در اینجا هرآنچه که باید درباره ریپل بدانید آورده شده است.
undefined

اولین چیزی که باید بدانید این است که ریپل هم یک سیستم عامل است و هم یک ارز. پلت فرم ریپل یک پروتکل منبع باز می باشد که برای امکان انجام معاملات سریع و ارزان طراحی شده است.

برخلاف بیت کوین که هرگز قرار نبوده است یک دستگاه پرداخت ساده باشد، ریپل قطعاً بر تمام معاملات بین المللی در سراسر جهان حاکم است. بسیار بلند پروازانه به نظر می رسد اما چه کسی می داند؟ شاید صرافی های ارزی طی چند سال مانند فروشگاه های Blockbuster ناپدید شوند.

این پلتفرم ارز مخصوص خود را دارد (XRP) اما به همه این امکان را می دهد تا از این پلتفرم برای ایجاد ارز خود از طریق ریپل نت (شبکه ریپل) استفاده کنند.

شبکه ریپل چیست؟

شبکه ریپل یک شبکه ارائه دهندگان پرداخت نهادی مانند بانک ها و مشاغل خدمات پولی است که از راه حل های توسعه یافته توسط ریپل برای ارائه تجربه بدون مانع و اصطکاک برای ارسال پول در سطح جهان استفاده می کنند.

بیایید مثالی بزنیم: اولاً، آقای جونز در نیویورک زندگی می کند و یک جعبه شکلات دارد که نیازی به آن ندارد. او علاقه زیادی به تماشای یک بازی بیس بال دارد اما بلیط ندارد. دوم اینکه، خانم اسمیت در لس آنجلس زندگی می کند و تمبر نادری دارد که دوست دارد برای یک جعبه شکلات اهدا کند. سرانجام، ما آقای براون را داریم که در آلاسکا زندگی می کند و به دنبال یک تمبر نادر است و بلیط یک بازی بیس بال در نیویورک را دارد.

در سیستم فعلی ما، این افراد احتمالاً هرگز یکدیگر را پیدا نخواهند کرد و با اشیا با ارزش خود "ارزشمند" باقی نمی مانند.

اما در دنیای ریپل آنها می توانند بگویند: "سلام، من شکلات دارم، من بیس بال می خواهم" و سیستم به دنبال کوتاهترین و ارزانترین ترکیب برای تحقق آن خواهد بود.

undefined

علاوه بر این، این پلتفرم امکان پرداخت با هر ارز از جمله بیت کوین را دارد و کمترین نرخ کارمزد معاملات داخلی 0.00001 دلار را دارا می باشد، بله این مقدار صفر درست است. تنها دلیل رایگان بودن آن جلوگیری از حملات DDos می باشد.

XRP چیست؟

XRP توکنی است که برای نشان دادن انتقال ارزش از طریق شبکه ریپل استفاده می شود. هدف اصلی XRP واسطه بودن در مبادلات دیگر ارزهای رمزنگاری شده و فیات است. بهترین روش برای توصیف XRP "جوکر" است. نه دشمن وحشتناک بتمن، بلکه کارتی است که می تواند هر کارت دیگری باشد. اگر می خواهید دلار را به یورو مبادله کنید می تواند دلار با دلار و یورو با یورو باشد تا کمیسیون را به حداقل برسانید. همانطور که در بالا مشخص شد، هزینه معامله در ریپل0.00001 دلار است.

undefined

یک واقعیت جالب این است که پس از انجام معامله، مبلغ 0.00001 دلار از سیستم عامل "ناپدید می شود" و نمی تواند دوباره پر شود. بنابراین با هر معامله جهان 0.00001 دلار فقیرتر می شود. این روش به گونه ای طراحی شده است که از حملات اسپمر جلوگیری می کند.

چه کسی ریپل (XRP) را ایجاد کرد؟

این پروتکل به عنوان نمونه اولیه در سال 2004 ایجاد شد.

اما تاریخ واقعی از سال 2013 شروع می شود. زمانی که جد مک کالب خالق شبکه EDonkey، گروهی از سرمایه گذاران در سطح جهانی را به سرمایه گذاری در آزمایشگاه های ریپل دعوت کرد.

چه کسانی بنیانگذار آزمایشگاه ریپل هستند؟

undefined
کریس لارسن

کریس لارسن یک سرمایه گذار، مدیر بازرگانی و یک فعال حریم خصوصی است که ثروتمندترین فرد ارزهای دیجیتال محسوب می شود. وی به دلیل تاسیس چندین شرکت تازه تاسیس در زمینه خدمات مالی آنلاین شناخته شده است. شروع این کار با وام الکترونیکی وام دهنده در سال 1996 است.

undefined
جد مک کالیب

جد مک کالیب یک برنامه نویس و کارآفرین مشهور است. او چندین استارتاپ رمزنگاری از جمله ریپل، استلار، ای دانکی، آورنت و همچنین صرافی ارز دیجیتال را تاسیس کرد. Gox (او سهم خود را فروخت و سیستم عامل قبل از هک مجدداً کدگذاری شد) که در اوج خود بیش از 70٪ از معاملات بیت کوین را در سراسر جهان انجام می داد.

الگوریتم اجماع پروتکل ریپل (RPCA) چیست؟

برخلاف بیت کوین یا ریپل، اتریوم بلاکچین ندارد. ارز دیجیتال بدون بلاکچین ممکن است بسیار عجیب به نظر برسد. اگر بلاکچین نداشته باشد، چگونه تراکنش ها را تأیید می کند و مطمئن می شود همه چیز خوب است؟ برای این منظور ریپل دارای فناوری اختراع شده اختصاصی به نام الگوریتم اجماع پروتکل ریپل (RPCA) می باشد.

