رکود تورمی و یا Stagflation چیست؟ علل و آثار آن چه می باشد؟

در این مقاله می خواهیم یک پدیده اقتصادی نادر را توضیح دهیم که عوامل تورم و رکود را ترکیب می کند.

در چند هفته گذشته یک کلمه رایج قدیمی دوباره محبوبیت پیدا کرد: رکود تورمی. در مقاله امروز به طور مفصل به مفهوم رکود تورمی خواهیم پرداخت تا تاثیر آن بر اقتصاد را دریابیم. برای درک بهتر به نکاتی می پردازیم که تورم را از رکود و رکود تورمی متمایز می کند.

رکود تورمی چیست؟

رکود تورمی پیچیده ترین وضعیتی است که یک اقتصاددان می تواند در آن قرار گیرد. در یک اقتصاد معمولاً از نرخ بهره برای کنترل تورم استفاده می شود. این امر خوب است تا زمانی که رشد اقتصادی ادامه داشته باشد و معمولاً اینطور است زیرا بیکاری به طور کلی تورم را کاهش می دهد و تورم معمولاً رشد اقتصادی را تحریک می کند.

در سناریوی رکود تورمی اقتصاددانان باید همزمان با چندین مشکل مبارزه کنند. تورم با بیکاری افزایش می یابد در حالی که رشد اقتصادی کاهش می یابد. راه حل یک مشکل فقط مشکل دیگر را بدتر می کند.

افزایش نرخ بهره تورم را کاهش می دهد اما به اشتغال و رشد اقتصادی آسیب بیشتری وارد می کند. از سوی دیگر تزریق پول به اقتصاد باعث افزایش اشتغال و رشد می شود اما تورم را حتی به سطوح بالاتری می برد.

رکود تورمی در دهه 70 مسئله ای بزرگ بود و این مشکل در طول آن دهه ادامه داشت. پیش از آن اقتصاددانان توافق داشتند که افزایش قیمت ها و کندی بازار کار به یکدیگر مربوط نیستند. گذشت زمان ثابت کرد که آنها اشتباه می کنند. با این وجود نتیجه گیری آنها بی اساس نبود زیرا رکود تورمی هنوز بسیار نادر است.

اقتصاددانان در حال حاضر زنگ خطر رکود تورمی را به صدا در می آورند. این منطقی است زیرا ما در واقع شاهد به وجود آمدن ترکیبی از سه مشکل هستیم. جروم پاول رئیس فدرال رزرو می‌ تواند نرخ‌ های بهره را برای کاهش تورم افزایش دهد اما این امر به اشتغال و رشد اقتصادی آسیب بیشتری خواهد زد. او می تواند برای تقویت اقتصاد سرمایه تزریق کند اما این کار باعث افزایش تورم می شود. ترسناک به نظر می رسد درست است؟

رکود تورمی چه معنایی برای اقتصاد دارد؟

undefined

کندی رشد اقتصادی همراه با تورم بالا و افزایش بیکاری تقریباً همه را به طور همزمان تحت تأثیر قرار می دهد.

یک فرد عادی همان مقدار پول به دست می آورد در حالی که سقف بالای سرش و غذایی که می خورد به طور قابل توجهی گران تر می شود. این به این معنی است که او می تواند هزینه کمتری بپردازد و بنابراین درآمد های تجاری نیز به دلیل قدرت خرید پایین در اقتصاد راکد می شود. سرمایه‌ گذاری نیز کاهش می‌ یابد زیرا عدم قطعیت هرگز نمی‌ تواند سر و صدای بازارهای سهام را از بین ببرد. رکود اقتصادی اغلب منجر به شرایط کمتر از ایده آل بازار نیز می شود. همه ما شاهد کاهش شاخص‌ های بازار سهام در ماه‌ های گذشته بوده‌ ایم در مواقعی که همه ما می‌ خواستیم به پوشش‌ه ای احتمالی تورم دسترسی داشته باشیم.

بیایید نگاهی به تفاوت رکود تورمی با تورم و رکود بیندازیم.

تورم در مقابل رکود تورمی

تورم زمانی رخ می دهد که سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات افزایش یابد همانطور که این روزها شاهد آن هستیم. نان، گاز، مسکن و مراقبت های بهداشتی گران تر است. همانطور که بحث کردیم رکود تورمی ترکیبی از چندین موضوع است که در آن تورم، افزایش بیکاری و رشد اقتصادی راکد در یک نام ترکیب می‌شوند: رکود تورمی.

در حالی که تورم تا حدی طبیعی در نظر گرفته می شود رکود تورمی یعنی ترکیب تورم بالا با چندین موضوع دیگر فوق العاده نادر است. یک راه خوب برای تفکیک این دو این است که به یاد داشته باشید که تورم می تواند خود به خود اتفاق بیفتد بدون ترس از رکود تورمی در حالی که رکود تورمی بدون تورم نمی تواند رخ دهد.

تفاوت اصلی بین تورم و رکود تورمی در این است که تورم معمولاً محصول جانبی یک اقتصاد به سرعت در حال گسترش است. این بدان معناست که تورم زمانی افزایش می یابد که اقتصاد رشد کند. با این حال رکود تورمی ترکیبی نادر از تورم رو به رشد و رشد اقتصادی راکد است.

رکود در مقابل رکود تورمی

رکود یکی دیگر از پدیده های اقتصادی است که طبیعی تلقی می شود. اقتصاددانان تمایل دارند درباره تعریف رکود با هم اختلاف نظر داشته باشند اما اجماع بر سر کاهش قابل توجه فعالیت اقتصادی که در سراسر اقتصاد گسترش یافته و بیش از چند ماه طول می کشد نهفته است.

این روند نزولی را می توان با افزایش نرخ بیکاری و کاهش تولید صنعتی، تولید ناخالص داخلی و یا حتی درآمد شخصی بیان کرد. نمودار زیر نرخ بیکاری ایالات متحده در 70 سال گذشته و همچنین رکودهای اقتصادی که توسط NBER تعریف شده است را نشان می دهد.

undefined

همانطور که می بینید رکودها نادر نیستند اگرچه مدتی است که شاهد آن نبوده ایم. امروز بیکاری دوباره در حال افزایش است و شرکت‌های فناوری چه در داخل و چه خارج از کریپتو استخدام را متوقف کرده و حتی اخراج می‌ کنند.

نتیجه

به طور خلاصه رکود زمانی رخ می دهد که رشد اقتصادی متوقف شود و دوره ای از انقباض اقتصادی رخ دهد. اقتصاددانان در مورد اینکه این دوره چقدر باید طول بکشد تا بتوانیم در مورد رکود صحبت کنیم بحث می کنند اما اکثریت در دو فصل متوالی موافق هستند.

تفاوت های کلیدی بین تورم، رکود و رکود تورمی در این واقعیت نهفته است که تورم با رشد سریع اقتصاد همراه است در حالی که رکود باعث کاهش تورم و همچنین رشد اقتصادی می شود. رکود تورمی شکلی از رکود است که در آن تورم با رشد اقتصادی راکد افزایش می یابد.

ما در دهه‌ ای زندگی می‌ دکنیم که جهان نگران خطر رکود تورمی است و دلیل خوبی هم دارد. اثرات این بیماری همه گیر احساس می شود و برای بهبودی ممکن است کمی بیشتر صبر کند.

بر چسب ها:
تورماقتصاد