بررسی رمز ارز شیبا؛ کارشناسان علاقه به "قاتل دوج کوین" را بررسی می کنند.

Dogecoin ارز دیجیتالی است که به عنوان شوخی وارد شد و اکنون ارزش پول جدی دارد. در آخر هفته گذشته با تهدید Elon Musk روبرو شد و اکنون ممکن است با چالشی از سوی یک رقیب تازه کار با مضمون توله سگ روبرو شود.

سکه Shiba Inu کمتر از یک سال پیش با نام یک نوع نژاد سگ به بازار عرضه شد. این سکه یک ارز دیجیتال است که به عنوان SHIB معامله می شود و خود را به عنوان "قاتل Dogecoin" معرفی می کند. یک سکه SHIB تقریباً بی ارزش کمتر از 0.000029 دلار بود اما معاملات پس از افزودن به صرافی های معاملات ارزهای دیجیتال OKEx و Binance افزایش یافت. معامله گران چینی با افزایش صرافی Huobi که در بین معامله گران چینی محبوب است به افزایش SHIB کمک می کنند تا بیشترین سهم از حجم معاملات SHIB در روزهای اخیر را بدست آورند.

حجم معاملات 24 ساعته SHIB بیش از 8 میلیارد دلار است و طبق بازار CoinMarketCap.com بیش از 11 میلیارد دلار سرمایه بازار دارد. قبل از اینکه SHIB در هفته جاری به صرافی های معاملاتی اضافه شود حجم معاملات آن در یک روز بیش از 500 میلیون دلار بود درصورتی که تا ژانویه حجم معاملات روزانه آن کمتر از 1 دلار بود.

در حال حاضر SHIB ممکن است یک "meme coin" باشد و ارزش اساسی یا موارد استفاده از آن کم و یا هیچ باشد. اما کارشناسان می گویند که محبوبیت آن را نباید نادیده گرفت زیرا این رفتارها نشان دهنده حالات جدید و درحال رشد معامله گران ارزهای دیجیتال است.

بن كازلین رئیس تحقیق و استراتژی صرافی ارز دیجیتال AAX می گوید: "به جای رد كردن اشتیاق افراد مهم این است بدانیم آنچه که ما شاهد آن هستیم حركت گسترده معامله گران تازه وارد به فضای رمزنگاری است."

بهترین Doge کدام است؟

سکه SHIBA در آگوست سال 2020 ایجاد شد اما درباره بنیانگذار که می گویند ریوشی نامی است اطلاعات کمی در دست می باشد.

نام مستعار Ryosh سکه “Dogecoin killer” را تبلیغ کرده و با استدلال اینکه فناوری SHIB ها بیشتر از فناوری خود که از Shiba Inu به عنوان طلسم خود استفاده می کند "جامعه محور" است. بنیانگذار SHIB در woofpaper که بیشتر به عنوان یک کاغذ سفید شناخته می شود نوشت: "ما توانایی این را داریم که از ارزش Dogecoin به طور تصاعدی و بدون عبور از مرز 0.01 دلار پیشی بگیریم."

Ryoshi در این مقاله می گوید که این سکه همراه با "اکوسیستم Shiba Inu" که شامل صرافی ShibSwap و یک ارتش Shib غیرمتمرکز از توسعه دهندگان، دارندگان سکه ها و طرفداران است، آزمایشی در "ایجاد خودجوش جامعه" بود. ریوشی در این مقاله می گوید كه Shiba Inu "سگی باورنكردنی" است و مردم را به كمك به انجمن نجات Shiba Inu ترغیب می كند.

کازلین با اشاره به کلاس جدید سکه ها بر اساس meme coin و ترویج دراپلیکیشن هایی مانند TikTok و Reddit می گوید: "سکه SHIB یک meme coin است و از آن استقبال می کند." او می گوید: "جنبش meme coinها تشریفات و پروتکل را رد می کند. از این رو Dogecoin به عنوان یک شوخی آغاز شد و کاغذ سفید Shiba را woofpaper نامیده اند."

