UTreeXO چیست؟

UTreeXO یک پیشنهاد بهبود یافته می باشد که توسط Tadje Dryja طراحی شده است و به دنبال بهبود مدیریت UTXO بلاکچین بیت کوین و فشرده سازی آن به یک هش ساده است که می تواند توسط همه بازیگران شبکه تولید شود.

یکی از پیشرفت هایی که برای بیت کوین در حال آماده سازی است با نام UTreeXO شناخته می شود. پروژه ای که به دنبال کمک به ما در کاهش مشکلات پیش آمده با مدیریت خروجی های مصرف نشده (UTXO) در بلاکچین است. اما UTreeXO در واقع چه می کند؟ چگونه می توانید به ما کمک کنید؟

UTreeXO و بهبود کنترل UTXO در بیت کوین

UTXO مکانیزمی است که می تواند کوین های بلا استفاده را در آدرس بیت کوین شناسایی کند. برای تصور راحت تر این مثال را در نظر داشته باشید:

ماریا تصمیم گرفته است که بدهی قدیمی خود که معادل 200 یورو می باشد را به صورت بیت کوین به خوان بپردازد. برای این کار ماریا کیف خود را باز می کند، معامله را آماده می کند و موجودی را برای خوان می فرستد. در آن زمان خوان می تواند معامله تأیید نشده را ببیند و پس از تأیید بالاخره بدهی ماریا پرداخت می شود. در این مثال سه نکته وجود دارد:

  • ماریا از موجودی موجود برای پرداخت هزینه به خوان استفاده می کند. این موجودی بخشی از UTXO (کوین هایی در اختیار اوست که خرج نشده است) می باشد که ماریا در اختیار دارد.
  • پرداخت انجام می شود، ماریا مالکیت آن کوین ها را به خوان واگذار می کند، یک معامله با ورودی (با استفاده از موجودی خود UTXO) و خروج (که کوین ها را به خوان اختصاص می دهد) ایجاد می کند و در صورت تغییر آن خروجی دوم ایجاد می کند که موجودی گفته شده را به ماریا بر می گرداند.
  • خوان پرداخت را از ماریا دریافت می کند و بلیط های ماریا (موجودی UTXO که او در اختیار داشت) اکنون به موجودی خوان تبدیل می شود که در حال حاضر UTXO های آینده او هستند.

این مدل UTXO اساس حسابداری پرداخت بیت کوین است و راهی هوشمندانه برای جلوگیری از بیرون آمدن کوین ها از بیت کوین یا استفاده از کوین هایی است که واقعاً تحت قدرت آن ها نیست. یعنی UTXO ها در بیت کوین اساسی هستند.

مشکل طرح UTXO بیت کوین

با این حال این طرح مشکلی را نیز ایجاد می کند و آن این است که مقدار زیادی اطلاعات تولید می کند که در نهایت باعث می شود اندازه بلاکچین به طور نامتناسب رشد کند. همچنین امکان تأیید کامل بلاکچین را بسیار پیچیده و مشکل کرده و روند همگام سازی نودها را کند می کند.

برای حل این مشکل و کاهش حجم اطلاعات UTXO در بلاکچین Tadje Dryja خالق شبکه لایتینگ UTreeXO را ارائه کرده است. ایده پشت این بهبود ارائه سیستمی به بیت کوین است که به شما این امکان را می دهد تا مجموعه داده های UTXO بلاکچین بیت کوین را به صورت هش به طور صحیح ساده کرده و از نظر رمزنگاری قابل تایید باشد.

یعنی UTreeXO یک باتری مبتنی بر هش است. برای رسیدن به این هدف UTreeXO داده های UTXO را از بلاکچین می گیرد و این داده ها را به یک درخت بزرگ شبیه درخت مرکل تبدیل می کند. این درخت سپس به یک هش ریشه سنتز می شود که تمام مجموعه داده ها را سنتز می کند. سیستم به صورت تجمعی است بنابراین ایجاد یک هش جدید به سادگی نیاز به کپی هش قبلی با داده های قبلی UTXO دارد و فرآیند تجمع را ایجاد می کند و در نتیجه هش جدید به دست می آید.

این وظیفه در دست نودهای به اصطلاح فشرده سازی است و آنها می توانند شبکه را در صورت لزوم با داده های UTXO و UTreeXO هماهنگ نگه دارند. این امر تضمین می کند که نمی توان سیستم را دستکاری کرد و می توان آن را به صورت عمومی تایید کرد و همچنین این سیستم عملکرد فعلی بیت کوین را مختل نمی کند.

