ویتالیک بوترین کیست؟

ویتالیک بوترین نویسنده و برنامه نویس روسی-کانادایی است. ویتالیک از سال 2011 در جامعه بیت کوین فعال بود و یکی از بنیانگذاران مجله بیت کوین و نویسنده مقاله برای آن بود. اما او در درجه اول به عنوان پسر نابغه در پشت اتریوم، دومین پلتفرم ارز دیجیتال جهان پس از بیت کوین شناخته می شود. در زمان نگارش این مقاله، پروژه چشم انداز وی دارای بیش از 65 میلیارد دلار سرمایه در بازار است و همچنان در حال رشد می باشد. در همین حال ویتالیک فقط 23 سال سن دارد و برنامه های گسترده ای برای خلق خود دارد.

undefined

دوران کودکی

ویتالیک در 31 ژانویه 1994 در یکی از شهرهای کولومنا، استان مسکو روسیه به دنیا آمد. او تا سن 6 سالگی در روسیه زندگی می کرد. پدر و مادرش تصمیم گرفتند در جستجوی فرصت های شغلی بهتر به کانادا مهاجرت کنند.

هنگامی که او در کلاس سوم دبستان در کانادا بود، در برنامه ای برای استعدادهای درخشان قرار گرفت. و اگرچه این برنامه به معنای فرصت های یادگیری بیشتر بود، اما او اساساً ناگهان از دوستانش غافل می شد. در حالی که در این برنامه بود، ویتالیک به سرعت متوجه شد که مجموعه خاصی از مهارت ها و استعدادهای او برای همسالان و حتی معلمان خود تا حدی عجیب است. او به طور طبیعی مستعد ریاضیات و برنامه نویسی بود، علاقه زیادی به اقتصاد داشت و می توانست اعداد سه رقمی سریعتر از یک انسان متوسط در سن خود را در ذهن خود اضافه کند.

undefined

بوترین با اجتماعات و رویدادهای فوق برنامه غریبه بود. همانطور که او به یاد می آورد بسیاری از مردم در مورد او صحبت می کردند مثل اینکه او نوعی نبوغ ریاضی بود. در آن زمان، ویتالیک به این فکر افتاد که چرا نمی تواند مانند بقیه یک فرد عادی با میانگین 75 درصد باشد.

برخی ممکن است بگویند ویتالیک به سختی به کشور و فرهنگ جدیدی عادت کرده بود و با ذهنی عجیب و غریب و استعدادهای باورنکردنی که داشت او را بیشتر از سایر افراد جدا می کرد. در نتیجه او در روند یادگیری و همچنین اینترنت غرق شد، جایی که بیشتر روابط حرفه ای و شخصی خود را ایجاد کرد.

وی سپس چهار سال را در مدرسه Aberald، یک دبیرستان خصوصی در تورنتو گذراند. ویتالیک دوران حضور خود را در آنجا به عنوان جالبترین و پربارترین سالهای زندگی خود توصیف می کند. تقریباً بلافاصله پس از شروع تحصیل در آنجا، آن مدرسه نگرش و نتایج او را به شدت تغییر داد. در Aberald جایی بود که وی یادگیری خود را در خصوص علائم تجاری توسعه داد و اساساً یادگیری را هدف اصلی خود در زندگی قرار داد.

ویتالیک همیشه نمرات معقول و خوبی داشته است اما مدتی اولویت او به جای تلاش و وقت برای انجام تکالیفش، کسب سطوح اضافی در بازی World of Warcraft بود. او از 13 سالگی با خوشحالی در حال بازی WoW بود تا اینکه یک روز در سال 2010 شخصیت ویتالیک به دلیل بروزرسانی Blizzard برخی از خصوصیاتش را تغییر داد. او در همان شب متوجه خوابیدن خود شد و بعداً فهمید که خدمات غیرمتمرکز چقدر وحشتناک است و کلاً World of Warcraft را ترک کرد.

