ارز دیجیتال زیرو ایکس 0x (ZRX) چیست؟

0x Labs سازمانی است که یک پروتکل معامله غیرمتمرکز DEX ایجاد کرده است که زیرساختی را برای پشتیبانی از معامله جهانی دارایی های توکن شده و زیربنای اکوسیستم گسترده ای از تراکنش های همتا به همتا P2P فراهم می کند.

0x از زمان راه اندازی خود در سال 2017 کارکنانش را دو برابر کرده و تلاش های خود را جهت تحقق چشم انداز خویش افزایش داده است. همانطور که تیم نشان داده است یکی از جنبه های کلیدی توسعه زیرساخت 0x بهبود و مدیریت منابع نقدینگی است. در راستای این هدف این سازمان یک رابط برنامه نویسی کاربردی اپی 0x API ساخته است که خود را به عنوان یک راه حل نقدینگی در سراسر DEXها و پلتفرم ها از جمله اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس و پالیگان به حساب می آورد.

همچنین پلتفرم 0x به دنبال تسهیل قابلیت همکاری بین DEX ها و پشتیبانی از معاملات بین توکن های مبتنی بر اتریوم و دارایی های مختلف توکن شده است.

امروزه DEX ها پلتفرم های مورد استفاده برای بسیاری از معامله گران ارزهای دیجیتال هستند زیرا به حفظ حریم خصوصی بیشتر اجازه می دهند و هزینه معامله کمتری دریافت می نمایند. DEXهایی مانند یونی سواپ Uniswap بسیاری از کاربران را متقاعد کرده اند که وجوه خود را از صرافی های ارز دیجیتال متمرکز مانند کوین بیس Coinbase منتقل کنند. پروتکل 0x همچنین به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز خود را به راحتی بسازند.

چه چیزی 0x را از سایر پروژه های DeFi متمایز می نماید؟

تعداد فزاینده ای از پروژه های تکراری در دنیای DeFi وجود دارد که تلاش می کنند خود را از رقبای خود متمایز کنند. 0x تلاش نموده است با تمرکز بر ابزارهایی که به نظرش برای توسعه اکوسیستم به طور گسترده‌ تر مهم هستند خود را متمایز کند.

این تیم تلاش کرده است تا با ارائه ابزاری برای تجمیع نقدینگی ساخت DEXهای خود را برای توسعه دهندگان آسان تر نماید و به کاربران کمک کند تا معاملات کارآمدتر و دقیق تری را انجام دهند. 0x همچنین یک ویژگی به نام ماچا Matcha ایجاد کرده است که به عنوان یک موتور جستجو برای معامله بر روی همه DEXها به طور همزمان عمل می کند یعنی شبیه به عملکرد Expedia و یا Kayak. با تجمیع تمام DEXها به این روش 0x قصد دارد فرآیند معاملات را برای کسانی که با گزینه های DEX زیادی روبرو هستند ساده کند.

یکی دیگر از مواردی که 0x را از سایر پروتکل های DEX مبتنی بر اتریوم متمایز می کند این است که 0x از توکن های مثلی ERC-20 و غیرمثلی ERC-723 پشتیبانی می کند. این امر امکان معامله بدون مجوز در طیف گسترده ای از دارایی ها را فراهم می کند و دارندگان را قادر می سازد تا اکثریت قریب به اتفاق دارایی های اتریوم را از طریق بیش از ده ها اپلیکیشن مختلف خریداری، بفروشند و معامله نمایند.

پروتکل 0x را می توان در طیف گسترده ای از زمینه ها از جمله بازارهای به سبک Shopify برای کالاها و خدمات دیجیتال، میزهای معاملاتی بدون نسخه OTC و پروتکل های DeFi و DEX اعمال کرد.

اگرچه 0x را می توان برای ساخت محصولات بسیار انعطاف پذیر DEX استفاده نمود اما همچنین می تواند در محصولاتی که معامله توکن در آنها یک ویژگی ثانویه است ادغام شودبه عنوان مثال برای پلتفرم های مدیریت پورتفولیو و یا خریدهای درون بازی برای بازی های آنلاین.

در پروتکل 0x هزینه های معامله با استفاده از توکن های بومی ZRX پرداخت می شود. این کارمزدها برای تشویق نقدینگی بازارساز relayer استفاده می شود. کاربران همچنین نیاز به پرداخت هزینه پروتکل به اتر دارند که برای پرداخت گس مورد استفاده در هر تراکنشی که انجام می‌ دهند استفاده می‌ شود. به عنوان یک پروتکل منبع باز 0x هیچ سهمی از این درآمد دریافت نمی‌ کند و در عوض توسط توکن‌ های ZRX که برای انگیزه‌ های تیم و توسعه‌ دهندگان باز می‌ شوند علاوه بر بودجه اولیه ICO پشتیبانی می‌ شود.

