شبکه سینتتیکس یا Synthetix و توکن آن (SNX) چیست؟

سینتتیکس یک پروتکل DeFi برای دارایی های رمزنگاری مصنوعی است که زمینه را برای مالیات غیرمتمرکز جهت تبدیل شدن به یک بخش عمده در فضای ارزهای دیجیتال فراهم کرده است.

معرفی

سینتتیکس قبل از انجام یک چرخش عمده در بازار خرسی رمزنگاری به عنوان یک پروژه پایدار بیت کوین به نام Havven شروع به کار کرد تا به پروتکل دارایی های مصنوعی تبدیل شود. جامعه پشت سینتتیکس پیشگام بسیاری از سازوکارهایی بود که اکنون به عنوان یک استاندارد در چشم انداز DeFi در نظر گرفته می شوند.

همچنان به عنوان یکی از هسته های اصلی ساخت DeFi در اتریوم و با راه اندازی قریب الوقوع روی یک راه حل مقیاس لایه 2 سینتتیکس احتمالاً به عنوان یک بخش اصلی از DeFi برای آینده قابل پیش بینی باقی خواهد ماند.

سینتتیکس چیست؟

سینتتیکس یک پروتکل دارایی مصنوعی است که اجازه می دهد دارایی های مصنوعی در اتریوم منتشر شود. شما می توانید یک دارایی مصنوعی (سینت) را نوعی محصول مشتق بدانید. این به شما راهی می دهد تا بدون داشتن دارایی در معرض آن قرار بگیرید.

اما چه چیزی می تواند یک دارایی مصنوعی یا "سینت" باشد؟ تقریباً هر چیزی که دارای قیمت مناسب قابل اطمینان باشد. برخی از این نمونه ها ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین و اتریوم و یا کالاهایی مانند طلا و نقره و ارزهای فیات مانند USD هستند. حتی سینت های معکوس نیز وجود دارند که معکوس دارایی اساسی را ردیابی می کنند و به معامله گران راهی آسان برای کوتاه آمدن یا محافظت از دارایی های موجود و بازدهی موقعیت های فارمینگ را می دهند.

ایده این است که با استفاده از سینتتیکس معامله گران می توانند در معرض دارایی های خاصی قرار بگیرند که به صورت زنجیره ای وجود ندارند. سینتتیکس همچنین امکان ایجاد شاخص هایی مانند شاخص DeFi را فراهم می کند که قیمت سبد دارایی های چندگانه DeFi را ردیابی می کند.

Synthetix چگونه کار می کند؟

سینت ها از اوراکل های غیرمتمرکز قیمت برای ردیابی قیمت دارایی های اساسی استفاده می کنند. لازم به ذکر است که یک سینت متفاوت از ارز دیجیتال است که توسط یک ذخیره پشتیبانی می شود مانند یک ارز پایدار. به جای ذخیره متعارف آنچه به سینت ارزش می دهد ساز و کارهای پیچیده و قراردادهای هوشمند است.

به عنوان مثال BUSD یک ارز پایدار است که در آن هر BUSD نشان دهنده 1 دلار ذخیره است. به نوعی اگر PAXG دارید مبلغی معادل ذخیره طلای اساسی دارید. به عبارت دیگر PAXG توکنی است که نشان دهنده مالکیت طلا است.

سینت ها متفاوت هستند. آنها قیمت دارایی ها را از طریق مکانیزم پیچیده قراردادهای هوشمند ردیابی می کنند. داشتن sXAU به این معنی نیست که شما طلای اساسی دارید. این فقط به این معنی است که شما در معرض قیمت طلا هستید.

پس چرا شما می خواهید چنین دارایی را در اختیار داشته باشید؟ همانطور که قبلاً اشاره کردیم این یک روش خوب برای قرار گرفتن در معرض قیمت یک دارایی است بدون اینکه واقعاً مالک آن باشید. آنچه که سینت ها را نیز مفید می کند این است که از آنجا که آنها توکن های ERC-20 در اتریوم هستند سایر پروتکل های DeFi می توانند به راحتی آنها را ادغام کنند. سینت ها را می توان به مکان هایی مانند Uniswap ،Sushi یا Curve واریز کرد و شما می توانید نقدینگی را تأمین کرده و هزینه های معاملاتی را مانند سایر توکن های ERC-20 بدست آورید.