زندگی دانشجویی

شاید این جستجوی او برای یافتن اشتیاق جدید در زندگی بود که ویتالیک را به دنیای ارزهای دیجیتال سوق داد. او اولین بار بیت کوین را از پدرش، که خودش در سال 2013 راه اندازی نرم افزار انجام می داد شنید. او بلافاصله وارد این کار نشد. علاوه بر این، او در ابتدا فکر می کرد که ارز دیجیتال ناگزیر از کار خواهد افتاد زیرا ارزش ذاتی ندارد. با این حال بعداً او چند بار در مورد این موضوع شنید و به آن علاقه مند شد. همانطور که خودش گفت اگر دو بار در مورد چیزی می شنوید فکر خوبی است که کمی وقت بگذارید و اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در حال حاضر در آن زمان، ویتالیک هر آنچه در ارتباط با مقررات دولت یا کنترل شرکت ها بود را فقط یک امر شیطانی تلقی می کرد. طبیعتاً ماهیت غیرمتمرکز و غیرقابل کنترل بیت کوین علاقه وی را به خود جلب کرد. حتی از آن زمان سیاست او در مورد خیر و شر به طور قابل توجهی به روز شد اما ویتالیک هنوز هم متقاعد شده است که قدرتمندان بیش از حد قدرت را در دست دارند.

بوترین در نهایت وقت خود را در انجمن های مختلف مرتبط با بیت کوین سپری کرد و در مورد این شبکه تحقیق کرد. در آغاز، این عنصر رمزنگاری کامل شبکه بود که توجه او را به خود جلب کرد. اما هرچه بیشتر و بیشتر در جامعه فعال می شد، شروع به درک درستی از توانایی تقریباً نامحدود تکنولوژی پشت بیت کوین کرد.

او می خواست با استفاده از برخی توکن ها رسماً به این اقتصاد جدید و تجربی بپیوندد، اما نه قدرت محاسبه آنها را داشت و نه پول نقدی برای خرید بیت کوین در اختیار داشت. بنابراین او به دنبال کار در انجمن های مختلف بیت کوین بود و سرانجام شروع به نوشتن مقاله برای یک وبلاگ کرد که باعث شد هر مقاله حدود 5 بیت کوین کسب کند.

ویتالیک از طریق مقاله های خود، سعی در درک و تجربه بیشتر بیت کوین و همچنین در معرض دید قرار گرفتن جامعه داشت. در همان زمان او در حال بررسی همه جنبه های مختلف اقتصادی، فناوری و سیاسی ارز دیجیتال بود. مقالات وی توجه میهای آلیسی، یکی از علاقه مندان به بیت کوین در رومانی را به خود جلب کرد که منجر به برقراری ارتباط مستقیم بین دو نفر و سرانجام در اواخر سال 2011 تأسیس مجله بیت کوین شد. بوترین در حالی که مشغول کار نیمه وقت دیگری به عنوان دستیار تحقیق برای یان گلدبرگ بود و مسئولیت نویسندگی مجله را بر عهده گرفت. علاوه بر این ویتالیک همزمان 5 دوره پیشرفته را در دانشگاه واترلو می گذراند.

در ماه مه 2013، او برای شرکت در یک کنفرانس مربوط به بیت کوین به عنوان نماینده مجله بیت کوین به سان خوزه کالیفرنیا سفر کرد. این اولین باری بود که بوترین شاهد این بود که جامعه ای که در اطراف ارز دیجیتال ظاهر می شود زنده است و فعالیت می کند که او را متقاعد کرد این پروژه واقعاً ارزش ورود به آن را دارد. در اواخر همان سال، ویتالیک از دانشگاه انصراف داد و برخی از بیت کوین هایی را که جمع کرده بود را برای سفر به دور دنیا و ملاقات با افرادی که سعی در گسترش قابلیت های شبکه بیت کوین و تبدیل آن به نسخه بزرگتر و توانمندتر از خود داشتند صرف کرد .

undefined

در طول سفر خود او بسیاری از پروژه های مختلف مربوط به بیت کوین را مشاهده کرد. از فروشگاه های کوچک در نیوهمپشایر و رستوران های برلین که بیت کوین را قبول می کنند تا دستگاه های خودپرداز بیت کوین و جوامع کوچک مختلف در سراسر جهان. با این حال همه این افراد هنوز بیشتر روی چگونگی بهبود و ارتقا عملکرد بیت کوین به عنوان پول، متمرکز بودند.