توکن ZRX چیست؟

ZRX توکن اصلی پلتفرم 0x است. دارندگان توکن ZRX این قدرت را دارند که در مورد هر پیشنهادی که تیم 0x در ادامه توسعه شبکه ارائه می کند رأی دهند. هر توکن به عنوان یک رأی عمل می کند که به عنوان انگیزه ای برای کاربران جهت نگه داشتن 0x بیشتر در کیف پول خود عمل می نماید. در حین رای‌ گیری تمام توکن‌ های ZRX قفل می‌ شوند تا نتایج مشخص شود. این امر تضمین می کند که همه رای دهندگان مستقیماً تحت تأثیر تغییرات اعمال شده یعنی جلوگیری از خرابکاری قرار می گیرند. کاربران همچنین می توانند ZRX را در استخرهای نقدینگی به اشتراک بگذارند تا در دارایی های خود پاداش کسب نمایند.

0x چگونه عمل می کند؟

0x با استفاده از مجموعه ای از قراردادهای هوشمند منبع باز و قابل بازرسی عمومی از عملکرد DEX پشتیبانی می کند. این قراردادهای هوشمند با هم کار می کنند تا یک پروتکل معاملاتی انعطاف پذیر و کم اصطکاک را تشکیل دهند. کد اجرای معامله توکن آشکارا در صفحه اصلی 0x به اشتراک گذاشته شده است. سازندگان صرافی فقط باید آن را کپی کرده و در پلتفرم خود جایگذاری کنند.

این پروتکل توسط یک توکن ابزار ERC-20 به نام ZRX تغذیه می شود. نودها که به عنوان رله‌ ها نیز شناخته می‌ شوند یک دفتر سفارش خارج از زنجیره را میزبانی می‌ کنند و برنامه‌ های کاربردی را به کاربر ارائه می‌ دهند و به کاربران امکان می‌ دهند تا تراکنش‌ هایی را انجام دهند، پر کنند و لغو کنند که در توکن‌ های ZRX به عنوان کارمزد معاملات پرداخت می‌ شود.

چند کوین 0x (ZRX) در گردش وجود دارد؟

مانند بسیاری از دارایی های دیجیتال توکن ZRX دارای حداکثر عرضه ثابتی است که هرگز از آن فراتر نمی رود و این به 1 میلیارد ZRX تنظیم شده است. در حال حاضر حدود سه چهارم از این حداکثر عرضه در حال حاضر در گردش می باشد و تنها بخش کوچکی از آن برای شرط بندی پاداش قفل شده است.

برخلاف بسیاری از پروتکل‌ها 0x هرگز نرخ انتشار توکن‌ های جدید ZRX را به‌ طور عمومی توضیح نداده است بنابراین بیان اینکه چقدر طول می‌ کشد تا منبع در گردش به طور کامل رقیق شود دشوار است.

مدیر عامل شرکت 0x بیان می دارد که نیمی از کل عرضه توکن ZRX در ICO سال 2017 به سرمایه گذاران فروخته شد و 15٪ هر کدام برای سازمان توسعه هسته 0x و صندوق توسعه پروژه خارجی محفوظ است در حالی که 10 درصد دیگر به سرمایه گذاران فروخته شد. 10٪ برای تیم موسس و 10٪ باقی مانده برای حامیان و مشاوران اولیه حفظ می شود.

ایمنی شبکه 0x چگونه است؟

0x در بالای بلاکچین اتریوم ساخته شده است. در نتیجه با تلاش های ترکیبی ماینر و شبکه نود عظیم اتریوم در برابر حملات محافظت می گردد.

در مورد قراردادهای هوشمند زیربنایی نسخه 3 پروتکل توسط چندین شرکت شخص ثالث ممیزی شده است که بررسی نمودند که آیا آسیب‌ پذیری‌ ها، درهای پشتی و عملکردهای اضافی از جمله ConsenSys Diligence وجود دارد یا خیر که هیچ مشکل اساسی پیدا نشد.

با این حال یک آسیب‌ پذیری در قرارداد هوشمند v2.0 یافت شد که بعداً توسط تیم هسته 0x اصلاح شد. این آسیب پذیری توسط یک محقق مستقل شناسایی شد و مورد سوء استفاده قرار نگرفت.

آیا 0x نقصی دارد؟

پروتکل 0x مانند پروتکل های دیگر دارای نقص هایی است. بسیاری نکاتی را شناسایی کرده اند که جهت بهبود مدل حاکمیتی و مکانیزم رای گیری نیاز به توضیح دارد. برخی دیگر ادعا کرده اند که 0x نمی تواند بدون کسب درآمد از پلتفرم و افزایش نقدینگی عملیات را ادامه دهد. با این حال هیچ نشانه ای وجود ندارد که تیم 0x قادر به رسیدگی به این مشکلات در آینده نباشد.

سخن پایانی

0x احتمالاً یک بازیکن مهم در فضای DeFi و DEX باقی خواهد ماند. ابزارهای جدیدی مانند ماچا Matcha نشان دهنده گامی رو به جلو جهت قابلیت همکاری و توسعه اکوسیستم گسترده تر است. 0x Labs ابزارهای ارزشمندی را ارائه می‌ کند که توسعه‌ دهندگان می‌ توانند از آنها برای ایجاد صرافی‌ های خود استفاده نمایند و پروتکل‌ هایی را ارائه می‌ کند که معامله توکن مبتنی بر P2P اتریوم را تسهیل می‌ کند.

زیرو ایکسزیرو ایکس
زیرو ایکس$۰.۳۰۵۲۵۶۹,۶۹۷.۴ تومان