ریوشی ادعا می کند که هیچ سکه ای در دست ندارد و 50٪ از سکه ها را پس از ایجاد به بنیانگذار اتریوم یعنی Vitalik Buterin داد. از نظر تئوری این حرکت به بوترین این توانایی را می دهد تا در صورت فروش دارایی های خود بازار را به تنهایی کنترل کند و ارزش SHIB را از بین ببرد. اما دادن این قدرت به بوترین تعمدی بود.

دیوید هسیائو مدیرعامل مجله رمزنگاری Block Journal می گوید: [ارتش Shib] معتقد است که انواع موفقیت ها به نوعی آسیب پذیری نیاز دارند.

سکه SHIB از اوت تا اوایل سال جاری در تاریکی نسبی زندگی می کرد یعنی که افزایش علاقه به Dogecoin باعث شد تا معامله گران به دنبال ارز بزرگ بعدی بروند.

هسیائو می گوید: "افزایش سکه SHIB به وضوح به دلیل موفقیت Dogecoin بوده است."

تا حدودی می توان افزایش شهاب سنگ Dogecoin را ناشی از حماسه GameStop در ماه مارس دانست زیرا معامله گران خرده فروشی منفرد که به افزایش GameStop دامن می زدند به ارزهای دیجیتال شوخی روی آوردند. توییت های ادواری در حمایت از Dogecoin از مدیر عامل شرکت تسلا ایلان ماسک نیز به آن در کسب مشروعیت کمک کرد.

لحظه بزرگ Dogecoin در اواخر آوریل رخ داد وقتی NBC اعلام کرد ماسک در ماه مه در برنامه Saturday Night Live حضور پیدل می کند.

در هفته های منتهی به این رویداد معامله گران و ناظران ارزهای دیجیتال صریحاً فکر می کردند که آیا ماسک در این برنامه از Dogecoin نام می برد؟ این بحث باعث شد که این سکه بیشتر در معرض دید قرار گیرد و باعث جلب توجه افراد برجسته ای مانند میلیاردر مارک کوبان شود.

ظاهر SNK ماسک برخی از معامله گران رمزنگاری را ناامید کرد زیرا او به شوخی Dogecoin را "گول زننده" خواند. اظهار نظری که ارزش آن 30٪ فرو نشست. به نظر می رسید SHIB از هیاهوی اطراف SNL سود می برد. دو روز پس از حضور ماسک صرافی بایننس SHIB را در پلتفرم خود لیست کرد و قیمت آن دو برابر شد.

حالا چه اتفاقی می افتد؟

آینده SHIB نامشخص است و کارشناسان هشدار می دهند که ممکن است برای شروع کار در این رمز ارز خیلی دیر باشد.

هسیائو می گوید: "اگر امروز خرید می کنید نمی دانم در آینده برای شما چه پیش می آید." "اما اگر چند روز پیش بود بله قطعاً درآمد کسب می کردید."

سرانجام Hsiao می گوید SHIB باید یکی از هزاران meme coin باشد که در هفته ها و ماه های اخیر ظاهر شده است زیرا معامله گران به سمت سکه های مبتنی بر meme گرایش بیشتری پیدا کرده اند.

کازلین می گوید: "هیاهوی اطراف meme coin ها مانند Shiba یک پدیده مالی نیست بلکه یک پدیده اجتماعی است."

هسیائو خاطرنشان می کند که در روزهای اخیر سکه ای به نام Shepherd Token استرالیا که با نام ASS تجارت می کند و اسامی دیگر به نام Astro Doge و Doge Elon دست به دست می شوند.

"بدیهی است که این پایدار نیست و بیشتر مردم ضرر می كنند."

دوج کویندوج کوین
دوج کوین$۰.۰۸۶۵۷۷۲,۶۳۱.۴ تومان
شیباشیبا
شیبا$۰.۰۰۰۰۱۱۸۳۰.۳۵۹۵۶۱۳۵۳۳۸۵ تومان
:fortune.com