چرا DAOها برای آینده کسب و کار بسیار مهم هستند؟

ابتدا NFTها آمدند سپس متاورس و Web3 و اکنون DAOها مفهوم بزرگ بعدی هستند. اخیراً DAOها با همه چیز مرتبط بوده اند از بیهودگی ناشی از افراد مشهور در باشگاه قایق بادبانی Bored Ape گرفته تا موضوع جدی حمایت از اوکراین در حالی که از خود در درگیری روسیه دفاع می کند و جمع آوری کمک مالی DAO که بنا بر گزارش ها بنیانگذار اتریوم ویتالیک بوترین اکنون از آن حمایت می کند.

اما آیا ایده DAO در دنیایی با ثبات تر در واقعیت جایی دارد؟

فشاری برای شفافیت

امروزه شرکت ها بیش از هر زمان دیگری تحت فشار هستند تا شفافیت را در نحوه انجام تجارت خود نشان دهند. این امر به اشکال مختلفی به خود می گیرد. استارت‌ آپ‌ ها و شرکت‌ های خصوصی با سرمایه‌ گذاران فردی خود کار می‌ کنند تا بر روی سطح مناسبی از شفافیت در مورد مسائل مالی توافق کنند. برای شرکت های سهامی عام شفافیت مالی به موضوعی جهت انطباق برای سهام باقی ماندن در بورس اوراق بهادار تبدیل می شود. شرکت ها مبالغ هنگفتی را به حسابرسان شخص ثالث پرداخت می کنند تا صورت های مالی خود را تأیید کنند که قرار است به سرمایه گذاران اطمینان دهد که همه چیز درست است.

البته همیشه اینطور نیست. دهه‌ های اخیر رسوایی‌ های مالی متعددی را به همراه داشته است از غول انرژی ایالات متحده انرون در سال 2007 تا دومین شرکت بزرگ ساختمانی بریتانیا در سال 2018 و شرکت مالی آلمانی Wirecard در سال 2020. این است که بررسی ها و موازنه هایی که قرار بود شفافیت را فراهم کند در نهایت شکست خورد.

اکنون فشار برای شفافیت به سایر حوزه‌ هایی که تحت لوای وسیع موضوعات زیست‌ محیطی، اجتماعی و حکمرانی (ESG) قرار دارند گسترش می‌ یابد. به لطف مجموعه ای از قوانین جدید از اتحادیه اروپا، ایالات متحده و بریتانیا شرکت های مالی اکنون موظف هستند ردپای سرمایه گذاری های خود را افشا کنند و تنش بیشتری بین سهامداران و هیئت مدیره ایجاد کند.

تحت بخش اجتماعی این ابتکار کارفرمایان نیز تحت فشار فزاینده‌ ای قرار می‌ گیرند تا شفافیتی را به کارگران در مورد غرامت و مزایا ارائه دهند تا نشان دهند که در نحوه پرداخت به افراد هیچ گونه تعصبی وجود ندارد.

مدلی با فساد کمتر؟

همه اینها به یک مشکل قدیمی بازمی گردد مردم به راحتی در مورد مسائل پول و قدرت فاسد می شوند. ما اشخاص ثالثی مانند حسابرسان، کارگزاران و دفاتر تهاتر را به عنوان راهی برای معرفی اعتماد و شفافیت در فرآیندها منصوب می کنیم. اما به محض اینکه آن احزاب بخشی از فرآیند باشند به همان اندازه فاسد می شوند.

بنابراین با توجه به ویژگی هایی که بلاکچین به میز ارائه می دهد دقیقاً مشخص می شود که چرا ایده DAO این همه هیجان را در محافل برانگیخته است. در صحنه ارز دیجیتال DAO به مدلی برای راه‌ اندازی یک پروتکل مالی غیرمتمرکز جدید با نمونه‌ های برجسته از جمله MakerDAO، CurveDAO و Uniswap تبدیل شده است.

این DAOها تحت حاکمیت هر کسی که توکن اصلی خود را دارد کار می کند. توکن ها حق رای اعطا می کنند و به طور موثر قابلیت های تصمیم گیری را به گروهی غیرمتمرکز از دارندگان واگذار می نمایند. همچنین هر پیشنهاد، تصمیم و رأی کاملاً شفاف بر روی بلاکچین ثبت می شود و روشی تحول آفرین برای انجام معامله ارائه می دهد.

این امر شبیه به حذف کامل سلسله مراتب مدیریت از یک سازمان و اجازه دادن به همه سهامداران، کارمندان و مشتریان برای داشتن سهام در سازمان است و در نحوه اداره آن نظر می دنهد. بنابراین اگر یک معامله گر تصمیم بگیرد که از یک صرافی غیرمتمرکز خاص استفاده کند می تواند به عنوان یک ذینفع و همچنین کاربر با آن درگیر شود. اگر یک گیمر یک بازی NFT خاص را دوست دارد می تواند در مورد توسعه و ویژگی های آینده حرفی برای گفتن داشته باشد.

همچنین در حالی که نیاز به ممیزی کد اساسی از منظر امنیتی وجود دارد نیازی به تأیید تراکنش‌ ها توسط شخص ثالث وجود ندارد زیرا همه چیز توسط شبکه بلاکچین مشاهده می‌ شود.

به وجود آوردن DAOها

بنابراین اگر یک کارآفرین ایده عالی داشته باشد و معتقد است که برای راه‌ اندازی یک DAO آماده است چگونه آن را راه‌ اندازی می‌ کند؟ اکنون لانچرهای غیرمتمرکز DAO مانند UpLift DAO درگیر شدن با DAO را برای هر کسی آسان می‌ کند. این پلتفرمی است که هدف آن متحد کردن پروژه‌ های راه‌ اندازی مخرب ارز دیجیتال با سرمایه‌ گذاران خرده‌ فروشی روزمره است که به دنبال سرمایه‌ گذاری‌ های پرشور هستند.

برای بنیان‌ گذاران پروژه UpLift DAO دسترسی به گروهی از سرمایه‌ گذاران اولیه و زیرساخت‌ های تجاری مورد نیاز برای تحقق یک ایده را ارائه می‌ دهد. در مرحله راه اندازی UpLift از جامعه غیرمتمرکز VC ها، تأثیرگذاران، صرافی ها و سازندگان بازار استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند که پیشنهاد اولیه توکن موفقیت آمیز است.

همچنین IDOهایی که بر روی پلتفرم UpLift انجام می‌ شوند موانع مصنوعی بالایی برای ورود ندارند. حداقل سهام فقط 100 توکن LIFT در حال حاضر حدود 14 دلار آمریکا است که توزیع توکن واقعاً منصفانه را تضمین می کند. این پلتفرم زنجیره ای متقابل است و به پروژه ها امکان دسترسی به طیف گسترده ای از بازارهای هر بلاکچین سازگار با EVM از جمله پالی گان BSC، Avalanche، Polygon و Fantom را می دهد.

UpLift در حال حاضر بیش از 1 میلیون دلار را در پنج پیشنهاد اولیه DEX جمع آوری کرده است و تعداد بیشتری برای ماه های آینده در راه است.