پروتکل فی Fei Protocol (FEI) چیست؟

استیبل کوین ها یک ارز دیجیتال محبوب و همه کاره در دنیای مالی غیرمتمرکز هستند. آنها به کاهش سطوح نوسان قیمت ارزهای دیجیتال به طور کلی کمک می کنند بنابراین خطرات را کاهش می دهند و فرصت های پوشش دهی را در صنعت فراهم می نمایند. با این حال مدل‌ های استیبل کوین موجود هنوز به دلیل مشکلات متعددی تحت فشار هستند. دو عیب عمده سیستم‌ های استیبل کوین فعلی این است که اغلب توسط سایر ارزهای دیجیتال فرار محافظت می‌ شوند و یا توسط اشخاص ثالث متمرکز اداره می‌ گردند. بنابراین راه‌ حل‌ های فعلی اغلب واقعاً غیرمتمرکز نیستند و نمی‌ توان آنها را مقیاس‌ بندی نمود و به دلیل وثیقه‌ گذاری بیش از حد به طور بالقوه ناکارآمد هستند.

پروتکل فی برای حل این مشکلات موجود ایجاد شد.

شرکت نرم افزاری Advanced Blockchain AG با سرمایه گذاری خود در پروتکل فی از توسعه و استفاده از این مدل استیبل کوین بهبودیافته که ثبات قیمت را با تمرکززدایی کامل ترکیب می کند پشتیبانی می کند.

پروتکل فی چیست؟

پروتکل فی یک پروژه استیبل کوین کاملا غیرمتمرکز می باشد که توسط شرکت Fei Labs توسعه یافته است. هدف این پروژه بهبود مفهوم استیبل کوین با اجرای نوآوری های مختلف است. این سیستم از مکانیزم ثباتی به نام ارزش کنترل شده پروتکل PCV و همچنین مکانیزم های متعدد دیگری برای حفظ استخر نقدینگی یونی سواپ و فی استیبل کوین اصلی آن نزدیک به نرخ تبدیل دلار آمریکا استفاده می کند. همچنین یک توکن حکومتی بومی به نام ترایب TRIBE را معرفی می نماید.

پروتکل فی توانست در مارس 2021 19 میلیون دلار از شرکت های بزرگ سرمایه گذاری در صنعت جمع آوری کند. کاربرانی که می‌ خواستند از پروژه فی در مرحله راه‌ اندازی آن پشتیبانی کنند می‌ توانستند توکن‌ هایی را با قیمت 0.50 دلار و بالاتر خریداری نمایند. هدف انتشار اولیه 100 میلیون فی تعیین شد زیرا تیم توسعه تصمیم گرفت که این برای ادغام فی در سایر پروتکل‌ های DeFi کافی باشد. پس از پایان مرحله تخفیف کاربران باید 1.01 دلار اتر سرمایه گذاری کنند تا FEI به ارزش 1 دلار صادر کنند. این رویکرد به Fei اجازه داد تا ذخایر بزرگ اتر را جمع آوری کند و به سرعت و کارآمدی یک استیبل کوین را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

دانستن نحوه استفاده از توکن اتر بسیار مهم است. این پروژه یک استخر نقدینگی FEI/ETH را در یونی سواپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز در بلاکچین اتریوم تشکیل می دهد که بلافاصله بازار ثانویه لیکوئید را برای استیبل کوین فراهم می کند. پروتکل فی خود تامین کننده اصلی نقدینگی برای استیبل کوین آن است که آن را از سایر استیبل کوین های الگوریتمی که با استفاده از تورم توکن اشخاص ثالث را جذب می کنند متمایز می نماید.

فی FEI چیست؟

فی یک استیبل کوین ERC20 بومی پروتکل Fei است. این یک استیبل کوین غیرمتمرکز است که از مکانیزم‌ های مختلفی استفاده می‌ کند تا در تئوری)توزیع سرمایه کارآمدتر و عادلانه‌ تری را نسبت به سایر پروژه‌ ها حفظ نماید. هدف از پروتکل فی ایجاد بازار نقدینگی است که در آن FEI/ETH را بتوان نزدیک به جفت ETH/USD معامله کرد.

برخلاف اکثر توکن‌ های دیگر عرضه توکن فی اساساً نامحدود است. این امر توسط قراردادهای استخراج و مشعل کنترل می شود که انتشار توکن را از طریق منحنی های پیوند و مشوق های معاملاتی کنترل می کند. توکن فی برخی از عملکردهای غیر استاندارد ERC20 را نشان می دهد اما فقط برای زیر مجموعه ای از تراکنش ها.

منحنی پیوند اتر دارای عرضه هدف 250 میلیون FEI خواهد بود که به عنوان یک هدف راه انداز تعیین شده است. این هدف که به عنوان مقیاس نیز شناخته می شود زمانی است که فی قیمت خود را در 1 دلار تثبیت کند.

peg فی توسط دو عنصر اصلی پروتکل فی مدیریت می شود یعنی:

  • ارزش کنترل شده پروتکل PCV
  • مشوق های مستقیم

در حالی که این پروژه تنها با یک منحنی پیوندی که بر حسب اتر تعیین شده است راه اندازی می شود این امکان را فراهم می کند که منحنی های دیگر با گذشت زمان ایجاد شوند.

