سولانا (Solana) چیست و چگونه کار می کند؟

به طور خلاصه

Solana بلاکچینی است که برای پشتیبانی از مقیاس گسترده برنامه های غیرمتمرکز دپ ها طراحی شده است.

این ادعا حداکثر توان عملیاتی بیش از 50.000 تراکنش در ثانیه و بلاک برابر 400 ms دارد.

برنامه های غیرمتمرکز یا دپ ها به عنوان یکی از موارد اصلی استفاده در فناوری بلاکچین شناخته می شوند.

در چند سال گذشته توسعه دهندگان دپ با جهش هایی از بازی ها گرفته تا پلتفرم های غیرمتمرکز مالی (DeFi) در بلاکچین و انفجار همزمان در علاقه کاربران روبرو شده اند.

اما یک مشکل وجود دارد آن هم این است که اکثریت قریب به اتفاق این دپ ها در اتریوم کار می کنند که تلاش کرده است تا با تقاضای بی نظیر همراه شود و منجر به ازدحام در شبکه و افزایش کارایی معاملات می شود.

اکنون سولانا یک پلتفرم بلاکچین می باشد که در سال 2017 آغاز به کار کرده است و قصد دارد در این شکاف قدم گذاشته و در جایی که اتریوم در حال تلاش است موفق شود.

سولانا چیست؟

سولانا یک پروژه بلاکچین منبع باز پیشرفته است که به دنبال استفاده از چندین فناوری دستیابی به سیستم برای تولید نسل بعدی دپ ها می باشد.

این پروژه متمرکز بر ارائه یک بستر بسیار مقیاس پذیر، ایمن و حداکثر غیرمتمرکز است که می تواند هزاران نود را بدون از بین بردن توان تولید پشتیبانی کند. این امر به جلوگیری از برخی از چالش های سیستم های رقیب کمک می کند.

این شرکت در سال 2017 و در زمانی که ICO رونق داشت تأسیس شد و بیش از 25 میلیون دلار در بخشهای مختلف فروش خصوصی و عمومی سود کسب کرد. در مارس سال 2020 این پلتفرم به شبکه اصلی منتقل شد اما همچنان به عنوان نسخه بتا در حال کار است.

سولانا چگونه کار می کند؟

یکی از اصلی ترین ویژگی های متمایز سولانا سیستم اجماع Proof of Stake (PoS) یعنی اثبات سهام است.

اجرای PBFT توسط سولانا از طریق پروتکل دوم جدید معروف به اثبات تاریخ (PoH) منبع جهانی زمان را در سراسر بلاکچین اعمال می کند. این امر اساساً شرح وقایع قبلی در بلاکچین را فراهم کرده و اطمینان پیدا می کند از اینکه یک رکورد مشترک از آنچه که اتفاق افتاده است و برای مرجع دائمی وجود دارد.

Tower Consensus از این ساعت همگام سازی استفاده می کند تا قدرت پردازش مورد نیاز برای تأیید تراکنش ها را کاهش دهد. زیرا مهر زمان معاملات قبلی دیگر نیازی به محاسبه ندارند. این امر به سولانا کمک کرده تا به نوعی توانمندی دست پیدا کند که اکثر رقبا را کوچک جلوه دهد.

فراتر از این سولانا شامل تعدادی نوآوری دیگری می باشد که به آن کمک می کند تا از رقابت جدا شود. از جمله این موارد فناوری موازی سازی معاملات آن است که به Sealevel معروف می باشد. این امر باعث می شود تا زمان قرارداد هوشمند موازی بهینه شود که منابع را بهینه کرده و اطمینان حاصل کند که سولانا می تواند به صورت افقی در GPU ها و SSD ها قیاس بندی کرده که باید به مقیاس پلتفرم برای پاسخگویی به خواسته ها کمک کند.

سولانا همچنین سیستم mempool (استخر انتظار) که توسط پلتفرم های دیگر استفاده می شود را به طور کامل ترکیب می کند و در عوض حتی قبل از نهایی شدن تراکنش های قبلی، تراکنش ها را به اعتبار سنجها هدایت می کند. این امر به حداکثر رساندن سرعت تأیید و افزایش تعداد معاملات قابل انجام همزمان و موازی کمک می کند. این فناوری با عنوان 'Gulf Stream' شناخته می شود.

چه چیز خاصی در این مورد وجود دارد؟

وقتی صحبت از برنامه های غیرمتمرکز می شود سرعت مهم است. همانطور که توسط شواهد و مدارکی که شبکه اتریوم با آن روبرو می باشد اثبات شده است. سولانا اما به دلیل توان بالای معماری در حال حاضر از این مسائل رنج نمی برد.

