شت کوین Shitcoin چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

اصطلاح شت کوین به یک ارز دیجیتال با ارزش کم یا بدون ارزش اشاره می کند که هیچ هدف فوری و مشخصی ندارد. این کلمه یک اصطلاح تحقیرآمیز است که اغلب برای توصیف آلت کوین یا ارزهای دیجیتال پس از محبوبیت بیت کوین ایجاد شده است.

کاهش ارزش یک شت کوین اغلب به دلیل عدم موفقیت سرمایه گذاران است زیرا با حسن نیت ایجاد نشده و یا به دلیل اینکه قیمت آن بر اساس حدس و گمان است. بنابراین این ارزها سرمایه گذاری خوبی محسوب نمی شوند.

نکات کلیدی

  • شت کوین یک ارز دیجیتال با ارزش کم یا بدون ارزش است که هیچ هدف فوری و قابل تشخیصی ندارد.
  • این اصطلاح اغلب برای توصیف آلت کوین یا ارزهای دیجیتال پس از محبوبیت بیت کوین ایجاد شد.
  • ویژگی های شت کوین ها افزایش کوتاه مدت قیمت و متعاقب آن تنزل ناشی از سرمایه گذاران است که می خواهند از سود کوتاه مدت استفاده کنند.

نحوه کار شت کوین ها

undefined

علاقه به ارزهای دیجیتال از زمان معرفی بیت کوین در سال 2009 به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. موفقیت آنها باعث شده است مشاغلی به دنبال استفاده از فناوری بلاکچین برای ایجاد آلت کوین خود باشند. آلت کوین ها دارایی های دیجیتالی هستند که بر روی طرح اولیه بیت کوین سوار شده اند. توسعه دهندگان معمولاً تعداد توکن هایی را که در نهایت در دسترس قرار می گیرند را اعلام می کنند. میزان عرضه بیت کوین 21 میلیون است در حالی که عرضه اتر 18 میلیون در سال است.

تعیین محدودیت عرضه کمیابی ایجاد می کند زیرا سرمایه گذاران می دانند که توکن های اضافی پس از یک نقطه معین ایجاد نمی شوند. توکن های بیشتر از لحاظ نظری ارزش دارایی های آنها را کاهش می دهد به همان ترتیب که انتشار جدید سهام ممکن است ارزش یک سهم را کاهش دهد.

با ثابت بودن عرضه آلت کوین ارزش آن باید به تقاضا بستگی داشته باشد. اما از آنجا که اکثر ارزهای دیجیتال کاربرد محدودی دارند مانند خرید و فروش کالا و خدمات در دنیای واقعی با استفاده از ارزهای دیجیتال هنوز یک امر معمول نیست و ارزش آنها بر اساس حدس و گمان محض است. بنابراین شت کوین چیزی است که مردم می گویند فقط به دلیل وجود آن ارزشمند است.

تشخیص شت کوین ها به راحتی امکان پذیر است زیرا از الگوی خاصی پیروی می کنند. اگرچه ممکن است هنگام عرضه یک کوین علاقه ای به آن وجود داشته باشد اما قیمت آن نسبتاً ثابت باقی می ماند. اما با افزایش سرمایه گذاران قیمت در مدت زمان کوتاهی به طور تصاعدی افزایش می یابد. پس از آن یک تنزل ناشی از سرمایه گذاران ایجاد می شود که کوین های خود را برای سرمایه گذاری درسود کوتاه مدت می اندازند.

بعید به نظر می رسد که توسعه و بازاریابی آلت کوین هایی که روزی به عنوان شت کوین در نظر گرفته می شوند به طور قابل توجهی کند شود در حالی که علاقه به ارزهای دیجیتال همچنان بالا است. برخی از دولت ها به ویژه دولت های کره جنوبی و چین علاقه زیادی به از بین بردن عملیات استخراج ارزهای دیجیتال دارند در حالی که برخی دیگر مانند ژاپن استفاده از ارزهای دیجیتال را در بازار وسیع ترغیب کرده اند.

ملاحظات خاص

به دلیل بازار ارزهای رمزنگاری شده که ممکن است سرمایه گذاران در کشیدن قرینه های تاریخی با آن مشکل داشته باشند و از آنجا که فناوری زیربنایی مورد استفاده در مدیریت بلاکچین ممکن است توسط درصد زیادی از سرمایه گذاران به خوبی درک نشود فضای زیادی برای سوء استفاده وجود دارد. تشخیص اینکه آیا یک ارز دیجیتال قابل اجرا است یا برای سرمایه گذاران فریبنده ایجاد شده است دشوار است.

ارزیابی اینکه چرا یک آلت کوین با قیمتی خاص ارزش گذاری می شود مستلزم برخورد متفاوتی با تعیین قیمت اوراق بهادار یا ارزهای سنتی است. آلت کوین ها توسط دولت ها پشتیبانی نمی شوند بدین معنا که سرمایه گذاران نمی توانند به رشد تولید ناخالص داخلی (سطح تولید ناخالص داخلی) سطح بدهی ها یا تورم نگاه کنند تا تعیین کنند که آیا آلت کوین کم ارزش یا بیش از حد ارزش گذاری شده است یا خیر.

ابهام این که آیا آلت کوین در واقع ارزشمند است این است که اکثر اطلاعات مربوط به آلت کوین ها در اینترنت یافت می شود یعنی جایی که تشخیص درست بودن اطلاعات یا ساختن آنها به منظور ایجاد سر و صدا دشوار است.