کلمه "اجماع (رضایت و موافقت عمومی)" در نام به این معنی است که اگر هر گره با بقیه موافق باشد، هیچ مشکلی وجود ندارد. تصور کنید یک میدان باستانی وجود دارد که دارای 100 پیرمرد خردمند است و یک شهر برای تصمیم گیری نیاز به توافق همه آنها دارد. اگر همه موافقت کنند که می توانید جنگ را شروع کنید یا جنگ را خاتمه دهید، مالیات را افزایش دهید یا بازی های المپیک و همه چیزهای جالب دیگر را اعلام کنید. اما اگر یکی از آنها این کار را نکند تا وقتی که بفهمیم مشکل او چیست، هیچ اتفاقی نمی افتد.

ریپل برای چه کاری استفاده می شود؟

 1. کارمزد کم ارز: ارزهای زیادی وجود دارد که نمی توانند مستقیماً به یکدیگر تبدیل شوند. بنابراین، بانک ها باید از دلار آمریکا به عنوان واسطه استفاده کنند. به همین جهت یک کمیسیون مضاعف وجود دارد: تبدیل ارز A به USD و USD به ارز B. ریپل نیز یک واسطه است، اما بسیار ارزان تر از USD می باشد.
 2. . معاملات سریع بین المللی: میانگین زمان معامله 4 ثانیه است. آن را با ساعت یا بیشتر برای بیت کوین و چند روز برای سیستم های بانکی منظم مقایسه کنید.
undefined

مزایای ریپل چیست؟

 • ریپل در اصل به عنوان یک سیستم پرداخت روزانه طراحی شده است. بنابراین قدرت آن بسیار بیشتر از بیت کوین می باشد. به عنوان نتایج، معاملات بسیار سریعتر و ارزان تر انجام می شوند.
 • ریپل به عنوان یک سازمان رسمی آغاز به کار کرده است زیرا تمرکز اصلی آن استفاده از بانک ها است. بنابراین این موضوع مانند بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر تحت کنترل تنظیمات چندگانه نیست.
 • ریپل توانایی تبدیل به هر ارز یا ارزشی (مانند طلا) را با کمیسیون حداقل یکپارچه دارد.

آیا ریپل سرمایه گذاری خوبی است؟

چیزی به عنوان 100٪ سرمایه گذاری مطمئن وجود ندارد و هر تصمیم خطرات خود را دارد. در هر صورت تصمیم شماست. با این حال، در زیر چند نکته مثبت و منفی برای کمک به شما آورده شده است.

نکات مثبت:

 • همانطور که در بالا اشاره شد ریپل یک سازمان رسمی با اعتماد بسیاری از بانک ها است.
 • بدون تورم تمام توکنها در ابتدا استخراج شده و از قبل وجود دارند.
 • هرچه بانک ها بیشتر از آن به عنوان بستر معاملاتی خود استفاده کنند، ارزش XRP بالاتر است. اگر روزی همه بانک ها تصمیم بگیرند به جای پردازش معاملات ارزی مازاد از آن به عنوان واحد پول بانکی یکپارچه استفاده کنند، این ثروت خوبی برای همه سرمایه گذاران اولیه که در ریپل سرمایه گذاری کرده اند به دست خواهد آورد.

نکات منفی:

 • بسیار متمرکز است. ایده کلی ارز دیحیتال جلوگیری از کنترل متمرکز است. از آنجا که توکن ها قبلاً استخراج شده اند، توسعه دهندگان ریپل می توانند تصمیم بگیرند که چه زمان و چه مقدار را آزاد کنند و یا آزاد نکنند. بنابراین اساساً مانند سرمایه گذاری در یک بانک است.
 • علاوه بر مرکزیت، امروز تقریباً انحصار به حساب می آید زیرا آزمایشگاه های ریپل 61 درصد از سکه ها را در اختیار دارند.
 • ریپل منبع باز است و بسیار هوشمندانه. اما هنوز هم هنگامی که کد در دسترس است، احتمال زیادی وجود دارد که بسیاری از افراد سعی در هک آن داشته باشند. حتی ممکن است برخی از آنها موفق شوند.

چرا از ریپل انتقاد می شود؟

 • اگرچه لیست طولانی از بانک های بسیار معتبری وجود دارد که قصد استفاده از ریپل را دارند اما طبق گزارش Financial Times، اکثر آنها هنوز در مرحله آزمایش هستند. عده معدودی که با پول واقعی معامله می کنند از این پلتفرم استفاده می کنند اما از رمز استفاده نمی کنند. بنابرای، شاید بانک ها "آنچنان در ریپل نیستند".
 • ریپل می تواند معاملات شما را مسدود کند. بزرگترین نمونه این امر زمانی است که جد مک کالب، بنیانگذار آزمایشگاه های ریپل سعی در فروش بیش از یک میلیون دلار ریپل داشت. معامله معکوس شد. شایعاتی وجود دارد که جد قرارداد را نقض کرده است اما حتی ممکن است منجمد کردن معامله بر خلاف اصول اساسی ارز دیجیتال باشد.
undefined
ریپلریپل
ریپل$۰.۴۳۰۴۸۲۱۳,۲۳۳ تومان