رمز ارز پالی گان (Polygon) و توکن (MATIC) چیست و چرا برای اتریوم اهمیت دارد؟

پالی گان که در گذشته به عنوان شبکه Matic شناخته می شد یک چارچوب جهت قابلیت همکاری و مقیاس سازی برای ایجاد بلاکچین های سازگار با اتریوم می باشد.

به طور خلاصه

  • پالی گان که در گذشته به عنوان شبکه Matic شناخته می شد یک چارچوب جهت قابلیت همکاری و مقیاس سازی برای ایجاد بلاکچین های سازگار با اتروم است.
  • این مرکز هنوز در اطراف توکن MATIC متمرکز است که برای حکمرانی، سهام و هزینه های گاز استفاده می شود.
  • در فوریه سال 2021 اتریوم لایه 2 راه حل مقیاس گذاری شبکه Matic با نام تجاری پالی گان نامگذاری شد که یک چارچوب مقیاس پذیر بلاکچین قابل همکاری می باشد.

در اینجا ما خواهیم فهمید که پالی گان قصد دارد چه چیزی را به دست آورد و تفاوت آن با پروژه های همکاری با بلاکچین مانند Polkadot و Cosmos چیست.

پالی گان (Polygon) ​چیست؟

پالی گان که پیش از این با نام شبکه Matic شناخته می شد چارچوبی برای ایجاد شبکه های بلاکچین به هم پیوسته است.

این مقاله سعی دارد برخی از محدودیت های عمده اتریوم از جمله توان عملیاتی آن، تجربه ضعیف کاربر (سرعت بالا و معاملات با تأخیر) و عدم حاکمیت جامعه را با استفاده از یک راه حل جدید زنجیره ای حل کند.

پالی گان به جای اینکه یک راه حل ساده مقیاس مانند شبکه قبلی Matic باشد که از فناوری معروف به پلاسما برای پردازش معاملات خارج از زنجیره قبل از نهایی کردن آنها در زنجیره اصلی اتریوم استفاده می کند، به عنوان یک کل پلتفرم برای راه اندازی بلاکچین های قابل همکاری طراحی شده است.

از طریق پالی گان توسعه دهندگان می توانند شبکه های بلاکچین از پیش تعیین شده را با ویژگی های متناسب با نیازهای خود راه اندازی کنند.

پالی گان چگونه کار می کند؟

معماری پالی گان به بهترین وجه می تواند به عنوان یک سیستم چهار لایه متشکل از لایه اتریوم، لایه امنیتی، لایه شبکه های پالی گان و لایه اجرا تعریف شود.

لایه اتریوم اساساً مجموعه ای از قراردادهای هوشمند است که در اتریوم اجرا می شود. این قراردادهای هوشمند مواردی مانند نهایی بودن معامله، سهام و ارتباط بین اتریوم و زنجیره های مختلف پالی گان را کنترل می کنند. لایه امنیتی در کنار اتریوم اجرا می شود و نقش "اعتبارسنجی ها به عنوان یک سرویس" را فراهم می کند که به زنجیره ها امکان می دهد از یک لایه امنیتی دیگر بهره مند شوند. هر دو لایه اتریوم و امنیت اختیاری هستند.

فراتر از این ها، دو لایه اجباری وجود دارد. اولین لایه شبکه های پالی گان است که اکوسیستم شبکه های بلاکچین ساخته شده بر روی پالیان می باشد. هر یک از این ها انجمن خاص خود را دارند و مسئولیت رسیدگی به اجماع محلی و تولید بلاک برعهده آن ها می باشد. دومین لایه، لایه اجرا است که برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می شود.

زنجیره هایی که روی پالی گان راه اندازی شده اند به لطف قابلیت های خودکار ارسال پیام در پالی گان قادر به برقراری ارتباط هم با یکدیگر و هم با زنجیره اصلی اتریوم هستند. این امر می تواند انواع موارد استفاده جدید مانند برنامه های غیر متمرکز و غیر متقابل (دپ ها) و معامله ساده ارزش ها را بین پلتفرم های مختلف امکان پذیر کند.

پالی گان: اینترنت بلاکچین های اتریوم

پالی گان برای تسهیل آینده ای ساخته شده است که دیگر باقی بلاکچین ها به عنوان سوله های بسته و جوامع اختصاصی کار نمی کنند بلکه در عوض به عنوان شبکه هایی هستند که در یک فضای گسترده تر و به هم پیوسته قرار می گیرند.

