پلتفرم نکسو Nexo و توکن اصلی آن چیست و چگونه کارمی کند؟

نکسو چیست؟

پلتفرم نکسو و توکن اصلی آن (Nexo) هسته سیستم مبتنی بر بلاکچین نکسو را تشکیل می‌دهند که فعالیت اصلی آن ارائه وام‌ های فوری با پشتوانه ارزهای دیجیتال است. این پلتفرم که در آوریل 2018 راه اندازی شد به دنبال ترویج مدلی است که در آن کسب وام های ارز دیجیتال آسان تر از همیشه شده است و وام ها با پول فیات و بدون اتکا به بررسی امتیاز اعتباری در دسترس هستند. کاربران به سادگی موظفند توکن های پشتیبانی شده را در کیف پول نکسوی خود واریز کنند و سپس بلافاصله وام مبتنی بر پول نقد خود را دریافت کنند.

این سیستم به‌عنوان وسیله‌ای برای تأمین نقدینگی به صورت خودکار و منعطف با یک امتیاز اضافی برای تأمین نقدینگی مشتریان از طریق دارایی‌ های دیجیتالی آنها ابداع شده است. نکسو از بیش از 20 ارز دیجیتال از جمله گزینه های محبوب مانند بیت کوین، اتریوم، ریپل، کاردانو، مونرو و... پشتیبانی می کند. پرداخت ها برای دلار، یور، بیت کوین، اتریوم، و نکسو پشتیبانی می شوند. فناوری بلاکچین ستون فقرات سیستم متمرکز بر شفافیت را در قلب نکسو فراهم می کند که جزء نکسو اوراکل آن وظیفه پردازش قرارداد های هوشمند مبتنی بر اتریوم و همچنین ذخیره داده های مربوط به یک وام خاص را دارد. در نهایت توکن نکسوی این پلتفرم یک توکن ERC-20 است که به عنوان امنیت تحت پوشش بهره عمل می کند.

نکسو در یک نگاه: سودآوری به دارایی های ارز دیجیتال

تاکنون راه‌ های موجود برای سرمایه‌ گذاران ارزهای دیجیتال برای لذت بردن و رشد ثروت خود بسیار محدود بوده است. تنها گزینه این بود که رمزارز خود را پس از افزایش ارزش آن بفروشند. نکسو راه حلی برای این مشکل ارائه می دهد و به کاربران اجازه می دهد تا در برابر ارز دیجیتال خود به جای فروش آن وام بگیرند.

خطوط اعتباری ارز دیجیتال فوری نکسو به کاربران این امکان را می‌دهد که با قرار دادن انواع ارزهای دیجیتال پشتیبانی‌ شده در کیف پول نکسو خود وام فیات دریافت کنند تا به عنوان وثیقه عمل کنند. لیست وثیقه های پذیرفته شده در حال حاضر شامل بیت کوین، اتریوم، لایت کوین، ریپل، استلار، بیت کوین کش، EOS و موارد دیگر می شود و تیم نکسو به طور مداوم در تلاش است تا دارایی های بیشتری را در پلتفرم نکسو در دسترس قرار دهد. هنگامی که وثیقه سپرده شد مشتریان به ارزش ارز دیجیتال خود در بیش از 40 ارز فیات و در بیش از 200 حوزه قضایی دسترسی فوری دارند. هیچ هزینه یا مالیات پنهانی وجود ندارد و کل فرآیند را می توان با چند کلیک ساده انجام داد.

چیزی که نکسو را در فضای بلاکچین منحصر به فرد می کند این است که خطوط اعتباری فوری ارز دیجیتال آنها پویا هستند به این معنی که اگر ارزش دارایی های شما افزایش یابد حد اعتبار شما به طور متناسب افزایش می یابد. مشتریان همچنین می توانند به میزان دلخواه خود از خطوط اعتباری خود برداشت کرده و فقط به مبلغی که واقعاً استفاده می کنند سود تعلق می گیرد.