در اکتبر 2013 او از اسرائیل بازدید کرد و در آنجا با افرادی در پشت پروژه های "CovertCoins" و "MasterCoin" ملاقات کرد. این پروژه ها در حال استفاده از بلاکچین برای برنامه های مختلف دیگر بودند، به عنوان مثال: صدور توکن در بالای بیت کوین، کاربران را قادر می سازد تا استفاده کنند. قراردادهای مالی و غیره حتی اگر آنها هنوز از بلاکچین زیربنایی بیت کوین استفاده می کردند، آنها دارایی های جدیدی را به معاملات بیت کوین اختصاص می دادند.

ویتالیک پس از مشاهده پروتکل هایی که این پروژه ها از آن ها استفاده می کردند فهمید که می توان با جایگزینی تمام عملکردهای آنها با یک زبان برنامه نویسی کامل تورینگ به طور گسترده ای آنچه پروتکل ها انجام می دهند را تعمیم داد. در علوم کامپیوتر، یک زبان برنامه نویسی کامل تورینگ چیزی است که با توجه به الگوریتم مناسب و مقدار زمان و حافظه لازم، کامپیوتر را قادر به حل هر مسئله خاصی می کند. در ابتدا او ایده خود را به پروژه های موجود ارائه داد اما همه به او گفتند که اگرچه ایده جالبی است اما هنوز زمان مناسبی برای اجرای چنین چیزهای بزرگی نبود. بنابراین او تصمیم گرفت که خودش این کار را انجام دهد.

undefined

حتی در آن زمان مفهوم اتریوم هنوز بیشتر در مورد ارز بود. این ایده با گذشت زمان، طی جلسات و گفتگوها با افراد کاملاً ایده دار تغییر و شکل گرفت. هنگامی که آنها زبان برنامه نویسی داشتند، آنها تازه در حال یافتن روشهای جدید برای استفاده از آن در هر هفته بودند. در پایان ژانویه 2014 تیم متوجه شده است که ایجاد یک ذخیره سازی پرونده غیرمتمرکز نسبتاً آسان است و مفاهیمی مانند ثبت نام فقط با چند خط کد می توانند زنده شوند. با جمع شدن موارد استفاده، آنها به آرامی ایده ویتالیک را تغییر داده و به تدریج آن را به شکل اتریوم امروزی درآوردند.

این پروژه با حضور تیم اصلی متشکل از ویتالیک بوترین، میهای آلیسی، آنتونی دی یوریو، چارلز هوسکینسون، جو لوبین و گاوین وود در ژانویه 2014 به صورت عمومی اعلام شد. بوترین همچنین اتریوم را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی ارائه داد و فقط چند ماه بعد تیم تصمیم گرفت که برای تأمین بودجه توسعه، تعداد زیادی از اتر، توکن اصلی شبکه را برگزار کند. تقریباً در همان زمان ویتالیک خود کمک هزینه Theel Fellowship را به مبلغ 100000 دلار دریافت کرد.

از طریق فروش گسترده که طی آن اتر به بیت کوین ها فروخته شد، تیم بیش از 31.000 بیت کوین از انجمن ارزهای دیجیتال جمع آوری کرد که در آن زمان چیزی در حدود 18 میلیون دلار بود. با این حال، در هنگام فروش گسترده بیت کوین در حدود 650 دلار معامله شد اما بلافاصله پس از سقوط قیمت آن و تیم باید با ضرر کاملاً قابل پیشگیری میلیون ها دلار روبرو می شد. با این وجود با پول جمع شده، تیم اتریوم بنیاد اتریوم را تأسیس کرد. یک سازمان غیر انتفاعی مستقر در سوئیس، که وظیفه نظارت بر توسعه نرم افزار منبع باز اتریوم را بر عهده داشت.

undefined

علیرغم برخی آشفتگی ها کمپین سرمایه گذاری جمعی اتریوم سومین مبارزه موفق تا به امروز بود و باعث شد تا پوشش بسیاری از نشریات مهم مالی از جمله وال استریت ژورنال تحت پوشش این پلتفرم قرار گیرد.

