به راستی ساتوشی ناکاموتو که بود؟

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

گرچه ممکن است ما ندانیم ساتوشی ناکاموتو چه کسی بوده است اما می دانیم که چه کاری انجام داده است. ناکاموتو مخترع پروتکل بیت کوین بود و در نوامبر 2008 مقاله ای را از طریق لیست پستی رمزنگاری منتشر کرد.

سپس ناکاموتو اولین نسخه مشتری نرم افزار بیت کوین را در سال 2009 منتشر کرد و با دیگران در پروژه از طریق لیست های پستی شرکت کرد تا اینکه سرانجام در پایان سال 2010 از جامعه محو شد.

ناکاموتو با افراد تیم منبع باز کار می کرد اما مراقب بود هرگز چیزی شخصی درباره خودش فاش نکند و آخرین کسی که از او شنیده می شود در بهار 2011 است. زمانی که او گفت که"به کارهای دیگر روی آورده است".

آیا ساتوشی ناکاموتو ژاپنی بود؟

بهترین کار این است که یک کتاب را بر اساس جلد آن قضاوت نکنید.

"ساتوشی" به معنای "تفکر روشن، سریع و عاقلانه "ناکا" می تواند به معنای "متوسط، درون یا رابطه" باشد. "موتور" می تواند به معنای "مبدا" یا "پایه" باشد.

همه این موارد مربوط به شخصی است که با طراحی یک الگوریتم هوشمندانه یک جنبش را بنیان نهاده است. البته مساله این است که هر واژه دارای چندین معنی ممکن است.

ما نمی توانیم به طور قطع بدانیم که ناکاموتو ژاپنی است یا نه. در حقیقت تصور اینکه او واقعاً "زن" بوده، جسورانه است. اجازه دادن به این حقیقت که "ساتوشی ناکاموتو" می تواند یک اسم مستعار باشد، "او" می تواند "زن" یا حتی "آنها" باشد.

آیا کسی می داند ساتوشی ناکاموتو چه کسی بود؟

خیر. اما تکنیک های کارآگاهی که افراد هنگام حدس زدن از آنها استفاده می کنند گاهی از جواب هم جذاب تر هستند. جوشوا دیویس از نیویورکر معتقد بود که ساتوشی ناکاموتو مایکل کلیر، دانشجوی کارشناسی ارشد رمزگذاری در کالج ترینیتی دوبلین است.

او با تجزیه و تحلیل 80000 کلمه نوشته های آنلاین ناکاموتو و جستجوی سرنخ های زبانی به این نتیجه رسید. وی همچنین به جامعه شناس اقتصادی فنلاندی و توسعه دهنده بازی های سابق ویلی لهدونویرتا مشکوک شد.

هر دو مخترع بودن بیت کوین را انکار کردند. مایکل کلار در اجلاس وب 2013 ساتوشی بودن را علناً انکار کرد.

undefined

آدام پننبرگ در شرکت فست با این ادعا مخالفت کرد و در عوض استدلال کرد که ناکاموتو واقعاً سه نفر بوده است: نیل کینگ، ولادیمیر اوکسمن و چارلز بری. او این موضوع را با تایپ عبارات منحصر به فرد کاغذ بیت کوین ناکاموتو در گوگل فهمید تا ببیند آیا آنها در جای دیگری استفاده شده اند یا نه.

یکی از آنها "از نظر محاسباتی غیرعادی است". در یک برنامه ثبت اختراع ساخته شده توسط این سه نفر برای به روزرسانی و توزیع کلیدهای رمزگذاری ارائه شده است. نام دامنه bitcoin.org که در ابتدا توسط ساتوشی برای انتشار مقاله استفاده می شد، سه روز پس از درخواست ثبت اختراع درج شده بود.

این ثبت در فنلاند بود و یکی از نویسندگان حق ثبت اختراع شش ماه قبل از ثبت دامنه به آنجا سفر کرده بود. همه آنها آن را انکار می کنند.

در هر صورت وقتی bitcoin.org در 18 آگوست 2008 ثبت شد، ثبت نام کننده در واقع از یک سرویس ثبت نام ناشناس ژاپنی استفاده می کند و با استفاده از ISP ژاپنی میزبان آن است. ثبت نام در سایت فقط در تاریخ 18 مه 2011 به فنلاند منتقل شد که نظریه فنلاند را تا حدودی ضعیف می کند.

برخی دیگر فکر می کنند ناکاموتو Martii Malmi بود. توسعه دهنده ساکن فنلاند که از ابتدا با بیت کوین درگیر بوده و رابط کاربری آن را توسعه داده است.

احتمال دیگر جد مک کالیب، دوستدار فرهنگ ژاپن و ساکن ژاپن است که صرافی بیت کوین را ایجاد کرده است. سیستم های پرداخت غیرمتمرکز Gox و غیرمتمرکز ریپل و بعداً استلار.

