آنچه که سرمایه گذاران باهوش باید در مورد استخراج ارز دیجیتال بدانند

از آنجایی که ارزهای دیجیتال مقبولیت و استفاده گسترده‌ تری پیدا کرده اند شرکت‌ های استخراج ارز دیجیتال در کانون توجه قرار گرفته اند.

استخراج ارز ددیجیتال دقیقا چیست؟

این عمل اساساً فرآیند ایجاد ارزهای دیجیتال از طریق حسابرسی و پردازش تراکنش‌ های ارزهای دیجیتال است. ماینرها بلاک های داده را در بلاکچین دفتر کل دیجیتالی که به عنوان بستر بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال عمل می کند تأیید می نمایند. آنها همچنین "بلاک" بعدی و یا رکورد تراکنش ها را به زنجیره اضافه می کنند. هنگامی که آنها محاسبات پیچیده را حل می کنند ماینرها با بیت کوین و یا هر ارز دیجیتالی که استخراج می کنند پاداش دریافت می نمایند. محاسبات آنقدر پیچیده هستند که فقط با کامپیوترهای بسیار قدرتمند قابل انجام می باشند و هدف این سختی به اصطلاح اثبات کار این است که تقلب در آن غیرممکن می شود.

در روزهای اولیه استخراج ارز دیجیتال یعنی یک دهه پیش افراد می‌ توانستند ارزهای دیجیتال را با کامپیوتر خانگی خود استخراج نمایند زیرا محاسبات مورد نیاز بسیار آسان‌ تر بود. امروزه ماینرها برای تکمیل محاسبات به سرمایه گذاری قابل توجهی در توان پردازشی و برق نیاز دارند. یک دهه بعد ماینینگ ارز دیجیتال حتی بیشتر خواستار خواهد شد.

به نوعی یک مسابقه تسلیحاتی در جریان است. با توجه به تعداد فزاینده شرکت‌ های استخراج رمزارز، درک نحوه کار ماینرها، آنچه که آنها را متمایز می‌ کند و چه عواملی بر آنها تأثیر می‌گذارد مهم‌ تر از همیشه می باشد. به گفته لی همه ماینرهای بیت کوین یکسان ایجاد نمی شوند

سه متغیر استخراج ارز دیجیتال

سه عامل کلیدی وجود دارد که سودآوری یک ماینر ارز دیجیتال را تعیین می‌ کند: هزینه ‌های سخت‌ افزار، قیمت انرژی و قیمت ارز دیجیتال.

برای به دست آوردن رد پایی در این صنعت نوپا ماینرها پول زیادی را روی نیم رساناهای سطح بالا سرمایه گذاری می کنند و تحت تأثیر هزینه های نوسان تراشه ها قرار می گیرند.

لی با تشریح وضعیتی که در آن ماینرها قراردادهای خرید را با قیمتی معین بر اساس انتظارات افزایش قیمت‌ها در عرض سه تا پنج سال تنظیم می‌ کنند گفت: این امر به نوعی مانند یک قرارداد آتی است. در حال حاضر کمبود جهانی نیم رسانا وجود دارد که باعث افزایش قیمت ها شده است. این کمبود همچنین ماینرهای ارز دیجیتال را در مقابل گیمرها قرار می دهد که هر دو گروه در تلاش برای به دست آوردن تراشه های نیم رسانای پرقدرت هستند.

عامل دیگری که ماینرها مدیریت می کنند قیمت انرژی است. ماینرها برای انجام محاسبات به مقدار زیادی قدرت نیاز دارند بنابراین انگیزه قوی برای یافتن ارزان ترین منابع موجود وجود دارد. به طور فزاینده ای این منابع می توانند تجدید پذیر باشند زیرا انرژی های تجدیدپذیر در قیمت کاهش می یابد. استفاده از انرژی های تجدید پذیر همچنین به کاهش نگرانی ها در مورد تأثیر زیست محیطی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال کمک می نماید.

ماینرها واقعاً انگیزه دارند که در سمت راست آن معامله قرار بگیرند. آنها می‌ خواهند از انرژی‌ های تجدید پذیر استفاده نمایند و بخشی از راه‌حل ESG (محیط‌زیست، اجتماعی و حکومت‌ داری) باشند. طبق گزارش مرکز تامین مالی جایگزین کمبریج تخمین زده می‌ شود که 76 درصد ماینرهای بیت‌ کوین از نوعی انرژی تجدید پذیر استفاده می‌ کنند در حالی که تقریباً 40 درصد از انرژی ماینرها از انرژی‌ های تجدید پذیر تامین می‌ شود.

هزینه کم انرژی های تجدید پذیر یکی از دلایلی است که استخراج ارز دیجیتال در چین بسیار زیاد است. در طول فصل بارانی چین سدهای برق آبی انرژی اضافی تولید می کنند و قیمت انرژی کاهش می یابد. این زمانی است که ماینرها انبارهای سرورهای خود را به منابع برق آبی متصل می نمایند. وقتی فصل بارانی به پایان می رسد ماینرها دوباره به زغال سنگ و یا هر چیز دیگری که ارزان تر است روی می آورند.

در نهایت ماینرها تحت تأثیر قیمت ارزهای دیجیتال قرار دارند. وقتی قیمت ارز دیجیتال افزایش می‌ یابد قیمت سهام شرکت‌ های استخراج ممکن است افزایش پیدا کند مشابه اینکه چگونه سهام شرکت‌ های استخراج طلا همراه با بالا رفتن ارزش‌ طلا افزایش می یابد.

در حالی که برخی از شرکت‌هایی که ارز دیجیتال را استخراج می نمایند به استخراج به عنوان تجارت اصلی خود متکی هستند برخی دیگر آن را به عنوان یک تجارت جانبی حفظ می‌ کنند.