پیش از راه اندازی رسمی شبکه، بنیاد چندین نمونه اولیه با نام توکن پلتفرم اتریوم را تولید و آزمایش کرد. نسخه ای به نام "Olympic" آخرین نسخه از این نمونه های اولیه و همچنین پیش انتشار نسخه عمومی بتا بود.

در تاریخ 30 ژوئیه 2015، اولین نسخه عمومی از اتریوم به نام "Frontier" در دسترس عموم قرار گرفت. این نسخه هنوز هم یک نسخه آزمایشی بود. اما همچنان توسعه دهندگان را قادر می سازد تا با ساختن برنامه های غیرمتمرکز محیط را آزمایش کنند. هنگامی که سازندگان و حسابرسان به اندازه کافی آن را پایدار تشخیص دادند، به یک نسخه "Homestead" مهاجرت کردند.

این مهاجرت در 14 مارس 2016 اتفاق افتاد. زمانی که شبکه اتریوم اولین نسخه رسمی تولید خود را مشاهده کرد. ورود آن برای نشان دادن نسل بعدی فناوری بلاکچین شروع شد، آزادی بیشتری به توسعه دهندگان داد و استفاده از آن بسیار آسان تر بود. همچنین پیشرفت های فن آوری بی شماری در راستای آن رخ داده است.

در این زمان، اتریوم در بازار ارزهای دیجیتال مقدمه ای قوی برای خود کرده است. به عنوان مثال، تعداد گره های فعال اتریوم در حدود 5.100 بود که به طور همزمان در مقایسه با 6000 بیت کوین به طور همزمان بسیار چشمگیر است. علاوه بر این تعداد فزاینده ای از معامله کنندگان عمده ارز دیجیتال معامله در اتر را آغاز کردند که خود شاهد افزایش سریع ارزیابی بودیم. شرکتهای عظیم مانند مایکروسافت و IBM علی رغم اینکه اولین نسخه تولیدی بوده اند، در حال حاضر پروژه هایی را بر روی پلتفرم اتریوم انجام داده اند و به طور مستقیم به ویتالیک و تیم او برای همکاری نزدیک شده اند.

به روزرسانی بزرگ بعدی با نام "متروپلیس" قرار است در دو قسمت ارائه شود. قسمت اول آن "Byzantium"، قرار بود در سپتامبر تا اکتبر 2017 منتشر شود اما چندین بار به تعویق افتاده است. هدف از این به روزرسانی این است که شبکه کاملاً کاربرپسند و همچنین سریعتر، سبک تر و ایمن تر از نسخه های قبلی باشد. سرانجام مرحله نهایی اتریوم با نام "Serenity" معرفی می شود.

