ارز دیجیتال پایدار ترا یو اس دی TerraUSD (UST) چیست؟

TerraUSD (UST) به عنوان یک استیبل کوین ظاهر شد که قصد دارد به کاربران و جامعه سود برساند. این راهنما شرح مفصلی از این رمزارز را ارائه و مزایای UST را نسبت به استیبل کوین های جایگزین توضیح می دهد.

UST یک استیبل کوین غیرمتمرکز، مقیاس پذیر، دارای بهره و الگوریتمی است که طیف وسیعی از ویژگی ها را ارائه می دهد و به ویژه به دلیل سیاست های پولی بی نهایت مقیاس پذیر خود مشهور است. با افزایش تقاضا برای استیبل کوین ها واضح بود که اکثر آنها واقعاً مقیاس پذیر نیستند بنابراین نیاز به یک استیبل کوین مانند TerraUSD وجود داشت. قرار است DAI رهبر بازار استیبل کوین را به چالش بکشد. در میان مشکلات مقیاس پذیری شدید که بسیاری از زنجیره های معمولی با آن مواجه هستند تجربه ای مقیاس پذیر را به بازار DeFi ارائه می دهد.

TerraUSD چگونه کار می کند؟

UST از چند پروتکل و سیاست ساده برای دستیابی به ویژگی های ضروری UST استفاده می کند. آنها شامل مقیاس پذیری، بازده تحمل و قابلیت های زنجیره ای هستند. UST از فناوری ها و نوآوری های از قبل موجود برای ارائه بهترین تجربه به کاربران بهره می برد.

UST یک استیبل کوین الگوریتمی است به این معنی که هزینه استخراج برابر با ارزش اسمی استیبل کوین های ضرب شده است. از LUNA ارز دیجیتال بومی ترا به عنوان دارایی ذخیره استفاده می کند. به عبارت دیگر اگر می‌خواهید یک UST ضرب کنید تنها یک دلار از توکن لونا ترا از سیستم سوزانده می‌ شود.

UST همچنین امکان پیوند و فعال کردن اکوسیستم های بلاکچین را با استفاده از یک پروتکل پل زدن به نام Dropship می دهد. دراپ شیپ امکان ادغام UST را در پلتفرم های دیفای و DEX و همچنین حرکت آن بین بلاکچین ها را فراهم می کند.

این پروتکل به حفظ مقیاس پذیری کمک می کند. علاوه بر این ارزش ثابت UST را تضمین می کند زیرا تقاضا و عرضه لونا ارزش UST را تعیین می کند. این سیستم بر روی یک سیستم اثبات سهام (PoS) اجرا می شود که در آن استخراج کنندگان باید توکن بومی ترا یعنی لونا را برای استخراج تراکنش های ترا به اشتراک بگذارند.

استخراج توکن مستلزم اعتبار سنجی در شبکه ترا برای سهام لونا است. این اعتباردهنده ها به عنوان پیشگوی قیمت دلاری لونا عمل خواهند کرد. در مقابل آنها مقادیر کمی توکن از تراکنش های UST را به دست می آورند.

یکی دیگر از فناوری‌ های حیاتی که از سود حاصل از UST پشتیبانی می‌کند پروتکل آنکور است یک پروتکل وام دهی و پس‌انداز که وعده بازگشت 20 درصدی پس‌انداز در UST را می‌دهد. در مقابل DAI MakerDAO بازدهی 12 درصدی و USDC کوین بیس بازدهی 14 درصدی دارد. آنکور همچنین به کاربران اجازه می دهد تا نیمی از لونا سهام خود را قرض بگیرند.

ترا یو اس دی و ترا لونا

لونا کوین اصلی کل اکوسیستم ترا است. این توکن به کاربران اکوسیستم امکان دسترسی به حاکمیت را می دهد، به تثبیت اکوسیستم به عنوان یک کل کمک می کند و مجموعه اجتماعی را تشکیل می دهد که بودجه ای را برای ساخت دپ ها در اختیار دارد. از زمان آغاز به کار این کوین به شدت افزایش یافته است.

استفاده از لونا در اکوسیستم ترا برای بسیاری از خدمات بسیار مهم است بدون اینکه از استیبل کوین UST جلوگیری کند. پایداری UST به سوزاندن لونا بستگی دارد و ارزش هر دو کوین در هم تنیده می شود. هر زمان که عرضه UST افزایش یابد قیمت لونا افزایش می یابد.

هنگامی که قیمت یک UST از یک دلار بیشتر شد می توانید لونا را به کوین و یا دلار UST بفروشید و کوین های UST جدید وارد بازار می شوند تا ارزش را افزایش دهند و آن را به دلار برگردانند. با این حال زمانی که ارزش UST به زیر یک دلار می‌رسد توکن به قیمت لونا و یا دلار برای سود فروخته می‌ شود.

این کنش متقابل که به عنوان حق مالکیت شناخته می‌شود همیشه منجر به سوزاندن مقداری لونا، کمیاب‌ تر کردن آن، افزایش ارزش، افزایش تراکنش‌ ها و ساده‌ سازی پذیرش می‌ شود و در همان زمان بقیه به استخر جامعه می رود.

سخن پایانی

UST با عرضه در گردش و حداکثر حدود 1.9 میلیارد دلار آمریکا و ارزش بازار 150 میلیون دلار با توکن خود بسیار خوب عمل نموده است. مقیاس پذیری و قابلیت عملیاتی زنجیره ای UST آن را به یکی از بزرگترین استیبل کوین ها در بازار تبدیل کرده است.

افزایش تقاضا برای یک استیبل کوین مقیاس پذیر و قابل استفاده بسیاری از شرکت ها را به تلاش برای ساخت استیبل کوین خود سوق داده است. با این حال به نظر می رسد TerraUSD تا کنون بهترین بوده است. ویژگی های مختلف و موارد استفاده آن را به بلاک اصلی یک DApp موفق تبدیل کرده است.

ترا در مورد آینده اکوسیستم خود اعتراف کرد که از تحولات در فضای DeFi هیجان زده است.

TerraUSDTerraUSD
TerraUSD$۰.۰۷۷۷۵۲,۳۸۷ تومان