هدف بلند مدت آن فراهم آوردن جهانی باز و بدون مرز است که در آن کاربران می توانند بدون نیاز به گشتتن در میان واسطه ها با محصولات و خدمات غیرمتمرکز ارتباط برقرار کنند. این هدف ایجاد یک هاب است که بلاکچین های مختلف می توانند به راحتی به آن متصل شوند در حالی که به طور همزمان بر برخی از محدودیت های فردی خود مانند هزینه های بالا، مقیاس پذیری ضعیف و امنیت محدود غلبه می کنند.

پالی گان از فناوری های مختلفی برای دستیابی به این چشم انداز توسعه یافته استفاده می کند که این موارد عبارتند از:

زنجیره POS: زنجیره اصلی پالی گان یک زنجیره جانبی اتریوم است که با نام Matic POS Chain شناخته می شود که یک لایه امنیتی اثبات سهام (POS) را به بلاکچینی راه اندازی شده در پالی گان اضافه می کند.

زنجیره های پلاسما: پالی گان از فناوری مقیاس گذاری معروف به پلاسما برای جابجایی دارایی ها بین زنجیره root و زنجیره های child از طریق پل های پلاسما استفاده می کند.

ZK-rollups: یک راه حل مقیاس بندی جایگزین که با استفاده از اثبات دانش صفر برای رکورد عمومی در زنجیره اصلی اتریوم برای بسته بندی تعداد زیادی انتقال خارج از زنجیره به یک معامله واحد استفاده می شود.

چه چیز خاصی در مورد پالی گان وجود دارد؟

پروژه پالی گان یکی از تلاش های اخیر در زمینه قابلیت همکاری و مقیاس گذاری بلاکچین است و برای پرداختن به برخی از محدودیت های قابل درک پروژه های قابل همکاری مانند Polkadot و Cosmos طراحی شده است.

برای اولین بار آن را با ماشین مجازی اتریوم سازگار کرد که آن را برای کسانی که به ساخت برنامه در اتریوم و برنامه نویسی در Solidity عادت دارند نزدیک می کند. رقیب آن Cosmos از یک ماشین مجازی مبتنی بر WASM استفاده می کند.

و دیگر اینکه مدل امنیتی مشترک پالی گان کاملاً اختیاری است. در صورت عدم نیاز به پلتفرم های مستقل نیازی به فداکاری و انعطاف پذیری به خاطر امنیت بیشتر نیست. همچنین ادعا می شود که به اندازه کافی انعطاف پذیر است و می تواند هر راه حل مقیاس پذیری را فراتر از زنجیره های فعلی پلاسما، جمع آوری ZK و جمع آوری های خوش بینانه برنامه ریزی شده قرار دهد.

در حال حاضر پروژه های مختلفی وجود دارند که از فناوری مقیاس پالی گان استفاده می کنند از جمله:

EasyFi: یک بستر غیرمستقیم وام و با پشتیبانی از وام های بدون وثیقه.

Aavegotchi: یک بازی معاملاتی DeFi مبتنی بر توکن های غیر قابل استفاده (NFT).

توکن MATIC چیست؟

اگرچه پالی گان به طرز چشمگیری چشم انداز ارائه شده توسط شبکه Matic را گسترش داده است اما هنوز هم از همان توکن سودمند معروف به MATIC استفاده می کند.

توکن MATIC برای اهداف مختلفی در اکوسیستم پالی گان استفاده می شود از جمله شرکت در اداره شبکه با رأی دادن به پیشنهادهای بهبود پالی گان (PIPs) و کمک به امنیت از طریق سهام و همچنین پرداخت هزینه های گاز.

از مارس 2021 هنوز مشخص نشده است که آیا توکن MATIC در دید گسترده تر پالی گان کاربرد دیگری دارد یا خیر.

MATIC را از کجا و چگونه می توان تهیه کرد؟

توکن MATIC در حال حاضر یکی از 100 ارز رمزنگاری شده از طریق سرمایه بازار است و از نقدینگی عالی سود می برد. این امکان برای خرید و تجارت در تعداد زیادی صرافی ارز دیجیتال از جمله پلتفرم های سطح 1 مانند: Coinbase Pro ،Binance ،Huobi Global و Poloniex و همچنین صرافی محبوب و غیرمتمرکز Uniswap وجود دارد.

با توجه به اینکه پالی گان تنها در فوریه سال 2021 اعلام شد هنوز نقشه راهی وجود ندارد که جزئیات چگونگی پیشرفت آن را شرح داده یا ویژگی ها را در اولویت قرار دهد. با این حال تیم پالی گان مشغول ایجاد همکاری با افرادی مانند Mogul Productions ،Umbri ،Atari و OpenPredict بوده است که قصد دارد اولین محصول بازار گمانه زنی خود را در پالی گان ارائه دهد.

متیکمتیک
متیک$۰.۷۰۱۶۰۵۲۱,۶۱۲ تومان
:decrypt.co