هکر، DAO و هاردکور

علاوه بر ساخت برنامه های غیرمتمرکز و کاربردهای مختلف دیگر، پلتفرم اتریوم کاربران را قادر می سازد DAO- سازمانهای خودمختار غیرمتمرکز را تنظیم و راه اندازی کنند. آنها اساساً کل نهادهای طولانی مدت هستند که دارایی های دیجیتالی را حفظ می کنند و طبق یک مجموعه کاملاً پیچیده از قوانین از پیش تعریف شده، آنها را به طرق مختلف استفاده می کنند. این قوانین در قراردادهای هوشمند تنظیم شده توسط شخص یا گروهی از افراد تنظیم شده است. یک دوره بودجه اولیه وجود دارد که در طی آن کاربران می توانند توکن هایی را که نشان دهنده مالکیت است خریداری کرده و بودجه را به DAO اضافه کنند. پس از پایان دوره تأمین مالی سرمایه گذاری، DAO شروع به کار می کند. کاربران می توانند در مورد چگونگی هزینه DAO برای وجوه خود پیشنهادهایی را ارائه دهند و اعضایی که توکن خریداری کرده اند می توانند به این پیشنهاد رای موافق یا مخالف دهند. توجه به این نکته مهم است که توکن های خریداری شده در واقع حقوق مالکیت را برابر نمی دانند. در عوض آنها در موارد مختلف به مردم حق رأی می دهند. بیت کوین اساساً اولین DAO ایجاد شده است زیرا با اجماع بین تیم اصلی و شبکه استخراج آن اداره می شود. همه DAO های دیگر در سیستم عامل اتریوم ایجاد شده اند.

'DAO' نام خاصی است که توسط تیمی در پشت استارت آپ Slock.it آلمان ایجاد شده است که "قفل های هوشمند" را ارائه می دهد که به مردم امکان می دهد چیزهای خود مانند اتومبیل، آپارتمان و غیره را در یک نسخه غیرمتمرکز به اشتراک بگذارند. به طریقی DAO موفق شد با داشتن بیش از 150 میلیون دلار از بیش از 11000 عضو، به بزرگترین پروژه سرمایه گذاری جمعی در تاریخ تبدیل شود. نیازی به گفتن نیست که این پول بسیار بیشتر از آن بود که سازندگان آن بتوانند امیدوار باشند و آماده بودند که از پس آن برآیند.

سپس DAO هک شد. توجه به این نکته مهم است که اشکالی که توسط هکر مورد سوء استفاده قرار گرفت در شبکه اتریوم یافت نشد. همه سیستم های شبکه ای تا حدی در معرض حملات هکرها هستند و حتی خود هکر گفت که او به راحتی از یک خلاء فنی در DAO استفاده می کند.

با این وجود در 17 ژوئن 2016، کسی شروع به انتقال پول از DAO به "DAO کودک" کرد که ساختار DAO را کپی کرده است. در پایان هکر موفق شد DAO را از 50 میلیون دلار اتر تخلیه کند. قیمت اتر بلافاصله از بیش از 20 دلار به زیر 13 دلار کاهش یافته است. و در حالی که تیم اتریوم هیچ ارتباطی با DAO و هک آن نداشتند، آن ها جهت مقابله با این مشکلات درگیر بودند.

آنها موفق شدند جلوی تخلیه وجوه را بگیرند و آنها را به یک قرارداد هوشمند دیگر منتقل کنند اما این فقط یک توقف موقت بود. به دلیل نحوه نگارش کد DAO، این احتمال وجود داشت که هکر همچنان بتواند ادعایش در مورد وجوه را مطرح کند. نوعی مداخله از تیم اتریوم لازم بود. در دنیای ارزهای دیجیتال چنین مداخله ای "فورک" نامیده می شود. در ابتدا "سافت فورک" پیشنهاد شد که در اصل یک دکمه تنظیم مجدد شبکه غیرمتمرکز بود. این بدان معنی است که کل شبکه اتریوم به عقب برگردانده می شود که اساساً DAO را حذف می کند و تمام پول را به یک قرارداد هوشمند منتقل می کند که فقط می تواند به سرمایه گذاران بازپرداخت کند.

با این حال این پیشنهاد یک سوال وجودی را ایجاد کرد و باعث ایجاد شکاف در جامعه اتریوم شد. یکی از ویژگیهای اصلی و مهم آن ماهیت غیرمتمرکز بودن آن است. به این معنی که تمام قدرت تصمیم گیری در جامعه می باشد. اقدام برای رفع این مشکل به معنای تضعیف کامل این اصل است. علاوه بر این یک پیشنهاد سافت اکثر ماینرهای اتریوم را به رای گیری در مورد بازگشت مجدد دعوت می کند. اما یک نقص امنیتی در روند رای گیری این گزینه را کاملا از بین برد.