نکسو یک توکن شرکتی نیز دارد. توکن نکسو اولین توکن سازگار با سود سهام و دارای پشتوانه دارایی در جهان است. نکسو از طریق توکن خود 30 درصد از سود خود را با دارندگان توکن نکسو به صورت سود سهام تقسیم می کند. تاکنون نزدیک به 3.5 میلیون دلار برای دارندگان توکن نکسو در دو تقسیم سود در دسامبر 2018 و اوت 2019 توزیع شده است.

دارندگان نکسو همچنین می‌توانند از توکن‌ های خود به عنوان وثیقه برای وام‌ ها استفاده کنند و در صورت استفاده از خطوط اعتباری فوری ارز دیجیتال تخفیف‌ هایی را برای آنها به ارمغان می‌آورند.

در اینجا نگاهی دقیق تر به توکن نکسو داریم:

حل بزرگترین مشکلات در فضای ارز دیجیتال

سه مشکل بزرگ در فضای ارز دیجیتال عبارتند از:

  • دسترسی آهسته به نقدینگی دارایی ها
  • فقدان ویژگی های کاربردی برای دارایی ها
  • عدم اعتماد و شفافیت

دسترسی آهسته به نقدینگی دارایی ها

دسترسی به نقدینگی ارز دیجیتال شما می‌تواند یک فرآیند کند باشد که طبیعتاً مشکلات زیادی را برای صاحبان ارز دیجیتال ایجاد می‌کند و مانع پذیرش رمزارز می‌شود. تعداد زیادی صرافی مختلف وجود دارد و دارایی مورد علاقه شما ممکن است در همه صرافی ها موجود نباشد. به علاوه الزامات، رویه ها و محدودیت های برداشت از صرافی به صرافی دیگر متفاوت است. به این ترتیب ممکن است چندین روز طول بکشد تا توکن های خود را نقد کنید.

نکسو این را یکی از بزرگترین دلایل پذیرش آهسته ارز دیجیتال معرفی کرده است. آنها مشتریان خود را قادر می سازند تا پول نقد را در سطح جهانی و فوری دریافت کنند تا بتوانند با باز کردن نقدینگی پشت ارز دیجیتال خود بلافاصله از طریق خطوط اعتباری فوری ارز دیجیتال از فرصت های سرمایه گذاری مختلف استفاده کنند.

عدم وجود ویژگی های کاربردی

در حال حاضر ارزهای دیجیتال فاقد کاربرد هستند و سرمایه گذارانارز دیجیتال گزینه های زیادی برای کسب درآمد از دارایی های خود ندارند. اغلب اوقات آنها مجبورند رمزارز خود را به ارزهای فیات بفروشند. متأسفانه این بدان معنی است که اگر دارایی آنها از نظر ارزش افزایش یابد نمی توانند از هیچ یک از سودها برخوردار شوند.

با استفاده از نکسو مشتریان 100٪ از ارز دیجیتال خود را حفظ می کنند. آنها نیازی به فروش دارایی های خود ندارند. آنها به سادگی می توانند از خطوط اعتباری فوری ارزدیجیتال نکسو برای وام گرفتن در برابر رمزارز خود بدون از دست دادن مالکیت آن استفاده کنند. این ویژگی به کاربران نکسو اجازه می دهد تا به نقدینگی مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند و در عین حال پتانسیل صعودی ارز دیجیتال خود را حفظ کنند.

عدم اعتماد و شفافیت

تا به حال دریافت وام از طریق دارایی های ارز دیجیتال دشوار بود زیرا استانداردهای امنیتی و شفافیت مورد نیاز حفظ نمی شد. وام‌های ارز دیجیتال معمولاً از طریق وام‌ دهی P2P انجام می‌ شد که اغلب منجر به تقلب و نرخ‌ های بهره مشکوک می‌ شد. از آنجایی که قوانین به درستی اجرا نمی‌ شدند وام‌ دهی ارزدیجیتال را نمی‌توان از طریق روش‌ های قانونی تأیید کرد.