سولانا ادعا می کند که بلاکچین آن قادر به حفظ بیش از 50.000 تراکنش در ثانیه (TPS) با حداکثر بار است که می تواند سریعترین بلاکچین فعلی باشد. برای بیان این نکته باید گفت که تقریباً 1000 برابر سریعتر از بیت کوین (حداکثر توان عملیاتی ~5-7 TPS) و بیش از 3000 برابر سریعتر از اتریوم (حداکثر توان عملیاتی 15 تراکنش در ثانیه) است.

علاوه بر این سولانا ادعا می کند که زمان بلاک متوسط 400 تا 800 میلی ثانیه و متوسط هزینه معامله 0.000005 SOL (یا کسری ناچیز از یک سنت) است. این امر همراه با مقیاس پذیری گسترده باعث می شود تا بتواند برنامه های غیرمتمرکز را پشتیبانی کرده که می توانند ده ها هزار کاربر همزمان را بدون سختی پشتیبانی کنند.

سولانا بدون توسل به فناوری های لایه دوم یا خارج از زنجیره به این مقیاس پذیری دست می یابد و از هیچ نوع خرد شدنی استفاده نمی کند. این امر آن را به یکی از معدود بلاکچین های لایه 1 تبدیل می کند که قادر به دستیابی به بیش از 1000 تراکنش در ثانیه است.

برخلاف برخی از پلتفرم ها عملا هرکسی می تواند با اعتبار سنجی سولانا کار کرده و به امنیت شبکه کمک کند. این فرایند کاملاً مجاز نیست اگرچه کاربران برای مشارکت نیاز به نگهداری برخی از سخت افزارهای اصلی دارند یعنی سروری که حداقل مشخصات را در اینجا ذکر کند. به طور کلی این شبکه در حال حاضر دارای نزدیک به 1000 اعتبار سنج است و شبکه را به یکی از بلاکچین های پراکنده تبدیل می کند.

مانند بسیاری از پلتفرم های هوشمند قرارداد 2017، سولانا همچنین دارای یک اکوسیستم دپ کاملاً توسعه یافته و به سرعت در حال رشد است که بسیاری از آنها کاملاً در جایگاه DeFi قرار می گیرند.

توکن SOL (سول) چیست؟

سولانا مانند اکثر قریب به اتفاق پلتفرم های قرارداد هوشمند دارای توکن گاز (gas) طبیعی خود معروف به SOL می باشد. توکن gas را در کلیه معاملات و قراردادهای هوشمند در سولانا مصرف می کنند.

توکن SOL همچنین می تواند برای کمک به امنیت شبکه پشتیبانی شود و به کاربران امکان می دهد بخشی از تورم را به عنوان پاداش بدست آورند. اگرچه این ویژگی در حال حاضر در دسترس نیست در نهایت از توکن های SOL نیز استفاده می شود.

این توکن برای اولین بار در در مارس 2020 در شبکه اصلی بتای سولانا راه اندازی شد و در حال حاضر یکی از 20 ارز بزرگ رمزنگاری شده با سرمایه بازار است.

توکن سول را از کجا و چگونه می توان خرید؟

به عنوان یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال صرافی هایی که از SOL پشتیبانی می کنند کم نیستند. طبق CoinMarketCap بیش از دوازده صرافی اکنون جفت معاملاتی SOL را ارائه می دهند که شامل Binance ،Huobi Global و Bitfinex می باشد.

در حال حاضر Binance محبوب ترین صرافی برای SOL است و دارای چهار جفت معاملاتی می باشد: SOL /USDT ،SOL /BTC ،SOL /BUSD و SOL /BNB.

اگرچه سولانا از سال 2017 در حال توسعه است اما از ماه مارس سال2021 فقط در شبکه اصلی بتا کار می کند و زمان مشخصی برای حذف این برچسب وجود ندارد. با این حال برخلاف اکثر پلتفرم های بتا سولانا در حال حاضر آماده تولید است و برچسب بتا عمدتا مربوط به اشکالات جزئی است که ممکن است هنوز وجود داشته باشد.

در مورد آنچه که برای سولانای بعدی است باید گفت که این پلتفرم بین 15 ماه مه و 7 ژوئن سال 2021 میزبان هکاتون سولانا خواهد بود جایی که تیم ها می توانند برای به دست آوردن سهم حداکثر 1 میلیون دلار جایزه رقابت کنند.

فراتر از این پنج صندوق رمزنگاری جدید اخیراً هر یک 20 میلیون دلار برای حمایت از توسعه پروژه های ساخته شده بر روی Solana در چین متعهد شده اند. این پلتفرم به تحکیم دامنه جهانی خود کمک می کند.

سولاناسولانا
سولانا$۵۳.۱۸۱,۶۲۵,۱۲۷ تومان
:decrypt.co