این "هارد فورک" به عنوان تنها گزینه باقی مانده است. اساساً یک نسخه کاملاً جدید از شبکه اتریوم با قوانین کمی متفاوت از نسخه اصلی ایجاد شده است. پس از آن ماینرها، صرافی ها، کاربران عادی و سایر برنامه های اصلی که بر روی آن ساخته شده بودند باید تصمیم بگیرند که آیا می خواهند بخشی از نسخه جدید اتریوم باشند یا با نسخه اصلی باقی بمانند. پیشنهاد هارد فورک توسط دارندگان اتر به رأی گذاشته شد و اکثریت فوق العاده مردم که تقریباً 89 درصد بود رأی مثبت دادند و هارد فورک در 20 ژوئیه 2016 برگزار شد.

این تولد اتریوم کلاسیک بود. اساساً، باید به عنوان ارز دیجیتال جدید رفتار شود. زیرا بلاکچین خاص خود را دارد و از اتریوم نیز مستقل است. هر دو بلاکچین از هر لحاظ یکسان هستند تا بلوک 1920000 که سخت افزار بازپرداخت سرمایه گذاران DAO در آن اجرا شد. اتریوم کلاسیک هنوز همان ویژگی های دقیق اتریوم را ارائه می دهد.

undefined

با این حال این وضعیت کاملاً مشکل ساز است. اول از همه "دو بلاکچین" باعث ایجاد سردرگمی در میان سرمایه گذاران و کاربران عادی می شود. علاوه بر این همچنین می تواند منجر به حملات مجدد به هر دو بلاکچین شود. این بدان معناست که می توان یک معامله را بدون رضایت کاربر یا حتی اطلاع از آن در زنجیره دیگر پخش کرد. زیرا امضای رمزنگاری معامله مذکور قبلاً در بلاکچین دیگری ثبت شده است.

ویتالیک بوترین و رسانه های جمعی

ویتالیک بوترین یکی از بنیانگذاران و سرپرست نویسندگان مجله بیت کوین بود. این کار به عنوان یک پروژه آنلاین آغاز شد. حتی زمانی که اوضاع مالی مجله در بهترین شرایط بود بوترین و یکی دیگر از بنیانگذاران Mihai Alisie حتی به فروش مقالات جداگانه برای بیت کوین در انجمن های مختلف متوسل شدند. با این حال در سال 2012 آنها شروع به چاپ یک نسخه چاپی کردند که اغلب به عنوان اولین انتشار جدی که کاملاً به ارزهای دیجیتال اختصاص داده شده است یاد می شود. این کتاب برای مشترکین در سراسر جهان از طریق پست، فروش و کتابهایBarnes & Noble و دیگر کتابها به صورت آنلاین منتشر شد. ویتالیک هر هفته حدود 10 تا 20 ساعت را صرف کار در انتشار می کند. ویتالیک تا سال 2014 درگیر انتشار بود. مجله بیت کوین ها در حال حاضر تحت مالکیت و اداره BTC Media است.

ویتالیک همچنین به لجر یک مجله علمی که مقالات تحقیقاتی اصلی در مورد ارزهای دیجیتال و تکنولوژی بلاکچین منتشر شده توسط سیستم کتابخانه دانشگاه پیتسبورگ منتشر می کند کمک کرد.

اتحاد سازمانی اتریوم

در مارس 2017 استارت آپ های مختلف بلاکچین شرکت های Fortune 500، دانشگاهیان و فروشندگان تکنولوژی از تأسیس Enterprise Ethereum Alliance (EEA) خبر دادند که در آن زمان 30 عضو بنیانگذار داشت. در زمان نوشتن این مقاله بیش از 150 عضو در این اتحادیه وجود دارد از جمله: شرکت های بزرگ جهانی مانند MasterCard، Cisco Systems، Samsung SDS، Microsoft، Intel و بسیاری دیگر.