نکسو از قراردادهای وام شفاف برای تضمین و تضمین مالکیت دارایی های دیجیتال استفاده می کند. جزئیات قراردادها در بلاکچین ذخیره می شود و در دسترس عموم قرار می گیرد. توجه به این نکته مهم است که کاربران نکسو مالکیت تمام ارزهای دیجیتال خود را در حین استفاده از خدمات نکسو حفظ می کنند.

نکسو چگونه کار می کند؟

چرخه عمر یک خط اعتباری ارز دیجیتال فوری نکسو را می توان به مراحل زیر تقسیم کرد:

مرحله 1: برای شروع استفاده از خطوط اعتباری ارز دیجیتال فوری مشتری دارایی های ارز دیجیتال خود را به حساب نکسوی امن خود منتقل می کند. سپس اوراکل نکسو به‌ طور خودکار مبلغ موجود برای خط اعتباری را محاسبه می‌کند و پس از دریافت تأییدیه‌ های بلاکچین مربوطه برای دارایی‌ های وثیقه وام را تنظیم می‌ کند. محدودیت وام بر اساس ارزش بازار دارایی های ارز دیجیتال به عنوان وثیقه است. از آنجایی که خط اعتباری پویا است اوراکل نکسو سقف وام را در صورت افزایش ارزش دارایی های مشتری افزایش می دهد. یکی دیگر از ویژگی‌ های منحصر به‌ فرد خطوط اعتباری فوری ارز دیجیتال این است که کاربران ممکن است از سبدی از ارزهای دیجیتال مختلف برای حمایت از وام‌ های خود استفاده کنند و آنها را کمتر در برابر نوسانات بازار ارزهای دیجیتال آسیب‌پذیر کند. در رابطه با امنیت تمام دارایی‌ های نگهداری شده در کیف پول نکسودر انبارهای سرد در خزانه‌ های بانکی با گواهی SOC 2 Type 2 BitGo نگهداری می‌شوند.

مرحله 2: مشتری فوراً وام خود را با یکی از 40 ارز فیات از طریق انتقال بانکی و یا نکسو کارت رایگان دریافت می کند. آن‌ها سپس می‌ توانند در هر زمان بخشی و یا تمام وام خود را در یک تراکنش و یا برداشت‌ های کوچک‌ تر برداشت کنند و فقط برای آنچه واقعاً خرج می‌کنند بهره تعلق می‌گیرد.

مرحله 3: وقتی نوبت به بازپرداخت وام می رسد نکسو گزینه های متعددی را ارائه می دهد. وام ها را می توان از طریق یک انتقال بانکی ساده به ارز فیات و یا با ارز دیجیتال بازپرداخت کرد. اوراکل نکسو تراکنش را بر روی بلاکچین ثبت می کند و بلافاصله پس از دریافت بازپرداخت محدودیت های وام را به روز می کند. اگر کاربر به اندازه کافی توکن نکسو در حساب خود برای پوشش سود وام انباشته خود دارد نکسو تخفیف 50 درصدی را در این مبلغ کل ارائه می کند. با این حال مشتری باید برای دریافت تخفیف کامل این توکن‌های نکسو را در کل مدت وام خود در حساب نکسوی خود قرار دهد. کاربران همچنین می توانند با فروش جزئی دارایی های ارز دیجیتال در حساب نکسوی خود وام ها را بازپرداخت کنند. تا زمانی که موجودی معوق در محدوده وام موجود باشد نکسو نیازی به بازپرداخت ماهانه ندارد. اگر وام به طور کامل بازپرداخت شود مشتری می تواند تمام داراییهای ارز دیجیتال را از کیف پول نکسوی خود برداشت کند و یا یک خط اعتباری جدید در برابر همان وثیقه آغاز کند.

