصلی ایجاد شد. از زمان آغاز به کار شیب 12,505,887.6% به دست آورده است. اما تجمع اخیر شیبا اینو یک حرکت کامل توسط سرمایه گذاران وفادار آن بود. طوماری در Change.org که از پلتفرم رابینهود خواسته شده است تا شیب را به مجموعه خود اضافه کند در فضای مجازی منتشر شده است. اگرچه این طومار حدود 300000 امضا داشت موفقیت آن در قیمت شیب منعکس شد. در نهایت شیبا اینو وارد لیست اصلی رمزارزها شد. اعلام شیب در مورد NFT ها و ترس از دست دادن (FOMO) از سوی سرمایه گذاران نیز به افزایش قیمت آن کمک کرد.

اگرچه شیبا اینو توانست در مدت کوتاهی نقاط عطف زیادی را ثبت کند اما پتانسیل آن برای پیشی گرفتن از بیت کوین تقریباً صفر است.

دوج کویندوج کوین
دوج کوین$۰.۰۸۷۳۲۷۲,۶۷۶ تومان
شیباشیبا
شیبا$۰.۰۰۰۰۱۲۰۳۰.۳۶۸۶۴۷۴۹۵۷۷۱ تومان