پروتکل فی چگونه عمل می کند؟

فی بر اساس دو ایده نوآورانه یعنی ارزش کنترل شده پروتکل و مشوق های مستقیم است.

ارزش کنترل شده پروتکل PCV زیرمجموعه ای از مدل کل ارزش قفل شده TVL متعلق به کاربر است که توسط پروژه های استیبل کوین متعدد استفاده می شود. با مدل TVL کاربران برای سپرده های خود یک IOU دریافت می کنند و می توانند هر زمان که بخواهند خارج از دوره قفل آنها را برداشت کنند. پروژه هایی که از مدل TVL استفاده می کنند باید بر پاداش های توزیع توکن تکیه کنند به این معنی که تا زمانی که پاداش ها فعال هستند سرمایه سپرده گذاری شده باقی می ماند.

PCV با این سیستم به روشی نسبتاً عجیب مقابله می کند. برخلاف مدل فوق پروتکل فی وجوه سپرده شده توسط کاربر را برای همیشه حفظ می کند. با انجام این کار پروتکل می تواند بر روی کارهای مهم تمرکز کند مانند حفظ پگ1 دلار.

این پروتکل مالک اتر سپرده شده است و آن را در موقعیت FEI/ETH LP یونی سواپ به عنوان بازار رسمی قفل می کند. دو سناریو اصلی وجود دارد که باعث می شود پروتکل نحوه عملکرد خود را تنظیم کند:

  • هنگامی که فی کمتر از قیمت ثابت باشد PCV به میزان 99 درصد از نقدینگی پروتکل را از LP برای خرید فی برداشت می کند و قیمت را به یک سطح ثابت می رساند. PCV باقیمانده به عنوان نقدینگی دوباره عرضه می شود در حالی که فی اضافی سوزانده می شود.
  • هنگامی که فی بالاتر از قیمت ثابت باشد PCV تفاوت بین قیمت فعلی و هدف را تعیین می کند که منجر به چاپ فی اضافی می شود. افزایش عرضه در گردش قیمت فی را به سطح برابر برمی گرداند.

این پروتکل فی را در فواصل 4 ساعته وزن مجدد می کند با حداقل فاصله زیر نقطه ثابت 0.5٪ قبل از وزن دهی مجدد قیمت های یونی سواپ برای حفظ قیمت ثابت PCV.

ویژگی مشوق‌ های مستقیم پروتکل فی همانگونه که از نام آن پیداست انگیزه استفاده و فعالیت معاملاتی استیبل کوین فی را ایجاد می‌ کند. این امر تضمین می کند که نرخ ارز پایدار است بنابراین سرمایه گذاران را از فروش توکن های خود در زمانی که قیمت به زیر 1 دلار می رسد منصرف می کند. وقتی سرمایه گذاران فی را می فروشند بخشی از فی که می فروشند سوزانده می شود.

مهمترین بخش مکانیزم تشویق مستقیم، استفاده از پاداش و جریمه برای رسیدن به قیمت فی مورد نظر است. این پروتکل از برش و رایت توکن به منظور حفظ 1peg دلار استفاده می کند.

در حالی که مشوق مواردی را کنترل می کند که قیمت فی کمتر از علامت 1 دلار است آربیتراژ مراقب مواردی است که فی بالاتر از قیمت فوق الذکر معامله می شود. بنابراین اکوسیستم از قیمت فی پشتیبانی کامل می کند.

چه تعداد فی در گردش است؟

تا لحظه نگارش این مقاله 437,749,741 فی در گردش است.

استیبل کوین فی حداکثر عرضه را ندارد. عرضه آن با توجه به تقاضا افزایش یا کاهش می یابد. کوین ها با کمک منحنی های بازگشتی وارد گردش می شوند که برای ثابت کردن قیمت فی در 1 دلار استفاده می شود. هنگامی که تقاضا برای فی افزایش می یابد کاربران می توانند آن را در منحنی پیوند دوباره خریداری کنند. قیمت های ورودی در ابتدا برای پاداش دادن به کسانی که زودتر از پروژه حمایت کردند پایین تعیین شد. همچنین پروتکل فی از ایجاد منحنی های پیوند جدید پشتیبانی می کند. با این حال منحنی پیوند اولیه آن بر حسب اتر تعیین می شود. حتی اگر اتر بر روی منحنی‌ های پیوند فروخته نشود یک بازار ثانویه PCV ایجاد می‌ شود و کاربران در صورت تمایل می‌ توانند از طریق این بازار به اتر بازگردند.

هدف پروتکل فی ایجاد یک استیبل کوین کاملاً غیرمتمرکز است که از مشکلاتی که بسیاری از پروژه های استیبل کوین فعلی با آن مواجه هستند رنج نبرد. بنابراین هیچ چاپ توکنی توسط اشخاص ثالث انجام نمی‌ شود.

Fei USDFei USD
Fei USD$۰.۹۹۸۰۲۳۳۱,۷۲۶ تومان