چه کسانی می توانند از نکسو استفاده کنند؟

  • سرمایه گذارانی که به دنبال کسب درآمد از دارایی های ارز دیجیتال خود هستند بدون از دست دادن مالکیت دارایی های خود
  • مشاغل در هر اندازه
  • ماینرها
  • صندوق‌ های تامینی که به دنبال استفاده از فرصت‌ های سرمایه‌ گذاری جدید با استفاده از سبدهای ارزهای دیجیتال خود هستند
  • صندوق های بازنشستگی

فناوری نکسو

نکسو از فناوری پیشرفته با تجربه بیش از 12 سال تیم در FinTech بهره می‌برد تا راه‌ حلی با کیفیت بالا ایجاد کند که خطوط اعتباری پویا را با پشتوانه دارایی‌ های دیجیتال ارائه می‌ دهد.

بیایید به برخی از فناوری های هسته نکسو نگاه کنیم:

اوراکل نکسو

اوراکل نکسو در هسته پلتفرم نکسو قرار دارد. اوراکل نکسو مسئول عملکردهای زیر است:

1. توسعه قراردادهای وام

هنگامی که یک خط اعتباری شروع می شود اوراکل نکسو به طور خودکار پرداخت پول نقد، نگهداری دارایی، اعلان ها و مدیریت کلی وام را بر عهده می گیرد.

2. توسعه زمان واقعی تجمع داده ها

اوراکل داده‌ ها را از چندین صرافی جمع‌ آوری می‌کند تا ارزیابی دقیق و بی‌ درنگ دارایی را انجام دهد. طبق مستندات اوراکل نکسو تجمیع داده‌ های زنده را از حداقل شش منبع مستقل (صرافی ها) حفظ می‌کند که خطر کلی را برای نکسو و مشتری به حداقل می‌رساند.

اوراکل نکسو همچنین تغییرات واقعی در ارزش دارایی را شناسایی کرده و محدودیت‌ های وام را مجدداً محاسبه می‌کند. در صورت افزایش قیمت دارایی سقف وام به طور خودکار و بلافاصله افزایش می یابد.

3. توسعه ماژول تجزیه و تحلیل بازپرداخت

اوراکل نکسو به طور خودکار بازپرداخت ها و حساب های تمام تراکنش های انجام شده توسط مشتریان را ثبت می کند. این سیستم به طور خودکار بازپرداخت های بهره، مانده های معوق و محدودیت های به روز وام را حفظ می کند.

4. توسعه اعلان‌ های خودکار

از آنجایی که نگهداری وام به صورت خودکار توسط اوراکل نکسو انجام می شود نیازی به مداخله دستی نیست و تمام اعلان ها به طور خودکار برای کاربران نکسو ایجاد می شود.

5. توسعه مدل سازی و الگوریتم ها

نکسو از تجزیه و تحلیل داده های بزرگ، الگوریتم های خود تنظیم و مدل سازی پیش بینی در اوراکل نکسو استفاده می کند تا عملکرد مناسب سیستم را تضمین کند. این امر تضمین می‌کند که اطلاعات به‌ دست‌آمده از منابع مختلف داده خارجی برای تصمیم‌ گیری به‌ موقع معاملاتی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

قراردادهای وام و قراردادهای هوشمند

قرارداد هوشمند چیست؟

به این فکر کنید که قرارداد چیست و به معنای سنتی چگونه کار می کند. قرارداد یک سند الزام آور قانونی بین دو طرف است که توسط شخص ثالث معمولاً یک وکیل نظارت می شود. یک قرارداد هوشمند به طور مشابه کار می کند به جز برای دو تغییر در بازی: خود اجرا می شود و نیازی به شخص ثالث برای نظارت ندارد.

طبق تعریف رسمی آن قرارداد هوشمند یک پروتکل کامپیوتری است که برای تسهیل، تأیید و یا اجرای مذاکره و اجرای یک قرارداد به صورت دیجیتالی طراحی شده است. این قرارداد اجازه می دهد تا دو طرف به طور مستقیم با یکدیگر تعامل داشته باشند بدون اینکه از طریق شخص ثالثی عبور کنند.

