تعریف دیپ وب و آشنایی با مزایا و معایب آن

دیپ وب چیست؟

دیپ وب به بخشی از اینترنت اشاره دارد که از طریق موتورهای جستجوی استاندارد مانند گوگل ،یاهو و بینگ به طور کامل قابل دسترسی نیست. دیپ وب شامل صفحاتی است که ایندکس نشده اند، سایت های هزینه خدمات (FFS)، پایگاه داده های خصوصی و دارک وب است.

نکات کلیدی

  • دیپ وب به بخشی از اینترنت اشاره دارد که از طریق موتورهای جستجوی استاندارد مانند یاهو، گوگل و بینگ به طور کامل قابل دسترسی نیست.
  • دیپ وب شامل صفحاتی است که ایندکس نشده اند، سایت هایی با هزینه سرویس، پایگاه داده های خصوصی و دارک وب.
  • دیپ وب به کاربران دسترسی بسیار بیشتری از اطلاعات موجود در اینترنت را می دهد و همچنین باعث افزایش حریم خصوصی می شود.
  • شاید جدی ترین انتقاد به دیپ وب این باشد که فضای باز و برابری اینترنت را تضعیف می کند.

درک بهتر دیپ وب

وب مخفی (hidden web) و یا وب نامرئی نیز نامیده می شود. دیپ وب با وب سطحی و یا (surface web) یعنی جایی که از طریق موتورهای جستجو می توان به محتوای آن دسترسی داشت متفاوت است. اطلاعات در سایتهایی مانند Investopedia بخشی از وب سطحی است، زیرا از طریق موتورهای جستجو می توان به آنها دسترسی داشت. بیشتر کارشناسان تخمین می زنند که دیپ وب بسیار بزرگتر از وب سطحی است. بسیاری از صفحات وب به صورت پویا تولید می شوند یا از سایت های دیگر لینک ندارند. بدون لینک از سایت های فهرست شده قبلی، موتورهای جستجو نمی توانند آنها را پیدا کنند. به همین دلیل دریافت لینک از صفحات دیگر یک اصل اساسی بهینه سازی موتور جستجو (SEO) است.

سایت های هزینه برای خدمات، یکی دیگر از منابع اصلی محتوای دیپ وب است. اگرچه سایت هایی با هزینه خدمات، مانند نتفلیکس، در وب قابل مشاهده هستند اما بیشتر محتوای آنها قابل مشاهده نیست. مشتریان برای دریافت بیشتر مطالب ارائه شده توسط این سایت ها باید هزینه پرداخت کنند، شناسه کاربری خود را ایجاد کرده و گذرواژه تنظیم کنند. فقط افرادی که مایل و قادر به پرداخت هزینه های این سایت ها هستند می توانند به محتوای آنها دسترسی پیدا کنند. این محدودیت اطلاعات برای پرداخت به مشتریان مغایر روحیه برابری طلبانه اینترنت اولیه است. در حالی که دسترسی به فیلم ها به نظر بی اهمیت می رسد، ابزارهای جدی تحقیقاتی مانند JSTOR و Statista نیز هزینه هایی را دریافت می کنند.

پایگاه داده های خصوصی نیز یکی از مولفه های مهم دیپ وب است. پایگاه داده های خصوصی می توانند به سادگی چند عکس به اشتراک گذاشته شده بین دوستان در Dropbox باشند. آنها همچنین شامل معاملات مالی انجام شده در سایت های مهم مانند پی پال (PayPal) هستند. ویژگی اساسی پایگاه های اطلاعاتی خصوصی این است که افراد می توانند این اطلاعات را بدون به اشتراک گذاشتن با همه، آن را به اشتراک بگذارند یا حفظ کنند. این امر آن را بیشتر بخشی از دیپ وب می کند تا وب سطحی.

در نهایت، دارک وب ها بخشی از دیپ وب هستند. Silk Road شاید بد نام ترین سایت در دارک وب باشد. با موتورهای جستجوی تخصصی که برای این منظور طراحی شده اند می توان به بسیاری از دارک وب ها دسترسی پیدا کرد اما موتورهای جستجوی استاندارد این امکان را ندارند. برای دسترسی به این موتورهای جستجو و سایتها، استفاده از مرورگرهای خاصی مانند مرورگر Tor ضروری است. وب تاریک به کاربران قانونی اجازه می دهد از سانسور جلوگیری کنند، اما همچنین زمینه هایی را برای جرایم اینترنتی ایجاد می کند.

نکته قابل توجه این است که علی رغم همه تبلیغاتی که انجام می شود، دارک وب تنها یک قسمت کوچک از دیپ وب است.

مزایای دیپ وب

دارک وب به کاربران امکان دسترسی به اطلاعات بسیار بیشتر از وب سطحی را می دهد. این اطلاعات ممکن است به سادگی صفحاتی باشند که برای فهرست شدن از اهمیت کافی برخوردار نیستند. با این حال، این برنامه همچنین شامل آخرین نمایش های تلویزیونی، پایگاه داده هایی که برای مدیریت امور مالی شخصی شما ضروری هستند و داستان هایی که در سطح وب سانسور می شوند. اگر فقط وب سطحی وجود داشته باشد، بیشتر محتوای موجود در دیپ وب اصلاً در دسترس نخواهد بود.

حریم خصوصی که معمولاً با رمزگذاری ارائه می شود، از دیگر مزایای دیپ وب است. رمزگذاری در دیپوب این امکان را برای سایت های خدماتی فراهم می کند تا محتوای خود را از کاربران اینترنت در حین ارائه به مشتریان خود دور نگه دارند. رمزگذاری پایگاه داده ها برای عملکرد صحیح همه اشکالات کاملاً ضروری است. بدون این امنیت، نه بنگاه ها و نه افراد نمی توانند با خیال راحت معاملات مالی را از طریق اینترنت انجام دهند. دارک وب عمدتا" برای ایجاد حریم خصوصی بیشتر کاربران طراحی شده است.

انتقاد از دیپ وب

شاید جدی ترین انتقاد از دیپ وب این باشد که فضای باز و برابری اینترنت را تضعیف می کند. در دهه 1990 امیدهایی وجود داشت که اینترنت به همه افراد فرصت برابر برای دسترسی به همه چیز را بدهد. اما به جای آن اکنون سایت های دارای هزینه خدمات فقط به افرادی که توانایی خرید آنها را دارند به ابزارهای بهره وری برتر دسترسی دارند. در بسیاری از موارد، ابزارهای حیاتی صدها و حتی هزاران دلار هزینه دارند و موانعی برای ورود ایجاد می کنند.

دارک وب مجموعه دیگری از مشکلات را برای دیپ وب ایجاد می کند. کسانی که از دانش به جای پول بهره مند هستند می توانند از آن برای ارتکاب جرم استفاده کنند. در برخی موارد، افرادی که در پشت دارک وب پنهان شده اند به کاربران قانونی در سطح وب حمله می کنند و کیفیت اینترنت را برای همه کاهش می دهند.