نگاهی به دارک وب و معایب و مزایای آن

دارک وب چیست؟

دارک وب به محتوای رمزگذاری شده آنلاین اشاره دارد که توسط موتورهای جستجوی معمولی نشان داده نمی شود. گاهی اوقات، دارک وب را دارک نت (شکه تاریک) نیز می نامند. دارک وب بخشی از دیپ وب است که فقط به وب سایت هایی اشاره دارد که در موتورهای جستجو مشاهده نمی شوند.

برای دسترسی به دارک وب، مرورگرهای خاصی مانند مرورگر Tor مورد نیاز است. استفاده از دارک وب غالباً بیشتر Tor برای دسترسی به وب، حریم خصوصی قابل توجهی را فراهم می کند. بسیاری از وب دارک وب ها به راحتی سرویس های استاندارد وب را با پنهان کاری بیشتری ارائه می دهند، که به نفع مخالفان سیاسی و افرادی است که سعی می کنند شرایط دارویی را خصوصی نگه دارند. متاسفانه بازارهای آنلاین دارو، تبادل اطلاعات سرقت شده و سایر فعالیت های غیرقانونی بیشتر مورد توجه قرار می گیرند.

نکات کلیدی

  • دارک وب به محتوای رمزگذاری شده آنلاین اشاره دارد که توسط موتورهای جستجوی معمولی نشان داده نمی شود.
  • برای دسترسی به دارک وب، مرورگرهای خاصی مانند مرورگر Tor لازم است.
  • همانند اینترنت اولیه، دارک وب نیز به عنوان پناهگاهی برای فعالیت های غیرقانونی شهرت یافته است.
  • دارک وب به مردم کمک می کند تا حریم خصوصی خود را حفظ کرده و آزادانه نظرات خود را بیان کنند.

درک بهتر مسئله دارک وب

از بسیاری جهات، دارک وب شباهت زیادی به وب گسترده تر در اوایل قرن 20 دارد. در مورد به کار انداختن آن مطالب زیادی وجود دارد. بسیاری از مطالب موجود در دارک وب بسیار آماتوری است.

از طرف دیگر، راه اندازی سایت و جلب توجه افراد بسیار راحت تر است. از سال 2020 غول های فناوری و سازمان های بزرگ رسانه ای تأثیر بسیار کمی در دارک نت دارند.

نکته ی قابل توجه این است که دارک وب هنوز هم در حال پیشرفت است و و هزینه ها و مزایای کامل آن هنوز مشخص نیست.

همانند اینترنت اولیه، دارک وب نیز به عنوان پناهگاهی برای فعالیت های غیرقانونی شهرت یافته است. دارک وب مانند وب قبل از آن، غالباً در جرایم وحشتناکی مانند کودک آزاری و قتل اجاره ای نقش دارد. در حالی که دارک وب متأسفانه در معاملات غیرقانونی و غیراخلاقی نقش مهمی داشته است، اما همچنین یک مجرای اجتماعی برای افرادی فراهم کرده است که ممکن است خارج از آن به دلیل هویت یا عقاید سیاسی خود مورد آزار و اذیت قرار گیرند. همچنین ابزارهای دیگری برای دستگیری عاملان اقدامات غیراخلاقی در اختیار مقامات قانونی قرار داده است.

جلوگیری از اشتباه گرفتن دارک نت با ارزهای دیجیتالی که معمولاً برای خرید در آنجا استفاده می شوند بسیار مهم است. دارک وب راه اندازی و دسترسی به وب سایت هایی را که درجه ناشناس ماندن برای همه افراد درگیر را فراهم می کند را آسان می کند. بسیاری از این سایتها فقط حاوی اطلاعات هستند و توانایی خرید یا فروش هر چیزی را ندارند. درست است که ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و مونرو، اغلب برای معاملات در دارک وب استفاده می شوند. با این حال، نیازی به استفاده از دارک وب برای استفاده از ارزهای دیجیتال نیست.

از دارک وب و دیپ وب نیز اغلب به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می شود. دیپ وب شامل تمام صفحاتی است که هنگام جستجوی وب باز نمی شوند. دارک وب فقط بخشی از دیپ وب است. دیپ وب همچنین شامل همه مواردی است که نیاز به ورود به سیستم دارند، مانند بانکداری آنلاین، سایت های پرداخت و غیره.

مزایای دارک وب

دارک به مردم کمک می کند تا حریم خصوصی خود را حفظ کرده و آزادانه نظرات خود را بیان کنند. حفظ حریم خصوصی برای بسیاری از افراد بی گناه که توسط جنایتکاران وحشت زده شده اند ضروری است. تمایل روزافزون کارفرمایان بالقوه برای ردیابی پست در شبکه های اجتماعی نیز می تواند مشارکت در بحث های صادقانه به صورت عمومی را دشوار کند. سرانجام، محبوبیت دارک نت نزد مجرمان، آن را تبدیل به راهی عالی برای ارتباط افسران پلیس مخفی با آن ها می کند.

معایب دارک وب

دارک وب به افراد عادی قدرت می بخشد، اما برخی از افراد به ناچار از این قدرت سوء استفاده می کنند. دارک وب می تواند انجام برخی از بدترین جنایات را آسان تر کند. به عنوان مثال، ترکیب دارک وب و ارزهای دیجیتال استخدام شخصی برای ارتکاب به قتل را بسیار آسان تر می کند. در حالی که دارک وب به کاربران خود نوید چریم خصوصی را می دهد، ولی می تواند برای نقض حریم خصوصی دیگران نیز مورد استفاده قرار گیرد. عکس های خصوصی، سوابق پزشکی و اطلاعات مالی همه به سرقت رفته و در دارک وب به اشتراک گذاشته شده است.