نظریه دیگر حاکی از آن است که دانشمندان کامپیوتر Donal O’Mahony و Michael Peirce Satoshi هستند. بر اساس مقاله ای که آنها درمورد پرداخت دیجیتال تألیف کرده اند، همراه با Hitesh Tewari، بر اساس کتابی که با هم منتشر کرده اند. اومهونی و تواری همچنین در کالج ترینیتی تحصیل کردند. جایی که مایکل کلیر دانشجو بود.

محققان اسرائیلی دوریت رون و آدی شامیر از موسسه وایزمن ادعاهای مطرح شده در مقاله ای مبنی بر وجود پیوندی بین ساتوشی و جاده ابریشم، وب سایت بازار سیاه که توسط FBI در اکتبر 2013 از بین رفت را پس گرفتند. گفته می شود متعلق به ساتوشی و سایت است. داستین دی ترامل، محقق امنیتی صاحب این آدرس بود و ادعا می کرد که او ساتوشی است.

در ماه مه 2013، تد نلسون پیشگام اینترنت کلاه دیگری را به حلقه انداخت: ریاضیدان ژاپنی، پروفسور Shinichi Mochizuki اگرچه اذعان می کند که شواهد در بهترین حالت محتمل است.

undefined

هال فینی، مایکل وبر، وی دای و چندین توسعه دهنده دیگر از جمله کسانی بودند که به طور دوره ای در گزارش های رسانه ای و بحث های آنلاین به عنوان ساتوشی های بالقوه نامگذاری می شوند. گروهی از کارشناسان زبانشناسی پزشکی دانشگاه آستون معتقدند که خالق واقعی بیت کوین، نیک سابو است که براساس تجزیه و تحلیل مقاله سفید بیت کوین ساخته شده است.

دومینیک فریزبی، کمدین و نویسنده همچنین اظهار داشت که Szabo، خالق بیت گولد محتمل ترین نامزد ساتوشی در کتاب خود "بیت کوین: آینده پول" است. تجزیه و تحلیل دقیق او شامل زبان شناسی نوشتن ساتوشی، قضاوت درباره سطح مهارت فنی در C++ و حتی تولد احتمالی ساتوشی بود.

در کتاب ناتانیل پوپر، "طلای دیجیتال" که در ماه مه سال 2015 منتشر شد، پوپر نشان می دهد که در یک برخورد نادر در یک رویداد Szabo دوباره ساتوشی بودن او را انکار کرد.

سپس در اوایل دسامبر 2015، گزارش های Wired و Gizmodo به طور آزمایشی ادعا کردند که ناکاموتو را به عنوان کارآفرین استرالیایی Craig S Wright معرفی کرده اند. WIRED به "یک منبع ناشناس نزدیک به رایت" اشاره کرد که حافظه پنهانی ایمیل، رونوشت و سایر اسناد را ارائه می دهد که به نقش رایت در ایجاد بیت کوین اشاره دارد. Gizmodo به یک اسناد مخفی که از شخصی ادعا می شود حساب ایمیل تجارت رایت را هک کرده و همچنین تلاش برای مصاحبه با افراد نزدیک به وی استناد کرده است. در حالی که بیشتر افراد دیگری که حدس می زنند ناکاموتو هستند اصرار داشتند که آنها مخترع بیت کوین نیستند، رایت استثناء است و ادعا می کند ناکاموتو است. با این حال بسیاری معتقدند که شواهد موجود تاکنون برای تأیید این ادعا کافی نبوده و حتی برخی فکر می کنند گزارش هایی که باعث ایجاد ارتباط اولیه شده اند توسط شخص رایت در یک فریب کاری دقیق برای گمراهی بوده است.

بنابراین چه چیزی در مورد ساتوشی ناکاموتو می دانیم؟

چیزی که ما می دانیم براساس مصاحبه با افرادی که در مراحل اولیه توسعه بیت کوین با او درگیر بودند، این است که او فکر می کند سیستم کاملاً دقیق است.

طبق گفته جف گارزیک، توسعه دهنده اصلی، رمزگذاری وی معمول نبوده است. زیرا او آزمایش دقیق همان چیزی که شما از یک مهندس نرم افزار کلاسیک انتظار دارید را اعمال نکرده است.

ثروت ساتوشی ناکاموتو چقدر است؟

تجزیه و تحلیل توسط سرجیو لرنر، مرجع بیت کوین و رمزنگاری، نشان می دهد که ناکاموتو بسیاری از بلوک های اولیه شبکه بیت کوین را استخراج کرده و ثروتی در حدود 1 میلیون بیت کوین مصرف نشده داشته است. ارزش این احتکار از 23 نوامبر سال 2020 18.4 میلیارد دلار است.

ساتوشی ناکاموتو اکنون چه کاری انجام می دهد؟

هیچ کس نمی داند ناکاموتو در چه کاری قرار دارد. اما یکی از آخرین نامه های الکترونیکی که او به تاریخ 23 آوریل 2011 برای یک توسعه دهنده نرم افزار ارسال کرده است می گوید: "من به کارهای دیگری میپردازم. با گاوین و همه خوب هستند."

بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۹۱۹۹۱۹,۷۱۰,۱۸۳ تومان