Nonce چیست؟ درباره این اصطلاح رمزنگاری بیشتر بدانید

nonce مخفف "number only used once" است. عددی است که به یک بلاک هش شده یا رمزگذاری شده در یک بلاکچین اضافه می شود که با استفاده مجدد محدودیت های سطح دشواری را برآورده می کند. nonce عددی است که ماینرهای بلاکچین آن را حل می کنند. با یافتن راه حل به ماینرهای بلاکچین ارز دیجیتال داده می شود.

نکات کلیدی

  • Nonce یا "عددی که فقط یکبار استفاده می شود" به اولین عددی که ماینرهای بلاکچین قبل از حل یک بلاک در بلاکچین باید کشف کنند اشاره دارد.
  • هنگامی که محاسبات ریاضی توسط ماینر حل شد به دلیل وقت و مهارت خود ارز دیجیتال دریافت می کنند.
  • یافتن Nonce دشوار است و به عنوان روشی برای از بین بردن ماینرهایی که قدرت کمتری دارند در نظر گرفته می شود.
  • دنیای استخراج ارز دیجیتال چالش برانگیز است و اغلب اوقات به یک قدرت محاسبه عالی نیاز دارد تا مشکلات را حل کند.
  • Nonce ها برای طیف وسیعی از برنامه های شبکه کامپیوتری از جمله تأیید اعتبار برای خریدها، احراز هویت دو عاملی یا انواع دیگر بازیابی و شناسایی حساب استفاده می شود.

درک بهتر Nonce

بلاکچین پایه و اساس ارز دیجیتال می باشد. به منظور ایمن نگه داشتن بلاکچین داده های بلاک های قبلی رمزگذاری شده یا به صورت یک سری اعداد و حروف "هش" می شوند. این کار با پردازش ورودی بلاک از طریق یک تابع که یک خروجی با طول ثابت تولید می کند انجام می شود.

تابعی که برای تولید هش استفاده می شود قطعی است. به این معنی که هر بار که ورودی یکسان استفاده شود نتیجه یکسانی ایجاد می کند. همچنین بدان معنی است که این تابع می تواند یک ورودی هش شده را به طور موثر تولید کرده و تعیین ورودی را دشوار کند (منجر به استخراج شود) و تغییرات کوچکی را در یک هش بسیار متفاوت در نتیجه ورودی ایجاد می کند. این سیستم پیچیده شبکه امنیت بلاکچین را ایجاد می کند.

افزودن تراکنش ها به بلاکچین به قدرت پردازش کامپیوتری قابل توجهی نیاز دارد. افراد و شرکت هایی که بلاک ها را پردازش می کنند ماینر نامیده می شوند. جبران خسارت ماینرها فقط در صورتی است که اولین کسی باشند که هشی به نام هش هدف ایجاد می کند و مجموعه خاصی از شرایط را برآورده کرده باشد.

روند حدس زدن هش از هدر بلاک شروع می شود که شامل شماره نسخه بلاک، یک مهر زمان، هش استفاده شده در بلاک قبلی، هش Merkle ،nonce و هش تارگت یا هش هدف است.

اگر هش مطابق با الزامات تعیین شده در هدف باشد بلاک به بلاکچین اضافه می شود. چرخ زنی از طریق راه حل ها به منظور حدس زدن nonce به عنوان اثبات کار شناخته می شود و به ماینری که قادر به یافتن مقدار باشد بلاک اعطا می شود.

چگونه می توان Nonce را یافت؟

تعیین اینکه کدام ردیف به عنوان nonce استفاده شود به مقدار قابل توجهی آزمون و خطا نیاز دارد. زیرا یک ردیف تصادفی است. یک ماینر باید یک nonce را حدس بزند، آن را به هش سربرگ فعلی ضمیمه کند، ارزش را دوباره تکرار کند و این را با هش هدف مقایسه کند. اگر مقدار هش حاصل مطابق با شرایط باشد ماینر یک راه حل ایجاد کرده و به آن بلاک اعطا می شود.

بسیار بعید است که یک ماینر در اولین تلاش با موفقیت nonce را حدس بزند به این معنی که ماینر قبل از درست کردن آن ممکن است تعداد زیادی گزینه nonce را آزمایش کند. هرچه دشواری بیشتر باشد یعنی معیار برای ایجاد یک هش کمتر از هدف سخت تر است و تولید یک راه حل بیشتر به طول می انجامد.

مشکل بلاک در کل شبکه یکسان نگه داشته می شود. به این معنی که همه ماینرها از یک شانس درست برای کشف هش صحیح برخوردار هستند. شبکه های ارز دیجیتال به طور معمول تعداد بلاکی چکه می خواهند طی یک دوره زمانی خاص پردازش شوند را تعیین می کنند و به طور دوره ای مشکل را تنظیم می کنند تا اطمینان حاصل شود که این هدف برآورده می شود. اگر تعداد بلاک های پردازش شده این هدف را برآورده نکند با کاهش سختی، مقدار زمان بیش از محدودیت زمان پردازش کاهش و مشکل کاهش می یابد.

موارد استفاده از Nonce

Nonce ها برای طیف وسیعی از برنامه های شبکه کامپیوتری از جمله تأیید اعتبار برای خریدها، احراز هویت دو عاملی یا انواع دیگر برنامه های بازیابی و شناسایی حساب، امضاهای الکترونیکی، رمزگذاری داده ها و موارد دیگر استفاده می شود.

سوالات متداول Nonce

Nonce در ارز دیجیتال به چه معنی است؟

nonce مخفف "number only used once" است یعنی عددی که فقط یک بار استفاده می شود و به یک بلاک هش شده یا رمزگذاری شده در یک بلاکچین اضافه می شود که با استفاده مجدد، محدودیت های سطح دشواری را برآورده می کند. nonce عددی است که ماینرهای بلاکچین برای دریافت ارز دیجیتال حل می کنند.

Nonce بلاکچین چیست؟

Nonce بلاکچین عددی است که به یک بلاک هش شده یا رمزگذاری شده در بلکچین اضافه می شود.

Nonce طلایی چیست؟

یک nonce طلایی منجر به مقدار هش می شود که کمتر از دشواری هدف است. به این معنی که نیاز بلاک بعدی را برآورده می کند.