توکن شبکه سینتتیکس (SNX)

بنابراین اگر توسط دارایی اساسی پشتیبانی نشوند چه چیزی در آن زمان وثیقه دریافت می شود؟ در ابتدا با پلتفرم توکن یعنی SNX. اخیراً سینتتیکس همچنین اتریوم را به عنوان وثیقه پشتیبانی شده اضافه کرده است.

سینتتیکس با وثیقه اضافی کار می کند یعنی هر دارایی سینت (دارایی مصنوعی) با ارزش بیشتری از آنچه وکالت دارد وثیقه می گیرد.

سینت ها توسط کاربران ایجاد شده توسط وثیقه (SNX) و ضرب یک دارایی سینت در برابر آن ایجاد می شوند. به عبارت دیگر هر سینت اساساً در مقابل وثیقه ارسالی بدهی است.

هر موقعیت بدهی باید نسبت وثیقه خاصی را حفظ کند. این نسبت توسط حکمرانی تعیین می شود. هدف این است که اطمینان حاصل کند که سینت ها به اندازه کافی وثیقه گرفته شده اند و حتی در حوادث غیرمترقبه مانند سقوط بازار بزرگ هیچ کسری در سیستم وجود ندارد.

استیکرها باید این ضریب را با ضرب و سوزاندن سینت ها (بدهی) یا افزودن وثیقه بیشتر به صورت دستی مدیریت کنند تا اطمینان حاصل کنند که می توانند به پاداش های قابل توجه خود ادامه دهند.

نقدینگی بی نهایت و بدون لغزش

سینتتیکس خود را به عنوان صرافی با "نقدینگی بی نهایت" به بازار عرضه می کند زیرا به معنای سنتی کتاب سفارش یا لغزش وجود ندارد. قیمت گذاری بیشتر توسط مکانیزم الگوریتمی تعیین می شود و بیشتر شبیه به نحوه کار یک سازنده بازار خودکار (AMM) تا کتاب سفارش محدود (CLOB) می باشد.

در اصل وقتی در سینتتیکس معامله می کنید با یک شخص یا سازنده بازار معامله نمی کنید. در عوض شما بخشی از بدهی خود را از محل بدهی بازپرداخت می کنید و به همان میزان بدهی در یک سینت دیگر قرض می گیرید.

این مکانیزم پیچیده و دارای تفاوت های ظریف زیادی می باشد اما نکته مهمی که باید درک کرد این است که معاملات در سینتتیکس همان معامله در کتاب سفارش بایننس یا استخرهای نقدینگی یونی سواپ نیست.

سینتتیکس و Optimism

پس چرا کل NASDAQ از قبل در صرافی سینتتیکس نیست؟ هزینه ها و ضمانت های اجرا در شبکه اصلی اتریوم برای اکثر معامله گران و سبک های معاملاتی کاملاً مناسب نیست. به همین دلیل قراردادهای سینتتیکس در یک راه حل لایه 2 به نام جمع آوری Optimism و به طور خاص، اجرای آن توسط شرکت Optimism استفاده می شود.

جمع آوری روش خوبی برای مقیاس گذاری بلاکچین ها است. برخلاف سایر راه حل های مقیاس گذاری مانند ساید چین ها که مسئولیت امنیت خود را با استفاده از یک مجموعه اعتبار سنج مجزا انجام می دهند، جمع آوری امنیت از بلاکچین اتریوم امنیت می گیرد. این یک تمایز کلیدی است. جمع آوری می تواند همان مزایای مقیاس گذاری را داشته باشد که ساید چین ها دارند. (به عنوان مثال افزایش کارایی معاملات و هزینه های معامله پایین تر) بدون اینکه امنیت زیادی را به خطر بیندازد.

قراردادهای سینتتیکس یکی از پیچیده ترین قراردادهای هوشمند موجود است. انتقال آنها به چنین فناوری پیشرفته ای به امن ترین شکل ممکن کار ساده ای نیست. Optimism برای مدتی در زمینه کار با سینتتیکس کار کرده است و انتظار می رود استقرار در شبکه اصلی در تابستان 2021 انجام شود.

نظریه پایانی

سینتتیکس یک پروتکل دارایی مصنوعی در اتریوم است. سینت ها قیمت دارایی اساسی را پیگیری می کنند بدون اینکه کاربران واقعاً مجبور به مالکیت آن دارایی باشند. سینتتیکس یکی از قدیمی ترین پروژه های DeFi است که دارای ساختار حاکمیتی غیرمتمرکز از طریق SynthetixDAO می باشد.

سینتِتیکسسینتِتیکس
سینتِتیکس$۲.۶۷۸۱,۱۵۲ تومان