ارز دیجیتال تتا (Theta) چیست؟

سامسونگ و سونی با پشتیبانی از شبکه تتا می خواهند اشتراک گذاری محتوای ویدیویی را برای شرکت ها ارزان تر کنند.

میزبانی و به اشتراک گذاری محتوای ویدئویی کاری دشوار است.

مسئله این است که اگر محتوا همه در یک مکان ذخیره شده باشد دسترسی به آن در سراسر جهان بسیار کند است. بنابراین وب سایت های اشتراک ویدیو از چندین سرور در سراسر جهان استفاده خواهند کرد تا بتوانند سریعتر محتوا را تحویل دهند که به عنوان شبکه تحویل محتوا (CDN) شناخته می شود.

اما پرداخت هزینه CDN گران است. این سرویس ها به طور معمول هزینه داده های استفاده شده را دریافت می کنند. به این معنی که وقتی یک سایت پخش ویدئو محبوب شود هزینه های آن افزایش می یابد.

اینجاست که شبکه تتا می خواهد تغییری ایجاد کند.

شبکه تتا چیست؟

هدف شبکه تتا کاهش هزینه سرویس های پخش ویدئو مانند یوتیوب است.این کار با کاهش مسئولیت در شبکه توزیع محتوا با قرار دادن مقداری از آن در شبکه همتا به همتا Theta کار می کند. این امر کمی شبیه BitTorrent است. جایی که افراد محتوای ویدئویی را با یکدیگر به اشتراک می گذارند اما در واقع برای اشتراک این محتوا به کاربران خود هزینه می دهد.

شبکه تتا سعی در جایگزینی YouTube یا سیستم عامل پخش مستقیم Twitch ندارد. درعوض سعی دارد زیرساخت های جدیدی را برای چنین مشاغلی فراهم کند که نه تنها غیرمتمرکز بلکه بسیار ارزان تر است.

اگر می خواهید یک ویدیو را در یک سایت پخش ویدئو که از شبکه Theta استفاده می کند تماشا کنید داده ها را به دو روش دریافت خواهید کرد. برخی از ویدئوها مستقیماً از سایت پخش می شوند اما مقداری از آن را از همتایان محلی خود با استفاده از شبکه تتا دریافت خواهید کرد.

در حالی که شبکه تتا ادعا می کند ارزان تر از گزینه های متمرکز است اما هنوز هم هزینه هایی را به همراه دارد و به همین دلیل به توکن های تتا نیاز است.

شبکه تتا چگونه از دو توکن استفاده می کند؟

کسانی که در شبکه تتا شرکت می کنند بابت به اشتراک گذاشتن محتوای ویدئویی با سایر کاربران پول دریافت می کنند. خود سایت های ویدئویی هزینه این سرویس را پرداخت می کنند و نه کاربران.

به منظور پرداخت هزینه داده های در حال پخش شبکه از توکنی به نام TFUEL استفاده می کند. وقتی شخصی محتوای ویدئو را با شخص دیگری که سعی در تماشای ویدیو دارد به اشتراک می گذارد سایت پخش به آنها در توکن های TFUEL پول می دهد. شایان ذکر است که این کاربران کلیپ های کلی را پخش نمی کنند بلکه فقط داده های کمی را برای هر ویدیو پخش می کنند بنابراین کاربر نهایی قطعات مختلفی از داده های ویدئویی را از چندین کاربر دریافت کرده و خود آنها را در کنار هم قرار می دهد.

شبکه تتا همچنین توکن دوم نیز دارد که THETA نام دارد. این یک توکن حکمرانی است که برای کمک به جامعه در مدیریت بلاکچین تتا و کنترل جهت آن در آینده طراحی شده است. در حال حاضر عنصر حاکمیت در مراحل ابتدایی است اما این پروژه قصد دارد در آینده کنترل بیشتری را به دارندگان THETA واگذار کند.

توکن THETA دارای عرضه ثابت 1 میلیارد توکن بدون تورم است. شما می توانید توکن های THETA را برای دریافت TFUEL که دارای 5.2 میلیارد توکن و نرخ تورم ثابت 5٪ است دریافت کنید.

بلاکچین تتا چیست؟

بلاکچین تتا سریع است و برای پرداخت های کمتری طراحی شده است. این امکان را فراهم می کند تا بتواند برای پاداش دادن به اشتراک گذاران محتوا جهت پرداخت های خود، پرداخت های واقعی را انجام دهد.