undefined

هدف این اتحاد اتصال اعضای خود با متخصصان موضوعی اتریوم به منظور یادگیری و ساختن بستر اتریوم برای تعریف نرم افزاری با درجه بندی سازمانی است که قادر به کاربردهای پیچیده و بسیار سخت است. بسیاری از شرکت های مختلف در زمینه های بانکی، مدیریتی، مشاوره ای، فناوری، سرگرمی و بسیاری دیگر از صنایع در حال کار با متخصصان اتریوم هستند که در زمینه بررسی امکان اجرای تکنولوژی های بلاکچین در فعالیت های خود تحقیق می کنند.

بوترین در چین

علی رغم موضع گیری سخت و اغلب متناقض دولت چین در مورد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال تکنولوژی بلاکچین و پلتفرم اتریوم به طور فعال توسط مشاغل کوچک و بزرگ در سراسر کشور پذیرفته می شوند. شخصیت ویتالیک نیز سهم بزرگی در این پیشرفت دارد به خصوص با توجه به اینکه او فقط با استفاده از یک برنامه در تلفن خود موفق به یادگیری زبان چینی در چند ماه شد.

در چین اتریوم در حال تحقیق و ادغام در سطوح نهادی است. به عنوان مثال دانشگاه پکن یک دانشگاه شماره 1 در چین در حال ایجاد آزمایشگاه اتریوم است که در مورد بهبود پروتکل و موارد استفاده از برنامه برای استفاده از زنجیره های تأمین چین و بازارهای انرژی کار خواهد کرد. رویال سلطنتی چینی که یک واحد تابعه از چاپ و ضرب اسکناس چین است، در حال آزمایش استاندارد و قراردادهای هوشمند توکن (ERC20 اتریوم) برای دیجیتالی کردن یوان چین است. همچنین شرکت ها و استارتاپ های بی شماری وجود دارد که برخی از آنها اعضای موسس Enterprise Ethereum Alliance هستند و بسیاری از منابع و نیروی انسانی خود را بر تحقیق و اجرای جنبه های مختلف بستر اتریوم متمرکز کرده اند.

در ماه مه 2016، 11 بورس کالای منطقه ای، بورس سهام و بورس دارایی های مالی اتحادیه ChinaLedger ایجاد کردند. هدف ایجاد یک پروتکل بلاکچین منبع باز است که توسعه دهندگان می توانند در آینده بیشتر به آن برسند به روشی که مطابق با الزامات نظارتی کاملا منحصر به فرد چین باشد. کمیسیون اینترنت انجمن اوراق بهادار چین با داشتن اعضای برجسته جامعه بلاکچین از جمله ویتالیک بوترین به عنوان مشاور در نقش مشاوره فعالیت می کند.

علاوه بر این ویتالیک همچنین یک شریک عمومی در Fenbushi Venture Capital اولین و بزرگترین شرکت سرمایه مستقر در چین است که به طور انحصاری در شرکت های فعال بلاکچین سرمایه گذاری می کند.

بوترین در روسیه

مفهوم اساسی ارزهای دیجیتال ماهیت غیرمتمرکز و غیرقابل کنترل آنها تا حدودی عصیانگر است که همیشه تمایل به ضربه زدن به روس ها دارد. علاوه بر این روسیه میزبان تعداد زیادی از افراد با سواد کامپیوتری است. با وجودی که باترین در سن 6 سالگی از آنجا دور شد نمونه اصلی است. همه این عوامل او را به فردی فوق العاده برجسته و مورد توجه در روسیه تبدیل می کند.

در آگوست 2017 بیش از 5000 نفر در Skolkovo برای سخنرانی ویتالیک جمع شدند. از جمله اینکه روسیه در مورد تحقیق و آزمایش تکنولوژی های بلاکچین در کنار انگلیس و سنگاپور در میان سه کشور برتر است. علاوه بر این مسکو یکی از بزرگترین خوشه های گره در کل شبکه اتریوم را دارد.