نکسو چگونه ریسک را مدیریت می کند؟

مدل کسب و کار نکسو از اهرم کمتر برای محافظت از شرکت و مشتریانش استفاده می کند. به زبان ساده پلتفرم نکسو به مشتریان این امکان را می دهد که درصد مشخصی از ارزش ارز دیجیتال خود را وام بگیرند. این امر مشتریان را در برابر نوسانات روزانه قیمت ارز دیجیتال محافظت می کند و اجازه می دهد نسبت وام به ارزش آنها دست نخورده باقی بماند بنابراین احتمال اینکه مشتری در نهایت رمزارز خود را از دست بدهد کمتر می شود و در صورت عدم پرداخت وام توسط کاربر نکسو محافظت می شود. علاوه بر این اوراکل نکسو تغییرات قیمت ارزهای دیجیتال را در زمان واقعی ردیابی می کند و داده ها را از چندین منبع برای جلوگیری از هرگونه اختلاف قیمت می گیرد.

به این صورت است که اوراکل با نوسان قیمت دارایی ها را تنظیم می کند:

  • اگر ارزش وثیقه یک کاربر افزایش یابد اوراکل مقدار فیات موجود برای مشتری را افزایش می دهد.
  • اگر قیمت دارایی‌ها کمتر از نسبت وام به ارزش لازم باشد اوراکل با ارسال سه اعلان به وام گیرنده که از آنها می‌خواهد بخشی را بپردازد خطر فروختن بخش کوچکی از دارایی‌ های مشتری را کاهش می‌ دهد.

بیایید یک مثال فرضی بیاوریم تا بفهمیم همه اینها چگونه کار می کند.

یک مشتری به نام آلیس حساب نکسوی خود را راه اندازی می کند و با شرایط و ضوابط موافقت می کند. او سپس دارایی های ارز دیجیتال خود را به کیف پول نکسو منتقل می کند و فیات را از خط اعتباری موجود خود خارج می کند. چند روز بعد ارزش دارایی های آلیس به زیر حداقل حد مورد نیاز کاهش می یابد. این منجر به محاسبه مجدد فوری حد وام موجود می شود و آلیس از طریق چندین کانال از جمله حساب نکسو، پیامک و ایمیل خود اعلان های فوری دریافت می کند.

در این شرایط آلیس گزینه های زیر را دارد:

گزینه 1: ارز دیجیتال بیشتری اضافه کند

آلیس می تواند دارایی های ارز دیجیتال اضافی را به حساب خود انتقال دهد تا نسبت وام به ارزش را مجدداً متعادل کند. در این مورد اوراکل نکسو به طور خودکار دارایی های ارز دیجیتال اضافی را که آلیس به حساب خود اضافه کرده است محاسبه می کند. پس از انجام انتقال محدودیت های وام او فوراً به روز می شود. هر زمان که آلیس وام را بازپرداخت کند یا هر ارز دیجیتال اضافی در حساب خود داشته باشد می تواند دارایی های خود را در هر زمانی به طور ایمن برداشت کند.

گزینه 2: بازپرداخت جزئی

آلیس همچنین این گزینه را دارد که مابه التفاوت بین سقف وام و مبلغ معوقه فعلی را بازپرداخت کند. اگر او این گزینه را انتخاب کند اوراکل نکسو مقدار مورد نیاز برای پوشش را محاسبه می کند. آلیس می تواند آن را با فیات و یا ارز دیجیتال پرداخت کند. برای پوشش این تفاوت آلیس باید پرداخت را سریع انجام دهد و اوراکل تمام اقدامات لازم را انجام می دهد تا او را به سرعت از طریق اعلان های متعدد آگاه کند.

حفظ تعادل مجدد

با این حال اگر او نتواند پرداخت را انجام دهد اوراکل به طور خودکار تفاوت بین حد خط اعتباری و وام معوق فعلی را با فروش بخش کوچکی از وثیقه آلیس متعادل می‌کند. عملکرد "نگهداری مجدد تعادل" اوراکل نکسو بهترین قیمت ممکن دارایی ها را تعیین می کند و دارایی های ارز دیجیتال را برای متعادل کردن نسبت وام به ارزش به فروش می رساند.

نکسونکسو
نکسو$۱.۳۲۴۰,۱۵۶ تومان