استراتژی ترند تریدینگ (Trend Trading) یا معامله گری روند چیست؟

معاملات ترند یک سبک معاملاتی است که تلاش می کند سود را از طریق تجزیه و تحلیل حرکت دارایی در یک جهت خاص به دست آورد. وقتی قیمت در یک جهت کلی بالا یا پایین حرکت می کند این وضعیت روند نامیده می شود.

معامله گران ترند یا ترند تریدرها زمانی که یک سهام در حال صعود است موقعیت طولانی را تجربه می کنند. روند صعودی با پایین آمدن نوسان بیشتر و اوج گیری بیشتر نوسان مشخص می شود. به همین ترتیب در صورت روند نزولی دارایی، معامله گران روند ممکن است تصمیم بگیرند که موقعیت کوتاهی را وارد کنند. روند نزولی با کمترین نوسان و بالاترین میزان چرخش مشخص می شود.

نکات کلیدی

  • معاملات ترند به منظور استفاده از روند صعودی طراحی شده است. جایی که قیمت تمایل به بالاترین افزایش یا روند نزولی دارد و جایی که قیمت تمایل به پایین آمدن دارد.
  • روند نزولی مجموعه ای از اوج گیری نوسان بالاتر و پایین تر است.
  • معامله گران ترند علاوه بر اینکه به بالا و پایین ترین سطح نوسان نگاه می کنند از ابزارهای دیگری مانند خط روند یا ترند، میانگین های متحرک و شاخص های فنی نیز برای شناسایی جهت روند و ارائه علائم معاملاتی استفاده می کنند.

درک معاملات ترند

استراتژی های معاملات ترند فرض می کنند که یک سهام در همان جهتی حرکت می کند که در حال حاضر روند رو به رشد دارد. چنین استراتژی هایی معمولاً به منظور سودآوری یا جلوگیری از ضررهای بزرگ در صورت تغییر روند حاوی سود و یا توقف ضرر هستند. معاملات روند توسط معامله گران کوتاه مدت، متوسط ​​و بلند مدت استفاده می شود.

معامله گران برای تعیین جهت روند و زمان تغییر جهت از هر دو روش قیمت و سایر ابزارهای فنی استفاده می کنند.

معامله گران اقدام قیمت، حرکت های قیمت را در نمودار مشاهده می کنند. برای روند صعودی آنها می خواهند حرکت قیمت را از بالاترین سطح اخیر ببینند و هنگامی که قیمت کاهش می یابد باید بالاتر از پایین ترین سطح نوسان باشد. این نشان می دهد که حتی اگر قیمت بالا و پایین در حال نوسان باشد مسیر کلی صعودی است.

استراتژی های معاملات ترند

استراتژی های معاملات ترند مختلفی وجود دارد که هر کدام از شاخص های مختلف و روش های اقدام قیمت استفاده می کنند. برای همه استراتژی ها جهت کنترل ریسک باید از توقف ضرر استفاده شود. برای یک روند صعودی، ضرر توقف در زیر سطح پایین نوسان که قبل از ورود رخ داده است یا در زیر سطح پشتیبانی دیگر قرار می گیرد. برای روند نزولی و یک موقعیت کوتاه، ضرر توقف اغلب دقیقاً بالای یک نوسان قبلی یا بالاتر از یک سطح مقاومت دیگر قرار می گیرد.

اغلب اوقات معامله گران هنگام جستجوی فرصت های معاملات ترند از ترکیبی از این استراتژی ها استفاده می کنند. یک معامله گر ممکن است به دنبال شکست از طریق سطح مقاومت باشد تا نشان دهد که ممکن است یک حرکت بالاتر آغاز شود اما فقط در صورتی معامله می شود که قیمت بالاتر از یک میانگین متحرک خاص باشد.

میانگین های متحرک

این استراتژی ها شامل ورود به یک موقعیت بلند هنگام عبور میانگین متحرک کوتاه مدت از میانگین متحرک بلند مدت یا ورود به موقعیت کوتاه هنگام عبور میانگین متحرک بلند مدت از میانگین متحرک کوتاه مدت است. متناوباً برخی از معامله گران ممکن است مراقب باشند که چه زمانی قیمت از میانگین متحرک عبور می کند تا نشانه یک موقعیت طولانی باشد و یا هنگامی که قیمت از زیر میانگین عبور می کند تا موقعیت کوتاه را نشان دهد.

به طور معمول استراتژی های میانگین متحرک با نوعی دیگر از تجزیه و تحلیل فنی برای فیلتر کردن سیگنال ها ترکیب می شوند. این عمل ممکن است شامل بررسی قیمت برای تعیین روند باشد زیرا میانگین های متحرک سیگنال های بسیار ضعیفی را در صورت عدم وجود روند ارائه می دهند. قیمت فقط با میانگین متحرک جلو و عقب می رود.

از میانگین متحرک برای تجزیه و تحلیل نیز استفاده می شود. وقتی قیمت بالاتر از یک میانگین متحرک باشد به شما کمک می کند تا نشان دهد که یک روند صعودی وجود دارد. هنگامی که قیمت زیر میانگین متحرک باشد به شما کمک می کند که یک روند نزولی وجود دارد.

شاخص های حرکتی

شاخص ها و استراتژی های حرکتی بسیاری وجود دارند. در رابطه با معاملات ترند، یک مثال ممکن است شامل جستجوی روند صعودی و سپس استفاده از شاخص قدرت نسبی (RSI) برای سیگنال ورود و خروج باشد.

به عنوان مثال یک معامله گر ممکن است صبر کند تا RSI به زیر 30 برسد و سپس بالاتر از آن افزایش یابد. با فرض سالم ماندن روند صعودی کلی می تواند موقعیت طولانی را نشان دهد. این شاخص نشان می دهد که قیمت عقب مانده است اما هم تراز با روند صعودی کلی شروع به افزایش مجدد کرده است.

خط ترند و الگوهای نموداری

خط ترند خطی است که در امتداد پایین نوسان در یک روند صعودی یا در امتداد اوج نوسان در یک روند نزولی کشیده می شود. این یک منطقه ممکن را نشان می دهد که در آینده ممکن است قیمت عقب نشینی کند.

برخی از معامله گران نیز در هنگام روند صعودی تصمیم به خرید می گیرند که قیمت عقب نشینی می کند و سپس با افزایش روند صعودی، استراتژی خرید پایین آمدن، بالاتر می رود. به همین ترتیب برخی از معامله گران هنگام افزایش روند نزولی قیمت را کوتاه می کنند و سپس از روند نزولی دور می شوند.

معامله گران ترند همچنین الگوهای نمودار مانند پرچم ها یا مثلث ها را نشان می دهند که نشان دهنده ادامه روند است.