ویتالیک همچنین با اشاره به اینکه ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از بلاکچین آگاه است گفت که این بدان معنی است که هیاهو در اطراف این تکنولوژی بسیار زیاداست. بوترین در جریان سفر خود با پوتین دیدار کرد. برخی از رسانه ها ادعا کردند که این دیدار یکی از شرایط ویتالیک برای سفر است. در طول جلسه بوترین فرصت های استفاده از تکنولوژی های توسعه یافته در روسیه را شرح داد و ظاهراً رئیس جمهور از این ایده حمایت كرده است. قبلاً گزارش شده بود كه پوتین به ایده اقتصاد دیجیتال بسیار علاقه مند است و روسیه در حال حاضر در حال بررسی فرصت های مربوط به بلاکچین برای ردیابی دیجیتال كالاها، شناسایی شخصی و حمایت از حقوق مالك دیجیتال است.

undefined

در اکتبر 2017 بزرگترین بانک روسیه اسبربانک (Sberbank) اعلام کرد که به Enterprise Ethereum Alliance پیوست. قبل از آن تنها شرکت روسی در این اتحاد QIWI بود (یک ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی). پیش از این اسبربانک گزارش داده بود که در همکاری با نهادهای نظارتی، وزیر اقتصاد، سایر بانک های روسیه و اتاق بازرگانی بین المللی روسیه کار کرده و آزمایش روی اعتبار اسنادی "هوشمند" و ضمانت نامه را به پایان رسانده است.

در طول سفر خود به روسیه در آگوست 2017، بوترین همچنین معامله ای را با ولادیسلاو مارتینوف، مدیرعامل Yota Services (یک شرکت ارتباطات سیار و تجهیزات ارتباطی مستقر در روسیه) انجام داد که این معامله مستلزم ایجاد یک نهاد جدید یعنی اتریوم روسیه است که آموزش، رویدادها و بررسی معماری را برای یک بانک توسعه دولتی Vneshtorgbank روسیه ارائه می دهد. علاوه بر این، این بانک قصد دارد توسعه مرکز جدید تحقیقات بلاکچین در دانشگاه ملی علم و فناوری (MISIS) را تأمین کند که توسعه آن نیز توسط اتریوم روسیه پشتیبانی خواهد شد. این مرکز جدید با هدف ارائه راه حل برای خدمات دولتی، همکاری با نهادهای دولتی و شرکتی در نظر گرفته خواهد شد.

اخبار جعلی در مورد مرگ وی

در تاریخ 25 ژوئن 2017 یک گزارش از اخبار جعلی که ادعا می کرد ویتالیک بوترین در یک تصادف اتومبیل جان خود را از دست داده است، باعث شد که اتر 4 میلیارد دلار از ارزشش را در بازار از دست دهد. اگرچه اتریوم تمام ارزش از دست رفته را حفظ کرد اما این حقه اهمیت ویتالیک را برای سیستم عامل و کل ارزهای دیجیتال و بلاکچین برجسته کرده است. شاید بالاخره ناشناس ماندن کامل توسط سازندگان بیت کوین یک حرکت بسیار هوشمندانه بود.

اکنون

این روزها ویتالیک در سنگاپور زندگی می کند و مثل همیشه به سختی روی خلقت خود کار می کند. در همان ابتدای کار فقط سه نفر روی پروتکل های اتریوم کار می کردند اما او امیدوار است که تیم به زودی به سطحی برسد که به حضور کمتری نیاز داشته باشد.

او همچنان به آینده پلتفرم خوشبین است و می گوید تنها قاتل اتریوم خود اتریوم است. بوترین و تیم او در حال آماده شدن برای عرضه نسخه های جدید، پایدار، ایمن و کارآمد اتریوم هستند و مقیاس پذیری، بهینه سازی، مقرون به صرفه بودن و امنیت را بزرگترین چالش های خود عنوان کردند.

اتریوماتریوم
اتریوم$۱,۹۵۶.۴۶۰,۱۴۰,۳۵۹ تومان