مفهوم اثبات سهام یا Proof of Stake (PoS) چیست؟

مفهوم اثبات سهام (PoS) بیان می کند که یک شخص می تواند معاملات بلوکی را با توجه به اینکه چند سکه در دست دارد استخراج یا اعتبارسنجی کند. این بدان معناست که هرچه بیت کوین یا آلت کوین بیشتری متعلق به یک ماینر باشد، قدرت استخراج وی نیز بیشتر است.

نکات کلیدی

  • با استفاده از اثبات سهام (PoS) ماینرهای بیت کوین می توانند تراکنش های بلوکی را براساس مقدار بیت کوین که یک ماینر در اختیار دارد، استخراج یا اعتبارسنجی کنند.
  • اثبات سهام (PoS) به عنوان جایگزینی برای اثبات کار (POW) ایجاد شد که الگوریتم اجماع اصلی در فناوری بلاکچین است و برای تأیید معاملات و افزودن بلوک های جدید به زنجیره استفاده می شود.
  • اثبات کار (POW) به مقدار زیادی انرژی احتیاج دارد. ماینرها برای فروش نهایی نیاز به فروش سکه های خود دارند. اثبات سهام (PoS) قدرت استخراج را براساس درصد سکه های نگهداری شده توسط یک ماینر می دهد.
  • اثبات سهام (PoS) از نظر پتانسیل حمله ماینرها به شبکه ریسک کمتری دارد. زیرا جبران خسارت را به گونه ای می سازد که حمله را برای ماینر کمتر سودمند می کند.

درک اثبات سهام (PoS)

اثبات سهام به عنوان جایگزینی برای اثبات کار (PoW) برای حل مسائل ذاتی در موارد اخیر ایجاد شد. هنگامی که یک معامله آغاز می شود داده های معامله در یک بلوک با ظرفیت حداکثر 1 مگابایت قرار می گیرد و سپس در چندین کامپیوتر یا گره در شبکه کپی می شود. گره ها بدنه اداری بلاکچین هستند و قانونی بودن معاملات در هر بلوک را تأیید می کنند. برای انجام مرحله تأیید گره ها یا ماینرها باید یک معمای محاسباتی را حل کنند که به عنوان اثبات مشکل کار شناخته می شود. اولین ماینر برای رمزگشایی هر مشکل معامله بلوک با سکه جایزه می گیرد. هنگامی که یک بلوک از تراکنش ها تأیید شد، به بلاکچین یک دفتر ثبت شفاف عمومی اضافه می شود.

استخراج برای انجام محاسبات مختلف رمزنگاری برای باز کردن چالش های محاسباتی به مقدار زیادی محاسبات نیاز دارد. توان محاسباتی به مقدار زیادی برق و انرژی مورد نیاز برای اثبات کار تبدیل می شود. در سال 2015 تخمین زده شد که یک معامله با بیت کوین به میزان برق مورد نیاز برای تأمین انرژی 1.57 خانوار آمریکایی در روز نیاز دارد. برای تأمین قبض برق ماینرها معمولاً سکه های اهدا شده خود را به ازای پول فیات می فروختند که منجر به حرکت نزولی قیمت ارز دیجیتال می شود.

اثبات سهام (PoS) با نسبت دادن قدرت استخراج به نسبت سکه هایی که یک ماینر در اختیار دارد به دنبال حل این مسئله است. به این ترتیب یک ماینر استخراج کننده PoS به جای استفاده از انرژی برای پاسخ دادن به پازل های PoW، محدود به استخراج درصدی از معاملات است که بازتاب سهام مالکیت وی است. به عنوان مثال یک ماینر که 3٪ از بیت کوین موجود را در اختیار دارد می تواند از فقط 3٪ از بلوک ها را استخراج کند.

خطر حمله به شبکه

بیت کوین از سیستم PoW استفاده می کند و به همین ترتیب مستعد ابتلا به فاجعه عوام است. فاجعه عوام به یک مقطع زمانی در آینده اشاره دارد که ماینرهای بیت کوین کمتری در دسترس خواهند بود زیرا پاداش کمی از پاداش حاصل از استخراج ندارد. تنها کارمزدی که به دست می آید از هزینه تراکنش است که با گذشت زمان با ترجیح کاربران برای پرداخت کارمزد کمتری برای معاملات خود کاهش می یابد. با توجه به استخراج کمتر از استخراج مورد نیاز برای سکه، شبکه در معرض حمله 51٪ قرار می گیرد. حمله 51٪ زمانی است که یک ماینر یا استخر استخراج 51٪ از قدرت محاسباتی شبکه را کنترل کرده و در حالی که تراکنش های دیگران را در شبکه باطل می کند، معاملات جعلی برای خود ایجاد می کند.

با استفاده از PoS، مهاجم برای انجام حمله 51٪ باید 51٪ ارز دیجیتال را بدست آورد. اثبات سهام از ایجاد این فاجعه جلوگیری می کند و این باعث می شود که یک ماینر با 51٪ سهام ارز دیجیتال به شبکه آسیب نرساند. اگرچه جمع آوری 51٪ از یک سکه دیجیتال معتبر کار دشوار و گرانی است. اما یک ماینر با 51٪ سهام در سکه حمله به شبکه ای که بیشترین سهم آن را دارد به نفع خود نخواهد بود. اگر ارزش ارز دیجیتال کاهش یابد این بدان معناست که ارزش دارایی های او نیز کاهش می یابد و بنابراین صاحب سهام عمده انگیزه بیشتری برای حفظ یک شبکه امن خواهد داشت.

علاوه بر بیت کوین، لایت کوین (LTC) از روش PoW نیز استفاده می کند. (NXT) نمونه ای از رمزنگاری است که از روش PoS استفاده می کند. برخی از سکه ها مانند Peercoin (PPC) از یک سیستم مختلط استفاده می کنند که هر دو روش در آن گنجانده شده است. در حال حاضر اتریوم (ETH) در مرحله انتقال به سیستم PoS است.

اتریوماتریوم
اتریوم$۲,۰۱۰۶۱,۲۸۸,۵۹۱ تومان
کاردانوکاردانو
کاردانو$۰.۵۱۹۶۸۲۱۵,۸۴۶ تومان