این امر از طریق سازوکار اجماع اثبات سهام که بر اساس کد بلاک Tendermint است حاصل می شود. این مکانیسم شامل قفل کردن کاربران مقادیر زیادی THETA در فرآیندی است که به عنوان staking شناخته می شود. سپس آنها بلوک ها را پردازش می کنند. اگر بلوک های مخربی را پردازش کنند ممکن است برخی از توکن های ذخیره شده خود را از دست بدهند.

undefined

اما بلاکچین شامل دو سطح است. اول نودهای اعتبارسنجی دارد. اینها شامل کامپیوترهای قدرتمندی می شوند که تعداد زیادی از معاملات را به سرعت پردازش می کنند. تعداد این موارد کمتر است و معمولاً توسط شرکتهایی اداره می شوند که از شبکه پشتیبانی می کنند مانند سامسونگ و سونی. آنها اولین خط دفاعی در حفظ امنیت شبکه هستند. کسانی که نودهای اعتبارسنجی را اجرا می کنند باید 1 میلیون توکن THETA را در معرض خطر قرار دهند.

دوم نودهای جامعه وجود دارد. اینها توسط هزاران عضو انجمن اجرا می شوند و عملکرد دقیق نودهای اعتبارسنج را بررسی و تأیید می کنند. اگر یک بلوک مخرب به طریقی توسط همه نودهای اعتبارسنج پذیرفته شود این نودهای انجمن آن را در مسیر خود متوقف می کنند. اینها فقط باید 1000 توکن THETA را در معرض خطر قرار دهند.

چه کسی از شبکه تتا پشتیبانی می کند؟

شرکتی که پشت شبکه تتا است آزمایشگاه های تتا نام دارد. این شرکت توسط مدیر عامل شرکت میچ لیو اداره می شود و دارای سایت پخش خاص خود به نام Theta.tv است که به تماشاگران در TFUEL برای تماشای محتوای ویدیویی پول می پردازد. این شرکت حدود 25 کارمند دارد که عمدتا در منطقه خلیج سانفرانسیسکو مستقر هستند و از آنجایی که به دنبال توسعه می باشد اخیراً دفتر خود را در سئول افتتاح کرده است.

طبق گفته وس لویت رئیس استراتژی آزمایشگاه های تتا، این شرکت در حال حاضر مبلغ جزئی درآمد دارد. وی توضیح داد در حالی که پلتفرم تلویزیون تتا درآمد کسب می کند اما به هیچ وجه به اندازه بلاکچین تتا ارتباطی ندارد. در عوض این شرکت به بودجه ای که از سرمایه گذاران خود جمع شده اعتماد کرده است.

undefined

این سرمایه گذاران شامل سامسونگ و صندوق نوآوری سونی به همراه مجموعه ای از شرکت های VC هستند. همانطور که گفته شد بسیاری از این سرمایه گذاران نودهای اعتبارسنجی را در بلاکچین تتا اجرا می کنند. چهار شرکت از این شرکت های VC در ماه مارس اعلام کردند که 100 میلیون دلار از توکن های تتا خود را که عمدتا در سرمایه گذاری های قبلی با ارزان تر بودن توکن توزیع شده است و در یک گره اعتبار سنجی مشترک جمع می کنند.

این شرکت همچنین مشاورانی از طیف وسیعی از شرکتهای اصلی رسانه از جمله استیو شن بنیانگذار YouTube، جاستین کان بنیانگذار Twitch و Jonathan Wong مدیر محصول در وب سایت پخش ویدئو Rakuten Viki دارد.

لویت به صورت رمزی گفت: آزمایشگاه های تتا تاکنون سه اختراع ثبت شده توسط اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده در رابطه با سرویس پخش ویدئویی خود داشته اند. حق ثبت اختراع به نحوه جریان داده ها با استفاده از یک شبکه غیرمتمرکز مربوط می شود.

چگونه تتا از تقلب مردم در سیسیتم جلوگیری میکند؟

یک مسئله احتمالی در مورد شبکه تتا این ایده است که هر کسی فقط می تواند از دو کامپیوتر استفاده کند و از طریق شبکه ویدیو را برای خودش به اشتراک بگذارد و برای این کار پول دریافت کند. با این حال چند حفاظ وجود دارد که هدف آن جلوگیری از این امر است.

برای شروع این شبکه اجازه نمی دهد کسی محتوای خود را به همان آدرس IP پخش کند. این امر از مثال اساسی بالا جلوگیری می کند. این شبکه همچنین دارای چند محدودیت مشابه دیگر است که می تواند توسط پلتفرم پخش ویدئو تنظیم شود.

یکی دیگر از عناصر اصلی این است که افرادی که محتوای ویدئو را به اشتراک می گذارند نمی توانند افرادی را که می خواهند با آنها به اشتراک بگذارند را انتخاب کنند. بنابراین اگر آنها بخواهند با این سیستم بازی کنند و محتوا را با خود به اشتراک بگذارند، طبیعتاً محتوا را برای هزاران کاربر دیگر به اشتراک می گذارند. به گفته لویت در نتیجه آنها در واقع بیشتر از اینکه به شبکه آسیب بزنند به آن سود می رسانند.

تتاتتا
تتا$۱.۲۵۳۸,۱۱۵ تومان
:decrypt.co