اصطلاح پامپ و دامپ (Pump and Dump) به چه معنا هستند؟

پامپ و دامپ چیست؟

پامپ و دامپ یک نقشه دستکاری شده است که تلاش می کند از طریق پیشنهادهای جعلی قیمت سهام یا اوراق بهادار را افزایش دهد. این پیشنهادها بر اساس گفته های غلط، گمراه کننده یا بسیار اغراق آمیز است. مرتکبان طرح پامپ و دامپینگ از قبل جایگاه تثبیت شده ای در سهام این شرکت دارند و پس از تبلیغات منجر به افزایش قیمت سهام، موقعیت های خود را می فروشند.

این عمل براساس قانون اوراق بهادار غیرقانونی است و می تواند منجر به جریمه های سنگین شود. محبوبیت رو به رشد ارزهای دیجیتال منجر به تکثیر نقشه های پامپ و دامپ در صنعت شده است.

نکات کلیدی

  • پامپ و دامپ یک طرح غیرقانونی برای افزایش قیمت سهام یا اوراق بهادار بر اساس اظهارات غلط، گمراه کننده یا بسیار اغراق آمیز است.
  • طرح های پامپ و دامپ معمولاً سهام خرد و کوچک را هدف قرار می دهند.
  • افرادی که در اجرای طرح های پامپ و دامپ گناهکار شناخته می شوند مشمول جریمه های سنگین می شوند.
  • طرح های پامپ و دامپ به طور فزاینده ای در صنعت ارزهای دیجیتال یافت می شود.

مبانی و اساس پامپ و دامپ

undefined

طرح های پامپ و دامپ به طور سنتی از طریق تماس سرد یا cold calling (درخواست معامله به صورت تلفنی از مشتریان بالقوه که ارتباط قبلی با فروشنده نداشته اند) انجام می شد. ظهور اینترنت بیشتر این فعالیتها را به صورت آنلاین تغییر داده است. کلاهبرداران اکنون می توانند صدها هزار پیام ایمیل یا پیام های آنلاین را با اهداف غیرمنتظره خود ارسال کنند تا سرمایه گذاران را با خرید سریع سهام فریب دهند.

این پیام ها معمولاً ادعا می کنند که اطلاعاتی در مورد تحولی قریب الوقوع دارند که منجر به افزایش چشمگیر قیمت سهام خواهد شد. پس از جهش خریداران و صعود قابل توجه سهام، عاملان طرح پامپ و دامپ سهام خود را می فروشند. در این موارد حجم فروش این سهام معمولاً قابل توجه است و باعث افت چشمگیر سهام می شود. در پایان بسیاری از سرمایه گذاران ضررهای زیادی را متحمل می شوند.

طرح های پامپ و دامپ به طور کلی سهام خرد و کوچک را هدف قرار می دهند. سهام خرد کلاه و گاهاً سهام کلاه کوچک برای این نوع فعالیت های سو استفاده شده مورد پسند قرار می گیرد زیرا دستکاری آنها آسان تر است. سهام خرد سهام معمولاً شناور اندک، حجم معاملات کم و اطلاعات شرکت محدود است. در نتیجه خیلی از خریداران جدید نمی خواهند سهام را خیلی بالاتر ببرند.

undefined

فردی که به یک حساب معاملاتی آنلاین دسترسی دارد و توانایی ترغیب کردن سایر سرمایه گذاران برای خرید سهامی که ظاهراً "آماده برداشت" است را دارا می باشد همین طرح را نیز می تواند انجام دهد. برنامه ریز می تواند با خرید زیاد در سهامی که با حجم کم معامله می کند و معمولاً این کار قیمت را افزایش می دهد عمل خود را پیش ببرد.

این اقدام قیمت، سرمایه گذاران دیگر را به خرید سنگین تر واداشته و قیمت سهم را حتی بالاتر می برد. در هر زمان که مرتکب احساس کند فشار خرید آماده سقوط است آنها می توانند سهام خود را برای یک سود بزرگ بریزند.

undefined

طرح پامپ و دامپ موضوع اصلی دو فیلم محبوب را تشکیل می دهد: "Boiler Room" و "The Wolf of Wall Street". در هر دوی این فیلم ها انباری پر از کارگزاران سهام بازاریابی تلفنی وجود داشت که سهام پنی را انباشته می کنند. در هر حالت شرکت کارگزاری سازنده بازار بود و حجم زیادی از سهام شرکت های دارای چشم انداز بسیار مشکوک را در اختیار داشت. رهبران شرکتها با قرار دادن سهام در بیشترین تعداد حساب مشتری، کارگزاران خود را با کارمزد و پاداش بالا تشویق می کردند. با این کار کارگزاران از طریق فروش بسیار زیاد، قیمت را بالا می بردند.

هنگامی که حجم فروش به انبوه قطعی رسید و دیگر خریداری وجود نداشت شرکت سهام خود را برای کسب سود کلان رها کرد. این باعث سقوط قیمت سهام شد که اغلب زیر قیمت اصلی فروش بود و در نتیجه زیان بزرگی برای مشتریان ایجاد کرد زیرا آنها نمی توانستند سهام خود را به موقع بفروشند.

undefined

بازار ارزهای دیجیتال به جدیدترین صحنه برای طرح های پامپ و دامپ تبدیل شده است. دستاوردهای عظیم به دست آمده توسط بیت کوین و اتریوم باعث ایجاد علاقه فوق العاده به ارزهای دیجیتال شده است. متأسفانه ارزهای دیجیتال به دلیل عدم تنظیم مقررات در بازار رمز ارزها، شفافیت و پیچیدگی فنی رمز ارزها به ویژه برای طرح های پامپ و دامپ مناسب هستند.

مطالعه ای که در سال 2018 انجام شد شیوع طرح های پامپ و دامپ را در بازار ارزهای دیجیتال بررسی کرد. محققان بیش از 3700 طرح مختلف را شناسایی کرده اند که بین ژانویه و ژوئیه 2018 در دو صفحه پیام ارسال و تبلیغ شده اند. پیام شناسایی شده سرمایه گذاران را به خرید سکه های خاص ترغیب می کرد.

در مارس 2021 کمیسیون معاملات آتی کالای ایالات متحده (CFTC) به مشتریان توصیه کرد که از طرح های پامپ و دامپ که ممکن است در ارزهای دیجیتال با معاملات ارزان قیمت یا جدید رخ دهد خودداری کنند. CFTC همچنین از برنامه ای رونمایی می کند که هر افشاگری را مجاز به دریافت پاداش پولی بین 10٪ تا 30٪ می کند به شرطی که اقدامات اجرایی اصلی که منجر به تحریم های پولی 1 میلیون دلار یا بیشتر علیه یک طرح پامپ و دامپ می شود را نشان دهد.