الگوریتم اثبات ظرفیت یا Proof of Capacity (PoC) چیست؟

اثبات ظرفیت (PoC) در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

اثبات ظرفیت (PoC) یک الگوریتم سازوکار اجماعی است که در بلاکچین ها استفاده می شود و به دستگاه های ماینر در شبکه اجازه می دهد تا از فضای موجود هارد درایو خود برای تصمیم گیری در مورد حقوق استخراج و تأیید معاملات استفاده کنند. این امر در تضاد با استفاده از توان محاسباتی دستگاه ماینر (مانند الگوریتم اثبات کار) یا سهام ماینر در ارزهای دیجیتال (مانند الگوریتم اثبات سهام) است.

نکات کلیدی

  • سیستم های تأیید اثبات ظرفیت (PoC) فضای خالی را بر روی هارد درایو دستگاه ذخیره می کنند تا راه حل های مشکل هش رمز ارز را ذخیره کنند.
  • مزیت اصلی یک سیستم PoC کارایی آن در مقایسه با سیستم های اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) است.
  • بلاکچین هایی که با اثبات ظرفیت کار می کنند شامل Storj، Burst، Chia و SpaceMint می باشند.

درک الگوریتم اثبات ظرفیت

undefined

اثبات ظرفیت به عنوان یکی از بسیاری از راه حل های جایگزین برای مسئله مصرف زیاد انرژی در سیستم های اثبات کار (PoW) و احتکار ارزهای دیجیتال در سیستم های اثبات سهام (PoS) ظهور کرد.

اثبات ظرفیت اجازه می دهد تا دستگاه های ماینر و همچنین به عنوان نودها، در شبکه بلاکچین از فضای خالی بر روی هارد درایو خود برای استخراج ارزهای دیجیتال موجود استفاده کنند.

PoC به جای تغییر مکرر اعداد در هدر بلاک و هش کردن مکرر برای مقدار محلول مانند یک سیستم PoW، با ذخیره لیستی از راه حل های ممکن در هارد درایو دستگاه ماینر حتی قبل از شروع فعالیت استخراج کار می کند.

هرچه هارد درایو بزرگتر باشد مقادیر راه حل احتمالی بیشتری را می توان در هارد ذخیره کرد و به این ترتیب شانس بیشتری برای یک ماینر جهت مطابقت با مقدار هش مورد نیاز از لیست خود به وجود آمده و در نتیجه شانس بیشتری برای کسب پاداش استخراج وجود دارد.

برای مثال اگر جوایز قرعه کشی بر اساس مطابقت بیشترین تعداد بلیط برنده باشد بازیکنی که لیست طولانی تری از راه حل های ممکن را دارد شانس بیشتری را برای برنده شدن دارا می باشد. علاوه بر این بازیکن مجاز است مرتباً از شماره بلاک بلیط قرعه کشی استفاده کند.

Burstcoin یک ارز دیجیتال است که از سیستم اثبات ظرفیت استفاده می کند. رمز ارزهای دیگری که از آن استفاده می کنند Storj، Chia و SpaceMint هستند.

PoC چگونه کار می کند: نقشه برداری و استخراج

undefined

پروتکل اثبات ظرفیت شامل یک فرایند دو مرحله ای است که شامل نقشه کشی و استخراج است.

ابتدا هارد درایو طرح ریزی می شود: لیستی از تمام مقادیر غیر ممکن از طریق هش مکرر داده ها از جمله حساب ماینر ایجاد می شود. هر نوع غیر از این شامل 8192 هش است که از 0 تا 8191 شماره گذاری شده است. همه هش ها به صورت "scoops" جفت می شوند به این معنی که هش های مجاور برای ایجاد یک جفت ترکیب می شوند. به عنوان مثال هش 0 و 1 اسکوپ 0، هش 2 و 3 هش 1 و غیره را تشکیل می دهد.

مرحله دوم شامل تمرین استخراج واقعی است که در طی آن یک ماینر یک عدد اسکوپ را محاسبه می کند. به عنوان مثال اگر یک ماینر فعالیت استخراج را شروع کند و یک پیمانه شماره 38 تولید کند، ماینر به شماره 38 از nonce 1 می رود و از داده های آن استفاده می کند تا مقدار مهلت را محاسبه کند.

این فرایند برای محاسبه ددلاین هر یک از شرکت های موجود در هارد ماینر تکرار می شود. پس از محاسبه تمام ددلاین ها یکی با حداقل ددلاین توسط ماینر انتخاب می شود.

ددلاین مدت زمانی را بر حسب ثانیه نشان می دهد که باید از زمان ساختن آخرین بلاک قبل از اینکه یک ماینر اجازه ساختن بلاک جدید را بدهد بگذرد. اگر در این مدت هیچ کس دیگری بلاکی را نساخته باشد ماینر می تواند یک بلاک را ساخته و پاداش بلاک را مطالبه کند.

به عنوان مثال اگر ماینر X با حداقل مهلت 36 ثانیه ای مواجه شود و هیچ ماینر دیگری نتواند ظرف 36 ثانیه بعدی بلاک را بسازد، X شانس ساخت بلاک بعدی و پاداش را برای شما فراهم می کند.

مزایا و معایب الگوریتم اثبات ظرفیت

PoC دارای چندین مزیت نسبت به سیستم های PoW و PoS و همچنین برخی از معایب مهم است که عبارتند از:

مزایا

PoC می تواند از هارد درایوهای معمولی از جمله سیستم های مبتنی بر اندروید استفاده کند.

طبق گزارشات این کار 30 برابر بیشتر از انرژی استخراج مبتنی بر ASIC ارز دیجیتال بیت کوین بهره می برد.

دیگر نیازی به سخت افزار اختصاصی یا ارتقا constant مداوم هارد درایوها نیست.

داده های استخراجی را می توان به راحتی از بین برد و درایو را می توان برای هر هدف ذخیره سازی اطلاعات دیگر استفاده کرد.

معایب

تعداد زیادی از توسعه دهندگان این سیستم را قبول نکرده اند.

ممکن است بدافزار بر فعالیت های استخراج تأثیر بگذارد.

پذیرش گسترده PoC می تواند "مسابقه تسلیحاتی" را برای تولید هارد درایوهایی با ظرفیت بالاتر آغاز کند.

ChiaChia
Chia$۲۷.۱۲۱,۳۵۳,۱۲۵ تومان
استورجاستورج
استورج$۰.۳۳۶۱۰۷۱۶,۷۷۰ تومان