UTreeXO چگونه کار می کند؟

مشکل مقیاس پذیری در بیت کوین هر روز جدی تر می شود. اول از همه ما معتقدیم که هر روز افراد بیشتری کیف پول خود را ایجاد می کنند و شروع به استفاده از شبکه بیت کوین می نمایند. این هجوم بیشتر افراد در شبکه بیت کوین حجم اطلاعات از جمله معاملات و اطلاعات بیشتر در شبکه را افزایش می دهد. اطلاعاتی که نودها باید مدیریت کنند و باید در بلاکچین ثبت شوند. از جمله این داده ها می توان به اطلاعات UTXO (خروجی تراکنش های بدون هزینه) اشاره کرد.

با توجه به این، نودهای جمع و جور UTreeXO هنگامی که یک تراکنش جدید ایجاد می شود و از طریق شبکه منتقل می شود نقش خود را آغاز می کنند. در آن نقطه نود تراکنش را انجام می دهد، اثبات رمزنگاری این واقعیت را انجام می دهد و درخت UTXO زنجیره را بازسازی می کند تا هش نهایی را به دست آورد. سپس اثبات ورود (اثبات رمزنگاری UTXO) همراه با تراکنش ارسال می شود و بر روی بلاکچین ذخیره می شود.

از آن به بعد هر نود فشرده UTreeXO معامله و اثبات رمزنگاری را به دیگر نودهای فشرده ارسال می کند. به این ترتیب اجماعی بر روی درخت UTXO زنجیره ایجاد می شود و تأیید عمومی همه این اطلاعات فعال می شود. در پایان هنگامی که معامله در یک بلاک گنجانده می شود تمام داده های آزمایش کنار گذاشته می شوند. این بدان معناست که نودهای فشرده می توانند معاملات و آزمایشات را در حافظه خود نگه دارند. بنابراین هیچ اطلاعاتی وجود ندارد که بر روی هارد دیسک نوشته شود.

اهداف UTreeXO

هدف اصلی UTreeXO کاهش میزان اطلاعات مورد نیاز برای نودها برای بررسی در دسترس بودن UTXO ها است. به این ترتیب آنها فقط باید یک کپی از اطلاعات دارایی معامله و در کنار این اطلاعات اثبات رمزنگاری اطلاعات مربوط به UTXO ها را ذخیره کنند. در نتیجه قدرت محاسباتی و ذخیره اطلاعات مورد نیاز نودها به شدت کاهش می یابد در حالی که در دسترس بودن منابع و پهنای باند در سراسر شبکه را بهبود می بخشد.

در عین حال این امکان را می دهد که مقیاس پذیری بیشتری به شبکه بیت کوین در برخی نقاط ارائه شود. این امر به دلیل کاهش جریان داده ها در شبکه امکان پذیر است که استفاده از پهنای باند را به میزان قابل توجهی کاهش و در عین حال زمان تأیید تراکنش ها را نیز کاهش می دهد

مزایا و معایب UTreeXO

مزایا

  • از جمله مزایای آن بهبود سرعت معاملات در بیت کوین است. این امر با ارائه مقیاس پذیری بیشتر در برابر حجم عظیمی از اطلاعات که در شبکه به دلیل افزایش حجم معاملات انجام می شود صورت می گیرد.
  • کاهش میزان اطلاعات ذخیره شده در نودهای شبکه بیت کوین.
  • امنیت و حریم خصوصی معاملات را حفظ می کند. این امر ممکن است زیرا تنها شواهدی مبنی بر وجود وجوه بدون ذکر جزئیات بیشتر منتقل می شود به این ترتیب از نقض حریم خصوصی و امنیت کاربران جلوگیری می شود.

معایب

  • پیاده سازی UTreeXO مستلزم ایجاد نودهای واسطه یا نودهای پل است. این نودها به عنوان نقطه انتقال اطلاعات از یک نود کامل استاندارد به یک نود فشرده عمل خواهند کرد. جریان اطلاعات در این نودهای پل باید کامل باشد. به این معنا که آنها باید بلاکچین و همچنین لیست UTXO را حفظ کنند تا آزمایشاتی را که نودهای فشرده برای اعتبار سنجی معاملات نیاز دارند ایجاد کنند.
  • وجود نودهای پل در شبکه می تواند موقعیت هایی را ایجاد کند که برخلاف تمرکززدایی باشد.
  • ایجاد کمیسیون های جدید که به عنوان مشوق نودهای پل عمل می کند. این امکانی است که ممکن است در مورد پیاده سازی فناوری UTreeXO در شبکه بیت کوین رخ دهد. این امر منجر به افزایش هزینه کارمزد معاملات می شود.
بیت کوینبیت کوین
بیت کوین$۲۹,۴۳۶۹۰۲,۰۳۷,۲۱۴ تومان